tri tone

Na cestah vse daljši zastoji: najhuje pred predorom Karavanke
22. 06. 2025 13.33
Gneča na slovenskih cestah se stopnjuje. Najhuje je na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke proti Avstriji, na štajerski avtocesti pred Dramljami proti Mariboru, pred prehodom Šentilj proti Avstriji in pri Slovenskih Konjicah proti Ljubljani, ter na primorski avtocesti od Unca proti Ljubljani. Zastoji so tudi na cestah na Obali.

Po avtocesti s kar tremi tonami pretežkim tovorom
04. 06. 2025 10.35
Na gorenjski avtocesti v smeri Karavank so prometniki v torek zjutraj ustavili slovenskega voznika, ki je vozil občutno pretežak tovor. Po tehtanju so ugotovili, da tovor presega največjo dovoljeno maso za 85 odstotkov.

Tri tone in 21 metrov pod čebulasto streho
03. 05. 2025 17.26
Korake, ki odmevajo po strmih lesenih stopnicah enega izmed šestih nadstropij, duši zvok francoščine, ki odmeva z velikega platna. Dve turistki sta jezik izbrali s pritiskom na enega izmed gumbov, ki tudi tujce pomagajo z Varuhom časa vrniti v daljno preteklost. Pred njunimi očmi oživijo srednjeveški časi vdorov, sporov in tragičnih dogodkov. Iz zgornjega nadstropja ptujskega mestnega stolpa pa medtem doni jasen glas patra Andreja Feguša, ki ima s svojim darom za pripovedovanje na obiskovalce popolnoma enak učinek.

Skoraj desetina več hrane v smeteh
24. 04. 2025 06.00
Količina odpadne hrane se povečuje. Povprečen Slovenec je zavrgel 78 kg hrane oz. šest kilogramov več kot leto prej. Skupaj pa 165 tisoč ton hrane, kar je skoraj desetina več kot leto prej. Kljub temu, da gospodinjstva za hrano plačujejo vedno več, ravno tam konča največ hrane v smeteh, kar 44 odstotkov. Za tri odstotke več odpadne hrane je v sortirni analizi bioloških odpadkov odkrila Snaga Maribor. Koliko hrane se zavrže v bolnišnicah? Koliko je zavržemo Slovenci v primerjavi z ostalimi prebivalci EU?

Rast ločeno zbranih odpadkov, več izpustov v prometu
21. 04. 2025 08.01
Kazalniki zelene rasti, ki kažejo, v kolikšni meri nam uspeva spodbujati gospodarsko rast ter hkrati zagotavljati trajnost naravnih dobrin, se zadnja leta gibljejo v različne smeri. Delež površin za ekološko kmetovanje se je denimo leta 2023 znova povečal, prav tako delež ločeno zbranih odpadkov, a so bili večji tudi izpusti v prometu.

Kazenska ovadba za čebelarja, ki so mu odvzeli eko certifikat
16. 04. 2025 20.03
Inšpektorji Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so kazensko ovadili čebelarja Maksimilijana Vajdo, ki je med drugim kljub odvzemu ekološkega certifikata zaradi nepravilnosti glede uporabe zdravil svoj med še naprej tržil kot ekološki. Osumljen je uničenja uradnega pečata, goljufije in groženj uradnim osebam.

Na varno, pod zemljo!
23. 03. 2025 07.16
Med bloki v Kranju, sredi igrišča, na katerem vsak dan odmeva nedolžen otroški smeh, stoji vhod v zaklonišče, katerega zunanje stene, porisane z grafiti, pričajo o tem, da že več desetletij ni bilo v uporabi. Za modrimi vrati, ki so sicer vedno zaklenjena, stopnišče vodi v podzemne prostore, ki so bili med vojno leta 1991 namenjeni zaklanjanju. Pogled na železne postelje, prazne cisterne za vodo in hišni red na stenah daje občutek tesnobe. In vzbuja enako željo pri vseh – da vrat v takšen namen ne bo treba nikoli več odpreti.

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza
18. 03. 2025 18.57
V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

S pretežkim in previsokim vozilom zaprl ljubljansko obvoznico
14. 03. 2025 11.43
Ljubljanski policisti so v sredo pred tunelom Golovec obravnavali voznika tovornega vozila, ki je prevažal delovni stroj. Vozilo je bilo previsoko in za tri tone pretežko. Previsoko vozilo je sicer zaznal avtomatski sistem za kontrolo višine vozil na avtocesti.

Monotona barvna paleta na rdeči preprogi baft
17. 02. 2025 08.38
V Londonu so podelili filmske nagrade bafta, v dogodek pa je bilo uperjeno tudi marsikatero modno oko. Zvezdnice in zvezdniki so se po rdeči preprogi sprehodile v več ali manj monotoni barvni paleti, prevladovali sta večna črna in bela barva. Kljub temu je nekaj posameznic in posameznikov izstopalo. Kdo?

