uvoz mesa

Posebni ukrepi na Rihterjevi kmetiji

22. 11. 2001 00.00

Kmetijski minister But je dejal, da na kmetiji, kjer so odkrili prvi primer BSE pri nas, veljajo posebni ukrepi s poostrenim nadzorom. Lastniku so tudi prepovedali nadaljnjo prodajo živali.

Kriza slovenske govedoreje

16. 11. 2001 00.00

Po objavi, da obstaja sum prvega primera bolezni norih krav, se je izvoz govejega mesa iz Slovenije skoraj povsem ustavil.

Prepovedi uvoza slovenske govedine

16. 11. 2001 00.00

Zaradi suma okuženosti slovenskega goveda z boleznijo norih krav je začasno prepoved uvoza slovenske govedine in govejih izdelkov poleg Hrvaške in ZRJ sprejela tudi Makedonija.

Sum BSE še ni potrjen

14. 11. 2001 00.00

Rezultati testov in dokončna potrditev suma BSE v Sloveniji bodo znani šele prihodnji teden. Na Veterinarski upravi so potrdili, da je bila domnevno okužena krava potomka slovenske krave.

Odmevi na sum BSE

13. 11. 2001 00.00

V Sloveniji odmeva vest o domnevno prvem primeru bolezni norih krav pri nas.

Hrvaška prepovedala uvoz govedine

13. 11. 2001 00.00

Hrvaška veterinarska uprava je z odločbo začasno prepovedala uvoz goveda in izdelkov iz govejega mesa iz Slovenije, potem ko jo je Veterinarska uprava RS (VURS) uradno obvestila, da obstaja sum na prisotnost BSE-ja v Sloveniji.

Okuženo račje meso že na Madžarskem

06. 11. 2001 00.00

Veterinarski inšpektorji so v minulih dneh ugotovili, da je pošiljka 9,5 tone račjega mesa, uvoženega z Madžarske, okužena s salmonelo. Po zagotovilih pristojnih so okuženo meso že vrnili.

ZDA delno sprostile uvoz živali

26. 05. 2001 00.00

ZDA so delno umaknile prepoved uvoza svinjine in prašičev iz držav Evropske unije, ki so ga uvedle zaradi bojazni pred epidemijo slinavke in parkljevke. Kot so sporočili z ameriškega kmetijskega ministrstva, bodo v ZDA lahko svinjino in prašiče izvažale vse države, v katerih niso zasledili nobenega primera te nalezljive bolezni. Tako velja prepoved izvoza samo še za Veliko Britanijo, Irsko, Francijo, Nizozemsko in Grčijo. Še naprej bodo na vseh ameriških letališčih izvajali poostren nadzor, da bi preprečili vnos bolezni v državo. Obenem je kmetijsko ministrstvo potrdilo še, da prepovedi uvoza govejega mesa in ovac zaradi bolezni norih krav (BSE) ne bodo umaknili.

Rok se je iztekel

20. 04. 2001 00.00

48-urni rok, ki so ga slovenski rejci dali državnim organom, da ponovno prepovejo uvoz mesa in prevoz živine prek države, se je že krepko iztekel, zgodilo pa se ni nič.

48-urni ultimat vladi

17. 04. 2001 00.00

Razburjenje živinorejcev, ker država ne prepove uvoza mesa in prevoza živine prek Slovenije , ker se bojijo, da bi se naša živina lahko okužila s slinavko in parkljevko, se še ni poleglo. Rejci so namreč prepričani, da je nevarnost okužbe še vedno velika, zato od vlade zahtevajo, da v 48 urah prepove vsakršen uvoz in tranzit živih živali in mesa v oz. čez Slovenijo.

Nizozemci proti zakolu, ministri EU o cepljenju

09. 04. 2001 00.00

Nizozemske oblasti so kljub protestom danes začele zakol kakih 50.000 glav živine v vasi Kootwijkerbroek v osrednjem delu države. Protestniki, večinoma mladi, so dopoldne s traktorji in kmetijskimi stroji zaprli ceste in veterinarskim ekipam preprečevali vstop v vas, kjer so 29. marca odkrili primer bolezni. Policisti so jih pregnali z gumijevkami in vodnimi topovi, priprli 13 oseb in zasegli traktorje in kmetijske stroje. Protestniki menijo, da v Kootwijkerbroeku ni epidemije slinavke in parkljevke in da poskušajo oblasti območje spremeniti prostor za rekreacijo.194160

Slovenija delno odprla meje

07. 04. 2001 00.00

Ublažitev ukrepov pred širjenjem bolezni slinavke in parkljevke, ki so jih ta teden na srečanju v

Zahteve pomurskih živinorejcev

06. 04. 2001 00.00

Strokovni odbor za govedorejo, konjerejo in rejo drobnice pri murskosoboški območni Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zahteva, da do umiritve bolezni slinavke in parkljevke v Evropski uniji in na Bližnjem vzhodu prepove uvoz mesa in živih živali, tudi kopitarjev, prav tako pa vsak tranzit živih živali prek Slovenije. Zahtevi se je pridružil tudi Sindikat kmetov Slovenije, kjer menijo, da bi vnos slinavke in parkljevke v našo državo pustil v slovenskem kmetijstvu neizbrisne posledice.

