unije

Vojna v Ukrajini razdrla višegrajsko enotnost, Golobov govor redkost

11. 08. 2022 11.20

Foreign Policy je objavil daljšo analizo političnega dogajanja v Evropi. Uvodoma so izpostavili junijski govor Roberta Goloba v Bruslju, kjer je tudi v imenu ostalih držav naslovil energetske probleme Evrope. Opozorili so tudi na oslabljeno Višegrajsko skupino po ruskem napadu na Ukrajino. Ko sta bili Nemčija in Rusija še v dobrih odnosih, se tudi državam vmes, predvsem Poljski in Madžarski, ni bilo treba postavljati v bran kateri izmed velesil. Zdaj, ko so se odnosi med Rusijo in Nemčijo popolnoma izjalovili, se je Poljska nagnila tesneje k Nemčiji, tudi vse ostale države srednje Evrope so se jasno odločile: pripadajo Evropi. Izjema ostaja Madžarska, ki ohranja prijateljske odnose z Rusijo.

'Ruski turisti ne bi smeli počitnikovati v Evropi'

10. 08. 2022 09.15

Estonija in Finska sta podali pobudo, da države Evropske unije prenehajo izdajati turistične vize za ruske državljane. Kot sta povedali voditeljici držav, ne bi smeli dopuščati, da medtem ko divja vojna v Ukrajini, ruski državljani počitnikujejo po Evropi. Nekatere evropske države naj bi že ukinile nekatere vizume za ruske državljane, pojavljajo pa se tudi pozivi k odločnejšim ukrepom.

Med junaštvom in korupcijo: služabnik ljudstva?

09. 08. 2022 09.27

Ob začetku ruske invazije na Ukrajino je Volodimir Zelenski okrog sebe združil celoten narod in postal eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih obrazov Evrope. K njemu so poleg svetovnih politikov romali tudi številni zvezdniki, skupaj z ženo sta pozirala za Vogue in naletela na nezadovoljstvo dela javnosti. Ta je bila aktualnemu predsedniku pred začetkom vojne izrazito nenaklonjena. Razlog pa so sumi o vpletenosti v neskončni krog korupcije, ki Ukrajino pesti še iz časov razkroja sovjetske države in burne tranzicije, ki je rodila nedotakljive oligarhe. Eden od teh je tesno povezan z aktualnim predsednikom.

Deportacije v Pakistan: Po balkanski poti (spet) prihaja na tisoče ljudi

05. 08. 2022 07.09

Severne sosede Avstrijce znova vse bolj skrbi balkanska migrantska pot. Politična mantra o zaprti balkanski poti je zgodovina, po tej nevarni poti v Avstrijo (spet) prihaja na tisoče nezakonitih migrantov, pišejo avstrijski mediji. Precej upov zdaj Avstrijci polagajo v BiH, ki se želi pridružiti EU, eden temeljnih s tem povezanih projektov pa je izboljšanje urejanja tokov nezakonitih migracij. Iz BiH so sicer te dni deportirali prve nezakonite migrante iz Pakistana.

'Nikoli ne bom pozabil štirih obrazov, ki so mi skušali vročiti aneks o premestitvi'

04. 08. 2022 10.43

Darko Muženič se je po dobrih dveh letih ponovno vrnil na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada. To mu ni preprečila niti kazenskega ovadba nekdanjega šefa Urada za preprečevanje pranja denarja (UPPD), ki ga je marca ovadil za več kaznivih dejanj, ker naj bi dal navodilo, kdo naj bo izbran na javnem razpisu.

V tekmo za predsednika države se podaja tudi Ivo Vajgl

03. 08. 2022 20.50

Na jesenskih predsedniških volitvah namerava kandidirati še eno znano politično ime – Ivo Vajgl. Nekdanji evropski poslanec in bivši zunanji minister napoveduje, da se bo za prestižni politični položaj potegoval s podpisi 5000 državljanov. Bi ga lahko, po košarici največje vladne stranke Gibanje svoboda, podprla katera od Golobovih koalicijski partneric; SD ali Levica? In kaj medtem pripravljajo Toninovi krščanski demokrati? Ljudmila Novak, da ali ne?