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55
Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

V Ljubljani s februarjem dražje komunalne storitve
28. 01. 2025 15.16
V Ljubljani bodo 1. februarja začele veljati višje cene oskrbe s pitno vodo in ravnanja z odpadno vodo ter komunalnimi odpadki. Direktor javnega podjetja Voka Snaga David Polutnik je napovedal, da se bodo cene ravnanja s pitno in odpadno vodo za stanovanja povprečno povišale za 9–11 odstotkov, cene ravnanja z odpadki pa za 15–19 odstotkov.

Po odvzemu eko certifikata: Kakšen in čigav med jemo?
25. 01. 2025 09.45
To vprašanje lahko - bržkone upravičeno - skrbi potrošnike, ki niso bili obveščeni, da se pri enem izmed proizvajalcev čebeljih izdelkov v bližini Metilke izvaja obsežna preiskava, v katero sta vključena celo policija in tožilstvo. Sumijo namreč, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev - v hišnih preiskavah so namreč našli več kozarcev medu kar iz ene od živilskih trgovin. Da so iz tega medu poskušali delati medico, odgovarja ustanovitelj čebelarstva Vajda. Ob tem so izgubili tudi ekološki certifikat, saj naj bi uporabljali nedovoljena zdravila. In kdo je o tem obvestil potrošnike? Mediji. Zakaj niso sami?

Policisti tihotapcem zasegli 7,2 tone kokaina in šest milijonov evrov
24. 01. 2025 18.53
Španska policija je v sodelovanju z Europolom razbila obsežno mednarodno mrežo tihotapcev kokaina v Evropo s sedežem v Barceloni. V okviru preiskave so zasegli več kot 7,2 tone kokaina in šest milijonov evrov gotovine, v Španiji pa prijeli 25 osumljencev, ki so sodelovali v distribuciji kokaina v EU in pranju denarja, je sporočil Europol.

Goljufive prakse večjih razsežnosti: čebelarstvu odvzeli eko certifikat, zadržali tri tone medu
23. 01. 2025 13.33
Inšpektorji uprave za varno hrano preiskujejo goljufive prakse večjih razsežnosti v slovenskem čebelarstvu. Uprava je zaenkrat zadržala tri tone medu, ki ne predstavlja tveganja za potrošnika, je pa bila v satju prisotna v ekološkem čebelarstvu nedovoljena snov. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila, kar pa pri čebelarstvu zanikajo.

Priznanje Združenja Manager za življenjsko delo prejel Franjo Bobinac
22. 01. 2025 20.48
Člani Združenja Manager so na tradicionalnem januarskem srečanju priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta podelili dolgoletnemu predsedniku uprave velenjske družbe Gorenje Franju Bobincu. Kot so zapisali v utemeljitvi, je Bobincu v globalni panogi, v kateri so propadli podobni veliki igralci, uspelo družbo obdržati nad gladino.

Med banane skrili 3,5 tone kokaina, z gliserjem so jih pripeljali deset
30. 12. 2024 14.55
Španska policija je na območju kmetije južno od Seville zasegla sedem ton kokaina in pridržala tri domnevne tihotapce, so javile oblasti. Na sosednjem Portugalskem so medtem, skrite v tovoru banan, zasegli tri tone in pol te droge, ki je v državo prispela iz Južne Amerike.

Kralji veselic – slovenski turbofolk?
29. 12. 2024 12.39
Do nedavnega je slovenska mladina prisegala na klube in diskoteke, trendi so se iz mest in urbanih središč pretakali na podeželje, zdaj pa je situacija malce drugačna. Mestna mladina vse raje zahaja na veselice, ansambli z glasbo, v kateri kraljuje harmonika, obogatena z bobni in kitarami, pa polnijo tudi največja urbana prizorišča. Kdo še ne pozna Schatzija, Brajd in podobnih komadov?

Francija tone v politično krizo, Macron ne bo odstopil
05. 12. 2024 11.44
Po tem, ko so poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, se je ta v Elizejski palači srečal s predsednikom Emmanuelom Macronom in podal svoj odstop. Na položaju je bil komaj tri mesece, nezaupnico pa si je prislužil, ker je izsilil sprejem zakona o proračunu. Vodja skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen je omenjeni zakon označila za "strup za Francoze". Macron je napovedal, da bo novega predsednika vlade imenoval v prihodnjih dneh. Ob tem je zatrdil, da bo svoj predsedniški mandat izpolnil do konca.

Med aretiranimi pripadniki balkanskega narkokartela tudi član združbe Pink Panter
27. 11. 2024 13.55
Na Hrvaškem, v Srbiji in BiH so v okviru mednarodne akcije pridržali 11 pripadnikov t. i. balkanskega narkokartela. Kriminalna združba naj bi bila po navedbah hrvaške policije povezana z veliko kriminalno mrežo, ki uvaža večtonske pošiljke kokaina iz Južne Amerike v Evropsko unijo, je sporočilo hrvaško notranje ministrstvo.

Poplavljene, zasute, premaknjene hiše, konji in tudi nekaj ljubezni
12. 10. 2024 20.10
Najprej Bosna, nato še Florida. Le nemo smo lahko spremljali uničujočo moč narave. Med tem so se prav tako pred našimi očmi naprej odvijale drugačne katastrofe: v Ukrajini, Libanonu, Gazi. Pestro je bilo dogajanje na slovenskem političnem parketu, med drugim (ne)pričakovan odhod. Športni navdušenci so tokrat zaman stiskali pesti za naše nogometaše, jih je pa razveselil Anže Kopitar. Nekatere srečneže pa tudi severni sij.

