varnost na letalih

Bomo na letalih kmalu stali? Ryanair miri, da sedeži ostajajo

27. 05. 2025 11.52

Po spletu je v zadnjem času zakrožilo več objav in namigovanj, da bodo pri Ryanairu in drugih nizkocenovnih letalskih prevoznikih kmalu uvedli "napol stoječe" sedeže. Letalske družbe bi na ta račun lahko na letalo sprejele še več potnikov, a pri Ryanairu odgovarjajo, da navedbe ne držijo. Modro-rumeni sedeži ostajajo.

Nasilen potnik dvakrat skušal odpreti vrata, stevardeso pa zadušiti

07. 04. 2025 11.53

Med sobotnim poletom iz malezijske prestolnice do avstralskega Sydneyja je prišlo do novega incidenta. Potnik je namreč visoko v zraku večkrat skušal odpreti zasilni izhod na letalu AirAsia, kasneje pa naj bi napadel tudi stevardeso, ki je skušala posredovati v dogodku. Zaradi izgreda so moškega obtožili v dveh točkah – zaradi ogrožanja varnosti letala in zaradi napada na člana posadke. Za vsako kaznivo dejanje najvišja zagrožena kazen znaša 10 let zapora.

Tri sekunde pred pristankom se je oglasil alarm, ob tla udarili z 250 km/h

21. 03. 2025 19.24

Znane so prve podrobnosti preiskave februarske letalske nesreče v Torontu v Kanadi, ko je potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho. Po pravem čudežu je preživelo vseh 80 potnikov in članov posadke. Medtem ko glavni vzrok nesreče še vedno ni znan, poročilo razkriva podrobnosti zadnjih nekaj sekund preden je letalo z 250 kilometri na uro udarilo ob tla. Če je evakuacija potnikov potekala brez večjih težav, pa so imeli več problemov v pilotski kabini, kjer so se zataknila vrata.

Ruska vojna v senci: napadi na transportna letala z vnetljivo elektroniko

16. 01. 2025 09.24

Bela hiša si je lani prizadevala poslati sporočilo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu o tem, da so ameriški obveščevalci seznanjeni z ruskimi namerami nameščanja eksplozivnih naprav na tovorna letala, v raziskovalnem članku navaja ameriški The New York Times.

Razbitine izpod neba, ki so vzele življenja

13. 01. 2025 06.00

Če so strokovnjaki leto 2023 uvrščali med najbolj varna leta v zgodovini civilnega letalstva, saj sta se zgodili "le" dve nesreči, ki sta skupno terjali 86 življenj, v nobeno izmed njiju pa ni bilo vpleteno veliko potniško letalo s turbomotorjem na mednarodnem letu, je seznam za leto 2024 bolj črn.

Veliko je ugank: letalo pristalo brez koles, velika hitrost, zidovi preblizu steze

29. 12. 2024 11.05

Preiskava letalske nesreče, ki se je zgodila v Južni Koreji, še vedno poteka. Na uradni vzrok bo treba počakati, dokler se preiskava ne zaključi, se pa že pojavljajo številna ugibanja in namigovanja o možnih vzrokih. Kaj vse bi lahko šlo narobe, nam je pojasnil strokovnjak za letalsko varnost Jure Griljc. Predvsem se zdi nenavadno, da letalo ni imelo spuščenih pristajalnih koles, nekatere priče pa navajajo tudi trk letala z jato ptic, ki naj bi ga pilot pred klicem v sili tudi javil kontrolnemu stolpu.

Turbulenca na letu iz Krfa do Londona: poškodovana dva člana posadke

22. 08. 2024 08.36

Za dopustnike, ki so 19. avgusta leteli s Krfa do Londona, se je dopust končal bolj stresno, kot bi si želeli. Let je bil namreč preusmerjen v Rim, potem ko sta bila zaradi turbulence poškodovana dva člana posadke.

Golob na vrhu Nata: Slovenija bo podvojila kontingent na Kosovu

11. 07. 2024 06.30

Voditelji držav članic Nata so sprejeli zavezo k okrepitvi proizvodnih zmogljivosti obrambne industrije v zavezniških državah. Zavezali so se, da bodo povečali sodelovanje pri vlaganju v obrambno industrijo. Premier Robert Golob je povedal, da je Slovenija jasno obljubila svojo podporo pri nadaljevanju pomoči Ukrajini in angažmaju na Zahodnem Balkanu, kjer bo podvojila svoj kontingent na Kosovu. Kar pa se tiče finančnih sredstev se naš vložek ne bo povečeval: "A nekatere druge članice zavezništva bodo morale v prihodnje prispevati bistveno več, kot so doslej."

Boeing pred regulatorji skrival pokvarjene dele, končali naj bi v letalih

18. 06. 2024 19.38

Uslužbenec Boeinga trdi, da je podjetje pred regulatorji poskušalo skriti pokvarjene dele letala 737 Max ali dele letala 737 Max, ki niso v skladu s specifikacijami. In to tako, da so se za njimi izgubile sledi. Škandalom podjetja, ki je bilo nekoč svetla zvezda ameriške industrije, tako kar ni videti konca.

