varnostnega

Nemčija in Japonska bosta dobili stalna sedeža v VS?
05. 12. 1997 09.38
Nemčija in Japonska sta v okviru Generalne skupščine ZN zahtevali takojšen začetek izvajanja reform Varnostnega sveta ZN. Temu nasprotuje Italija, Generalna skupščina pa naj bi razpravo o tem vprašanju nadaljevala danes. Japonska in Nemčija, ki uživata podporo ZDA, naj bi dobili stalna sedeža v Varnostnem svetu, za isto mesto pa se potegujejo še nekatere druge države, med njimi je najbolj vztrajna Italija.

Ali bo Italija dobila stalni sedež v Varnostnem svetu?
02. 12. 1997 09.47
Pred četrtkovo razpravo v Generalni skupščini Združenih narodov o razširitvi Varnostnega sveta so Američani italijanskega porekla okrepili pritisk na Svetovno organizacijo, da bi sprejela Italijo med stalne članice VS ZN. Italijansko-ameriško združenje je ameriški vladi poslalo peticijo, v kateri poziva predsednika Billa Clintona, naj podpre sprejetje Italije. Peticijo so sinoči v New Yorku izročili veleposlaniku ZDA pri ZN Billu Richardsonu. V njej je zapisano, da 22 milijonov Američanov italijanskega rodu močno podpira predlog italijanske vlade za stalno članstvo v Varnostnem svetu.

Premier Drnovšek ocenil srečanje v Sarajevu kot zelo uspešno
29. 11. 1997 14.14
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je danes v Sarajevu ob robu vrhunskega srečanja Srednjeevropske pobude (SEP) sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Matešo. Premiera sta se dogovorila, da se bosta že decembra sešla na uradnem srečanju, ko naj bi Slovenija in Hrvaška podpisali tudi sporazum o prosti trgovini.

Premier Drnovšek na Irskem
27. 11. 1997 19.13
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je na prvem uradnem obisku na Irskem. V Dublinu se je danes srečal z irskim kolegom Bertiejem Ahernom, ki mu je zagotovil popolno podporo Irske na bližnjem luksemburškem vrhu za vključitev v prvi krog pogajanj in za čimprejšnji začetek pogajanj Evropske komisije s Slovenijo. Premier Drnovšek se je sestal tudi s predsednikom predstavniškega doma Seamusom Pattisonom in predsednikom senata Brianom Mulloolyjem.

Neresni iraški predlogi?
27. 11. 1997 10.08
Irak je pozval Združene narode, naj zaključijo dosje o jedrski oborožitvi, češ da je Irak izpolnil svoje obveznosti. Bagdad je v pismu, namenjenem varnostnemu svetu, zatrdil, da je izpolnil zahteve resolucij Varnostnega sveta ZN o razorožitvi Iraka. Argumenti za nadaljnje preučevanje tega dosjeja, ki jih je navedel Varnostni svet, so po besedah iraške vlade sekundarni. ZDA pa so pozvale komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM), naj sprejme ponudbo Bagdada, da ji bo odprl vrata predsedniških palač. Na sedežu ZN v New Yorku včeraj niso hoteli uradno komentirati iraškega predloga, vendar pa ga je nek prestavnik ZN označil za neresnega.

Sprejem namestnika vodje češke diplomacije pri Frlecu in Peterletu
25. 11. 1997 13.01
Zunanji minister Boris Frlec in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Lojze Peterle sta danes ločeno sprejela Cirila Svobodo, namestnika češkega zunanjega ministra, ki je pristojen za evropske zadeve.

Evropski parlament podprl ustanovitev stalnega mednarodnega kazenskega sodišča
21. 11. 1997 10.33
Evropski parlament se je sinoči v Strasbourgu izrekel v prid oblikovanja stalnega mednarodnega kazenskega sodišča, ki naj bi ga ustanovili prihodnje leto v Rimu. V resoluciji, sprejeti z večino glasov, so evropski poslanci vlade držav članic Evropske unije pozvali, naj oblikujejo skupno stališče za diplomatsko konferenco, ki bo o omenjenem sodišču potekala v italijanski prestolnici junija prihodnje leto. Bodoče stalno mednarodno sodišče bi moralo biti po sodbi evropskih poslancev močno in neodvisno, zanj ne bi smel veljati veto Varnostnega sveta ZN, moral pa bi biti zmožen raziskovati tudi konkretne obtožbe na lastno pobudo in brez predhodnega soglasja posameznih držav. Statut novega sodišča bi moral poleg tega opredeliti dolgoročno in stabilno financiranje.

