unije

Kaj so prinesli pogovori Šija in Putina?

15. 09. 2022 13.05

Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Ši Džinping sta se srečala v starodavnem mestu Samarkand v Uzbekistanu. Dvodnevnemu vrhu voditeljev Šanghajske organizacije za sodelovanje so prisostvovali še indijski premier Narendra Modi, pa tudi predsednika Turčije in Irana, Recep Tayyip Erdogan in Ebrahim Raisi. Predsednika Kitajske in Rusije sta si na srečanju izrazila naklonjenost in obljubila nadaljnjo podporo.

Po Pelješkem mostu sledi Pašmanski most

15. 09. 2022 12.18

Na Hrvaškem bi po Pelješkem mostu lahko kmalu začeli graditi Pašmanski most, gradnjo pa bi spremljala tudi preusmeritev dela Jadranske magistrale v dalmatinsko zaledje. Oba projekta skupaj sta vredna okoli 190 milijonov evrov, za gradnjo pa se zanima tudi kitajsko podjetje CRBC, ki je gradilo Pelješki most.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb

15. 09. 2022 10.38

Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Evropske milijarde za 'neposlušno' Madžarsko pod vprašajem

14. 09. 2022 16.52

Evropska unija bo zamrznila financiranje državam članicam, ki si ne prizadevajo za demokratične izboljšave, so v sredo sporočili iz vrha EU. Pod vprašajem so tako predvsem evropske milijarde, namenjene Madžarski. Po podatkih EU je imela naša vzhodna soseda med vsemi članicami v obdobju 2015–2019 daleč največji delež nepravilnosti pri porabi evropskih sredstev. Bruselj jo je zato pozval k preglednosti in odgovornosti pri javnih naročilih. Usoda finančnih tokov iz Bruslja v Budimpešto bo sicer znana čez nekaj mesecev.

Najvišja izrečena kazen doslej gre Googlu za 4,1 milijarde evrov

14. 09. 2022 13.42

Splošno sodišče Evropske unije je potrdilo sodbo proti Googlovemu matičnemu podjetju Alphabet, vendar je znižalo kazen s 4,34 milijarde evrov na 4,125 milijarde evrov. Sodišče je potrdilo ugotovitve Evropske komisije, da je Google uvedel nezakonite omejitve proizvajalcem mobilnih naprav Android.

Goldman Sachs: Cena plina se bo do konca zime več kot prepolovila

14. 09. 2022 10.50

V času, ko Evropa kljub skoraj polnim skladiščem plina trepeta v strahu zaradi pomanjkanja tega energenta, so analitiki banke Goldman Sachs presenetili z napovedjo, da bodo cene plina to zimo močno padle.

'Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 120 milijard evrov'

14. 09. 2022 09.58

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je zavzela za zmanjšanje porabe elektrike. Napovedala je omejitev prihodkov podjetij, ki za proizvodnjo elektrike uporabljajo cenejše tehnologije. S tem ukrepom bo na voljo okoli 117 milijard evrov za pomoč odjemalcem, še 25 milijard pa iz solidarnostnega prispevka fosilnega sektorja. O energetski problematiki so razpravljali tudi evropski poslanci, ki so podprli predlog o spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije. V skladu s predlogom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 45 odstotkov. Parlament podpira tudi višje cilje glede varčevanja z energijo.

Von der Leynova znova na obisk v Kijev

14. 09. 2022 09.36

Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu napovedala, da bo odpotovala v Kijev na pogovor k ukrajinskemu predsedniku Zelenskemu. Govorila bosta o tem, kako Ukrajino vključiti v evropski notranji trg. Napovedala je tudi 100 milijonov evrov za pomoč pri obnovi šol v Ukrajini.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre

14. 09. 2022 06.00

Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Iz zaupnih dokumentov: V EU verjetno ne bo cenovne kapice za ruski plin

13. 09. 2022 18.13

V javnost je pricurljala vsebina zaupnih dokumentov organov Evropske unije. Osnutek uredbe o energentih predvideva, da cenovne kapice za ruski plin ne bo, ne bo pa je niti za ostale zunanje države uvoznice. Evropska komisija bo najverjetneje uvedla davek na visoke dobičke podjetij, ki uporabljajo fosilna goriva, ločeno pa bo obdavčila tudi nizkoogljične proizvajalce električne energije.