Kako bolje uskladiti poklic in družinsko življenje, po novem ureja EU

02. 08. 2022 17.22

Vse države EU morajo po novem uporabljati evropska pravila za boljše usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev. Pravila med drugim določajo minimalne standarde za očetovski, starševski in oskrbovalni dopust ter dajejo pravico zahtevati prožno ureditev dela za koordiniranje poklicne poti in družinskega življenja. Slovenija namerava pravila v svoj pravni red prenesti z novelo, katere osnutek je bil nedavno v javni obravnavi.

Družina ali domovina? 5000 evrov za prepovedan beg pred vojno

02. 08. 2022 11.40

Iz Ukrajine, ki jo že več mesecev pretresajo krvavi spopadi, moški ne smejo. Prečkanje meje je med 18. in 60. letom starosti že od prvega dne vojne prepovedano za vse, razen redkih izjem. Država pač potrebuje za boj sposobne moške, ki bodo na fronti tudi umirali, če bo to potrebno. Toda nekateri ne želijo umreti za domovino, želijo živeti skupaj s svojo družino, četudi to pomeni, da si bodo nov dom ustvarili v neki tuji državi. Iščejo vse možne načine, da bi se izognili rekrutiranju ali pa celo zapustili Ukrajino – zakonito skozi luknje v zakonu ali pa nezakonito čez drn in strn. Cena pobega v svobodo: tisoč ali več tisoč evrov.

Poljski inštitut domače mačke uvrstil med 'invazivne tujerodne vrste'

31. 07. 2022 10.14

Domače mačke je poljski znanstveni inštitut uvrstil na seznam invazivnih tujerodnih vrst. Razlog? Škoda, ki jo povzročajo pticam in drugim divjim živalim. Poteza je razburila mačjeljubce, ki so tem priljubljenim hišnim ljubljenčkom stopili v bran.

Na Finsko se vračajo Rusi, a država razmišlja o ukinitvi turističnih vizumov

30. 07. 2022 12.15

Finska vlada se sooča z vse večjim javnim in političnim pritiskom, da odpravi vrzel v sankcijah Zahoda. Čeprav imajo namreč Rusi prepoved potovanja v Evropsko unijo, pa se lahko na Finsko čez mejo vseeno odpravijo z avtobusom ali avtomobilom. Sredi julija je Rusija omilila številne covidne ukrepe, ki so se nanašali tudi na prehajanje meja. S tem pa so v to sosednjo skandinavsko državo znova začeli prihajati ruski turisti, a njihov dotok bo morda ta skandinavska država že kmalu zaprla. Kremelj je ob tem opozoril, da odziv Moskve ne bo pozitiven, če bo ruskim turistom onemogočila vstop v državo.

Na italijanskem Krasu nove evakuacije zaradi požara

28. 07. 2022 06.49

Zaradi ponovnega izbruha požara na Krasu so v več krajih na italijanski strani meje danes pričeli z evakuacijami. Samo iz vasi Vrh južno od Gorice so doslej na varno spravili 400 ljudi. Goriški župan Rodolfo Ziberna je medtem izrazil sum, da so bili nekateri požari namerno podtaknjeni. Pri gašenju požara vse bolj aktivno sodelujejo tudi slovenski gasilci. Trenutno gasijo pri Devetakih, na pomoč italijanskim kolegom pa prihaja še skoraj 50 gasilcev iz okoliških društev. Slovenska vlada je medtem Ministrstvu za obrambo odredila, da pripravi oceno škode požara na Krasu, in mu naložila, naj za finančno pomoč zaprosi Solidarnostni sklad Evropske unije.

Frontex sodeloval pri prikrivanju grškega vračanja migrantov

28. 07. 2022 19.03

Agencija za zunanje meje Evropske unije Frontex je pod vodstvom nekdanjega izvršnega direktorja Fabricea Leggerija sodelovala pri grških prizadevanjih, da bi migrante in prosilce za azil, ki so prečkali Egejsko morje, prisilila v vrnitev v Turčijo, je pokazala preiskava Evropskega urada za boj proti goljufijam (Olaf).