Kako nastane turbulenca in kako nevarna je?

26. 05. 2024 19.21

V ponedeljek nas je presenetila nesreča potnikov na letu iz Londona v Singapur, ki jih je doletela hujša turbulenca. En potnik je med letom umrl, več deset pa jih je bilo poškodovanih. Ljudi, ki veliko letijo, pa turbulenca gotovo ne preseneča več. Kaj turbulenca sploh je? Kako nastane in kaj lahko sami storimo, da med prečkanjem turbulentnega območja ostanemo kar se da varni?

Žvižgač: Kritične napake na skoraj 1500 Boeingovih letalih

10. 04. 2024 12.27

Ameriška Zvezna uprava za letalstvo (FAA) preiskuje trditve Boeingovega inženirja, da ima letalo 787 Dreamliner proizvodne napake, ki ogrožajo varnost, je potrdil ameriški regulator. Žvižgač trdi, da podjetje daje prednost dobičku pred varnostjo in da ga je, potem ko je izrazil pomisleke, neprostovoljno premestilo na drugo delovno mesto.

Je Boeing v lovu na čim večji dobiček zanemaril varnost?

14. 03. 2024 18.56

Ameriški proizvajalec letal Boeing naj ukrepa, sicer lahko ostane brez dovoljenj za letenje, svari evropski regulator. Vrsta incidentov na Boeingovih letalih v zadnjih dneh odpira številna vprašanja. Od tega, ali gre za sistemske napake v podjetju, do vprašanja, ali so letala ameriškega proizvajalca še zanesljiva.

Potnik o spustu letala: Pilot je izgubil nadzor, instrumenti so odpovedali

13. 03. 2024 09.11

Pilot Boeinga 787, ki je med poletom iz Sydneyja v Auckland doživel hiter in nenaden spust, je potnikom pojasnil, da je za trenutek izgubil nadzor nad letalom. Nenadoma so namreč odpovedali nekateri instrumenti. Letalo je na koncu varno pristalo na letališču, čilska uprava za letalstvo pa bo zdaj opravila preiskavo incidenta, v katerem je bilo poškodovanih 50 ljudi.

'Ključni del preiskave bo analiza odtrganih letalskih vrat'

09. 01. 2024 06.49

Ameriški varnostni organi nadaljujejo s preiskavo nenavadnega incidenta na letalu Boeing 737 Max 9 družbe Alaska Airlines, ki mu je kmalu po vzletu odtrgalo del trupa. V nadaljevanju bodo ključne ugotovitve analize odtrganih vrat, ki jih je na svojem dvorišču v Portlandu našel ameriški učitelj. Odtrgane dele letala in vse ostale sestavne dele bodo analizirali v laboratoriju. Medtem so tudi pri ostalih letalih tipa 737 Max 9, ki so prizemljena, odkrili razrahljane vijake.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom

12. 11. 2023 16.58

23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Kontrolor zračnega prometa: z nogami na tleh, z glavo nad oblaki

04. 11. 2023 14.48

Na razpis za kontrolorja zračnega prometa, ki se je zaključil avgusta, se je prijavilo 1300 kandidatov, a do faze razgovorov je uspelo priti le dvajsetim. Najboljši med njimi se bodo kmalu urili na simulatorju, kjer se bodo med drugim srečali s scenariji, kakršnih si nikoli ne želijo doživeti, a morajo biti nanje pripravljeni. Poklic, ki ga bodo opravljali, je tako zahteven, da po dveh oz. treh urah neprekinjenega dela sledi obvezen enourni počitek. Na letalih so ljudje, prostora za napake ni, pravijo.

Okvara, ki je zaprla zračni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let

01. 11. 2023 11.26

22. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Razgrajanje in divjanje na letalih: poskusi odpiranja vrat in pretepi

06. 07. 2023 19.22

Razgrajanje, divjanje in nasploh neprimerno vedenje letalskih potnikov je v porastu. V ZDA so lani zabeležili kar 47 odstotkov več tovrstnih incidentov kot leto prej. Nedavno je odmeval primer iz Južne Koreje, ko je potnik med pristajanjem odprl vrata letala. V naši soseščini pa je minuli konec tedna za dramo poskrbel Britanec na Ryanairovem letu iz Zadra v London.

Zelenski prispel na vrh G7 v Hirošimo: 'Danes bo mir bližje'

20. 05. 2023 10.02

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prispel v Hirošimo, kjer se bo udeleži vrha voditeljev držav G7. "Danes bo mir bližje," je po prihodu sporočil Zelenski, ki je v petek pozdravil "zgodovinsko" odločitev Bele hiše, da omogoči dobavo naprednih vojaških letal Ukrajini in usposabljanje za ukrajinske pilote.

