unije

Ukrajina in Moldavija korak bližje članstvu v EU

17. 06. 2022 12.41

Evropska komisija je predlagala, da se Ukrajini dodeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Bruslju sporočila predsednica komisije Ursula von der Leyen. Enako priporočilo je izdala tudi za Moldavijo. Za Gruzijo za zdaj predlaga le podelitev "evropske perspektive". Dokončno odločitev o tem morajo sprejeti voditelji članic EU. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je Evropski komisiji zahvalil za njeno "zgodovinsko odločitev". "To je prvi korak na poti do članstva v EU, ki bo nedvomno približal našo zmago," je zapisal.Tudi predsednik slovenske vlade Robert Golob se je sestal s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom in pozdravil predlog Evropske komisije za podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Ukrajini.

Ostri odzivi na krčenje dopisništev, Fajonova na direktorja naslovila pismo

16. 06. 2022 19.37

V Društvu novinarjev Slovenije so se ostro odzvali na predlog krčenja oziroma zapiranja nekaterih dopisništev RTVS. Kot so poudarili, predlog kaže na nerazumevanje pomena RTVS kot javnega medija, ki zagotavlja obveščenost državljanov tudi o dogodkih v tujini. Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je medtem na generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha naslovila pismo. Izrazila je zaskrbljenost in direktorja pozvala k ponovnemu razmisleku.

Evroskupina prikimala vstopu Hrvaške v območje z evrom

16. 06. 2022 18.13

Finančni ministri držav članic območja z evrom so predlagali, da Hrvaška s 1. januarjem 2023 postane 20. članica območja. Strinjali so se z oceno Evropske komisije in Evropske centralne banke, da je Hrvaška za prevzem evra izpolnila vse zahtevane kriterije. Zadnjo besedo bodo imeli voditelji držav in vlad EU na zasedanju prihodnji teden.

Von der Leynova: Z Golobom si deliva isto strast, to je Evropa

16. 06. 2022 07.46

Premier Robert Golob je svoj obisk v Bruslju začel s srečanjem s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Ta je po srečanju zapisala, da sta govorila o skladu za okrevanje po pandemiji covida-19 in načrtu za energetsko neodvisnost REPowerEU. Dodala je, da si delita isto strast, to je Evropa.

Avstrijska ureditev glede otroških dodatkov ni skladna s pravom EU

16. 06. 2022 11.22

Indeksacija družinskih prejemkov in davčnih olajšav, po kateri državljani EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek, je v neskladju s pravom unije, je v tožbi Evropske komisije proti severni slovenski sosedi presodilo Sodišče EU. Sodba je pomembna tudi za slovenske delavce migrante.

Pahor v Bruselj poslal pismo, v katerem se zavzema za članstvo BiH v EU

16. 06. 2022 10.03

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je poslal pismo predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. V njem se Pahor zavzema, da bi se Bosni in Hercegovini dodelil status kandidatke za članstvo v Evropski uniji, brez pogojev.

Macron, Scholz in Draghi v Kijevu z obljubo nadaljnje podpore Ukrajini

16. 06. 2022 08.23

Voditelji Nemčije, Francije in Italije so v Ukrajino prispeli na skupnem vlaku, njihov prvi postanek pa je bil v kijevskem predmestju Irpin, kjer so po umiku ruskih sil konec marca našli trupla skoraj 300 civilistov. Romunski predsednik se je trojici v Kijevu pridružil pozneje. "Evropski ljubitelji žab, jetrnih klobas in špagetov radi obiskujejo Kijev. Povsem nepotrebno," je obisk komentiral nekdanji ruski predsednik, zdaj namestnik predsednika sveta za nacionalno varnost Dmitrij Medvedjev.

Več članic EU, tudi Slovenija: Cilje za podnebne spremembe moramo doseči

15. 06. 2022 10.21

Deset držav članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, je v odprtem pismu posvarilo pred zniževanjem ambicioznosti podnebnega svežnja Pripravljeni na 55. To bi lahko po njihovem mnenju preprečilo, da bi dosegli podnebne cilje EU.

