unije

Združevanje Exxon-Mobil in BP Amoco-Arco

29. 09. 1999 18.10

Nadzorni organi Evropske unije so danes Exxonu odobrili 82 milijard dolarjev vreden nakup Mobila, potem ko sta družbi zagotovili vse protimonopolne koncesije za posel, ki bo na svetovno tržišče vrgel največjo naftno družbo. Na področju naftnega združevanja je evropska komisija danes odobrila tudi združitev BP Amoco z Atlantic Richfield.

Bruselj za reševanje vprašanja lipicancev

29. 09. 1999 16.14

Evropska komisija meni, da so ustaljeni mehanizmi, ki jih za dvostranski dialog nudi pridružitveni sporazum Evropske unije s Slovenijo, najbolj primerni za nadaljnje pogovore o vprašanju lipicancev. Tako v Bruslju, kjer zadevo sicer še proučujejo, odgovarjajo na vprašanja o nadaljnjih korakih po izraženem avstrijskem pričakovanju, da bo Evropska komisija v zvezi s problemom interese Dunaja zastopala pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO).

Slovenski BDP nad 75 odstotki povprečja EU

28. 09. 1999 21.03

V primeru razširitve Evropske unije na vseh deset srednjeevropskih kandidatk za članstvo, bi se unijin povprečni bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca precej znižal, saj vse regije iz srednjeevropske deseterice skupaj v povprečju dosegajo manj kot 50 odstotkov unijinega povprečja. Slovenija, ki je v danes objavljeni raziskavi Eurostata obravnavana kot ena sama regija, dosega 67 odstotkov unijinega povprečja, ob razširitvi na vseh deset srednjeevropskih kandidatk pa bi njen BDP znašal 78 odstotkov povprečja EU.

Evropska komisija brez diskriminacije

28. 09. 1999 20.54

V 120-članski Evropski komisiji je kar 45 ženske, kar je največ v 48-letni zgodovini evropskega povezovanja. Novi predsednik komisije Romano Prodi se je zavzel za višjo udeležbo žensk in za čimbolj raznovrstno udeležbo predstavnikov vseh 15 držav Evropske unije na visokih položajih. Administracija EU je objavila seznam, v katerem je zapisano, da kar 20 komisarjev upošteva Prodijeve nasvete, saj zaposleni v njihovih pisarnah oziroma kabinetih pripadajo najmanj trem različnim narodnostim. Samo Prodijev kabinet, ki šteje devet članov, zaposluje kar 7 različnih nacionalnosti, njegov šef pa je Irec.

Avstrija sprožila vprašanje o lipicancih

27. 09. 1999 19.59

Avstrija je na zasedanju kmetijskih ministrov Evropske unije sprožila vprašanje o lipicancih oziroma o uredbi geografskega porekla lipicancev. To je v začetku leta sprejela slovenska vlada, Avstrija pa zdaj skuša doseči, da bi Evropska komisija zaščitila njene interese pri Svetovni trgovinski organizaciji.

EU namenja 2,5 milijona evrov za pomoč v kmetijstvu

27. 09. 1999 16.17

Evropska komisija bo v sodelovanju s kmetijskimi organizacijami Evropske unije začela izvajati 2,5 milijona evrov vreden projekt, v okviru katerega bo kmetijskim organizacijam iz desetih srednjeevropskih kandidatkah za članstvo v EU, med njimi je Slovenija, pomagala pridobiti znanje o izvajanju skupne unijine kmetijske zakonodaje, so danes povedali na komisiji.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Nemci ljubitelji kruha

26. 09. 1999 08.25

Z letno porabo 83,2 kilograma na prebivalca se v Nemčiji poje toliko kruha kot v nobeni drugi članici Evropske unije. Statistično gledano vsak Nemec na dan poje štiri kose kruha in eno žemljico, so izračunali v združenju nemških pekov. Samo v vzhodnoevropskih državah, kjer je ponudba ostale hrane skromnejša, se zaužije več kruha. Nemški peki na leto prodajo za 26 milijard mark kruha in peciva.

Andreotti oproščen po triletni sodni obravnavi

25. 09. 1999 09.39

Po triletnem sojenju in štirih dneh posvetovanja je sodna porota razsodila, da ni nobenega dokaza za obsodbo Giulia Andreottija, enega najmočnejših in najbolj vztrajnih italijanskih politikov.

Avstriji grozi izguba lipicancev

25. 09. 1999 08.39

Ljubljana je pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) vložila zahtevo, da bi izključno Slovenija imela pravico do uporabe imena lipicanci. Če Avstriji ne bo uspelo preprečiti odobritve zahteve, bo izgubila pravico, da bi širom sveta znane belce še naprej tržila za turistične namene pod imenom lipicanci, je v sobotni izdaji zapisal časnik Wirtschaftsblatt. Španska jahalna šola na Dunaju tako ne bi smela več izvajati predstav z lipicanci, uporabi njihovega imena pa bi se morali odpovedati tudi na majicah, kozarcih in v turističnem oglaševanju. Ljubljana utemeljuje svojo zahtevo s tem, da leži kobilarna Lipica v Sloveniji, še poroča časnik.