Sodišče EU pritrdilo Banki Slovenije

13. 09. 2022 12.05

Sodišče EU je glede Zakona o sodnem varstvu imetnikov kvalificiranih obveznosti bank odločilo, da je ta sporen z vidika monetarnega financiranja in finančne neodvisnosti centralne banke. Sodišče EU je o tem odločalo, ker se je nanj obrnilo slovensko Ustavno sodišče, ki je do njegove opredelitve prekinilo presojo ustavnosti tega zakona.

'Vojna pride ne glede na to, kolikokrat si zatrdiš, da ne bo'

12. 09. 2022 17.25

Kljub temu da vojna v Ukrajini divja skoraj 2000 kilometrov stran, se je prebivalcev Bosne in Hercegovine močno dotaknila. Le 30 let je namreč minilo od obdobja, ko so se s krvavo vojno soočali tudi na Balkanskem polotoku. A ne gre le za to, da je vojna po 30 letih znova zajela evropski prostor. Bošnjake skrbi tudi ruska naveza s Srbijo, njihovim agresorjem izpred 30 let. Njihova vzhodna soseda že aktivno spodbuja demonstracije bošnjaških Srbov. Hkrati imajo občutek, da je Zahod nad njimi že davno zamahnil z roko.

Pahor: Podelitev statusa BiH je geopolitično vprašanje 'par excellence'

12. 09. 2022 06.16

Voditelji držav, ki sodelujejo v pobudi Brdo-Brioni, so danes na srečanju na Brdu pri Kranju poudarili pomen širitve za stabilnost Zahodnega Balkana. EU so pozvali, naj BiH do konca leta dodeli status kandidatke ter uvede brezvizni režim za celoten Balkan ter naj regiji stoji ob strani v ekonomski in energetski krizi.

Kaj bo prinesel tokratni vrh Brdo - Brioni?

11. 09. 2022 20.42

V Vili Podrožnik se zbirajo voditelji Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Albanije, Črne gore, Kosova in Severne Makedonije. V ponedeljek se namreč pri nas začenja vrh Brdo - Brioni. Že pred večerjo pa sta se na dvostranskem srečanju sestala slovenski predsednik Borut Pahor in njegov hrvaški kolega Zoran Milanović. Srečanje sicer letos poteka v času, ko na Zahodnem Balkanu naraščata nezaupanje in strah pred destabilizacijo razmer. Kaj naj bi prinesel tokratni vrh?

Neenakosti so res nevarne, a ne naraščajo tako preprosto, kot mislijo mnogi kritiki

10. 09. 2022 18.57

Slavna libertarna ekonomistka Deirdre McCloskey je v svoji kritični recenziji knjige Thomasa Pikettyja, Kapital v 21. stoletju, pred leti izpostavila, da neenakosti – tudi naraščajoče neenakosti – same po sebi ne bi smele biti skrb vzbujajoče. Pravi, da bi se morali v prvi vrsti zanimati za to, ali revni postajajo vse bogatejši – kar se gotovo dogaja od leta 1800 naprej – ne pa, ali bogati bogatijo hitreje od revnih. Zakaj bi nam bilo mar, se sprašuje, kako hitro napredujejo življenjski standardi različnih ljudi? Zakaj bi nam bilo mar za neenakost? Ali ni najpomembnejše preprosto to, da se standardi vseh izboljšujejo, čeprav z drugačnimi hitrostmi? Kar torej skrbi Pikettyja, ko izpostavlja problematičnost neenakosti, je le "medli občutek zavisti", zaključuje McCloskey.

Janša dobil spominsko ploščo pred ukrajinskim parlamentom

09. 09. 2022 16.47

Se še spomnite, kateri štirje evropski voditelji so po začetku vojn v Ukrajini prvi obiskali Kijev in tamkajšnjega predsednika? No, Volodimir Zelenski se. Mateuszu Morawieckemu, Petru Fiali, Jaroslawu Kaczynskemu in, da, tudi takratnemu slovenskemu premierju Janezu Janši se je namreč poklonil s prav posebnim odlikovanjem. Pred ukrajinskim parlamentom je postavil ploščo z njihovimi imeni.