Britanija s predlogom zakona o spremembi severnoirskega protokola razjezila EU

13. 06. 2022 19.55

Britanska vlada je razkrila načrte za odpravo določenih delov sporazuma, ki ga je po brexitu podpisala z EU. Spremeniti želijo severnoirski protokol ter tako olajšati pretok blaga iz Velike Britanije na Severno Irsko. Vendar pa Unija potezi Združenega kraljestva nasprotuje ter trdi, da gre za kršenje mednarodnega prava. Evropska komisija je v odzivu že napovedala, da bo preučila možnost nadaljevanja pravnega postopka proti Britaniji, ki ga je začasno ustavila septembra lani. Razmislila bo tudi o sprožitvi novih pravnih postopkov, je sporočil podpredsednik komisije Maroš Šefčovič.

Tudi na počitnicah poskrbite za varno plačevanje

11. 06. 2022 14.58

Združenje bank Slovenije (ZBS) je ob prihajajočih poletnih počitnicah izdalo priporočila za varno plačevanje tudi na dopustu ter pravila o priporočenem ravnanju s plačilnimi karticami in uporabi POS-terminalov in bankomatov.

Hrvaška jeseni z novim cepivom proti podrazličicama omikrona

10. 06. 2022 12.57

Direktor hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak je napovedal, da bo Hrvaška jeseni začela cepljenje z novo vrsto cepiva proti covidu-19. Za uvedbo cepiva so se odločili zaradi novih podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita iz Južnoafriške republike. Na Hrvaškem ju še ni.

SDS nezadovoljen z razrezom delovnih teles, Knovs še brez predsednika

09. 06. 2022 15.29

Državni zbor je na izredni seji soglasno imenoval predsednike in podpredsednike nekaterih delovnih teles DZ. Predlog sklepa so v DZ vložili poslanske skupine Svoboda, SDS in SD. Štiri delovna telesa bodo vodili poslanci SDS. Stranka zaradi razreza, ki jim je dodelil le pet predsedniških mest, nanje sprva ni želela imenovati svojih članov. Nezapolnjeni ostajata še predsedniški mesti komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ter ustavne komisije DZ.

Podpredsednica ukrajinskega parlamenta obiskala tudi sirote

07. 06. 2022 06.23

Slovenijo je obiskala podpredsednica ukrajinskega parlamenta Olena Kondratiuk. Na svojem obisku se je ustavila v državnem zboru in državnem svetu, se sestala z zunanjo ministrico Fajonovo, sprejel pa jo je tudi predsednik republike Pahor. Fajonova je ob srečanju poudarila podporo Slovenije pri procesu vstopa Ukrajine v Evropsko unijo. V Slovenijo je Kondratiukova sicer prišla kot posebna odposlanka ukrajinskega predsednika Zelenskega. Najbolj pa jo je ganil obisk začasnega doma za ukrajinske sirote v Slavini.

Ja, ribe in paradižnik lahko zrastejo tudi sredi betonske džungle

07. 06. 2022 15.02

In to povsem brez uporabe škodljivih snovi. A najprej zgodba o dveh bikih. Kipa bikov, dvignjena več metrov nad tlemi bruseljskega osrčja, sta na koncu 19. stoletja, ko je tukaj obratovala ena najsodobnejših klavnic v Evropi, ponazarjata dve vrsti ljudi. Glava bika na desni je dvignjena visoko v nebo in ponazarja tiste može, ki so bili fizično dovolj močni, da so bili mesarji, bik levo pa je nemočen, ima sklonjeno glavo in ponazarja tiste, ki so bili preveč šibki za mesarje. No, vsaj tako je veljalo na prehodu v 20. stoletje, ljudje v Evropi – kot tudi drugod po svetu – še vedno jejo meso, a se je miselnost o tem, kaj jemo, koliko in kdaj spremenilo. Kot tudi pomen teh dveh bikov, ki ostajata simbol nekega drugega časa in odpirata vrata v največjo tako imenovano urbano kmetijo, kjer je na prvem mestu trajnost.

Premier Golob prihodnji teden na obisk v Bruselj

07. 06. 2022 14.04

Premier Robert Golob bo prihodnji teden obiskal Bruselj, kjer se bo srečal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. Golob se bo predvidoma udeležil tudi rednega vrha Unije.

