tsmc

V Dresdnu stekla gradnja 10 milijard evrov vredne tovarne čipov

20. 08. 2024 15.22

V nemškem Dresdnu je stekla gradnja 10 milijard evrov vredne tovarne čipov European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC). Pet milijard evrov bo k skupnemu projektu podjetij Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC), Bosch, Infineon in NXP Semiconductor na podlagi dovoljenja Evropske komisije primaknila nemška država.

Trump: Od Tajvana nimamo ničesar, zato naj nam obrambo plača

17. 07. 2024 10.25

Nekdanji ameriški predsednik in republikanski kandidat na predsedniških volitvah Donald Trump je v nedavnem intervjuju pod vprašaj postavil podporo Washingtona Tajvanu. Če bo novembra ponovno izvoljen v Belo hišo, namreč Trump pravi, da bi morala ta otoška država plačati za obrambo, ki ji jo pred Kitajsko zagotavljajo ZDA. Nekoliko več dvoumja je medtem v njegovem pogledu do Kitajske. In kakšen je bil odziv Tajvana?

Finančni komentar: Konec 'petrodolarja' in lažne novice

18. 06. 2024 08.41

Po spletu kroži, da je Savdska Arabija 9. junija po 50 letih prekinila dogovor z ZDA, ki je narekoval prodajo surove nafte na mednarodnih trgih izključno v ameriški valuti. Zgodba o 'petrodolarju' je precej drugačna od teorij zarote, ki napovedujejo zlom svetovne rezervne valute.

Finančni komentar: Zmaga ali pesek v oči

11. 06. 2024 07.00

Bitka z inflacijo v evro območju še ni dobljena. V maju je inflacija poskočila iz 2,4 na 2,6 odstotka. Svet Evropske centralne banke je vseeno sprejel odločitev o prvem nižanju obrestne mere po letu 2019. Vzrok za to niso bile volitve v Evropski parlament, ampak dovoljšnja mera samozavesti evropskih guvernerjev.

Vroči AI čipi in zvezdniški direktor, ki se ženskam podpisuje na telesa

07. 06. 2024 17.45

Nvidia je v zadnjem času zgled tistega, kar navdušuje vlagatelje v umetno inteligenco, segment, ki je doživel razcvet z izdajo ChatGPT družbe OpenAI konec leta 2022. Vrednost delnice družbe je letos zrasla za več kot 140 odstotkov in za 200 odstotkov zadnjih 12 mesecih. Delnice Nvidie so v zadnjih petih letih pridobile več kot 3300 odstotkov. V teh istih obdobjih je Nasdaq pridobil skromnejših 14, 29 oziroma 126 odstotkov. Zato ni presenetljivo, da je šef družbe Jensen Huang postal prava zvezda.

Finančni komentar: Sijoča gospodarska zvezda

26. 03. 2024 07.09

Švicarska centralna banka je znižala obrestno mero, enako tudi brazilska, in medtem ko ves svet drvi proti recesiji, ZDA ohranjajo blišč in ključno obrestno mero nespremenjeno. Dolar spet pridobiva vrednost in delniški trgi dosegajo zgodovinsko najvišje vrednosti.

Finančni komentar: Recesija začasno preklicana

27. 02. 2024 07.00

Nvidia je na finančnih trgih spisala zgodovino, saj je prvo podjetje, ki mu je uspelo v enem samem dnevu zrasti za kar 255 milijard evrov. Po objavi četrtletnih poslovnih rezultatov je na trgu spet prevladal optimizem. Recesija je začasno preklicana, gremo proti gospodarski depresiji.

Finančni komentar: Ali je pilot v letalu?

23. 01. 2024 07.28

Komedija iz leta 1980 Ali je pilot v letalu po mnenju Amazona velja za najbolj smešen film vseh časov. Tehnološke delnice, ki stavijo na umetno inteligenco, letijo visoko. Ali je mehki pristanek sploh še mogoč?