Odkrili mrežo tihotapcev z mesom

29. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so odkrili mrežo tihotapcev z mesom, okuženim s slinavko in parkljevko. Večina mesa naj bi prihajala s Kitajske, glavni kupci pa naj bi bili lastniki kitajskih in indijskih restavracij.

Množičen zakop trupel živali

26. 03. 2001 00.00

Britanska vojska je začela danes množično zakopavati trupla ovac, okuženih s slinavko in parkljevko. V velikansko grobišče naj bi zakopali približno pol milijona živalskih trupel. Britanski minister za kmetijstvo Nick Brown je ob tem ponovil, da za hitro odkrivanje omenjene bolezni potrebujejo več veterinarjev. Finska je tako danes že napovedala, da bo v Veliko Britanijo poslala svoje veterinarje. V Rusiji je medtem začela veljati prepoved uvoza mesa in mesnih izdelkov iz Evropske unije, s čimer želi Moskva preprečiti okužbo s slinavko in parkljevko. Prepoved, ki bo sprva veljala tri tedne, se nanaša na meso, živali za vzrejo, mleko in druge živalske izdelke, je danes sporočilo rusko ministrstvo za kmetijstvo.

David Byrne v Sloveniji

23. 03. 2001 00.00

Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov David Byrne se je med današnjim obiskom v Sloveniji zavzel za bolj "primerljive" slovenske ukrepe za omejitev širjenja slinavke in parkljevke. EU se je pri ukrepih držala načela regionalnosti in od drugih držav pričakuje, da bodo ravnale podobno, je komisar dejal na novinarski konferenci. Sicer pa je Byrne pohvalil prilagajanje slovenske zakonodaje na širokem področju, ki ga pokriva, obenem pa opozoril na nujnost njenega pravilnega in celovitega izvajanja.

Bolezen se nezadržno širi

21. 03. 2001 00.00

Nizozemsko ministrstvo za kmetijstvo je danes sporočilo, da so v Olstu na vzhodu države odkrili štiri krave, okužene z virusom slinavke in parkljevke. Gre za prve primere te bolezni na Nizozemskem, okužene živali pa so že ubili. Da bi zajezili širjenje bolezni, so oblasti odredile zakol vseh živali na 10-kilometrskem območju v okolici kmetije, kjer je izbruhnila bolezen, je sporočil minister za kmetijstvo Laurens-Jan Brinkhorst.

Slinavka in parkljevka se širi

17. 03. 2001 00.00

V Argentini so odkrili že najmanj 40 žarišč parkljevke in slinavke. Ni izključeno, da je žarišč še veliko več. Uradno so sicer argentinske zdravstvene oblasti priznale, da so v državi odkrili tri žarišča parkljevke in slinavke. Sindikati na Nizozemskem opozarjajo, da bo od ponedeljka zaradi ukrepov proti parkljevki in slinavki začasno ostalo brez dela 12.000 oseb. Ukrep bo prizadel zaposlene v klavnicah, industriji za predelavo mesa, transportu in reji, če bo prepoved prevoza goveda, prašičev, ovac in koz veljala še naprej. Nizozemsko kmetijsko ministrstvo je v torek po odkritju prvega žarišča parkljevke in slinavke v Franciji prepovedalo prevoz živine.

Novi primeri slinavke in parkljevke

15. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so odkrili še 26 novih žarišč slinavke in parkljevke, tako da se je število odkritih žarišč bolezni povišalo na 241. O prvih primerih slinavke in parkljevke pa poleg nekaterih arabskih držav poročajo tudi iz Portugalske, kjer so pri dveh kravah uvoženih iz Nizozemske, odkrili protitelesa te bolezni. Strah je zajel tudi Argentino, peto največjo izvoznico mesa na svetu. EU, ZDA, Kanada, Čile in Brazilija so nemudoma prepovedale uvoz argentinske govedine. Bolezen so potrdili tudi na Bližnjem vzhodu

ZDA prepovedale uvoz mesa

14. 03. 2001 00.00

Ameriško kmetijsko ministrstvo je zaradi izbruha slinavke in parkljevke sprejelo ukrep o začasni prepovedi uvoza živine in mesa ter svežih mesnih izdelkov iz vseh držav članic Evropske unije. Ameriški kongres razmišlja o popolni prepovedi uvoza mesa in živine iz vsega sveta, dokler ne bo kmetijsko ministrstvo sposobno zaustaviti prenos bolezni v ZDA. Poleg prepovedi uvoza se je ameriško kmetijsko ministrstvo odločilo, da v Evropo pošlje 40 strokovnjakov, ki bodo nadzorovali in pomagali pri prizadevanjih za omejitev širjenja bolezni.