Borrell: Rusija je uničila drugi največji žitni terminal v Ukrajini

07. 06. 2022 08.43

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je poročila o tem, da Rusija krade ukrajinsko žito in ga nato prodaja za lasten dobiček, označil za verodostojna. Hkrati je opozoril, da Moskva vseeno blokira izvoz ukrajinskih pridelkov iz pristanišč in njihovo deblokado pogojuje z odpravo sankcij. Medtem je visoki predstavnik Evropske unije Josep Borrell na družbenem omrežju sporočil, da je Rusija uničila drugi največji terminal žita v Ukrajini, kar da je prispevalo k svetovni krizi s hrano.

Proračunski primanjkljaj po prvih petih mesecih znaša 21,8 milijona evrov

07. 06. 2022 09.31

Državni proračun je po preliminarnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta zabeležil približno 5,3 milijarde evrov prihodkov oz. 17,3 odstotka več kot v primerljivem lanskem obdobju, so sporočili z ministrstva za finance. Odhodki so medtem znašali nekaj več kot 5,32 milijarde evrov oz. 9,2 odstotka nižji od enakega obdobja lani. Proračunski primanjkljaj je v prvih petih mesecih tako znašal 21,8 milijona evrov. Fiskalni svet je medtem opozoril, da je zmanjšanje primanjkljaja med drugim tudi posledica nižjih odhodkov za covidne ukrepe in rasti prihodkov ob okrevanju gospodarske aktivnosti.

Srbija bo ostala brez ruske nafte prek naftovoda Janaf

06. 06. 2022 07.01

Srbija zaradi novega paketa sankcij Evropske unije proti Rusiji, ki se nanaša na uvoz nafte prek morja, ne bo mogla dobavljati ruske nafte prek Jadranskega naftovoda. Nafta iz Rusije pokriva 16 odstotkov potreb po tem energentu v Srbiji. Odpovedan je tudi za ponedeljek in torek napovedan obisk ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova v Beogradu, saj so tri sosednje države Srbije svoj zračni prostor zaprle za njegovo letalo. Moskva je poteze omenjenih držav označila za sovražne in ob tem poudarila prijateljske odnose s Srbijo.

Schallenberg na obisku v Sloveniji: Zaenkrat ne vidimo alternative nadzoru na meji

06. 06. 2022 13.43

Predsednik vlade Robert Golob je v Ljubljani sprejel avstrijskega zunanjega ministra Alexandra Schallenberga, ki je na obisku v Sloveniji. Kot so sporočili iz premierjevega kabineta, se je Golob na srečanju zavzel za to, da bi Avstrija čim prej odpravila nadzor na notranji schengenski meji s Slovenijo. Dopoldne se je Schallenberg srečal tudi z zunanjo ministrico Fajonovo, s katero sta govorila o vrsti tem in potrdila dobre odnose med državama. Schallenberg je glede nadzora na slovensko-avstrijski meji dejal, da Dunaj zaenkrat ne vidi alternative temu.

Energetska samooskrba: zakonodaja ščiti dobavitelje

05. 06. 2022 19.16

Vlada Roberta Goloba naj bi, tako napovedujejo, veliko vlagala v energetsko samooskrbo, to je tudi eden glavnih izzivov Evropske unije. Z novimi viri energije, predvsem sončnimi celicami, bi Evropa lahko zmanjšala odvisnost od plina in nafte. Hkrati bi lahko veliko energije privarčevali, če bi za ogrevanje uporabljali sodobne, varčne naprave. Primer z Jesenic kaže, da lahko stanovalci bloka veliko prihranijo, če namesto toplovoda začnejo uporabljati toplotne črpalke. Pri tehnologiji v resnici ni veliko ovir, da bi to storili. Glavne ovire pa predstavlja zakonodaja, ki očitno ščiti dobavitelje.

Tajkun in soproga jezna na EU: 'Odločitev je iracionalna'

04. 06. 2022 21.38

Predstavnik para pravi, da je odločitev Evropske unije, da razširi sankcije proti ruskemu milijarderju Andreju Melničenku še na njegovo ženo, iracionalna, ker ta nikoli ni imela ruskega državljanstva, niti ni prebivala v Rusiji.

