umetni človek

Triler, ki osvaja kritike in z izjemnimi 92 % na RT redifinira znanstveno fantastiko: Sopotnica

01. 02. 2025 00.15

FILM O LJUBEZNI, NADZORU IN UMETNI INTELIGENCI, KI BO POPOLNOMA SPREMENIL VAŠ POGLED NA TEHNOLOGIJO.

V boj proti finančnim prevaram z umetno inteligenco?

20. 10. 2024 19.23

Umetna inteligenca v našem vsakdanu olajša marsikatero opravilo. Ob prodoru v javnost pa je med nami odprla tudi veliko novih vprašanj in tveganj. Ameriški organi pregona pa so se odločili umetno inteligenco izkoristiti za pomoč pri boju proti finančnim prevaram. V letošnjem letu so s strojnim učenjem umetne inteligence tako uspeli preprečili, da bi prevaranti davkoplačevalce v goljufijah s čeki pretentali za skupno skoraj milijardo evrov.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni komentar: Umetna ali vesoljska inteligenca

25. 06. 2024 07.00

Umetne inteligence v vsakdanjem življenju in gospodarstvu morda še ne opazimo, vendar bo z leti močno spremenila svet. Delniški trgi so v evforiji, ker vse, kar je povezano z umetno inteligenco, raste, medtem pa ji znani akademiki pravijo kar vesoljska inteligenca.

Jernej Dirnbek iz Mi2 tudi v duetu: Če delimo zaslužek na dva, več ostane

15. 04. 2024 20.56

Jernej Dirnbek je ustanovitelj skupine Mi2 in avtor njihovih številnih uspešnic, hkrati pa ustvarja tudi v kantavtorskem kabare duetu s klaviaturistom Davorjem Klarićem. Pretekli vikend sta v ljubljanski Švicariji predstavila album s pomenljivim naslovom Za žejne in srečne.

Po 36 urah v EU dosegli okvirni dogovor o uporabi umetne inteligence

09. 12. 2023 07.47

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki vsebuje pravila za njeno uporabo v Uniji. Gre za prvo tovrstno zakonodajo v svetu, njen namen pa je zagotoviti varnost sistemov umetne inteligence, kot sta ChatGPT in prepoznavanje obraza, ter spoštovanje temeljnih pravic in vrednot, obenem pa spodbujati vlaganje in inovacije na tem področju.

Boj z neusmiljeno demenco: pretresljiva zgodba matere in hčerke

08. 11. 2023 19.30

Nekaj najhujšega je, ko ti pred očmi izginja ljubljena oseba. Boj z neozdravljivo boleznijo kroničnega propadanja možganskih celic, demenco, zna biti izjemno težak, ne le za tiste, ki jih prizadene, ampak tudi za svojce. Zato vam predstavljamo zgodbo matere in hčere, ki jima je ta kruta bolezen v življenje prinesla hude čustvene stiske, izgubo službe in skorajšnjo izgorelost. Rešil ju je dom, na katerega sta čakali vrsto let. V prispevku tudi o tem, kaj odgovoriti starostniku, ki želi ponoči sredi naliva ven v pižami. Ali pa sprašuje, kdaj bo prišla njegova mama. Prav gotovo ne, da je že 30 let mrtva in da je njegovo početje noro.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Na leto v požarih pri nas umre 10 ljudi: se nam lahko zgodi Grenfell?

26. 08. 2023 10.00

Ob vse hujših požarih v naravi, ki so vse bolj uničujoči in se vse bolj približujejo naseljem, statistika kaže, da so v Evropi za življenja najbolj usodni požari doma, zlasti v enodružinskih hišah. Tveganja so vedno nova, baterije, fotovoltaika, novi, umetni materiali. In tudi pri nas se lahko zgodi takšna katastrofa, kot se je leta 2017, ko je v požaru v stolpnici v Londonu umrlo 72 ljudi.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'

25. 06. 2023 17.32

Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

'Tudi akademiki ne razumemo povsem, zakaj Chat GPT deluje tako dobro'

27. 05. 2023 07.00

V zadnjih dneh in tednih so nas preplavile odmevne novice, ki temeljijo na umetni inteligenci. Skokovit napredek umetne inteligence, na primer z orodjem ChatGPT, že povzroča glavobol številnim univerzam, v tujini študentom uporabo ponekod celo prepovedujejo.