Ukrepi proti slinavki

05. 03. 2001 00.00

Na ljubljanskem letališču bodo vsi potniki, ki bodo pripotovali v Slovenijo, morali stopiti v posebno posodo in s tem razkužiti podplate svojih obuval. To je dodatni preventivni ukrep za preprečitev vnosa parkljevke in slinavke v Slovenijo, za katerega so se predstavniki vseh slovenskih veterinarskih institucij dogovorili na današnjem sestanku državnega središča za nadzor bolezni. Tega je v prostorih Veterinarske uprave Republike Slovenije (VURS) sklical njen direktor Zoran Kovač.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz

02. 03. 2001 00.00

V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Ukrepi pred širitvijo bolezni parkljarjev

26. 02. 2001 00.00

Slovenija je že ob prvem obvestilu iz Velike Britanije o pojavu slinavke in parkljevke v sredo, 21. februarja, izdala prepoved uvoza parkljarjev, to je goveda, ovac, koz in prašičev. Bolezen se namreč lahko pojavi pri vseh živalih, ne samo pri prašičih. Gre za klasično virusno bolezen, ki se zelo hitro širi. "Nevarnosti, da bi bolezen iz Velike Britanije prišla v Slovenijo , v pravem pomenu besede ni. Presenetljivo pa je, da se je bolezen, ki se načeloma pojavlja v Aziji, pojavila na Otoku," je povedal direktor Veterinarske uprave Republike Slovenije Zoran Kovač. Kot možen vzrok za pojav bolezni v Veliki Britaniji je Kovač navedel begunce, ki bi lahko prinesli bolezen, ali pa ne dovolj termično obdelani izdelki.

Ni nevarnosti epidemije

22. 02. 2001 00.00

Potem ko so v začetku tega tedna v Veliki Britaniji odkrili prvi primer prašičje slinavke, oblast danes govorijo že o epidemiji. Evropska unija je tako sinoči prepovedala uvoz vseh živali, mesa in svežega mleka iz Velike Britanije, s podobnimi problemi pa se ukvarjajo tudi v Ameriki.

Jugoslavija prepovedala uvoz govedine

13. 02. 2001 00.00

Jugoslovanski minister za kmetijstvo Saša Vitošević je sprejel sklep o prepovedi oz. omejitvi uvoza ali prevoza čez ozemlje ZRJ živih goved in govejega mesa, kot tudi surovin in odpadkov govejega porekla. Namen sklepa, ki velja za celotno območje ZRJ, je preprečiti vnašanje bolezni norih krav in velja tudi za človekoljubno pomoč, ki bi vsebovala prepovedane pošiljke, je poročala zasebna agencija Beta.

Prepoved uvoza italijanske govedine

26. 01. 2001 00.00

Seznam držav, iz katerih je prepovedan uvoz govedi ter izdelkov njihovega izvora, se bo jutri razširil na 11 držav. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je namreč v zadnji številki Uradnega lista objavilo uredbo, po kateri se desetim evropskim državam, iz katerih je prepovedano uvažati pošiljke goveda, mesa, izdelkov in surovin, ki izvirajo od govedi, pridružuje še Italija. V tej državi so namreč sredi januarja odkrili prvi primer bolezni norih krav po letu 1994.

Nova prepoved uvoza govedi

16. 01. 2001 00.00

Slovenija bo zaradi prvih primerov pojava t. i. bolezni norih krav v Avstriji in Italiji prepovedala uvoz živali in izdelkov tudi iz teh dveh sosednjih držav. V kratkem se bosta tako desetim članicam Evropske unije, iz katerih Slovenija že prepoveduje uvoz govedi in izdelkov iz govejega mesa, pridružili še severna in zahodna soseda.

Fischler o kostni moki

03. 01. 2001 00.00

Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za avstrijski dnevnik Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov.

Začetek obveznega testiranja goveda

02. 01. 2001 00.00

V državah EU so danes začeli sistematično testiranje goveda, starejšega od 30 mesecev. Odločitev o obveznem testiranju je EU sprejela novembra lani zaradi vnovičnega izbruha bolezni norih krav (BSE).

4,5 milijarde evrov za prepoved kostne moke

02. 01. 2001 00.00

Evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler je v pogovoru za današnjo izdajo avstrijskega dnevnika Kurier napovedal, da bo začasna prepoved uporabe kostne moke za krmljenje živine Evropsko unijo stala približno 4,5 milijarde evrov. Po njegovih besedah so globalni stroški boja proti bolezni norih krav ogromni in jih še ni mogoče natančno ugotoviti. Zaradi nasprotovanja nekaterih držav, ki jih bolezen še ni prizadela, med njimi sta Finska in Danska, je petnajsterica 4. decembra prepovedala uporabo kostne moke zgolj za šest mesecev. Fischler se je zavzel, da bi v kmetijstvu upoštevali naravne cikluse in procese. Po Fischlerjevem mnenju je krmljenje z živalsko kostno moko zato nesprejemljivo.