Ukrajina od Rusije zahteva 300 milijard evrov vojne odškodnine

09. 09. 2022 12.40

Ukrajina od Rusije terja 300 milijard ameriških dolarjev vojne odškodnine. Zelenski pa je v nagovoru dejal, da jim je uspelo v okviru protiofenzive "osvoboditi" več kot tisoč kvadratnih kilometrov ozemlja. Ukrajinska protiofenziva v Harkovu je namreč prisilila ruske čete v umik in evakuacijo. Rusija je nato sporočila, da v Harkov pošilja dodatne vojaške enote. V nekaterih evropskih državah se je medtem omajala podpora Ukrajini zaradi vse višjih cen, ki se bodo še okrepile med zimskim časom.

Število prošenj za azil narašča: največ prosilcev iz Afganistana

09. 09. 2022 13.37

Število prošenj za azil v državah Evropske unije ter na Norveškem in v Švici se je v prvi polovici leta 2022 povečalo za 68 odstotkov v primerjavi z lanskim letom na približno 406.000, je s svojega sedeža v Valetti sporočila Agencija EU za azil (EUAA).

Srbski zunanji minister Sloveniji sporoča, naj ne dreza Srbije

09. 09. 2022 10.30

Srbski zunanji minister Nikola Selaković je Ljubljano opozoril, naj Srbije ne dreza tam, kjer je najobčutljivejša. S tem se je odzval na izjavo zunanje ministrice Tanje Fajon, ki je kot absurdno označila izjavo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, da je Slovenija s priznanjem neodvisnosti Kosova narušila ozemeljsko celovitost Srbije. Fajonova medtem pravi, da so srbske izjave namenjene predvsem za domači politični kontekst.

Joker Out: Mladi smo odgovorni za vsak negativen dogodek

09. 09. 2022 08.01

V Sloveniji že dolgo ni bilo toliko pozornosti namenjene eni glasbeni skupini. Zdi se namreč, da se zadnjih nekaj mesecev vse vrti okoli skupine Joker Out, ki se po tem, ko je lani dvakrat razprodala Cvetličarno, ni ustavila – imeli so skoraj petdeset nastopov, ob tem pa izdali še nov album Demoni. Kljub temu priznavajo, da je bil njihov urnik nekoliko prenaporen in morajo v prihodnje najti ravnotežje med nastopanjem in časom za ustvarjanje, prav tako pa se na glasbeni sceni ne želijo neokusno veliko pojavljati. "Nočemo ljudi prenasičiti s sabo."

Golob: Najprej smo poskrbeli za ljudi, sedaj bomo za gospodarstvo

09. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je obeležila svoj 100. dan delovanja. Premier je skupaj z ministri in predsednikoma vladajočih strank Tanjo Fajon in Lukom Mesecem predstavil delo vlade v teh prvih 100 dneh. Govoril je o spremembi politične kulture, regulaciji cen hrane, izpolnjevanju obljub in o tem, ali se bo odpravil na Poljsko in v Nemčijo.

'Soočamo se z viharjem vseh viharjev'

08. 09. 2022 21.30

Pred nami je "vihar vseh viharjev" – Evropa se mora pripraviti in odzvati na negotove razmere na pobesnelih energetskih trgih. S temi nič kaj vzpodbudnimi besedami je šefe največjih slovenskih elektrodistributerjev nagovoril generalni sekretar evropskega združenja Eurelectric. Prekinitev dobave plina je premešala karte tudi na trgu električne energije, višjim cenam se tako ne bomo mogli izogniti, ugotavljajo slovenski distributerji.

Zdravniška zbornica vladi: kljub obljubam sprememb v zdravstvu še ni

08. 09. 2022 14.56

Ob 100 dneh vlade so pregled njihovega dosedanjega dela opravili tudi na zdravniški zbornici. Opažajo, da kljub predvolilnim obljubam za zdaj večjih sprememb v zdravstvenem sistemu še ne opažajo. Ob tem so izpostavili, da na sistemske napake, ki številnim bolnikom onemogočajo hitro, varno in dostopno zdravstvo, opozarjajo že več let in da je skrajni čas, da se jih začne reševati.

