varnostni svet OZN

ZN poziva k sestavi vlade

03. 01. 2002 00.00

Pomočnik generalnega sekretarja Združenih narodov za zagotavljanje miru Jean-Marie Guehenno je ob obisku Prištine politike na Kosovu pozval k dogovoru o oblikovanju vlade.

Združeni narodi podprli Palestince

21. 12. 2001 00.00

Na pobudo arabskih držav je bila sklicana Generalna skupščina ZN, ki je sprejela resolucijo v kateri so izrazili nasprotovanje izraelskemu nasilju nad Palestinci.

Poslanica ob mednarodnem dnevu miru

11. 09. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN je ob Mednarodnem dnevu miru v poslanici poudaril, da je ta dan od letos tudi dan svetovnega premirja in nenasilja. Hkrati pa je Generalna skupščina zaključila 55. redno letno zasedanje in se pripravlja na novo.

Varnostni svet o Bližnjem vzhodu

21. 08. 2001 00.00

Na ponedeljkovem zasedanju Varnostnega sveta o bližnjevzhodni krizi se je vnela vroča razprava, vendar bistvenega napredka niso dosegli.

Spet smrt Palestinca

18. 08. 2001 00.00

Sinoči so izraelski tanki vdrli v palestinsko begunsko taborišče in ubili enega Palestinca ter jih deset ranili. Kljub incidentom pa se nadaljujejo tudi prizadevanja za rešitev bližnjevzhodnega konflikta.

Varnostni svet zopet o Iraku

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Novi sodniki haaškega sodišča

15. 03. 2001 00.00

Generalna skupščina OZN je sinoči izvolila oziroma potrdila 14 sodnikov Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije (ICTY), ki bodo zamenjali kolege, ki se jim mandat izteče letos novembra. Med 14 izvoljenci je le ena ženska, Florence Mumba iz Namibije, kar je izzvalo kar nekaj protestov, vrstili pa so se tudi pozivi k ukinitvi ICTY. Prednjačil je predstavnik Rusije, ki je ponovil stališče svoje države, da je sodišče pristransko do Srbov in nasploh nepotrebno. Mehika se je odpovedala sodelovanju, ker je po njenem mnenju ICTY nepotreben instrument mednarodnega prava.

Albanci napadli makedonsko patruljo

08. 03. 2001 00.00

Oboroženi Albanci so v noči na četrtek pri makedonski vasi Tanuševci na meji s Kosovom vnovič napadli makedonsko patruljo. V streljanju ni bilo žrtev, ostale podrobnosti incidenta pa še niso znane. Nočni spopadi so izbruhnili po dvodnevnem zatišju, potem ko je pred tem na območju prišlo do silovitih spopadov med makedonskimi silami in uporniškimi Albanci. Sicer je v vas Tanuševci danes vkorakalo približno 300 ameriških pripadnikov mednarodnih mirovnih sil s Kosova. Sile Kfor so tudi v začetku tedna poostrile nadzor na kosovski strani meje z Makedonijo.

Annan zavrnil zahteve Iraka

23. 02. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v pismu iraškemu zunanjemu ministru pojasnil, da lahko le Varnostni svet OZN odloča o zakonitosti ukrepov na območjih, kjer velja prepoved poletov. Annan se je s pismom odzval na iraške zahteve, naj obsodi ameriško-britansko bombardiranje Iraka pretekli teden. "Le VS lahko odloči, ali njegove resolucije o območjih prepovedi poletov predstavljajo zakonito podlago za ukrepe, ki se izvajajo za uveljavljanje teh resolucij," je zapisal Annan.

Varnostni svet obsodil terorizem

07. 12. 2000 00.00

Varnostni svet OZN je sprejel predsedniško izjavo, s katero je ponovno obsodil vsa teroristična dejanja ne glede na motive in izrazil pripravljenost, da se sooči s tovrstno "nadlogo". Predsedniška izjava, ki jo je prebral ruski veleposlanik Sergej Lavrov, je bila sprejeta po daljši razpravi, ki je sledila poročilu pravnega svetnika OZN Hansa Corella. Corell je izpostavil težave, ki nastajajo pri prizadevanjih za mednarodno sodelovanje v boju proti terorizmu, kot so povezave med terorističnimi skupinami in kriminalnimi združbami, prav tako pa tudi povezovanje terorizma in religije.

Posebno sodišče za Sierro Leone

12. 08. 2000 00.00

Varnostni svet OZN naj bi v ponedeljek odločal o ameriškem osnutku resolucije, s katero bi ustanovili posebno sodišče za preganjanje vojnih zločincev iz afriške države Sierra Leone, kjer so bili predvsem pripadniki uporniške Revolucionarne združene fronte (RUF) znani po krvavih zločinih, kot je sekanje rok in nog civilnemu prebivalstvu.

