vesenjak

Prebivalci Letuške gmajne: 'S psiho smo na dnu, samo čakamo in čakamo'

24. 05. 2024 18.43

Nad trenutnim tempom sanacije je marsikateri oškodovanec razočaran. V Letuški gmajni prebivalci glasno opozarjajo, da se sanacija odvija prepočasi. Marsikdo med njimi, kljub številnim obljubam, še vedno ne ve niti tega, ali bo lahko ostal ali bo moral zapustiti svoj dom. Posledica pa: nervoza in medsosedski prepiri.

Gajser: Dobri rezultati so plod kakovostnega dela skozi celotno sezono

21. 12. 2022 21.52

Tim Gajser, svetovni prvak v motokrosu, je najboljši motošportnik v Sloveniji v letošnjem letu po izboru krovne zveze AMZS. Zanj je to že osma zaporedna nagrada. V ženski konkurenci je drugič najboljša voznica vzdržljivostnega motociklizma Tjaša Fifer.

Bodo zaradi glasu razlike zahtevali ponovno štetje? Borko že čestital Jelovici

05. 12. 2022 11.14

Po drugem krogu lokalnih volitev so slavili še preostali novoizvoljeni župani, toda ponekod so bili izidi zelo tesni. V občini Središče ob Dravi je zmagovalca od poraženca ločil le en glas. Ob tem se je oglasil tudi prvak SDS Janez Janša, ki je zapisal, da je šlo za en glas v škodo njihovemu kandidatu in da bi veljalo glasove šteti še enkrat. Toda aktualni župan Jurij Borko je protikandidatu Toniju Jelovici že čestital, na vprašanje, če bo zahteval ponovno štetje, pa je dejal: "Verjetno ne. Tako je, kot je."

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom

11. 04. 2022 13.30

Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

Mladi zdravniki ministra Poklukarja pozivajo k prevzemu odgovornosti

12. 02. 2022 09.19

Mladih zdravnikov Slovenije odločitev ustavnega sodišča, da zadrži določbo o dvigu plačnega stropa za zdravnike, ne preseneča, prav tako ne dejstvo, da sta bili izdani dve nasprotujoči mnenji ustavnih sodnikov. Zdravstvenemu ministru Janezu Poklukarju očitajo, da "rešuje zdravstvo brez zdravnikov" ter ga pozivajo k prevzemu odgovornosti. Na ministrstvu odgovarjajo, da minister kot zdravstveni delavec dobro razume napore, odrekanja in požrtvovalnost vseh zaposlenih v zdravstvu.

Ustavno sodišče začasno zadržalo dvig plačnega stropa zdravnikom in zobozdravnikom

11. 02. 2022 13.47

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo izvrševanje člena zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Odločitev sodišča je prišla sredi pogajanj vlade in reprezentativnih sindikatov o višjih plačah ravno na podlagi sporne določbe. Na odločitev sodišča se je že odzval premier Janez Janša, ki pravi, da ustavno sodišče spet politizira.

Avstrijska ureditev otroških dodatkov v nasprotju s pravom EU

20. 01. 2022 11.10

Avstrijska vlada je leta 2019 zmanjšala otroške dodatke za otroke delavcev iz EU, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa tam ne živijo. Takšna indeksacija je v nasprotju s pravom EU, je ocenil generalni pravobranilec Sodišča EU. To se nanaša tudi na okrog 12.000 slovenskih delavcev v Avstriji, ki so od 1. januarja 2019 upravičeni do nižjega otroškega dodatka, kot ga Avstrija izplačuje otrokom, ki bivajo v Avstriji. V številkah to pomeni, da starši prejmejo od 300 do 500 evrov na leto manj.

Med zaposlenimi v klavnicah pogosta posttravmatska stresna motnja

17. 12. 2021 18.41

Po razkritju pretresljivih posnetkov iz klavnice Košaki, ko je direktor klavnice Svarun Udovič priznal, da v svojih prizadevanjih niso vedno v celoti uspešni in da takšna dejanja zaposlenih obžalujejo, se je na prizore odzvala tudi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Sporočajo, da se je postopek inšpekcijskega nadzora začel, a za katere prekrške gre, niso želeli razkriti. Ker so posnetki sprožili veliko ogorčenja, se postavlja vprašanje, kako delo v klavnicah vpliva na človeka, ki se vsak dan srečuje s smrtjo, tako, kot se mesarji.

ESČP: Slovenija je diskriminirala invalida

26. 10. 2021 14.07

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da je Slovenija diskriminirala invalida Franca Toplaka in Iztoka Mraka, saj jima vrhovno in ustavno sodišče nista omogočili, da bi pred glasovanjem zahtevala prilagoditve volišča. Po oceni profesorja prava Jurija Toplaka gre za "evropsko zaušnico" slovenskima sodiščema, sodba pa ima tudi evropske razsežnosti.

Protestniki zaustavili promet, na 'novem' Trgu republike odmevalo 'volitve zdaj'

28. 05. 2021 07.27

Nepregledna množica protestnikov je zavzela ljubljanske ulice, iz prestolnice so odmevali pozivi 'stop janšizmu, volitve zdaj'. Namesto na Trgu republike, ki ga je Policija zavarovala z ograjo, so se protestniki zbrali na križišču Celovške in Tivolske ceste, kjer so zaustavili promet in ustanovili 'novi' Trg republike. Poslovili pa so se z napovedjo, da se protesti že naslednji petek nadaljujejo.

Sindikati: Davčne spremembe kot trojanski konj

20. 05. 2021 15.25

Sindikati v davčnih spremembah, ki naj bi z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini prinesle višje neto plače za vse, vidijo trojanskega konja. Povzročile bodo za skoraj milijardo evrov izpada prihodkov v proračunu, in ker vlada ne pove, kako bi ta izpad nadomestila, se bojijo zmanjšanja socialnih pravic. Na koncu bo delavec plačal več, opozarjajo.

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Upokojevanje starejših delavcev: sindikati pozivajo k oceni diskriminatornosti

06. 01. 2021 15.58

Reprezentativne sindikalne centrale so na zagovornika načela enakosti in na varuha človekovih pravic naslovile skupni poziv k oceni diskriminatornosti dveh členov sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na – po njihovih besedah prisilno – upokojevanje starejših delavcev.

Zaradi spornih določb o upokojevanju ministra pozvali k odstopu

30. 12. 2020 12.02

Določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, so po mnenju reprezentativnih sindikalnih central nedopustne in predstavljajo očitno zlorabo interventne zakonodaje. Ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so pozvali k odstopu, napovedujejo tudi razmislek o vložitvi ustavne presoje in nekatere druge ukrepe. Na ministrstvu za delo pa odgovarjajo, da pri ukrepu ne gre za prisilno upokojevanje.

V mariborskem UKC začeli testirati spremljevalce porodnic

24. 11. 2020 19.11

Za porodnice je seveda zelo pomembno, da imajo ob sebi nekoga, ki mu zaupajo. V mariborskem UKC so tako uvedli testiranje tudi za partnerje oz. spremljevalce porodnic, ki nameravajo prisostvovati porodu. S tem so se izognili morebitnemu vnosu okužbe. Doslej je namreč to potekalo na zaupanje – če so bili brez kliničnih znakov, so lahko prisostvovali porodu, sicer ne. A ker je med okuženimi veliko asimptomatskih, lahko na tak način nehote pride do vnosa virusa.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6

23. 11. 2020 06.21

Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Ob žlahtni kapljici v raziskovanje legende o skrivnih rovih pod gradom

20. 10. 2019 20.13

Rovi pod Ptujskim gradom so že od nekdaj burili domišljijo. Nekoč popolnoma zaraščeni in očem skriti vhodi, nato pa nepregleden labirint hodnikov, ki vodijo kdovekam. In popolna tema, v kateri občutek za orientacijo še prej odpove. A zdaj jih lahko tudi sami raziščete. Še več – v njih pripravljajo prve vinske pokušine v temi. Vsa pozornost je namenjena le zaznavam brbončic, vino pa tako začutite povsem drugače.

Kako odviti zamašek s plastenke z avtomobilom?

23. 07. 2019 17.03

Po izzivih z vedri ledene vode in plesu Harlem Shake se je po družbenih omrežjih bliskovito razširil nov izziv, tako imenovani "Bottle Challenge" oziroma po naše izziv odvijanja zamaška. Ljudje poskušajo na vse možne načine odviti pokrov, med tem ko mora steklenica ostati cela. Trend se je najprej pojavil med ljubitelji borilnih veščih, kjer so z nogo odvijali zamaške in se bliskovito razširil.

VIDEO: Neishin maj prihaja!

30. 03. 2018 15.57

Skladba in videospot Prihaja maj je z Neishinega aktualnega albuma Vrhovi, hkrati pa je njej najblj ljuba pesem s plošče. Čeprav naslov napeljuje, da diši po sveže zaljubljeni, optimistični pomladi, v resnici skriva čisto drugačno sporočilo.