Umreti v Ukrajini ali živeti v Rusiji

08. 09. 2022 07.56

Združene države Amerike poročajo, da imajo dokaze o tisočih ukrajinskih državljanih, ki so pridržani in prisilno deportirani v Rusijo. Obtožbe so se pojavile med zasedanjem Varnostnega sveta, ki sta ga sklicali ZDA in Albanija, da bi razpravljali o teh prisilnih deportacijah, ki jih imenujejo "operacije filtriranja".

Gazprom z videom sporoča Evropi: A zima bo velika, samo mrak in sneg

06. 09. 2022 18.59

"In zima bo velika, tukaj, poglej, čez reko. Jesen počasi umira in maha z rumeno roko," prepeva Jurij Vizbor v eni svojih največjih uspešnic, ki se konča z napovedjo, da bosta zimo spremljala "samo mrak in sneg". Skladbo iz sovjetskih časov je v prirejeni izvedbi v svojem novem oglasu pomenljivo uporabil ruski državni energetski gigant Gazprom. Video prikazuje zaprtje ruskih plinovodov in evropske prestolnice, nad katere se spušča 'zlovešča zima'.

'Slaba diplomatka' Liz Truss in njen odnos z Unijo

06. 09. 2022 08.59

Novoimenovano britansko vodjo konzervativcev in predsednico vlade čaka težka naloga. Čeprav je ob novih funkcijah prejela veliko čestitk, se v javnosti, pa tudi v njeni stranki, pojavlja vse več skepticizma – država je namreč pred največjim izzivom zadnjih 40 let. Kljub kriznim časom kaže, da Liz Truss skrhanega odnosa z Unijo ne želi popraviti – že kot zunanja ministrica je Unijo redko omenila, nekateri pa ji celo očitajo, da si konflikt s celino želi umetno ustvariti.

Nemotena oskrba s plinom: vlada posodobila zakon

05. 09. 2022 12.57

Vlada je z namenom zagotavljanja nemotene oskrbe odjemalcev zemeljskega plina posodobila besedilo predloga zakona o poroštvu države na obveznosti družb GEN energija, HSE in hčerinskih družb ter Geoplin, ki se določa iz naslova kreditov, najetih za zagotavljanje likvidnosti in nakupa dodatnih količin zemeljskega plina izven trga Evropske unije, so sporočili z Ukoma.

77 milijonov evrov za gradnjo največjega parka z vetrnicami v BiH

04. 09. 2022 10.11

Na območju Debelega brda v Bosni in Hercegovini bodo po 16 letih od začetka projekta začeli gradnjo enega največjih parkov z vetrnicami v državi. Naložba je vredna 150 milijonov konvertibilnih mark oziroma okoli 77 milijonov evrov, vetrnice v parku pa bodo proizvedle 150 gigavatnih ur električne energije letno.

'Rusija ni kršila naše ozemeljske celovitosti, Slovenija pa jo je'

03. 09. 2022 16.13

"Nihče nas še ni obvestil, da smo tik pred vstopom v Evropsko unijo. Tudi videti ni, da bi nas sploh nameravali obvestiti," je dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić po srečanju s slovenskim predsednikom Borutom Pahorjem. Ta je Vučiću namreč dejal, da si želi, da bi države, ki želijo vstopiti v Evropsko unijo, podprle sankcije unije Zahoda zoper Rusiji. Vučić je slovenskega predsednika ob srečanju medtem prosil, naj se znotraj EU zavzame, da bi Zahodni Balkan postal del finančne podpore uvoza elektrike ali pa bi v luči energetske krize prejel vsaj del podpore.

Zunanji ministri EU za otežitev izdajanja vizumov ruskim državljanom

31. 08. 2022 07.40

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Pragi dosegli politično soglasje o tem, da se popolnoma zamrzne sporazum med EU in Rusijo o poenostavljenem izdajanju vizumov, je po zasedanju povedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. To pomeni, da bo izdajanje schengenskih vizumov ruskim državljanom močno oteženo.