Kdo bo guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic in kdo sodnik v EU?
02. 10. 2024 19.02
Pred domačim političnim vrhom so pomembne kadrovske odločitve za tri vplivne funkcije. Kdo bo kot guverner vodil Banko Slovenije? Kdo bo varuh oziroma varuhinja človekovih pravic? In kdo bo po smrti Marka Ilešiča slovenski sodnik na sodišču Evropske unije v Luksemburgu? Ker so v igri za posamezen položaj številna ugledna imena, se obetata huda kadrovska bitka in nepredvidljivo iskanje politične podpore. Prva na potezi pa je predsednica republike Nataša Pirc Musar.

30 let kultnega albuma: še vedno Leva scena?
02. 10. 2024 14.22
Minevajo tri desetletja, odkar je Ali En, zdaj Dalaj Eegol oz. Recycleman, obelodanil legendarni album Leva scena, na katerem je obračunal s takratno glasbeno sceno. Pred jubilejnim koncertom nam je odstrnil nekaj zanimivih zgodb iz tistih časov, ki so pripeljali do današnjih dni.

Zveri in divjad: odstreliti ali zaščititi?
28. 09. 2024 14.43
Proti večeru, ko se je sonce umaknilo in je vročina popustila, smo se z izkušenim lovcem odpravili v opazovalnico. Globoko v gozd na Notranjskem. Najprej so – po le desetih minutah – prišle lisice. Nato smo v tišini čakali. Zgolj eno uro zatem so prišli – medvedka z dvema mladičema in nato še dva samca. V mali opazovalnici za tri ljudi smo spremljali zveri v njihovem naravnem okolju med iskanjem hrane, poslušanju šumov, skrivanju med drugimi prebivalci gozda. V Sloveniji živi okoli tisoč medvedov, od 100 do 120 volkov in 50 risov.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'
14. 09. 2024 07.33
Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

Idilična jezera zabasana z municijo: Švicarji za rešitve ponujajo denar
19. 08. 2024 10.39
Švicarsko obrambno ministrstvo ponuja 50.000 frankov (52.450 evrov) denarne nagrade za tiste, ki bodo predlagali najboljše ideje, kako na varen in okolju prijazen način očistiti idilična jezera, v katerih se nahaja na tone municije. Švicarska vojska je namreč jezera dolga leta uporabljala kot odlagališče, saj so bili prepričani, da so s tem neeksplodirano strelivo pospravili na varno. Sedaj jih čaka naloga v obratni smeri: municijo spraviti iz vode. Samo v Luzernskem jezeru jo je po ocenah 3300 ton.

V Hirošimi se spominjajo napada z atomsko bombo
06. 08. 2024 06.22
V japonski Hirošimi obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je pred 79 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Eksplozija atomske bombe nad Hirošimo je bila prva uporaba jedrskega orožja v vojaškem spopadu.

Prvi jadralni padalec: S sabo smo vzeli žago, če bi me bilo treba reševati z drevesa
25. 07. 2024 12.44
Letos mineva 42 let, odkar je prvi Slovenec poletel z jadralnim padalom. To je bil danes 64-letni Dare Svetina iz Koritnega pri Bledu, tedanji član jugoslovanske padalske reprezentance. Ker pravega jadralnega padala niso imeli, so na Dobrčo odnesli enega od klasičnih padal, ga razstavili in upali, da bo poletelo.

Rekorden zaseg v evropskih pristaniščih: 35,5 tone kokaina
17. 06. 2024 20.20
Nemške oblasti so se pohvalile z rekordnim zasegom kokaina, katerega vrednost ocenjujejo na več kot dve milijardi evrov in pol. Preiskavo so začeli po namigu kolumbijskih oblasti, drogo pa so odkrili med sadjem in zelenjavo na več kontejnerskih ladjah, ki so priplule iz Južne Amerike. Največ droge, kar 26 ton, so odkrili v Hamburgu, ostalo pa v Rotterdamu in Kolumbiji.

Padel 'balkanski' kartel, ki je Evropo zalagal s tonami kokaina
13. 06. 2024 17.59
V Španiji so s hišnimi preiskavami in aretacijami končali tri leta trajajočo preiskavo proti kartelu, ki je iz Južne Amerike v Evropo tihotapil kokain. A to je bil le manjši in, kot upajo, tudi dokončni udarec. Oktobra lani so na Hrvaškem in v Nemčiji prijeli 21 domnevnih članov ter zasegli večje količine droge, orožja in denarja. Mesec dni kasneje sta v Istanbulu "padla" eden od glavnih vodij ter njegov sodelavec, oba Hrvata. Maja pa sta skupno akcijo izvedli nizozemska in srbska policija. 13 oseb so aretirali, ob tem pa v Srbiji zamrznili še za 50 milijonov evrov premoženje.