unescov seznam kulturne dediščine

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo
10. 08. 2024 18.00Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

SD: Bolnica Franja od lanske ujme ni bila deležna primerne pozornosti
21. 05. 2024 11.01Lanske ujme so med drugim prizadele in poškodovale slovensko vojno partizansko bolnico Franja. V poslanski skupini Socialnih demokratov so prepričani, da se z obnovo Franje odlaša in na državni ravni še nismo dočakali konkretnih ukrepov ali premikov naproti obnovi objekta ter sanaciji okolja po lanski ujmi. Pozivajo, da vlada po zgledu iz leta 2007 ustanovi odbor za sanacijo in zagotovi celovito obnovo naše kulturne dediščine.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena
07. 05. 2024 19.28V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

Han: Zakon o Kobilarni Lipica podlaga za nadaljnji razvoj kobilarne
04. 04. 2024 15.22Vlada je potrdila predlog novega zakona o Kobilarni Lipica, ki predvideva ponovno enovito upravljanje, in sicer ne bi šlo več za javno službo s koncesijo, ampak bi ena družba skrbela za kulturne in naravne vrednote ter jih tudi tržila. Predlog po mnenju gospodarskega ministra Matjaža Hana predstavlja podlago za nadaljnji razvoj kobilarne.

Prenove v Kobilarni Lipica: 'To je kulturna vrednota'
26. 01. 2024 16.37V Kobilarni Lipica so predali prenovljeno in posodobljeno jahalnico. Investicijo v vrednosti nekaj manj kot tri milijone evrov je v celoti pokrilo ministrstvo za gospodarstvo, ki v tem letu načrtuje nekatere dodatne novosti. Poleg manjših posodobitev naj bi osrednjo pozornost namenili prenovi bazena in ureditvi wellnessa.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine
06. 12. 2023 15.57Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?
12. 11. 2023 13.28Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Teniški turnir v Ljubljani s Kongresnega prestavljen na Trg republike
01. 09. 2023 12.10V Ljubljani bo od 11. do 17. septembra potekal tretji teniški turnir WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana, osrednje igrišče, poimenovano po teniški legendi Mimi Jaušovec, ki je bilo prvotno načrtovano v parku Zvezda, pa bo na Trgu republike, so sporočili iz Tenisa Slovenije (TS).

Z maseratijem po Španskih stopnicah, zdaj obtožen
11. 04. 2023 17.02Moškega, ki se je maja lani z luksuznim športnim avtomobilom znamke Maserati peljal po Španskih stopnicah in poškodoval ta znani arhitekturni biser v italijanski prestolnici, so obtožili zaradi poškodovanja kulturne dediščine.

Pričetek novega leta z elegantnimi lipicanci
30. 12. 2022 19.05Ko bo silvestrov večer za nami, bodo na Dunaju zaigrali dunajski filharmoniki, pri nas pa bodo v vsej svoji lepoti in natančnosti nastopili beli konji, lipicanci. Prav letos je naši državi uspelo rejo te plemenite pasme, katere začetki segajo v drugo polovico 18. stoletja, vpisati na Unescov seznam kulturne dediščine. V največji kobilarni z lipicanci na svetu, Lipici, je vse pripravljeno na nedeljsko predstavitev jahalne šole z najtežjimi elementi.

Decembra smo praznovali tudi dan prihodnosti
17. 12. 2022 00.1514. decembra smo v Sloveniji že sedmič obeležili dan prihodnosti, ki spodbuja k odgovornemu ravnanju danes - za lepši jutri. V luči tega se nadaljuje uspešna trajnostna okoljska zgodba #PRVAčebela.

Čebelarstvo in tradicije reje lipicancev na seznam nesnovne kulturne dediščine
01. 12. 2022 18.51Na Unsecovem seznamu nesnovne kulturne dediščine človeštva sta odslej tako čebelarstvo v Sloveniji kot tudi tradicije reje lipicancev. Medtem ko je nominacijo z naslovom Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja vodilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Špele Spanžel. Tradicija reje lipicancev je projekt priprave večnacionalne nominacije, ki povezuje osem držav, prav tako pa je nominacijo vodilo slovensko ministrstvo za kulturo.

Jože Plečnik: 150. obletnica rojstva velikana slovenske arhitekture
23. 01. 2022 07.30Pred 150 leti se je rodil arhitekt Jože Plečnik, ki je s svojimi deli zaznamoval tri evropske prestolnice – Dunaj, Prago in Ljubljano. Ob jubileju je letošnje leto vlada razglasila za Plečnikovo leto. S številnimi dogodki in razstavami ga bodo obeležili po več slovenskih mestih. V Plečnikovi hiši v Ljubljani vabijo na dan odprtih vrat.

Pošiljka kulture: bolj osebna, bogatejša, a še vedno v duhu podpore kulture in umetnosti
08. 12. 2021 10.31Že konec lanskega leta so presegali meje. Tiste, ki so nam onemogočale obisk kulturnih institucij, in tiste, ki so preprečevale druženje. Z inovativno praznično akcijo Pošiljka kulture so v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane (MGML) v času mnogih prepovedi vzpostavili povezavo, po kateri smo lahko z izvirnimi darilnimi paketi poskrbeli za praznična presenečenja, ki so na naslove naših prijateljev ali poslovnih partnerjev prispela v obliki poštnih pošiljk.