Cook obljubil podporo Velike Britanije

25. 09. 1999 08.06

Slovenski premier Janez Drnovšek se je včeraj pred napovedanim sestankom z generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom na sedežu OZN, zadržal v krajšem pogovoru z zunanjim ministrom Velike Britanije Robinom Cookom, s katerim sta se pogovarjala o širitvi Evropske unije.

Francija in Italija o evropske varnosti

24. 09. 1999 15.33

Francija in Italija sta zbližali stališča v zvezi z zagotovitvijo evropske obrambe, se je izkazalo na sinočnjih pogovorih francoskega predsednika Jacquesa Chiraca in italijanskega premiera Massima D'Aleme na prvi dan 19. francosko-italijanskega vrha v francoskem Nimesu.

Nujnost podpore demokracijam na Balkanu

23. 09. 1999 08.43

Član slovenske parlamentarne delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope Jelko Kacin je danes na letnem zasedanju PS SE dejal, da je potrebno podpirati širitev Evropske unije na Balkan, pri tem pa podpirati in postopoma uresničevati demokracijo iz države v državo.

Djukanovićevi dvomi

22. 09. 1999 20.56

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je danes v govoru Parlamentarni skupščini Sveta Evrope v Strasbourgu izrazil dvom glede nadaljevanja unije s Srbijo v okviru ZRJ. Za nastali položaj v ZRJ je odgovoren Beograd, je menil Djukanović.

Sovič o pogajanjih z Evropsko unijo

22. 09. 1999 19.48

V okviru konference Slovenske lokalne skupnosti v procesu širitve Evropske unije, ki danes poteka v Mariboru, sta organizatorja konference - odbor regij pri Evropski uniji in Stalna konferenca lokalnih skupnosti Slovenije - pripravila tiskovno konferenco. Na njej sta podpredsednik odbora regij pri Evropski uniji Roger Kaliff in predsednik Združenja slovenskih občin in mest ter mariborski župan Boris Sovič predstavila delo konference, na kateri je okoli 120 udeležencev iz Slovenije in držav Evropske unije izmenjalo izkušnje pri razvijanju lokalne samouprave.

Slovaška bo zaprla reaktorja v Bohunicah

22. 09. 1999 19.18

Slovaška vlada se je odločila, da bo leta 2006 zaprla prvega od dveh spornih reaktorjev v jedrski elektrarni Jaslovske Bohunice, leta 2008 pa še drugega, je danes iz vladnih krogov v Bratislavi izvedela avstrijska tiskovna agencija APA.

Nemško-slovenski slovar z novim pravopisom

21. 09. 1999 14.38

Pri Mladinski knjigi (MK) je pravkar izšel prvi nemško-slovenski slovar, v katerem so zajete tudi najpomembnejše novosti novega nemškega pravopisa, ki je začel veljati 1. avgusta letos.

Slovenija podprla članstvo Hrvaške v WTO

20. 09. 1999 21.01

Slovenija bo ta teden, kljub nekaterim dvomom v delih slovenske politike, tudi uradno dala zeleno luč za članstvo Hrvaške v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Hrvaška je najbrž tudi zaradi tega pristala na podpis premoženjsko pravnega sporazuma v začetku oktobra.

Klestil podprl politiko Hatamija

20. 09. 1999 19.49

Avstrijski predsednik Thomas Klestil je danes med obiskom v iranski prestolnici Teheran izrazil podporo reformni politiki iranskega predsednika Mohameda Hatamija.

Stopnja brezposelnosti v Sloveniji med najvišjimi

18. 09. 1999 08.51

V včeraj objavljenem prvem rednem polletnem poročilu o trgu delovne sile in zaposlovanju v srednjeevropskih državah Evropska komisija ugotavlja, da je bila stopnja brezposelnosti, izračunana na podlagi registriranih brezposelnih, v Sloveniji med najvišjimi. Najvišjo, okrog 16-odstotno, je beležila Slovaška, za njo pa sta se uvrstili Slovenija in z 12-odstotno Bolgarija.

Tekmovanje mladih raziskovalcev

17. 09. 1999 21.12

Letošnjega tekmovanja mladih raziskovalcev Evropske unije, ki bo v Grčiji od 19. do 26. septembra, se bodo slovenski predstavniki polnopravno udeležili že drugo leto zapored. Na tekmovanju bosta Slovenijo zastopala Petra Bohanec in Jure Leskovec iz Gimnazije Bežigrad v Ljubljani, ki sta predstavila najboljši raziskovalni nalogi na državnem Srečanju mladih raziskovalcev Slovenije. Petra Bohanec bo v Solunu predstavila raziskovalno nalogo o tradicionalni slovenski rastlini ajdi, ki je kot stara sorta že ogrožena, saj kmetje raje gojijo moderne hibride namesto starih tradicionalnih sort. Jure Leskovec pa bo na tekmovanju predstavil svoj računalniški sistem, ki je sposoben v realnem času prepoznati in v prostoru slediti človeškemu telesu.