Rusija trdi, da so ukrajinske sile utrpele 'kritične izgube'

04. 06. 2022 09.37

Ruska stran trdi, da se ukrajinske sile umikajo iz bitke za Severodoneck. Ukrajinska stran navedb ne potrjuje. Da bi vojna v Ukrajini lahko trajala še dva do šest mesecev, pa je v intervjuju za neodvisni ruski spletni portal Meduza ocenil svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. Ključna faktorja bosta po njegovem količina orožja, ki ga bodo imele na voljo ukrajinske sile, ter razpoloženje v Evropi, Ukrajini in Rusiji.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

ZN se z Rusijo pogajajo glede deblokade ukrajinskih pristanišč

03. 06. 2022 08.16

Mineva sto dni, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja sprožil invazijo na Ukrajino z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo za demilitarizacijo in denacifikacijo zahodne sosede. Po prvih napovedih, da bodo ruske sile v le nekaj dneh prevzele nadzor nad državo, sta se zdaj obe strani znašli v vojni izčrpavanja. Ruska invazija je za seboj že pustila daljnosežne posledice. V vojni v Ukrajini ne bo zmagovalcev, ruska invazija pa je za seboj pustila opustošenje in izgube, so opozorili tudi Združeni narodi (ZN). Zmaga bo ukrajinska, pa je v videonagovoru ob stotem dnevu vojne dejal predsednik Volodimir Zelenski. Predsedniku sta se pridružila tudi premier Denis Šmihal in predsedniški svetovalec Mihajlo Podoljak, ki bila ob predsedniku že v videu na prvi dan vojne, 24. februarja. V Kremlju pa po 100 dneh vojne pravijo, da ne nameravajo odnehati, dokler ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

Sprejet delni embargo na uvoz ruske nafte

03. 06. 2022 11.59

Članice Evropske unije so potrdile šesti sveženj sankcij proti Rusiji, ki med drugim vključuje delni embargo na uvoz ruske nafte. Iz sistema Swift bodo izključene še tri ruske banke, med njimi tudi Sberbank.

Zadeva Superliga julija na sodišču Evropske unije

03. 06. 2022 15.26

Sodišče Evropske unije (CJEU) bo 11. in 12. julija obravnavalo spor med Evropsko nogometno zvezo (Uefo) in promotorji nogometne Superlige, kratkotrajnega propadlega projekta zaprtega tekmovanja, ki je lani pretreslo evropsko nogometno sceno, je danes napovedala francoska tiskovna agencija AFP.

Vlada imenovala 13 državnih tožilcev in zamenjala več funkcionarjev

02. 06. 2022 19.20

Nova vlada je tudi na drugi seji opravila več razrešitev in imenovanj funkcionarjev na ministrstvih, imenovala je 13 državnih tožilcev ter vladno pogajalsko skupino za pogajanja in usklajevanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Vlada je spremenila tudi sestavo koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve. V odboru sta znova oba predstavnika Koordinacije veteranskih in domoljubnih organizacij.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Danci na referendumu podprli sodelovanje v varnostnih strukturah EU

02. 06. 2022 14.59

Danci so v sredo z veliko večino glasovali za pridružitev skupni obrambni politiki Evropske unije. Za ukinitev izvzetja je glasovalo 66,9 odstotka od 4,3 milijona danskih volilnih upravičencev, 33,1 odstotka pa jih je bilo proti.

Slovenija dobila 15. vlado: potrdili Golobovo ministrsko ekipo

01. 06. 2022 07.36

Poslanci državnega zbora so s 53 glasovi za in 28 proti potrdili ministrsko ekipo nove vlade, ki jo bo vodil predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob. Slovenija je s tem dobila 15. vlado, ki jo bodo sestavljale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica. Vseh 17 ministrov nove vlade je pred DZ že zapriseglo, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije. Golob je napovedal, da bodo do prihodnjega tedna izpeljali revizijo vseh škodljivih ukrepov prejšnje vlade.