Izetbegović z izjavami o preštevanju sil in robotih poglobil napetosti v BiH

28. 07. 2022 16.50

V času, ko se BiH sooča z globoko politično krizo, je napetosti dodatno zaostril prvak SDA Izetbegović, ki je na strankarskem shodu govoril o preštevanju vojnih sil. Na njegovo hujskaško retoriko se je v istem slogu odzval tudi Dodik, ki je dejal, da je Srbov prav tako dovolj. Napetosti v zadnjem času dviguje tudi napoved sprememb volilne zakonodaje pred oktobrskimi volitvami, ki jih mnogi vidijo kot dodatno poglabljanje etničnih delitev v državi.

EU naročila 85 milijonov odmerkov cepiva proti pandemični gripi

28. 07. 2022 15.33

Evropska komisija je danes s farmacevtskim podjetjem GSK podpisala okvirno pogodbo o skupnem javnem naročilu cepiva proti pandemični gripi adjupanrix. V sporazum je vključenih 12 članic EU, tudi Slovenija. Na podlagi te pogodbe bodo lahko v primeru pandemije gripe po potrebi kupile do 85 milijonov odmerkov cepiva.

Slovenija zopet napredovala na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe

28. 07. 2022 15.26

Objavili so najnovejše poročilo indeksa digitalnega gospodarstva in družbe. Razvidno je, da je Slovenija ponovno napredovala in se uvrstila na doslej najvišje, 11. mesto. V indeksu se uvršča nad evropsko povprečje in tako kot lani zaseda mesto pred Francijo, Litvo, Portugalsko, Latvijo, Italijo, Češko, Ciprom, Hrvaško, Madžarsko, Slovaško, Poljsko, Grčijo, Bolgarijo in Romunijo. Letos smo v digitalnem napredku dodatno prehiteli še Nemčijo in Belgijo.

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?

27. 07. 2022 20.24

Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Rusija zapušča Mednarodno vesoljsko postajo: Ustvarili bomo svojo

27. 07. 2022 14.52

Moskva je sporočila, da namerava Rusija zapustiti Mednarodno vesoljsko postajo. Vodja ruske vesoljske agencije Jurij Borisov je naznanil, da bodo po izstopu leta 2024 Rusi v vesolju nastopali sami. "Zgradili bomo svojo postajo, s čimer bomo dvignili nivo profesionalnosti v vesoljski industriji," je dejal in dodal, da bo projekt postal njihova prednostna naloga. ZDA obžalujejo rusko odločitev. Tudi določeni ruski strokovnjaki na tem področju opozarjajo na morebitno nesmotrnost odločitve.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji

26. 07. 2022 16.36

Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Cene plina poskočile, ministri EU dosegli dogovor o zmanjšanju porabe

26. 07. 2022 12.06

Ministri za energetiko držav članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o zmanjšanju porabe plina za 15 odstotkov do marca 2023, je sporočilo češko predsedstvo Svetu EU. Uredba vključuje tudi možnost uvedbe obveznega zmanjšanja porabe. Medtem je cena megavatne ure plina prvič po marcu presegla 190 evrov.

Pomemben uspeh hrvaških zdravnikov: bolniku presadili kar tri organe

25. 07. 2022 17.00

S sosednje Hrvaške poročajo o pomembnem medicinskem dosežku. Tamkajšnja bolnišnica je namreč izvedla presaditev treh organov, in sicer jeter, trebušne slinavke in tankega črevesa. S posegom se je tako uvrstila na sam vrh svetovne transplantacijske medicine. "Čestitam ekipi Klinične bolnišnice Merkur, ki je ponovno dokazala odličnost hrvaške medicine," je ob tem dejal minister za zdravje Vili Beroš.

Ponoči na terenu 1000 gasilcev. Šestan: Bojimo se jutrišnje burje

23. 07. 2022 07.15

Kraške vasi in zaselke skuša obvarovati več kot 1000 gasilcev in 136 vojakov SV. Čeprav so si z vsemi močmi več dni prizadevali to preprečiti, je ogenj zajel tudi Trstelj, najvišji hrib na Krasu. Kasneje so požar tam omejili. V veliko pomoč gasilcem so tudi zračne sile: 15 zračnih plovil iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Romunije, Avstrije, Madžarske in Italije. Na pomoč so priskočila tudi romunska letala Spartan in Hercules. Prebivalci so se lahko vrnili na svoje domove. Skozi noč bo na terenu ostalo 1000 gasilcev.