Kaj je rdeče, leti 1000 km/h in za sabo pušča bel, rdeč in moder dim?

08. 05. 2023 19.59

Britanska letalska akrobatska skupina Red Arrows se je na dan slovensko-britanskega prijateljstva ustavila tudi pri nas. Dan prijateljstva z Veliko Britanijo praznujemo že četrtič od leta 2019, ko je princ Edvard obiskal Slovenijo. 'Rdeče puščice' so v vremenu, ki ni bilo ravno idealno, izvedle spektakel nad cerkljanskim letališčem.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Na Otoku bodo omilili pravila glede tekočin v ročni prtljagi na letalih

17. 12. 2022 10.11

Britanska vlada bo z junijem 2024 precej omilila pravila glede tekočin v ročni prtljagi. Po trenutnih pravilih je največja dovoljena količina sto mililitrov, po novem pa bo zgornja meja postavljena pri dveh litrih. Poleg tega bodo ukinili ločen pregled elektronskih naprav.

'Fant je z nogo obtičal v ledu, drugi so mu poskušali pomagati'

12. 12. 2022 06.57

V Veliki Britaniji imajo težave zaradi snega, ledu in ledene megle. Kljub temu se je več otrok v nedeljo odpravilo na zaledenelo jezero, kjer pa se je igra tragično končala. Trije otroci so namreč umrli, potem ko se je udrl led in so padli v ledeno vodo. Kot pravi njihov prijatelj, so le želeli pomagati dečku, katerega noga se je zataknila v ledu. Hud mraz se bo nadaljeval tudi ponoči in zjutraj, za dele države so izdali oranžno opozorilo.

Konec letalskega načina? EU bo dovolila uporabo telefonov med letom

02. 12. 2022 20.56

Letalske družbe bodo lahko s prihodnjim letom znotraj Evropske unije na svoja letala namestile najnovejšo tehnologijo 5G, kar bo potnikom omogočilo telefoniranje, pošiljanje SMS-sporočil in rabo mobilnih podatkov med letom. Letalski način, ki je zdaj obvezen, bo tako verjetno postal stvar preteklosti.

Slovenska vojska z izboljšanimi Pilatusi in novima brezpilotnima letalnikoma

08. 11. 2022 18.18

Odbor vlade za državno ureditev in javne zadeve je potrdil uvrstitev dveh projektov Slovenske vojske v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025. Gre za projekta nadgradnje zrakoplovov SV in nakup brezpilotnih letalnikov Belin-V, ki sta ocenjena na 1,18 oz. 1,34 milijona evrov, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje.

Nesreča helikopterja: prva rekonstrukcija in iskanje črne skrinjice

07. 11. 2022 13.27

Glavni tožilec pokrajine Foggia, Ludovico Vaccaro, je na novinarski konferenci po sobotni nesreči helikopterja, ki je strmoglavil v okolici mesta Apricene, povedal, da so rotor helikopterja našli približno 100 do 150 metrov od trupa helikopterja. Kot je pojasnil, je helikopter najverjetneje najprej z rotorjem udaril ob tla, se obrnil in spet udaril ob tla. V tragični nesreči je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi štiričlanska družina iz Slovenije.

MI5 in FBI: Kitajska zaradi vohunjenja Zahodu predstavlja grožnjo

07. 07. 2022 12.35

Vodji britanskih in ameriških obveščevalnih agencij MI5 in FBI sta opozorila na povečanje obsega kitajskega gospodarskega vohunjenja na Zahodu. V redkem skupnem nastopu v Londonu sta Kitajsko označila za veliko grožnjo za gospodarstvo in nacionalno varnost obeh držav, kot tudi zaveznikov. V Pekingu so te obtožbe zavrnili kot neutemeljene.

Vsi novi modeli vozil bodo morali imeti napredne varnostne sisteme

28. 05. 2022 19.57

Sodobni avtomobili so že kot nekakšni računalniki na kolesih, saj so opremljeni z različnimi naprednimi tehnologijami. V Evropski komisiji so prepričani, da je še posebej pomembna tehnologija, ki izboljšuje varnost med vožnjo, zato bodo nekatere takšne tehnologije od 6. julija za vse nove modele avtomobilov, ki se prodajajo v Uniji, obvezne. "Asistenčni sistemi so lahko vozniku v pomoč, nikakor pa ne morejo nadomestiti njegove odgovornosti za varno udeležbo v prometu," medtem opozarja Agencija za varnost prometa.

Na zemljevidu ECDC Slovenija nič več povsem temno rdeča

19. 05. 2022 16.45

Na posodobljenem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) Slovenija ni nič več obarvana povsem temno rdeče, kar se je zgodilo prvič po septembru lani. Vzhodna polovica države je po novem obarvana rdeče. Zemljevid ECDC je sicer vse bolj siv, saj približno polovica držav opravlja premalo testiranj.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask

16. 05. 2022 06.29

Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.