Komisija UNSCOM o reševanju iraške krize
21. 11. 1997 10.20
Vsi člani komisije za razoroževanje Iraka (UNSCOM), vključno z ameriškimi, so davi odpotovali v Bagdad. Kot je povedal predsedujoči Varnostnega sveta ZN Qin Huasu, je VS ZN danes sprejel odločitev o takojšnjem vnovičnem pričetku dela članov komisije UNSCOM. Zadovoljstvo nad rešitvijo konflikta je izrazil tudi vodja komisije za razoroževanje Iraka Richard Butler, ki je po koncu zasedanja VS ZN povedal, da njegova skupina sprejema povabilo iraške vlade, v skladu s katerim lahko člani komisije danes spet pričnejo opravljati svoje običajno delo. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu sinoči zagotovil, da bodo ameriške oborožene sile ostale v Zalivu vse dotlej, dokler ne bo Irak brezpogojno in v celoti izpolnjeval vseh resolucij ZN.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade
13. 11. 1997 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Clinton pozdravil zaostritev ukrepov zoper Irak
13. 11. 1997 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je pozdravil včerajšnjo soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) o zaostritvi ukrepov zoper Irak. Vendar pa Clinton ni omenjal uporabe sile, če Irak ne bi preklical izgona ameriških inšpektorjev Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Kot ves čas od izbruha krize, se je Clinton tudi tokrat izognil razhajanjem med ZDA in nekaterimi partnerkami v ZN. Rusija je dopustila možnost dodatnih pritiskov, če se Irak ne bi uklonil ZN, a je odločno zavrnila kakršnokoli uporabo sile. Resolucijo Varnostnega sveta sta pozdravila tudi japonski premier Rjutaro Hašimoto in francoski predsednk Jacques Chirac.

Irak bo nemudoma izgnal ameriške strokovnjake
13. 11. 1997 00.00
Irak se je danes odločil nemudoma izgnati vse ameriške inšpektorje Posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). To je sporočila uradna iraška agencija INA po današnji seji Revolucionarnega sveta pod predsedstvom iraškega predsednika Sadama Huseina. Iraški zunanji minister Mohamad Said al Sahaf pa je v pismu predsedujočemu Varnostnega sveta Združenih narodov, Kitajcu Qinu Huasunu, ponovil, da je Irak pripravljen še naprej sodelovati s skupinami mednarodnih strokovnjakov, zadolženimi za nadzor razoroževanje Iraka, vendar brez Američanov.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije
13. 11. 1997 00.00
Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.

Slovenija nestalna članica Varnostnega sveta
15. 10. 1997 00.00
Včeraj so Slovenijo na 52. Zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov s 140 glasovi izvolili za eno od petih novih nestalnih članic 15-članskega Varnostnega sveta ZN. To mesto bo zasedala v letih 1998 in 1999. Za izvolitev je bila potrebna dvotretjinska podpora med 185 članicami Generalne skupščine. Nove nestalne članice VS ZN bodo s 1. januarjem prihodnje leto za dve leti, 1998 in 1999, nadomestile Čile, Južno Korejo, Gvinejo-Bissau, Egipt in Poljsko. Lani so bile izvoljene nestalne članice Japonska, Kenija, Kostarika, Portugalska in Švedska. Njim se bo mandat končal konec prihodnjega leta. Pet članic VS je stalnih: ZDA, Velika Britanija, Francija, Rusija in Kitajska.

Nov napihljiv varnostni pas iz Honde
15. 10. 1997 00.00
Japonski izdelovalec avtomobilov Honda je sporočil, da bo na tržišče kmalu poslal napihljive varnostne pasove, ki bodo bolje zaščitili voznika in sopotnike med trčenjem. Napihljivi varnostni pas se sproži takoj ob trčenju. Služi podobno kot zaščitna blazina, saj zmanjša premikanje glave in s tem tudi poškodbe, v primerjavi s klasičnim varnostnim pasom pa zmanjša napetost prsnega koša. Novi varnostni pas, ki so ga strokovnjaki izdelali ob upoštevanju prednosti tradicionalnega varnostnega pasu in napihljive zaščitne blazine, predstavlja začetek novega poglavja na področju zaščite potnikov, zatrjujejo v Hondi ter še dodajajo, da se ukvarjajo še z zadnjimi podrobnostmi pred skorajšnjo postavitvijo izdelka na tržišče.

Milan Kučan bo popoldan govoril v GS ZN
24. 09. 1997 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan bo danes ob 15. uri po našem času govoril pred Generalno skupščino Združenih narodov, pričakovati pa je, da bo poleg slovenskih stališč o reformi Svetovne organizacije predstavil tudi kandidaturo Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta.