vertikalno

Pod poškodovanim železniškim mostom v Solkanu znova odprli cesto
28. 02. 2025 18.30
Cesto pod Solkanskim mostom so po dveh tednih znova odprli za ves promet. Most je bil namreč poškodovan v dveh prometnih nesrečah, ko je vanj trčil isti voznik s tovornjakom s črpalko za beton, še pred tem pa s tovornjakom za beton. V soboto zvečer je čez most stekel tudi železniški promet na progi med Novo Gorico in Anhovim.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55
Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Krstni polet Nuuve V300: vertikalno vzletanje in pristajanje
31. 01. 2025 14.04
Brezpilotni hibridni-električni letalnik Nuuva V300 je opravil svoj krstni polet. Sposoben je vertikalnega vzletanja in pristajanja ter prevoza tovora na dolge razdalje. V podjetju Pipistrel so dogodek označili za "mejnik v napredku razvoja naprednih, trajnostnih in večnamenskih brezpilotnih letalnih sistemov".

Požar na Prevaljah: gasilci rešili deset odraslih, otroka in dva dojenčka
26. 12. 2024 10.58
Gasilci so v sredo v večernih urah posredovali pri požaru v večstanovanjskem objektu na Prevaljah. Zagorelo je v kletnih prostorih, kjer je bila delavnica, dim pa se je širil po stopnišču in v stanovanja, kar je ljudem otežilo evakuacijo. Gasilci so rešili deset odraslih oseb, mlajšega otroka in dva dojenčka. Reševalci so dva odrasla in dojenčka v bolnišnico odpeljali že včeraj, zaradi slabega počutja in suma zastrupitve z monoksidom pa danes zjutraj še dve osebi.

Bi zamenjali službo pri 55 letih?
10. 11. 2024 10.15
Podjetja že tiste, starejše od 45 let, dojemajo kot starejše zaposlene, kažejo raziskave, po drugi strani pa podjetja v praksi vse bolj spoznavajo, da so prav starejši bolj kompetentni in se bolje ujamejo v delovno okolje. V času, ko je mladost vseprisoten ideal, se družba sooča s pomanjkanjem delovne sile in starajočim se prebivalstvom. Vedno več upokojencev si po drugi strani želi nazaj v službo in podjetja imajo z njimi dobre izkušnje.

Finančni POPkast: Prihodnost decentralizirane energije
07. 11. 2024 07.00
Slovenija je izvozno naravnana država, zato mora biti inovativna in konkurenčna na mednarodnem trgu. Podjetje NGEN, ki so ga ustanovili Roman Bernard ter milijonarja Damian Merlak in Boštjan Bandelj, uspešno širi svojo prisotnost po Evropi. S svojimi inovacijami na področju decentralizirane energije in trajnostnih rešitev postavlja temelje za energetsko prihodnost.

Oglasil se je inženir, ki je delal na postaji in opozarjal: namesto betona zmečkane vreče
02. 11. 2024 09.49
Po tragediji v Novem Sadu, v kateri se je na ljudi na železniški postaji zrušil nadstrešek in umrlo 14 ljudi, se marsikdo sprašuje, kako se je taka nesreča sploh zgodila, sploh, ker so postajo po obsežni rekonstrukciji odprli pred štirimi meseci. Nekaj vpogleda sta zdaj ponudila gradbeni inženir in aktivist, ki je svoje trditve podkrepil s fotografijami, ter inženir, ki je dejansko delal na postaji – in opozarjal prav na sporne elemente.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Novo šolsko leto in nova šola za učence v Kamniku
02. 09. 2024 12.19
Več kot 500 učencev v Kamniku je z novim šolskim letom sedlo v nove klopi. Po manj kot treh letih gradnje je namreč vrata odprla popolnoma nova Osnovna šola Frana Albrehta Kamnik. Investicija v novo šolo, ki ima več kot 30 učilnic, je stala 18,8 milijona evrov. Šolo sicer gradi 250 ton jekla za nosilno konstrukcijo, 5000 kubičnih metrov betona in 550.000 kilogramov armature.

ZD Ljubljana ostaja brez dveh pediatrov, številni blizu upokojitve
30. 08. 2024 13.32
V enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Bežigrad s koncem avgusta odhajata dva pediatra. Nove intenzivno iščejo, a bi bile lahko kadrovske težave v prihodnje še večje. V ZD Ljubljana je namreč približno polovica pediatrov starejših od 55 let. Ker bodo njihove upokojitve težko nadomestili, od odločevalcev pričakujejo sistemske ukrepe. Na ministrstvu za zdravje pa ocenjujejo, da trenutno ni mogoče govoriti o večjem pomanjkanju pediatrov. Sklicujejo se na podatke ZZZS, po katerih v Ljubljani več ambulant še vedno opredeljuje otroke in mladostnike. Zavedajo pa se, da bo veliko pediatrov v prihodnjih letih izpolnilo pogoje za upokojitev.