Zadnji teden pogorelo toliko kot leta 2019, pa zanikamo podnebne spremembe

23. 07. 2022 10.15

V skoraj polovici evropskih držav so razglašene sušne razmere, vsaj pet se jih spopada s hudimi požari v naravi, večina pa z vročinskim valom in temperaturami nad 40 stopinj Celzija. V Uniji je od 16. julija zgorelo že 346.000 hektarov, kar je približno toliko kot v celotnem letu 2019. Podnebne spremembe nam bodejo v oči, a veliko ljudi še vedno ne verjame, da nam predstavljajo resno grožnjo. Znanstveniki iz Velike Britanije so ugotavljali, zakaj.

EU kupuje 12 kanaderjev, nanje pa bo treba počakati še nekaj let

23. 07. 2022 07.48

Slovenija bo zaradi vse bolj obsežnih in pogostih požarov ter drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija sicer ne sodeluje. Dokler EU ne bo imela svoje stalne flote, bo še naprej vsako leto vzpostavila začasno oziroma tranzicijsko. Za letos so Hrvaška, Francija, Grčija, Italija, Španija in Švedska zanjo zagotovile letala in helikopter za gašenje, ki so v izrednih razmerah na razpolago drugim državam članicam.

Skupina članic EU ostro proti predlogu glede plina: To je misija nemogoče

22. 07. 2022 12.24

Skupina članic EU, predvsem južnih držav, po poročanju spletnega portala Politico ostro nasprotuje bruseljskemu predlogu uredbe glede racionalizacije porabe plina. Komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta za 15 odstotkov, omenja tudi možnost obveznega zmanjšanja. "To je misija nemogoče, še Tom Cruise ne bi mogel doseči, da bi predlog podprli," je dejal eden od diplomatov, ki predlog sicer podpira. Energetski ministri bodo o predlogu razpravljali v torek.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja

21. 07. 2022 15.08

Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Predlog Evropske komisije: do pomladi znižanje porabe plina za 15 odstotkov

20. 07. 2022 07.37

Evropska komisija je predstavila evropski načrt ukrepanja v primeru dodatnega zmanjšanja oziroma ukinitve dobave plina iz Rusije prihodnjo jesen in zimo. Verjetno je, da Rusija povsem prekine dobavo plina Evropski uniji, je dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zato komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta do konca marca 2023 za 15 odstotkov, je povedala.

Vročina in požari zmanjšujejo kakovost zraka po Evropi

20. 07. 2022 06.00

Del Evrope bi lahko ta teden ob požarih in vročini doživel še zelo visoke ravni površinskega onesnaženja z ozonom. V zahodnem delu Evrope je bila mejna vrednost že presežena, višje presežne vrednosti bi se lahko pojavile tudi v državah Beneluksa in v Veliki Britaniji. Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?

19. 07. 2022 14.16

Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

Severna Makedonija in Albanija začeli pristopna pogajanja z Evropsko unijo

19. 07. 2022 10.07

Pristopna pogajanja z Evropsko unijo je po Severni Makedoniji začela tudi Albanija. Albanski premier Edi Rama je po koncu medvladne konference povedal, da dejstvo, da so se pogajanja začela, govori samo zase. Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi pa je pozval k oblikovanju širokega narodnega soglasja v Albaniji. Da makedonski jezik ne bo nikoli predmet pogajanj, pa je po začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo dejal makedonski premier Dimitar Kovačevski.Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sicer začetek pogajanj s Skopjem in Tirano pomemben korak naprej.

EU bo zaradi požarov kupila dodatna letala za gašenje

19. 07. 2022 10.19

Evropska unija je začela pogovore za nakup dodatnih letal za gašenje požarov, da bi se spopadla s povišanim tveganjem in vse pogostejšimi hudimi gozdnimi požari, ki divjajo v več delih južne in zahodne Evrope, je pojasnil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Komisar ni želel razkriti, katera podjetja bodo zagotovila ta letala, saj pogajanja še potekajo.