'Nisem podpisal pisma o zaustavitvi razvoja umetne inteligence'

22. 04. 2023 07.00

Prvič se je človeštvo množično z umetno inteligenco srečalo na družbenih omrežjih. Svet jih je sprejel z odprtimi rokami, saj so njihovi ustvarjalci obljubljali večjo povezanost s podobno mislečimi, s prijatelji, da bodo ljudje dobili glas. Ko so upravljanje Facebooka, Twitterja in podobnih prevzeli algoritmi, so se obljube razblinile v prah. Danes je človeštvo zaradi vpliva omrežij bolj razdvojeno, bolj odvisno od naprav, bolj osamljeno, s slabšim duševnim zdravjem in prežeto s poplavo lažnih novic. Podoben "napredek" obljubljajo tudi orodja umetne inteligence, toda ali smo sposobni ne ponoviti napake iz preteklosti?

Dvoboj prihodnosti: duhovnik in vojak

17. 03. 2023 12.27

Tokratni uvod je težje napisati kot prvega (ko sem v Popkastu soočil psihoterapevtko in gradbenega inženirja). Predvsem te naloge tokrat ne bom zaupal umetni inteligenci, ker bi bilo preveč nevarno. Razjezil bi lahko tistega tam zgoraj in pod vprašaj postavil varnost nas tu na Zemlji, če bi v tem primeru zaupal računalniku in ne človeški intuiciji ter modrosti. Šalo na stran. Tokrat v Dvoboju prihodnosti soočam poklica, za katera si bo večina mislila: "Pa dobro, a ste normalni?!?" Z mano sta sedela duhovnik in vojak, kaplan Peter Čemažar in višji vodnik Blaž Marenk, poveljnik oddelka v Vodu brezpilotnih letal.

V novi sezoni Ugodno oddam sina tudi sin pevca Daniela Popovića

13. 02. 2023 11.06

Spoznajte štiri simpatične, šarmantne in privlačne samske moške, ki jim bodo pri iskanju srčne izbranke pomagali njihovi starši. Vsak izmed fantov bo lahko izbiral med šestimi dekleti, se z njimi družil, jih spoznaval in se zaljubil? Njihovo romantično zgodbo lahko spremljate med ponedeljkom in četrtkom ob 21. uri na POP TV.

Tadej Golob: Dobil sem dokaz, da nisem nesmrten

04. 12. 2022 15.45

Dobri dve leti potem, ko je omahnil 20 metrov globoko in utrpel tako hude poškodbe, da niti zdravniki niso vedeli, ali ga bodo lahko rešili, večkrat nagrajeni slovenski pisatelj, novinar in kolumnist Tadej Golob pripoveduje, kako je tistega dne slutil, da se bo nekaj zgodilo. V kratkem se namerava vrniti na kraj nesreče, da bi dobil odgovore, zakaj je padel. Svojo diagnozo, tudi 14 dni kome, je posodil glavnemu junaku svoje pete kriminalke Tarasu Birsi. Z nami je spregovoril o vsebini knjige, o okrevanju, o tem, ali se bo vrnil v gore, in o prijatelju, ki se je izkazal v najbolj ključnih trenutkih.

Ali umetna inteligenca ogroža enakost spolov?

18. 09. 2022 19.00

Digitalna preobrazba napreduje s svetlobno hitrostjo, tehnološki izumi pa posamezniku večkrat pomagajo olajšati vsakdan. A strokovnjaki opozarjajo na problematiko nepravičnih praks umetne inteligence, saj so te večkrat stereotipne in seksistične narave. "Umetna inteligenca je produkt človeka, zato se inženirska pristranskost razširi tudi na njegov izdelek," so opozorili v Evropskem inštitutu za enakost spolov.