Zaprisegela nova Evropska komisija

17. 09. 1999 20.46

Pred Evropskim sodiščem v Luksemburgu je prisegla nova Evropska komisija. Dvajsetčlanski izvršilni organ Evropske unije, pod vodstvom nekdanjega italijanskega premierja Romana Prodija, ima mandat do leta 2005.

Nova droga 4-MTA na seznamu prepovedanih drog

16. 09. 1999 19.12

Nova sintetična droga 4-MTA je odslej na seznamu snovi pod strogim nadzorom in kazenskimi ukrepi v državah Evropske unije, je danes sporočila evropska ustanova za raziskovanje drog in toksikomanije, ki ima sedež v Lizboni.

Embargo na izvoz orožja za Indonezijo

16. 09. 1999 19.01

Evropska unija je danes uradno sprejela odločitev o uvedbi štirimesečnega embarga na prodajo orožja za Indonezijo. S tem želijo prisiliti vlado v Džakarti k upoštevanju želje po neodvisnosti za Vzhodni Timor. Po preteku embarga bo EU, če sankcije ne bodo imeli učinka, pozvala tudi druge države k podobnim ukrepom.

Porast cen industrijskih izdelkov

15. 09. 1999 11.34

Cene industrijskih izdelkov v državah območja evro so julija glede na junij zrasle za 0,4 odstotka, v 15 državah Evropske unije pa so te cene zrasle za 0,3 odstotka, so sporočili iz evropskega statističnega urada Eurostat. Ti podatki so v skladu z junijskimi gibanji, rast cen industrijskih izdelkov je junija namreč znašala 0,1 odstotka. Gibanje navzgor se je začelo marca letos, potem ko so cene industrijskih izdelkov predtem 15 mesecev zaporedoma padale. Cene v industriji pa so tako v letni primerjavi glede na lanski julij v državah monetarne unije padle za 0,4 odstotka, v državah petnajsterice pa za 0,3 odstotka. Junija je ta padec dosegel še odstotek oziroma 0,8 odstotka. Pospešeno rast cen julija pripisujejo predvsem rasti cen proizvodov za vmesno porabo, ki so se julija tako v državah monetarne unije kot tudi v vseh državah EU skupaj podražili za 0,6 odstotka, pri čemer pa so cene proizvodov za investicije in cene netrajnih proizvodov za široko porabo na obeh območjih ostale nespremenjene. Trajni proizvodi za široko porabo so se v tem obdobju podražili za 0,1 odstotka. Mesečna rast cen industrijskih izdelkov je bila nadpovprečna v Španiji, Italiji, na Švedskem, Finskem ter na Nizozemskem. Za skromnih 0,3 odstotka so se industrijski izdelki podražili v Nemčiji, v Veliki Britaniji pa so ostale cene teh izdelkov nespremenjene.

Prodi za določitev datuma širitve EU

14. 09. 1999 16.22

Novi predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je v današnjem nastopnem govoru pred Evropskim parlamentom v Strasbourgu zavzel za določitev datuma širitve Evropske unije z ''najbolje pripravljenimi kandidatkami''.

Oktobra bodo odprli vrata Centra Evropa

14. 09. 1999 15.51

V drugi polovici oktobra bo v okviru delegacije Evropske komisije v Ljubljani začel delovati Center Evropa, ki bo namenjen obveščanju splošne javnosti o dogajanju v Evropski uniji.

Potrditev imenovanja Solane

13. 09. 1999 19.40

Zunanji ministri Evropske unije so danes na zasedanju v Bruslju še formalno potrdili imenovanje Španca Javierja Solane, sedanjega generalnega sekretarja zveze NATO, na položaj unijinega predstavnika za skupno zunanjo in varnostno politiko.

Upočasnitev rasti v državah članicah EMU

13. 09. 1999 17.55

Gospodarska rast v državah članicah Gospodarske in denarne unije (EMU) je v drugem trimesečju leta nekoliko zastala. V državah t.i. evro območja je namreč od aprila do junija povprečna rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 0,3 odstotka, po 0,4 odstotni rasti BDP v prvih treh mesecih leta, so sporočili iz Eurostata. V EU je v drugem četrtletju povprečna rast BDP znašala 0,4 odstotka in je ostala na isti ravni kot isti čas lani.

EU odpravlja diplomatske sankcije proti Libiji

13. 09. 1999 17.46

Na podlagi ugodnega poročila Združenih narodov, da je Tripoli napredoval pri izpolnjevanju zahtev mednarodne skupnosti glede terorizma, so danes zunanji ministri Evropske unije odpravili diplomatske sankcije proti Libiji in tej državi odprli vrata za vključitev v unijin dialog s sredozemskimi državami.