Na Unescov seznam svetovne dediščine vpisanih že 33 novih znamenitosti
29. 07. 2021 10.16Predzgodovinski sončni observatorij sredi puščave. Desetletja stara železnica, ki teče čez več kot 360 mostov in 224 predorov. Presenetljiva 7000 let stara umetnost, vklesana v skale. To je le nekaj od 33 spektakularnih destinacij, ki so bile na novo vpisane na Unescov seznam svetovne dediščine.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO
28. 07. 2021 06.48Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

Osupljivi posnetki jemenskega 'puščavskega Manhattna'
02. 05. 2021 12.07Sredi jemenske puščave se v nebo vzpenjajo starodavni nebotičniki iz na soncu sušenih blatnih opek. Šibam velja za najstarejše mesto nebotičnikov na svetu, znano tudi kot "puščavski Manhattan".

Skvoterji vdrli na območje ruševin Caral, arheologinji grozijo s smrtjo
03. 01. 2021 15.44Skvoterji, domnevno člani iste družine, so vdrli na območje arheoloških ruševin mesta Carala v Peruju, ki velja za najstarejše na območju obeh Amerik. Prav tako grozijo perujski arheologinji Ruth Shady, ki je odkrila to 5000 let staro civilizacijo.

Unescov seznam kulturne dediščine bogatejši za 32 novih običajev, veščin in tradicij
18. 12. 2020 18.48Medvladni odbor Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo je na seznam kulturne dediščine med drugim uvrstil finsko savno, veščine evropskih kamnoseških delavnic, tradicionalni kitajski taj či, pa singapurske ulične prodajalce hrane in severnoafriški način priprave kuskusa.

Sprememba statusa Hagije Sofije v mošejo 'zgodovinska napaka'
11. 07. 2020 15.44Ob odločitvi turških oblasti, da status nekdanje istanbulske katedrale Hagija Sofija spremenijo iz muzeja v mošejo, se po svetu vrstijo izrazi obžalovanja. Nestrinjanje so med drugim izrazili v Evropski uniji, Franciji in ZDA. V zgradbi pa so že začeli priprave na odprtje za muslimanske molitve, ki je predvideno 24. julija.

Reja lipicancev korak bližje k uvrstitvi med nesnovno dediščino Unesca
25. 03. 2020 17.58Slovenija je skupaj z Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Hrvaško, Madžarsko, Italijo, Romunijo in Slovaško oddala skupno nominacijo za vpis tradicije reje lipicancev na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Lipicanci imajo namreč že stoletja simbolno vlogo v vseh osmih državah in še danes predstavljajo številne skupnosti.

Bo Plečnikova zapuščina kmalu del Unescove dediščine?
23. 01. 2020 13.49Vlada je dala zeleno luč nominaciji stavbnih in urbanističnih del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani za vpis na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.

Brezčasne čipke 'polepšale' parlament
17. 06. 2019 19.57Ljudje že od pradavnine ustvarjamo izdelke, ki na videz nimajo prav velike uporabne vrednosti, so pa hrana za našo dušo. Tako kot čipke, ki so slovensko klekljarsko tradicijo uvrstile na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Na ta pomemben dosežek slovenske kulture so spomnili v Državnem zboru, kjer je klekljarsko društvo Deteljica pripravilo razstavo.

Slovenija in Avstrija za skupen vpis vzreje lipicancev na Unescov seznam
07. 05. 2019 10.16Zunanji minister Miro Cerar je skupaj z avstrijsko zunanjo ministrico Karin Kneissl podpisal skupno izjavo o večnacionalni nominaciji vzreje lipicancev na Unescov seznam nesnovne dediščine. Nominacijo bosta Slovenija in Avstrija vložili skupaj s še šestimi drugimi državami, vpis pa bi se lahko zgodil leta 2021.

Klekljanje čipk na Unescovem seznamu
29. 11. 2018 14.33Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine je na zasedanju v Port Louisu na Mavriciju odločil, da se na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva vpiše Klekljanje čipk v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za kulturo. Slovenija je nominacijo v formalni postopek pri Unescu vložila marca 2017.

Suhozidna gradnja na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine
28. 11. 2018 15.18Dediščina suhozidne gradnje je vpisana na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Veščine suhozidne gradnje, znanj in tehnik je v nominaciji povezala osem evropskih držav, tudi Slovenijo. Gre za prvobitno tehniko gradnje predvsem na Krasu in v Istri.

Macron bi bageto uvrstil na seznam svetovne dediščine
13. 01. 2018 12.28Slastno bageto s hrustljavo skorjo in mehko sredico Franciji po besedah predsednika Emmanuela Macrona zavida ves svet, zato bi jo bilo treba uvrstiti na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine. Potem ko so na ta seznam decembra vpisali pripravo pice na neapeljski način, se sprašuje, zakaj to ne bi bilo možno tudi za francosko štruco.

Italijanom je uspelo. Neapeljska pica se je uvrstila na Unescov seznam kulturne dediščine
07. 12. 2017 16.44Italijanom je uspelo! Priprava pice na neapeljski način se je uvrstila na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine. Pica je priljubljena tako v Italiji kot drugod po svetu, Neapelj pa velja za njeno zibelko. V Italiji vsak dan pojedo sedem milijonov pic, v državi pa je 35.000 picerij.

Obhodi kurentov vpisani na Unescov seznam
07. 12. 2017 08.57Unesco je obhode kurentov vpisal na seznam nesnovne kulturne dediščine. Obhodi kurentov sodijo med vidnejše tradicionalne pustne šege v Sloveniji. Iz Slovenije je na seznam te dediščine vpisan tudi Škofjeloški pasijon.

Slovenija med svetovno elito
19. 07. 2017 13.05Slovenija je z vpisom dveh gozdnih rezervatov Krokar in Snežnik-Ždrocle na Unescov seznam pristala med svetovno elito naravne dediščine, kjer sta znamenita naravna parka Yellowstone in Veliki kanjon v ZDA. Kot je opozorila ministrica za okolje, bo sedaj treba poskrbeti za preudarno upravljanje teh dveh rezervatov.