vesoljski poleti

Kamera na vhodnih vratih ujela padec in zvok meteorita
18. 01. 2025 07.51
Kanadska zakonca si najverjetneje nista predstavljala, da bo njuna kamera na vhodnih vratih hiše posnela trenutek, ko je na njuno dvorišče padel meteorit. Kamera je ujela tudi zvok izjemno redkega pojava.

Je podaljšana misija terjala svoj davek? Astronavtka na vesoljski postaji vidno shujšala
08. 11. 2024 17.10
Zdravniki Nase naj bi se mrzlično trudili, da bi pomagali astronavtki Suniti Williams, ki je od junijskega prihoda na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) znatno shujšala, kar je razvidno tudi s fotografij. V vesolje je poletela poleti in po prvotnem planu bi morala na ISS ostali le osem dni, a se zaradi tehnične okvare vesoljskega plovila na Zemljo ne bo vrnila pred februarjem 2025. Astronavti morajo med bivanjem na ISS zaradi sprememb v prebavi in okolju zaužiti tudi do trikrat več kalorij kot ljudje na Zemlji.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02
"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Zgodovinsko zaslišanje, 'vesoljski mumiji' in dolgo pričakovano poročilo Nase
01. 01. 2024 17.27
V minulem letu so "na svoj račun" prišli tudi navdušenci nad vesoljem in lovci na Nezemljane. Od skrivnostnih krogel in kupol, ki jih je naplavilo na plaže, do vohunskih balonov. In čeprav so slednje novice kmalu postregle s povsem logičnimi zemeljskimi razlagami, pa so bile tu tudi tiste zgodbe, ki so včasih sicer postavile več vprašanj kot odgovorov, a so kljub temu burile duhove o življenju zunaj našega planeta. Mehiškim politikom so pokazali v kongresu "trupli Nezemljanov", ameriške kongresnike so povezale priče nezemeljskih pojavov, Nasa pa je objavila dolgo pričakovano poročilo o raziskavi videnj nenavadnih pojavov. Izkupiček pa: preučiti moramo še marsikaj in stavke zaključiti s piko, ne z vprašajem.

Komercialni vesoljski polet z Virgin Galactic: 450.000 dolarjev za 90-minutni polet
16. 06. 2023 16.13
Podjetje Virgin Galactic namerava 27. junija začeti komercialne vesoljske polete. Na prvi polet Galactic 01 pa bodo v zemeljsko krožnico poleteli trije člani posadke iz italijanskih zračnih sil in Nacionalnega raziskovalnega sveta Italije.

Avantura na robu vesolja z razkošno večerjo za 120 tisočakov?
14. 05. 2023 21.00
Ste si kdaj predstavljali, da bi večerjali visoko nad oblaki, na samem robu vesolja? Ali da bi na tako posebnem kraju večerjali kar v petzvezdnični razkošni restavraciji? Morda so trenutne resnično le sanje, a že prihodnje leto bi lahko postale resničnost. Francosko podjetje Zephalto namreč načrtuje prav vesoljsko izkustvo s spektakularnim pogledom na obličje Zemljo.

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja
12. 01. 2023 15.14
Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

Orkan Nicole dosegel Florido, na evakuiranem območju tudi Trumpovo domovanje
10. 11. 2022 13.55
Orkan Nicole je v četrtek zjutraj dosegel vzhodno obalo Floride in izgubil na moči, tako da ga je ameriški center za orkane (NHC) opredelil kot tropsko nevihto. Nevihta je območje prizadela z močnimi vetrovi, visokim valovanjem in močnim dežjem. Zaradi redkega novembrskega orkana so že zaprli letališča in tematske parke ter v štirih okrožjih Floride odredili evakuacijo. Na območju, za katerega so odredili evakuacijo, je tudi Trumpovo domovanje na Floridi, a zaenkrat ni znano, ali se je osebje s posestva evakuiralo.

Teleskop James Webb dosegel končni cilj: 1,6 milijona km od Zemlje
24. 01. 2022 21.58
Največji in najmočnejši vesoljski teleskop na svetu je prispel na svojo opazovalno točko, ki je od Zemlje oddaljena milijon milj. Cilj je dosegel mesec dni po tem, ko so ga izstrelili. Astronomi si s teleskopom James Webb obetajo vpogled do 13,8 milijarde svetlobnih let daleč, kar pomeni, da bodo imeli vpogled v vesolje kmalu po nastanku.

Vesoljski teleskop James Webb uspešno namestil veliko zrcalo
09. 01. 2022 08.43
Vesoljski teleskop James Webb je uspešno namestil svoje glavno zrcalo, ki ima premer 6,4 metra, je sporočila ameriška vesoljska agencija NASA. S tem se je zaključila še zadnja faza nameščanja glavnih komponent vesoljskega teleskopa, ki ga bodo zdaj začeli pripravljati za znanstveno uporabo.

Vesoljski turizem: 'Gre za ego, kdo je bil prvi in kdo je šel dlje'
14. 07. 2021 06.00
Od 200 tisoč do dobrih 28 milijonov evrov za prestižno potovanje, ki traja le nekaj dni ali celo le uro ali dve, pa še daleč ni treba – približno 85 km, in to navpično. Sezona vesoljskega turizma je s poletom vesoljskega letala magnata Richarda Bransona v orbito uradno odprta. Ob tem pa čestitke nekaterih vesoljskih agencij in očeta Tesle in SpaceX-a, Elona Muska, pa tudi nekaj hude krvi milijarderja Jeffa Bezosa, ki vztraja, da bo uradno prva v vesolju njegova raketa New Shepard. Kdo je torej prvi?