Ikonične vloge, ki bi jih skoraj dobili drugi igralci

28. 08. 2022 08.00

Al Pacino kot Han Solo, John Travolta kot Forrest Gump, Leonardo DiCaprio ter Brad Pitt pa v filmu Gora Brokeback? Vse to bi se skoraj uresničilo in vloge, ki jih poznamo, bi lahko bile popolnoma drugačne.

'Človeka ne moreš spremeniti do takšne mere, da bi postal drug človek'

22. 08. 2022 19.24

Se spomnite kultnega filma Brez obraza, kjer je glavni igralec John Travolta s pomočjo plastične operacije povsem spremenil podobo svojega obraza? Pri enem od slovenskih plastičnih kirurgov smo preverili, ali je popolna sprememba obraza s pomočjo plastične operacije sploh mogoča. A želje na drugi strani so. Ker je želel k plastičnemu kirurgu, se je ujel v zanko hrvaških policistov. Gre za črnogorskega kriminalca Ivana Vujovića, znanega tudi kot 'balkanski Al Capone', ki ga je celotni Balkan, na čelu z beograjskim Interpolom, iskal že od leta 2016. Istrska policija ga je prijela minuli četrtek, ko je ob kontroli prometa policistom izročil ponarejeno vozniško dovoljenje.

ZAKAJ (SLABO) SPIMO?

21. 07. 2022 17.27

Spanje je fiziološka funkcija, ki razbremeni telo in um, tako da se zjutraj lahko zbudimo osveženi in pozorni. Zdrav spanec telesu pomaga pri ohranjanju zdravja in preprečevanju bolezni. Ob pomanjkanju spanca možgani ne morejo pravilno delovati, čemur lahko sledi poslabšanje sposobnosti koncentracije, jasnega razmišljanja in obdelave spominov.

14 dni v komi: 'Občutek, ko si ujet v svojem telesu, je grozljiv'

16. 06. 2022 19.22

Potem ko je svet pretresla zgodba 12-letnega britanskega dečka, za katerega so zdravniki presodili, da mu ni več pomoči, smo pri strokovnjakih preverili, kako dolgo pri nas ohranjamo pri življenju ljudi, ki so odvisni zgolj še od aparatur. Ni vzorca, ugotavljamo, zdravniki se odločajo o vsakem primeru posebej. In drugo vprašanje: Ali človek, ki je v komi, kar koli čuti ali pa morda sliši? O tem je spregovorila Ema Hrustanović, ki se je iz umetne kome prebudila pred šestimi leti.

Osnovnošolka si je med športno vzgojo zlomila umetni noht, starši so se pritožili na svet šole

02. 12. 2021 18.57

Zgodba, ki bi jo zlahka uvrstili v rubriko 'Saj ni res, pa je'. Starši osnovnošolke, ki si je med poukom športne vzgoje zlomila umetni noht, so se pritožili na svet šole, češ da je za hčerkino "poškodbo" kriva učiteljica športne vzgoje. Gre za absurdno in zelo nenavadno situacijo, menijo tudi pravniki, a če bi staršem uspelo dokazati, da je za poškodbo v resnici kriva učiteljica, bi od nje lahko terjali odškodnino. Skrajno nespodobno in nespoštljivo – tako primer komentira ravnatelj Marjan Gorup in starše poziva: "Vklopimo zdrav razum."

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Naš Miro se je vrnil! 'Najhuje je mimo, moj fokus je na rehabilitaciji'

21. 08. 2021 15.20

"Hitro sem se sprijaznil s tem, kaj se je zgodilo, tega ne morem spremeniti in moj fokus je na rehabilitaciji. Vem, da če glava ne bo delala, se tudi telo ne bo sestavilo." Tako pozitivno dva meseca po letalski nesreči, ki jo je sam kot po čudežu preživel, je pa v njej žal izgubil prijatelja, razmišlja naš sodelavec Miro Majcen, ki okreva v UKC Ljubljana. Nesreče se ne spomni, a komaj že čaka, da bo spet lahko letel. Skoraj gotovo pa se bo v prihodnje odpovedal akrobatskem letenju. "Ker vem, da še ene loto srečke ne bom dobil," pravi.