Veleposlanik Petrič že v New Yorku

09. 05. 2000 10.33

Novi slovenski veleposlanik pri OZN Ernest Petrič je sinoči pripotoval v New York, kjer je prevzel vodenje slovenske misije. Petrič bo generalnemu sekretarju OZN Kofiju Annanu predal akreditivna pisma predvidoma 17. maja, ko bo tudi uradno postal šele drugi slovenski veleposlanik v OZN. Slovenija je bila uradno sprejeta v OZN kot 176 članica 22. maja leta 1992 z odločitvijo Generalne skupščine, predstavništvo pa je do prihoda prvega uradnega veleposlanika Danila Tuerka 11. septembra istega leta vodil Ignac Golob.

VS podaljšal misijo OZN v Zahodni Sahari

01. 03. 2000 09.45

Varnostni svet OZN je za tri mesece podaljšal mandat Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO). Misija je bila ustanovljena leta 1991 z namenom nudenja pomoči prebivalstvu ozemlja, večinoma puščavskim nomadom, da se na referendumu odloči o samostojnosti ali priključitvi Maroku. Združeni narodi se od ustanovitve MINURSO naprej ubadajo s težavnim preštevanjem prebivalstva in ugotavljanjem upravičenosti sodelovanja na referendumu.

Varnostni svet obsodil nasilje na Kosovu

11. 02. 2000 10.01

Varnostni svet OZN je obsodil nasilje na Kosovu in zahteval, naj se takoj preneha. Do odziva varnostnega sveta na poslabšanje položaja na Kosovu je prišlo po poročilu pomočnika generalnega sekretarja OZN za mirovne operacije Hedija Annabija, ki je članice 15-članskega sveta seznanil z zadnjimi izbruhi nasilja v Kosovski Mitrovici in drugje v pokrajini. V izjavi za javnost, ki jo je prebral predsedujoči, argentinski veleposlanik Arnoldo Manuel Listre, so članice izrazile zaskrbljenost nad poslabšanjem varnostnega položaja na Kosovu in sprte strani pozvale k strpnosti.

Varnostni svet o mirovnih operacijah v Afriki

16. 12. 1999 13.15

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto razpravo o mirovnih operacijah v Afriki, na račun katerih so bile izrečene številne kritike zaradi neučinkovitosti mednarodne skupnosti, na čelu z OZN in Varnostnim svetom. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je o tem dejal: ''Če bi samo razprave lahko rešile afriške probleme, bi bili vsi že rešeni.''

Sprejem resolucije o Iraku v torek?

14. 12. 1999 10.13

Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

Stalne članice morda blizu dogovora o Iraku

17. 11. 1999 10.18

Stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki se že mesece dogovarjajo o načinu zagotavljanja nadaljnjega nadzora nad iraškimi programi orožij za množično uničevanje in drugimi problemi, povezanimi z Irakom, so po napovedih diplomatov blizu tega, da se dogovorijo o predlogu nove resolucije. Varnostni svet ima v četrtek napovedano sejo o programu nafta za hrano, ni pa izključeno, da ne bi dali na mizo tudi predloga resolucije, s katero bi Iraku začasno ukini sankcije, če bi privolil v obnovo mednarodnega inšpekcijskega režima.

Tuerk zadovoljen z opravljenim delom

12. 11. 1999 11.06

Slovenski veleposlanik v OZN Danilo Tuerk je dejal, da se je Varnostni svet pod slovenskim predsedstvom v prvem in drugem tednu novembra ukvarjal z afriškimi krizami in izkazal odprtost glede vprašanj Balkana. Tuerk pričakuje, da bo VS morda v petek dokončal štiri formalne seje, na katerih naj bi bile sprejete vsaj predsedniške izjave o Tadžikistanu, Gruziji, Somaliji in Burundiju. Glede Somalije je potrdil, da Slovenija pripravlja predlog predsedniške izjave, ki bi lahko bila sprejeta že v petek, odvisno od usklajevanja besedila med članicami VS. Slovenski veleposlanik je tudi potrdil, da bo v ponedeljek, 15. novembra, potekala odprta seja VS, na kateri bodo trije člani predsedstva Bosne in Hercegovine predstavili svojo vizijo uresničevanja mirovnega procesa v državi. Seji bo predsedoval slovenski zunanji minister Boris Frlec, pomembna pa je zato, ker bo to prvo tako poročanje kolektivnega predsedstva VS po podpisu daytonskega mirovnega sporazuma leta 1995.

Priprava osnutka predsedniške izjave o Somaliji

10. 11. 1999 10.49

Varnostni svet OZN pod slovenskim predsedstvom se je v torek na posvetovanjih ukvarjal z Gruzijo in Somalijo, pri čemer se je iz diplomatskih virov izvedelo, da Slovenija pripravlja osnutek predsedniške izjave o slednji. Izjava se osredotoča na humanitarni vidik krize ter na prizadevanje za reševanje krize, ki v zadnjem času postaja bolj poenoteno vsaj s strani mednarodne skupnosti. Varnostni svet se bo v sredo sestal na posvetovanjih z novo tožilko Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo in Ruando Carlo del Ponte.