Kako je nastala neverjetna fotografija olimpijskega deskarja?
31. 07. 2024 07.55
Olimpijske igre poleg odličnih rezultatov in osebnih zgodb najboljših športnikov vsako leto prinesejo tudi neverjetne fotografije. Med letošnjimi za zdaj gotovo izstopa fotografija "lebdečega" deskarja Gabriela Medine, ki jo je posnel fotograf francoske tiskovne agencije AFP Jerome Brouillet. Pravzaprav je tako neverjetna, da je marsikdo najprej pomislil, da je morda prirejena ali da gre za izdelek umetne inteligence, vendar je fotograf pojasnil, kako je trenutek ujel v objektiv.

Pred 40 leti je karavanški fen ruval gozdove in odnašal strehe
10. 02. 2024 11.15
Pred 40 leti je na Gorenjskem zapihal izredno močan severni fen, ki mu pod Karavankami rečejo tudi karavanški fen. Veter je v najbolj izpostavljenih območjih ruval celotne predele gozda ter odkrival in celo odnašal strehe stavb. Zelo močno je pihalo tudi v Zgornjem Posočju, veter pa je popustil šele 11. februarja, se spominjajo vremenoslovci. Po tem dogodku (še) nismo doživeli podobno močnega karavanškega fena, pred tem pa so bile podobne razmere nazadnje s 4. na 5. februar 1936.

Po nesreči ospreya našli še pet trupel ameriških vojakov
04. 12. 2023 13.26
Ameriški in japonski reševalci so našli trupla petih ameriških vojakov, ki so bili na krovu ameriškega hibridnega zrakoplova tipa osprey, ki je pred obalo Japonske strmoglavil pretekli teden. Doslej so tako našli šest trupel. Na krovu je bilo v času nesreče osem ljudi, dva še pogrešajo.

Japonska po nesreči zaprosila ZDA za prekinitev letov letal osprey
30. 11. 2023 08.23
Japonska je po nesreči ameriškega hibridnega zrakoplova tipa osprey, ki je strmoglavil v sredo na jugu Japonske ZDA zaprosila, naj prekine lete omenjenih letal, dokler ne bodo potrdili njihove varnosti, je sporočil japonski obrambni minister Minoru Kihara. Na jugu države se medtem nadaljuje iskanje sedmih ljudi, ki so bili na krovu letala.

Najmanj en mrtev v strmoglavljenju ameriškega letala na Japonskem
29. 11. 2023 08.45
Pri južni obali Japonske je strmoglavilo letalo ameriške vojske, je sporočila obalna straža. Na krovu je bilo šest ljudi, eden je umrl. Novic o ostalih še ni, znano je le, da so ribiči iz morja potegnili še dva človeka. Nesreča hibridnega zrakoplova tipa osprey, ki ga proizvaja podjetje Boeing, se je zgodila popoldne po lokalnem času.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom
12. 11. 2023 16.58
23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Jamarka, ki so jo reševali 33 ur, dobro okreva: Hvaležna sem vsem, ki so mi pomagali
27. 09. 2023 06.30
Govorili smo s 33-letno jamarko Jamarskega društva Rakek, ki se je aprila letos ponesrečila v novi, še neraziskani jami v bližini Dolenje vasi pri Cerknici. V reševalni akciji je sodelovalo 150 reševalcev, od tega 65 jamarskih reševalcev, ki so potrebovali več kot 33 ur in pol kilograma eksploziva, da so jo spravili na površje. Bila je v smrtni nevarnosti, danes pa je njeno zdravstveno stanje veliko boljše. Zahvaljuje se vsem, ki so ji pomagali. Medtem pa jamarji že nadaljujejo z raziskovanjem jame, v kateri se je nesreča zgodila.

Rešeni jamar: Zastrašujoča izkušnja, še nikoli nisem bil bližje smrti
12. 09. 2023 07.36
Po devetih dneh so iz globoke turške jame uspeli rešiti ameriškega jamarskega raziskovalca Marka Dickeyja, ki je med odpravo nenadoma začel bruhati kri. Po zahtevni intervenciji so ga odpeljali v bolnišnico, od koder je sporočil, da na intenzivnem oddelku dobro okreva.

V Avstraliji strmoglavil ameriški vojaški zrakoplov: umrli trije marinci
27. 08. 2023 09.52
V Avstraliji je med vojaškimi vajami strmoglavil ameriški hibridni zrakoplov osprey, pri čemer so umrli najmanj trije ameriški marinci, so potrdili pri ameriški vojski. Na krovu je bilo sicer še 20 ameriških marincev, poškodovani so vsi, najmanj pet pa jih je v kritičnem stanju.

Mol prevzel 119 bencinskih servisov OMV, 39 jih bo prodal Shellu
03. 07. 2023 15.40
V madžarski energetski skupini Mol ob zaključku prevzema družbe OMV Slovenija izražajo prepričanje v uspeh svoje okrepljene prisotnosti na slovenskem trgu. S preobrazbo 119 prevzetih bencinskih servisov OMV naj bi zaključili do maja prihodnje leto, 27 jih bo dobilo podobo hrvaške Ine. Do konca januarja naj bi medtem 39 servisov prodali Shellu.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'
23. 06. 2023 06.00
Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Reševalci uspeli rešiti Hrvatico, ki je v steni gore Velež visela več ur
29. 05. 2023 08.26
Člani Gorske reševalne službe Mostar so s pomočjo helikopterja v zgodnjih jutranjih urah le uspeli rešiti hrvaško državljanko, ki je v nedeljo po nesreči pri plezanju obvisela v navpični steni gore Velež v BIH. Odpeljali so jo v bolnišnico v Mostar, poškodovano naj bi imela desno nogo in rebra. V reševalni akciji je sodelovalo več kot 100 reševalcev, a so imeli zaradi nedostopnosti lokacije izjemno težko delo.

Panvita pričela z obiranjem jagod – spomladi jih pričakujejo okoli 130 ton
18. 05. 2023 00.15
Skupina Panvita, ki je v preteklem letu postavila največji rastlinjak v Sloveniji za gojenje jagod in različnih vrst zelišč, je v tem tednu pričela s spomladanskim obiranjem jagod. Pričakujejo, da bodo do junija obrali okoli 130 ton pridelka.

Nekatere najodmevnejše jamarske reševalne akcije
17. 04. 2023 18.57
Jamarska nesreča na Cerkniškem ni osamljen primer. Čeprav o vseh ne poročamo, se jih na leto – opozarjajo reševalci – zgodi približno deset podobnih. Kar nekaj nesreč se je v preteklih letih sicer izkušenim jamarjem zgodilo med odkrivanjem ali obiskom novih brezen, denimo tistih nad Predmejo pri Ajdovščini, druge so se, kot leta 2017 v Špeharjih pri Kolpi, pripetile zaradi padca ali zdrsa. Spomnili smo se nekaterih najodmevnejših jamarskih reševalnih akcij.

Intervencija skozi oči reševalke: Največji izziv so bile ožine v jami
17. 04. 2023 16.34
Ko je za teboj takšna intervencija, si seveda utrujen, a hkrati te navdaja nepopisno veselje. Tako svoje občutke le nekaj ur po končani intervenciji strne jamarska reševalka Mateja Mazgan Senegačnik. Budni že skoraj 48 ur in še vedno pod adrenalinom ji ni bilo odveč govoriti z nami, preden se je končno le lahko ulegla v posteljo.

'Brat je s svojim telesom grel jamarko, nato po spominu narisal načrt jame'
17. 04. 2023 04.43
Okoli 4. ure zjutraj, 33 ur po tem, ko so začeli z delom, je jamarskim reševalcem uspelo neverjetno – z nadčloveškimi napori so iz nove jame pri Dolenji vasi pri Cerknici na površje dvignili svojo kolegico – ponesrečeno jamarko Jamarskega društva Rakek. Jamarka je sicer še vedno v smrtni nevarnosti. V reševalni akciji je sodelovalo 150 ljudi, za širjenje ožin pa so porabili pol kilograma eksploziva. V času nesreče je bil ob ponesrečenki tudi brat, ki jo je do prihoda reševalcev grel s svojim telesom. Nato je po spominu narisal načrt jame in reševalcem pomagal pri načrtovanju miniranja.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00
Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.

Med prioritetami Strateškega sveta za turizem nacionalni letalski prevoznik
27. 03. 2023 17.54
Strateški svet za turizem, ki ga vodi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, je na prvi seji določil prednostne naloge v letošnjem letu. Člani so se med drugim tudi seznanili s ključnimi spremembami in dopolnitvami zakonov o gostinstvu in o spodbujanju razvoja turizma, so sporočili z ministrstva.

Kaj se dogaja z napovedano plačno reformo?
16. 03. 2023 20.22
Vlada je za 15. marec, torej sredo, sindikatom javnega sektorja obljubila osnutek zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki naj bi bil izhodišče za pogajanja o novem plačnem sistemu. Toda sindikati osnutka še niso dobili. So pa izhodišča za nov sistem plač v javnem sektorju obravnavali ministri, ki pa so s pojasnili zelo skopi. A neuradno smo uspeli izvedeti nekaj detajlov. Izhodišče za pogajanja naj bi bilo neuradno pet stebrov.

'Namera vlade ni, da bi po nepotrebnem izpostavljala javne uslužbence'
07. 06. 2022 07.35
Ministrstva so morala do 9. ure pripraviti pregled vseh zaposlitev od 1. januarja 2020 naprej. Prav tako je bila oblikovana delovna skupina za pripravo ukrepov za premagovanje energetske in prehranske draginje. Sestavljajo jo premier Robert Golob in ministri za gospodarstvo, infrastrukturo, delo, finance in kmetijstvo s strokovnimi ekipami.