Finančni Popkast: Novo največje podjetje na svetu

18. 01. 2024 07.00

Do prejšnjega tedna je imelo podjetje Apple status največjega na svetu, vendar ga je glede na tržno kapitalizacijo prehitelo podjetje Microsoft. Denar odteka v velika tehnološka podjetja, ki razvijajo storitve v povezavi z umetno inteligenco.

Tajvan je izbral demokracijo. Kaj izbira Slovenija?

15. 01. 2024 08.15

Težko pričakovane volitve v Tajvanu so se končale s ponovno zmago Demokratske progresivne stranke, ki pa je izgubila večino v parlamentu, v zakonodajnem Juanu. Tajvan ima enega najbolj razvitih demokratičnih sistemov na svetu in je prehitel Slovenijo po vseh ekonomskih, političnih parametrih in vrednotah. Pa vendar Slovenija rajši snubi drugo Kitajsko, Ljudsko republiko Kitajsko s komunistično partijo in diktatorjem na čelu.

Otok, ki je ujet v geopolitični spor med Kitajsko in ZDA

13. 01. 2024 13.42

Okoli 20 milijonov tajvanskih volivcev je odločalo o predsedniku in sestavi parlamenta samoupravnega otoka. Po skoraj vseh preštetih glasovih bo odhajajočo predsednico Caj Ing-Ven nasledil njen favorit Laj Čing Te. Tajvan, ki kljub svoji majhnosti igra odločilno vlogo v odnosih svetovnih velesil, Kitajske in ZDA, velja za srce industrije računalniških čipov, skozi Tajvansko ožino pa pluje približno polovica mednarodnega ladijskega prometa. Kitajska svojih apetitov po otoku ne skriva, česar se zaveda tudi Tajvan, ki močno krepi izdatke za obrambo.

Finančni komentar: Slab začetek, dober konec

09. 01. 2024 07.00

Nasdaq je v treh dneh izgubil dobrih 600 milijard dolarjev. Sedem veličastnih delnic, ki so prejšnje leto ustvarile visoke donose, je v prvem tednu padlo za pet odstotkov.

ZDA stopnjuje pritisk na Huawei: omejujejo možnost za proizvodnjo polprevodnikov

15. 05. 2020 17.41

Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa namerava kitajskemu Huaweiju omejiti možnosti za proizvodnjo polprevodnikov na tujem s pomočjo ameriške tehnologije. ZDA imajo Huawei za vohunsko izpostavo kitajske vlade, ki ogroža nacionalno varnost, zato so doslej sprejele že več ukrepov proti podjetju.

Nvidia in TSMC kljub govoricam še vedno partnerja

13. 12. 2002 00.00

Izdelovalec grafičnih kartic Nvidia in njegov ustanovni partner TSMC (Taivwan Semicondustor Manufacturing Company) sta za ponedeljek napovedala skupno tiskovno konferenco.

Mikročip iz najmanjših tranzistorjev

12. 06. 2002 00.00

Podjetje Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) je izdelalo prototip delujočega mikroprocesorja iz tranzistorjev, ki so desetkrat manjši od tistih, ki so trenutno v proizvodnji.

Philipsova ''mega'' investicija v Singapuru

30. 09. 1998 08.51

Nizozemski informacijski in elektronski velikan Philips je s tajvansko družbo Tsmc in singapursko Edb osnoval združeno podjetje. Skupaj bodo z 1,2 milijarde dolarjev vredno investicijo zgradili tovarno za proizvodnjo čipov zadnje generacije. Gradnja obrata se bo začela v prihodnjem letu, proizvodnja miniaturnih čipov velikosti okoli 20 mikronov v njem pa že leta 2000. Po besedah prvega moža v Philips Semiconductorju Arthurja van der Poela, je trenutek za investicijo zaradi azijske krize zelo kritičen. Ko je še povedal, je do te investicije dolgoročnega značaja prišlo na podlagi pričakovanj močnega povpraševanja po mikročipih te vrste, do katerega naj bi prišlo konec leta 2000.