umski

Otroci prikrajšani za 1,8 bilijona ur pouka v živo
17. 09. 2021 16.40
Šoloobvezni otroci po vsem svetu so od začetka pandemije covida-19 zaradi zapiranja držav izgubili že več kot 1,8 bilijona ur pouka v živo. To pomeni, da so mladi učenci prikrajšani za dostop do izobrazbe in drugih življenjsko pomembnih prednosti, ki jih nudijo šole. Unicef je na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku predstavil inštalacijo "No Time to Lose", s katero opozarja na izobraževalno krizo, so sporočili predstavniki Unicefa Slovenija.

Bo o dolgotrajnem zaprtju šol presojalo ustavno sodišče?
14. 01. 2021 08.54
Skupina staršev s Celjskega je vložila pobudo na ustavno sodišče, ki da naj presodi, ali je dolgotrajno zaprtje šol sploh ustavno in zakonito. Vlada je na sredini seji odločila, da epidemijo podaljša še za 60 dni. Prav tako ni sprejela večjih odločitev v zvezi s sproščanjem ukrepov, saj da je zato epidemiološka slika v Sloveniji še vedno preslaba. Šole in vrtci tako že od 26. oktobra ostajajo zaprti. Katere spremembe pa vendarle začnejo veljati s 17. januarjem?

'Ko starši prevzemajo otrokove naloge, ga naredijo odvisnega in nesamostojnega'
24. 11. 2020 06.00
Še nikoli do zdaj se učenci, starši in učitelji niso znašli v takšnem položaju oz. pred takšno preizkušnjo, kot je šolanje na daljavo. Strah pred neznanim, prilagajanje na spremembe in poglabljanje razlik med posamezniki je le nekaj ovir, na katere vpleteni deležniki opozarjajo že od začetka. Več je samostojnega dela, manj socializacije, potek preverjanja znanja je uganka. Kako se v danih razmerah čim bolje znajti? Kakšna je vloga učiteljev in staršev? Kaj je za otroka dobro in s čim mu škodujemo?

BLOG: Vse o češnjah
09. 06. 2019 07.00
Češnje so priljubljene zaradi svoje sladkobe in sočnosti, zelo koristne pa so tudi za vaše zdravje. Uživanje češenj in izdelkov iz njih zmanjša oksidativni stres, vnetja, bolečine v mišicah in izgubo moči, LDL holesterol, krvni tlak, simptome artritisa in težave s spanjem. Obilje flavonoidov blaži tudi simptome alergij in astme.

Kako pestro bo festivalsko poletje pri nas in pri sosedih?
29. 05. 2018 06.00
Kot vsako leto se tudi letos obeta pestro festivalsko poletje. Pripravili smo pregled najbolj vidnih festivalov v regiji in pri naših bližnjih sosedih. Ste se že odločili, na katere festivalske odre vas bo odneslo v letošnjem letu? Pa poglejmo ...

Žoge, loparje, kolebnice, balinčke, frizbije na plano! Slovenija se bo igrala kot nekoč
11. 05. 2018 06.00
Se še spomnite, kako lepo smo se imeli v stari Jugi na skupinskem preživljanju počitnic na morju? Pa vonja po žaru v družbi sosedov za blokom? Časa, ko so starši pri sosedih pili kavo in klepetali vse popoldne, otroci pa smo se zunaj brezskrbno igrali? Če je vaš odgovor da in si vse te občutke želite obuditi, se jutri pridružite projektu Slovenija se igra.

Študija: kemoterapija in radioterapija med nosečnostjo sta za otroka varni
27. 09. 2014 15.09
Kemoterapija po prvem tromesečju nosečnosti ne vpliva na umski razvoj ali razvoj srca otroka, je pokazala mednarodna študija. Do podrobnih zaključkov so prišli tudi pri spremljanju otrok, ki so bili kot plod izpostavljeni radioterapiji.

Roke – pomemben dejavnik v umskem razvoju
14. 08. 2009 06.00
Roka je organ velikega daru, ki smo ga podedovali. Otrokova inteligenca se do neke mere lahko razvije tudi brez pomoči rok. Če pa se razvija ob pomoči rok, bo dosegla višjo raven. Otrokov značaj bo močnejši. (Maria Montessori)

Hoja in ravnotežje
05. 08. 2009 06.30
Shodi vsak otrok, to je v naravnem zapisu, ki ga nosi v možganih. Kdaj točno se bo to zgodilo, ne more povedati nihče. Nekateri shodijo prej, drugi nekoliko kasneje.

20. november - svetovni dan otrok
20. 11. 2002 00.00
20. november je svetovni dan otrok. Slovenski odbor za Unicef poziva državljanke in državljane, vladne in nevladne ustanove, da ob razmislijo o ravnanju z otroki tako doma kot v svetu in storijo vse, da bomo svet čim prej skupaj z otroki zgradili po njihovi meri.