Spregledane rejne živali ali ko so si zakoni in uveljavljene prakse ter zagovorniki živali povsem v nasprotju

04. 10. 2017 06.25

Ob svetovnem dnevu živali še bolj glasno opozarjamo na pravice živih bitij na planetu, ki si ga prisvajamo ljudje. Opozarjamo na ustrezno oskrbo hišnih ljubljenčkov, zaščito divjih živali, ki jim grozi izumrtje. Ogromna skupina živali pa iz dneva v dan ostaja v senci. Zakoni in zagovorniki pravic živali so pri rejnih živalih povsem na različnih bregovih. Je rešitev v mesu, gojenem v laboratorijih?

Država mora delavcem migrantom vrniti preplačano dohodnino, v sindikatu ostri: Ministrica naj odstopi

13. 07. 2017 20.39

Vrhovno sodišče je odločilo, da morajo biti vsi delavci migranti, tisti torej, ki živijo pri nas, delajo pa v drugi državi, enako obdavčeni kot ostali. Država jim bo tako morala preplačane zneske vrniti. V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so to pozdravili, menijo pa, da do tega ne bi prišlo, če bi finančna ministrica Ermanova na sestankih prisluhnila njihovim argumentom.

Krize je konec, sindikati: '604,35 evra neto ne omogoča dostojnega življenja. Sramota, da ne izračunajo, koliko rabi oseba za preživetje'

17. 01. 2017 15.31

Sindikati so za zvišanje minimalne plače na 630 evrov neto. Zadnji podatki so iz leta 2009 in kažejo, da je nujno potrebnih 606 evrov. Prejemniki minimalne plače danes še vedno prejmejo nižjo neto plačo od tega zneska, in sicer dobre 604 evre, pravijo. Delodajalci so proti.

FOTO: Kresni ogenj zagorel v opomin na izzive, s katerimi se soočajo delavci

30. 04. 2016 07.00

Sindikati ob letošnjem prvem maju izpostavljajo svojo povezanost. Prvi maj je po besedah predsednika Pergama Jakoba Počivavška praznik tistih, ki so delali, bodo delali in delajo trenutno, pred očmi pa je treba imeti vse, mlade in stare, zaposlene v zasebnem in javnem sektorju in redno ter prekarno zaposlene.

VIDEO: Državni sekretar Vesenjak ponudil odstop, minister Počivalšek ga je sprejel

10. 03. 2015 10.43

Vlada je za novega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu potrdila Petra Vesenjaka, kljub temu da njegovo podjetje DUTB dolguje 5,4 milijona evrov. Vesenjak je zdaj zato ponudil odstop, minister pa ga je sprejel.

Moškemu, ki je v Limbušu partnerico med spanjem pokončal s sekiro, zvišali zaporno kazen

12. 12. 2014 09.23

Višje sodišče v Mariboru je Aleksandru Begantu, ki je junija letos v stanovanjski hiši Limbušu med spanjem s sekiro pokončal svojo partnerico, zvišalo zaporno kazen z 18 na 20 let. Tožilstvo je sicer zahtevalo 20 let, a je takrat sodnica menila, da zadošča 18 let.

Moškemu, ki je v Limbušu s sekiro ubil partnerico, 18 let zapora

25. 09. 2014 15.38

Mariborsko sodišče je Aleksandru Begantu za umor življenjske sopotnice izreklo 18 let zapora. Dejanje je priznal, češ da je zadnja leta bolj ali manj sam skrbel za otroka, medtem ko naj bi se njegova pokojna žena večinoma posvečala le službenim zadevam.

Strela udarila v tri osebe: moški mrtev, ženska in otrok poškodovana

25. 05. 2012 22.58

V Sv. Duhu pri Škofji Loki se je zgodila tragična nesreča. Strela je udarila v moškega, žensko in otroka, ki so se sprehajali. Moški je umrl, ženska in otrok pa sta poškodovana, a nista v smrtni nevarnosti.

Battelino je bil nad slabim Borovim stanjem presenečen

09. 09. 2011 09.28

V središču nadaljevanja sojenja v zadevi Nekrep je bilo pričanje pediatra endokrinologa Battelina, ki je dejal, da je bil Bor ob prihodu v Ljubljano nezavesten. Ni pa želel komentirati, ali je bilo ravnanje Kaničeve in Pogorevca pravilno.

Gradbinci so si privoščili marsikaj

21. 07. 2011 10.42

Celjski kriminalisti so konec junija kazensko ovadili štiri osebe v povezavi z Vegradom. Osumljeni so goljufije v vrednosti več milijonov evrov, tudi na škodo evropskih sredstev. Med njimi naj bi bila tudi Hilda Tovšak.