ZRJ in Hrvaška ne spoštujeta UNMOP

16. 10. 1999 11.11

Generalni sekretar OZN Kofi Annan v svojem zadnjem poročilu o misiji OZN na polotoku Prevlaka (UNMOP), ki je bilo objavljeno v petek, ugotavlja, da ZR Jugoslavija in Hrvaška še vedno kršita varnostni režim na spornem polotoku. Annan v poročilu ugotavlja, da bi večje spoštovanje varnostnega režima pod nadzorom OZN prav gotovo prispevalo k mirni razrešitvi spora okrog Prevlake.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna

16. 10. 1999 11.07

Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

Varnostni svet podprl Annanov poziv Indoneziji

11. 09. 1999 12.12

Varnostni svet OZN je izrazil polno podporo pozivu generalnega sekretarja Kofija Annana Indoneziji, da brez odlašanja sprejme ponudbo Avstralije, Nove Zelandije, Filipinov in Malezije, ki so pripravljene poslati vojaške enote na Vzhodni Timor. Varnostni svet je v izjavi za javnost pozdravil dejstvo, da so številne države izrazile pripravljenost na sodelovanje v mednarodnih silah ter izrazil ogorčenje nad naraščanjem humanitarne krize na Vzhodnem Timoru.

Obsodba nasilja na Vzhodnem Timorju

02. 09. 1999 12.04

Generalni sekretar OZN Kofi Annan in Varnostni svet sta ostro obsodila izbruhe nasilja, ki so sledili uspešno opravljenemu referendumu o prihodnji usodi ozemlja Vzhodni Timor.

Prihodnji teden posvet slovenske diplomacije

27. 08. 1999 16.37

Na Brdu pri Kranju bo v ponedeljek, 30., in v torek, 31. avgusta, potekal 6. letni posvet slovenske diplomacije, so sporočili z zunanjega ministrstva.

Vzhodni Timor se pripravlja na referendum

25. 08. 1999 10.35

Varnostni svet OZN je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in dejanj zastraševanja proti osebju Misije Združenih narodov na Vzhodnem Timorju (UNAMET), ter v izjavi za javnost posebej poudaril, da je za varno izvedbo referenduma o usodi ozemlja odgovorna vlada Indonezije.

Varnostni svet na ''tajne'' pogovore

04. 06. 1999 10.33

Veleposlaniki 15 držav članic Varnostnega sveta se danes odpravljajo v državo New Jersey, kjer se bodo v konferenčnem centru blizu mesta Princeton pogovarjali o prihodnji vlogi najpomembnejšega organa OZN. Veleposlaniki bodo v New Jerseyju ostali v petek in soboto.

Westendorp: Kosovska kriza zavira normalizacijo razmer v BiH

18. 05. 1999 09.22

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za izvajanje mirovnega sporazuma v Bosni in Hercegovini Carlos Westendorp je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da kosovska kriza negativno vpliva na razvoj dogodkov v Bosni in Hercegovini. Westendorp je Varnostnemu svetu OZN sicer predstavil redno poročilo o izpolnjevanju Daytonskega mirovnega sporazuma v prvih treh mesecih letošnjega leta.

Varnostni svet sprejel prvo resolucijo o Kosovu od lanskega oktobra

15. 05. 1999 08.57

Varnostni svet (VS) OZN je v soboto zjutraj sprejel prvo resolucijo o Kosovu od 24. oktobra lanskega leta. Zanjo je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. Pri pripravljanju resolucije je poleg 7 nestalnih članic Varnostnega sveta in 11 nečlanic, sodelovala tudi Slovenija, njena vsebina pa se nanaša predvsem na humanitarno krizo, čeprav se v 5. točki dotika tudi političnega procesa pri iskanju rešitve kosovske krize. Slovenski veleposlanik v VS Danilo Tuerk je dejal, da je resolucija pomembna že zato, da je prva, o kateri se je VS uspelo dogovoriti po 24. oktobru in da ima poleg humanitarne vsebine tudi politično.

Varnostni svet podaljšal mandat MINURSO do 14. maja

01. 05. 1999 09.04

Varnostni svet OZN je v petek zlahka dosegel soglasje glede podaljšanje mandata Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO) do 14. maja 1999. MINURSO je bil ustanovljen leta 1991, da poskrbi za izvedbo referenduma na katerem se bodo prebivalci puščavskega ozemlja odločili o samostojnosti ali pa o priključitvi Maroku.

Vieira de Mello zaskrbljen zaradi naftnega embarga proti ZRJ

28. 04. 1999 09.45

Varnostni svet OZN še kar nekaj časa, če sploh, ne bo uvedel naftnega embarga proti ZR Jugoslaviji, saj takemu ukrepu odločno nasprotujeta Rusija in Kitajska, ki imata pravico veta. Varnostni svet je po poslušanju poročila podsekretarja za humanitarne zadeve Sergia Vieire de Mella o položaju na Kosovu, sestanek zaključil brez odločitve. Diplomatski viri pravijo, da sta Rusija in Kitajska blokirali vsakršno namero obsodbe izgona kosovskih Albancev z njihovih domov in humanitarne krize, ki jo je povzročil jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević.