upravljanje z dokumenti

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00
Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

Kandidatka za vodenje podjetja CSS Mariana Karla Rebernik
10. 02. 2025 11.46
Kandidatka za vodenje invalidskega podjetja CSS je Mariana Karla Rebernik, je povedal predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Marko Lotrič. Ta naj bi že danes imela sestanek s SDH, za katerega pričakujejo, da bo na skupščini, ki naj bi bila sklicana za sredo, ustavil likvidacijo podjetja, je dodal.

Nakup na Litijski: manjkali dokumenti, sodišča o poslu izvedela iz medijev
23. 01. 2025 10.25
Komisija za preprečevanje korupcije je pri primeru nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani zaznala več korupcijskih tveganj, zato je Vladi Republike Slovenije, ministrstvu za pravosodje in ministrstvu za finance izdala priporočila za ustreznejše upravljanje tveganj in preprečevanje nastanka podobnih primerov v prihodnje. Zaznala je tudi sum storitve kaznivih dejanj, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti, ki pa jih že obravnavajo drugi pristojni organi. Kršitev iz lastnih pristojnosti ni potrdila in je zato postopek zaključila.

Cetisu subvencija države za izdelavo elektronskih potovalnih dokumentov
17. 10. 2024 15.36
Država bo z nekaj manj kot 7,8 milijona evrov subvencije podprla investicijo celjskega podjetja Cetis v izdelavo elektronskih potovalnih dokumentov. Skupna vrednost projekta, ki naj bi bil zaključen do konca poletja 2026, je 37,3 milijona evrov, odprlo se bo 28 novih delovnih mest.

Slovenija končno na poti izpolnjevanja zavez
28. 09. 2024 07.36
Skladno s povečanjem proračuna za obrambo bo Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje prejela dodatna sredstva za modernizacijo. Lanski in predvideni letošnji obrambni izdatki se gibljejo okrog 1,3 odstotka bruto družbenega proizvoda, v skladu s sprejetima razrezoma na vladi pa se bodo sinhronizirali s strateškimi dokumenti. Prihodnje leto bo obrambni proračun presegel odstotek in pol, leta 2026 pa dosegel 1,63 odstotka. To vključuje nove nabave, tako vojaške opreme kot izvedbo projektov za dvojno uporabo.

Boeing bo priznal krivdo za usodni nesreči, v katerih je umrlo 346 ljudi
08. 07. 2024 09.50
Ameriški proizvajalec letal Boeing je sporočil, da je z ameriškim pravosodnim ministrstvom dosegel dogovor glede dveh usodnih nesreč letala 737 Max, v katerih je umrlo 346 ljudi. Sodni dokumenti razkrivajo, da bo letalski velikan priznal krivdo, plačal pa bo tudi 243,6 milijona dolarjev (okoli 225 milijonov evrov) kazni.

Imate soglasje za sončno elektrarno, ponudnika pa še ne?
25. 04. 2024 00.15
Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne oddali do konca lanskega leta in že pridobili soglasje? Zdaj za vse nadaljnje korake ob sebi potrebujete še partnerja, kot je MOON. Naj vam pojasnimo, zakaj.

Scholz razkril prisotnost britanskih in francoskih vojakov v Ukrajini
01. 03. 2024 11.48
Izjavi Emmanuela Macrona, da v evropskih članicah Nata razmišljajo o napotitvi vojakov v Ukrajino, poleg distanciranja večine držav in kritik na domačem političnem prizorišču sledijo (ne)posredna razkritja o že nekaj časa trajajoči prisotnosti in dejavnosti pripadnikov zahodnih vojska na ozemlju države. Nemški kancler Olaf Scholz naj bi z razkritjem vloge Britancev pri napadih z raketami Storm Shadow na ruske cilje "očitno zlorabil obveščevalne podatke", menijo v Londonu. Kako obsežna je prisotnost pripadnikov držav zveze Nato v Ukrajini in kakšno vlogo imajo?

'Jack je domoljub in katolik, strah ga je za prihodnost ZDA'
14. 04. 2023 12.22
Dneve je preživljal na platformi Discord in z zaključeno druščino 20 ljubiteljev video iger razpravljal o vojni v Ukrajini. Ko se mu ni več ljubilo prepisovati tajnih dokumentov, jih je začel fotografirati. Ti so nato našli pot iz skupine, se razširili po spletu in sprožili pretres v javnosti in varnostno-obveščevalnih krogih. Danes sedi v priporu in čaka zaslišanje pred sodnikom. Kako je 21-letni pripadnik nacionalne garde v Massachusettsu Jack Teixeira, "ameriški patriot", predani katolik, ljubitelj 'streljačin' in orožja, sploh prišel do zaupnih dokumentov Pentagona?

V kakšnem svetu želite živeti?
31. 01. 2023 00.15
Prihodnost je lahko le trajnostna. Trajnostni razvoj, h kateremu stremimo, zahteva, da z odločitvami in sprejemanjem odgovornosti vsi sooblikujemo prihodnost.

Nekdanji partner Anne Heche: Homer grdo ravna z mlajšim polbratom
25. 10. 2022 13.02
Po smrti igralke Anne Heche njeni najbližji še vedno bijejo pravno bitko za njeno dediščino. Da je upravičen do njenega premoženja, trdi nekdanji partner James Tupper, ki se s pravnimi sredstvi bori proti zvezdničinemu sinu Homerju Laffoonu. Tupper je pred kratkim nasprotoval Homerjevi prošnji, da sodišče poveča njegovo avtoriteto nad sredstvi, njegov argument pa je, da 20-letnik grdo ravna z mlajšim polbratom.

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?
28. 09. 2022 06.00
Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Bidnova administracija razkrila 1500 tajnih dokumentov o atentatu na Kennedyja
15. 12. 2021 19.49
58 let po tem, ko so na Dealey Plazi v Dallasu odjeknili streli, je ameriški Nacionalni arhiv razkril nekaj skrivnosti, ki jih vlada še vedno hrani o atentatu na predsednika Johna F. Kennedyja leta 1963. Gre za 1500 dokumentov, ki bodo po mnenju zgodovinarjev razsvetlile nekatere nejasnosti glede tistega usodnega 22. novembra, toda še vedno ostajajo skeptiki, saj del dokumentov še vedno ostaja tajen.

Spremembe proračuna za leto 2022: 'Tiste, ki prihajajo za vami, bo zelo bolela glava'
13. 11. 2021 13.37
Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2022, s katerim se odhodki zvišujejo na skoraj 14 milijard evrov. Poslanske skupine so predlagale več prerazporeditev sredstev na programe, ki so po njihovem mnenju zapostavljeni, od katerih jih je odbor podprl pet. V LMŠ in SAB so predlog označili za nevzdržnega z vidika javnih financv Levici in SD pravijo, da so načrti nerealistični. V SDS pa nasprotno menijo, da je investicijsko naravnan, razvojen in socialen. Državni zbor bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2022 in 2023 potrjeval prihodnji teden.

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo
07. 10. 2021 06.25
Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Proračuna za prihodnji dve leti z visoko rastjo investicij
29. 09. 2021 17.17
Proračuna za prihodnji dve leti bosta bistveno več denarja namenila za investicije, na področju zdravstva bo njihova rast kar štirikratna. Finančni minister Andrej Šircelj je po seji vlade izpostavil investicije tudi na drugih področjih ter dejal, da je vlada proračunske načrte pripravljala v še vedno zaostrenih razmerah zaradi epidemije covida-19.

Logar zagotavlja, da so mediji v Sloveniji popolnoma neodvisni
28. 05. 2021 13.30
Zunanji minister Anže Logar je za portugalsko tiskovno agencijo Lusa pred skorajšnjim začetkom predsedovanja Slovenije Svetu EU spregovoril o svobodi medijev v Sloveniji ter prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja, predvsem širitvi Unije. Slovenija bo predsedovanje prevzela od Portugalske.

Računsko sodišče Banki Slovenije izreklo negativno mnenje, Vasle odredil izredni pregled
14. 05. 2020 09.00
Zaradi številnih primerov poslovanja v neskladju s predpisi, notranjimi akti in pogodbenimi določili je Banka Slovenije od računskega sodišča dobila negativno mnenje glede poslovanja v letih 2017 in 2018. Med drugim so ugotovili nepravilnosti pri javnih naročilih, zaposlovanju, izplačevanju odpravnin in za več kot 1,5 milijona nepravilnosti pri dodatnih izplačilih zaposlenim. Banka Slovenije je zapisala, da so polovico identificiranih nepravilnosti v preteklosti že odpravili.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Rastoderjev Air Adriatic za 45.000 evrov kupil Adrijina letalska dovoljenja
23. 01. 2020 07.37
Letalska dovoljenja Adrie Airways je na dražbi po izklicni ceni 45.000 evrov kupila družba Air Adriatic, za katero stoji poslovnež Izet Rastoder. Kupec bo moral za uporabo dovoljenj odpraviti neskladja, ki so nastala po preklicu operativne licence in začetku stečajnega postopka, je pojasnil stečajni upravitelj Janez Pustatičnik.

SV leta 2035: teritorialna poveljstva, samovozne havbice, protiletalski sistem, 8000 vojakov
20. 01. 2020 14.37
Ministrstvo za obrambo je objavilo belo knjigo o obrambi Republike Slovenije, ki govori o prihodnosti vojske in vloge v državi. Večjih presenečenj ni, vojska se bo soočala s pomanjkanjem in ostajanjem kadra, prav tako bi potrebovali novo opremo: tokrat so dodali lasten protiletalski sistem in samovozne havbice. Vojska želi 8.000 profesionalnih vojakov in 2.000 rezervistov ter teritorialna poveljstva s posebno manevrsko strateško rezervo.

AVK Agrokorju začasno zasegla delnice Mercatorja
18. 12. 2019 11.33
AVK je Agrokorju začasno zasegla delnice Mercatorja, je potrdil glavni izvršni direktor Fortenove. Kot pojasnjujejo v Agrokorju, zaseg temelji na odločitvi glede globe v znesku 53,9 milijona evrov, ki jo je Agrokorju naložila AVK zaradi prevzema Costelle. Odločitev še ni pravnomočna.

Državni prevzem letališča v Mariboru: Računsko sodišče zahteva pojasnila
03. 07. 2019 13.10
Računsko sodišče zaradi medijskih objav o prevzemu letališča Edvarda Rusjana v Mariboru od ministrstva za infrastrukturo zahteva pojasnila. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi zahtevali pojasnila o prenosu pogodbe, strokovnjaki pa prav tako pravijo, da je prevzem s strani družbe za razvoj infrastrukture časovno zelo optimističen.

Levica: Gre za drag in netransparenten nakup. Erjavec: Očitki so netočni in nestrokovni
06. 12. 2018 14.37
V Levici vlado pozivajo k odstopu od nakupa oklepnikov 4 x 4 oshkosh. Informacije in dokumenti, ki so jih prejeli s strani anonimnega žvižgača z ministrstva za obrambo, po njihovo dokazujejo, da država kupuje popolnoma neopremljena in še nepreizkušena vozila, za nakup katerih obstaja tveganje, da se lahko cena občutno zviša in naraste celo do 100 milijonov evrov. Na pristojnem ministrstvu očitke zavračajo in poudarjajo, da gre za povsem transparenten posel, ki je zelo ugoden za našo državo.

Hrvaška začela uporabljati schengenski informacijski sistem. Kolone na mejah bi se lahko skrajšale
27. 06. 2017 06.50
Hrvaška je začela uporabljati schengenski informacijski sistem. S tem bosta Slovenija in Hrvaška lahko izvajali izmenično ciljno usmerjeno mejno kontrolo pri državljanih EU na način, da bo Slovenija kontrolirala osebe na vstopu v Slovenijo, Hrvaška pa osebe na vstopu v Hrvaško. Slovenski policisti menijo, da bi lahko to povečalo pretočnost prometa na meji.

Počivalšek ne bo odstopil, vlada optimistična: Cimos bodo reševali s planom B
28. 02. 2017 09.38
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je po sestanku z DUTB in SDH glede propadle prodaje Cimosa dejal, da bo DUTB prestrukturirala Cimos po načelu zasebnega investitorja. Država v Cimos vstopa za omejeno obdobje od 3 do 5 let. V odddaji 24UR ZVEČER je povedal, da ne namerava odstopiti s položaja.

Po propadli prodaji Cimosa načrt B, sindikat vztraja, da morajo odgovorni odgovarjati
27. 02. 2017 13.51
Italijanska družba TCH Cogeme je zaradi neizpolnjenih odložnih pogojev odstopila od nakupa koprske družbe Cimos. Ključni pogoj je bil dogovor o dolgu družbe na Hrvaškem, a sta državi rok za ureditev zamudili. Na DUTB pravijo, da bodo prodajalci takoj začeli izvajati aletarnitvni načrt.

FOTO: Da bi preprečili (še večjo) škodo, se delavci vračajo na delo, a od svojih zahtev ne odstopajo
03. 07. 2016 09.40
Delavci Luke Koper se bodo za nekaj ur vrnili na delo, da bi se nehala ustvarjati velika gospodarska škoda. Od svojih zahtev sicer ne odstopajo, prepričani so, da želi vlada oslabiti njihovo podjetje.

Povod za sprožitev postopka razrešitve so bili panamski dokumenti
09. 06. 2016 16.25
Ker sta se njuni imeni pojavili v zloglasnih panamskih dokumentih, je vlada potrdila razrešitvi častnih konzulov v Luksemburgu in Liechtensteinu Franca Zlatka Dreua in Donata P. Marxerja. Minister za javno upravo Koprivnikar je pojasnil, da se je Dreu odločil sam odstopiti, Marxerju pa se je iztekel mandat.

Obalno zavetišče: ministrstvo odpravilo odločbo inšpekcije. Bo kdo odgovarjal?
27. 05. 2016 09.07
Kmetijsko ministrstvo je odpravilo odločbo veterinarske inšpekcije, ki je bila podlaga, da je koprska občina upravljanje z zavetiščem odvzela obalnemu društvu proti mučenju živali. Ugotovitve koprske veterinarske inšpektorice Neve Blažina Sedmak so bile nezakonite, pravijo v društvu, zato pričakujejo njen odstop. Oprati si želijo tudi ime, ki ga je oblatil koprski župan.