Ali bo vzpon umetne inteligence ogrozil demokracijo?

14. 08. 2021 07.00

Ko je Alan Turing med drugo svetovno vojno razvil svoj znameniti stroj za dešifriranje nemških kod, imenovan "The bombe", še ni doumel, kakšen potencial ima to razvijajoče se področje za politične sisteme. Iz te rudimentarne oblike umetne inteligence se je razvila paleta tehnologij, strojev in sistemov, ki jih danes upravičeno imenujemo "inteligentne". Danes se umetna inteligenca uporablja v praktično vseh sferah družbe, med drugim tudi (kar je morda najpomembnejše) v politiki in za politične namene. Po mnenju mnogih opazovalcev lahko ogrozi same temelje našega demokratičnega političnega sistema.

Miro, držimo pesti, hitro se vrni

21. 06. 2021 17.18

Včeraj nas je v redakciji pozno popoldne pretresel klic. Miro je padel z letalom. Je preživel? Kako hudo je, kako lahko pomagamo, koga lahko pokličemo za pomoč, kako so njegovi najbližji? Na tisoče vprašanj in le en vzpodbuden odgovor, živ je. Miro je za nas nepogrešljiv, ne samo kot izjemen fotograf, ampak tudi kot človek in del naše novinarske družine.

Zdravstvo, kultura, razvoj ali vojska, izbira je lažna. Hinavščina referendumov in Levice pa resnična

23. 11. 2020 06.30

Da bomo 780 milijonov dali za tanke in bojne helikopterje, medtem ko ljudje umirajo, nas v teh dneh prepričuje Luka Mesec. Da nismo v vojni in da nismo kot leta 1990. "Mi skrbimo za topove, namesto da bi skrbeli za ljudi. Verjetno gre za unikum v Evropi," pa trdi Tanja Fajon. Oba sta svoje strankarske platforme, svoje obraze in glas zastavila za zbiranje podpisov za nov referendum. Skoraj vse to je laž. Dileme so, ampak daleč stran od teh, ki jih prikazujeta Levica in SD.

Lukanović: Užaloščen sem, da se nekateri iz bolezni norčujejo

16. 09. 2020 13.30

Dolgoletni zdravnik dr. Adolf Lukanović je stopil pred medije in znova spregovoril o svoji borbi s covidom-19. Njegovo zdravljenje je trajalo več mesecev, od tega je na intenzivni negi v umetni komi in odvisen od ventilatorja preživel dva meseca. Kot pravi, je užaloščen, ko okoli sebe glede ljudi, ki še vedno ne verjamejo v obstoj virusa in se ne zavedajo njegove nevarnosti. Nerazumno se mi zdi, da se to dogaja v razviti družbi, še dodaja.

Umetna inteligenca sporoča: 'Prav nobene želje nimam, da bi izbrisala človeštvo'

10. 09. 2020 19.27

Umetna inteligenca je poslala sporočilo človeštvu. Britanski Guardian je objavil esej, ki ga je spisal odprti generator jezika GPT-3. Jezikovni model so razvili v ameriškem podjetju OpenAI, britanski časnik pa je imel priložnost jezikovnemu robotu določiti vsebino članka. Zanimalo jih je, ali umetna inteligenca predstavlja grožnjo človeštvu in ali nas res čaka distopična prihodnost, v kateri bodo roboti uničili človeštvo in prevzeli oblast na planetu.

Srce parajoča ljubezenska zgodba: bil je poleg ob Mileninem zadnjem dihu

13. 08. 2020 11.00

Miroslav Košir je svojo prvo ljubezen zapustil, ker nista mogla imeti otrok, a sta se po več letih spet našla. Po bolečem, dokončnem slovesu od Milene je pripravljen obrniti nov list, družico za zadnjo tretjino svojega življenja pa bo poskusil najti v Ljubezni po domače.

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.