Slovenija postaja center evropske vesoljske tehnologije
17. 02. 2021 06.00
Evropska vesoljska agencija (ESA) po več kot desetletju išče nove astronavte, prijave pa so odprte tudi za Slovence. Še več, prav Slovenija bo ob boku Nemčije in Francije postala center evropske vesoljske tehnologije. "To je ogromno priznanje za celotno ekipo in vse raziskovalce," je dejal Igor Mekjavić z Inštituta Jožef Stefan. Dodal je, da bodo nove raziskave o izgubi mišične mase, ki jo astronavtom povzroča izpostavljenost breztežnosti, koristne tudi za vse, ki bodo ostali na Zemlji.

'Predstavljam junake, ki nas bodo popeljali na Luno in še dlje'
10. 12. 2020 07.44
Ameriška vesoljska agencija Nasa je v okviru projekta Artemis, s katerim namerava leta 2024 na Luno poslati človeško posadko, razkrila imena 18 astronavtov, ki bodo sodelovali pri naslednjih misijah. Imena je trenutni ameriški podpredsednik Mike Pence javnosti predstavil z besedami: "Predstavljam vam junake, ki nas bodo popeljali na Luno in še dlje – generacijo Artemis."

Nasa in SpaceX bosta prvič po skoraj desetletju obnovila vesoljske polete iz ZDA
18. 04. 2020 11.20
Nasa bo skupaj s podjetjem SpaceX prvič po letu 2011 v vesolje poslala ameriška astronavta v ameriški raketi z ameriškega ozemlja. V zadnjem desetletju je bil namereč edini način prevoza astronavtov na mednarodno vesoljsko postajo in nazaj na Zemljo možen le z ruskimi kapsulami sojuz.

Virgin Galactic že prihodnje leto s prvimi turističnimi poleti v vesolje
16. 08. 2019 09.52
Ameriška družba za komercialne vesoljske polete Virgin Galactic je predstavila nov nadzorni center poletov in še zadnji urnik preizkusnih poletov, preden bo začela izvajati turistične polete v vesolje. To naj bi se zgodilo že prihodnje leto.

Na Mednarodno vesoljsko postajo bosta 2021 poletela turista
19. 02. 2019 12.40
Ruska vesoljska agencija Roskozmos je napovedala, da bosta konec leta 2021 na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) poletela turista. Kot prvi turist je v vesolje sicer leta 2001 poletel Dennis Tito.

Pred 50 leti se je z misije vrnila prva odprava Apolla s človeško posadko
22. 10. 2018 21.05
Mineva 50 let od enajstdnevne ekspedicije raziskovanja vesolja odprave Apolla 7. Gre za prvi polet s človeško posadko v okviru Nasinega Programa Apollo, katerega cilj je bil pripeljati človeka na Luno.

Kako je zasebni kapital začel novo vesoljsko tekmo
18. 09. 2018 12.33
Od prvega zasebnega poleta Dennisa Tita leta 2001 pa vse do izstrelitve Starmana in Tesle Roadster podjetja SpaceX lahko danes govorimo, da se ponovno začenja tekmovanje za vesolje. Od leta 1969 namreč ni toliko ljudi spremljalo novice, govorilo o vesolju in zvezdah, gledalo izstrelitev raket in razmišljalo o naši prihodnosti med zvezdami.

Zaradi vesoljskih smeti bi lahko škodo utrpela tudi celotna človeška populacija
19. 02. 2018 06.30
Človeštvo smeti ne ustvarja le na trdnih tleh in v oceanih, ampak smo kar precej zasmetili tudi prostor nad našimi glavami. Rešitev vsekakor ni v omejevanju uporabe vesolja, bilo pa bi dobro, da vse države sledijo istim smernicam za odstranjevanje objektov iz orbite, potem ko se njihova življenjska doba konča, je poudaril Holger Krag iz Evropske vesoljske agencije.

Letos nas čakajo lunin mrk, SpaceXov Falcon Heavy, pristanek na Marsu …
01. 01. 2018 06.30
Leto, ki je za nami, je prineslo tudi nekatere navdihujoče zgodbe o raziskovanju vesolja, prebojih v medicini, za nekaj spektakularnih predstav je poskrbela tudi sama narava. Kaj pa s področja astronomskih dogodkov in tehnološkega napredka lahko pričakujemo letos?

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi
17. 12. 2017 06.30
Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

FOTO in VIDEO: 40 let Voyagerjev: Bo kdaj kdo našel in prebral sporočila, ki ju nosita?
20. 08. 2017 06.30
Potnik se je 20. avgusta 1977 odpravil na vznemirljivo potovanje, 5. septembra mu je sledil njegov brat dvojček in dosegel, da je od Zemlje najbolj oddaljen predmet, ki ga je ustvarila človeška roka. V marsičem sta bila prva, v marsičem (za zdaj) tudi edina. K zvezdam sta ponesla zlati plošči, na katerih so človeške sledi. Za nami bodo morda zaradi njiju ostale, ko nas že dolgo ne bo več. To sta Voyager 1 in 2 …

VIDEO: Na tisoče novih satelitov v orbitah bi lahko pomenilo veliko nevarnost
18. 04. 2017 12.14
Številna podjetja želijo v orbite poslati na tisoče satelitov za zagotavljanje internetnih povezav, a to bi pomenilo veliko povečanje 'prometa' okoli Zemlje. S tem pa bi se povečalo tudi število trčenj in nastajanje novih vesoljskih smeti. Znanstveniki se bojijo predvsem neustavljive verižne reakcije.

Globalno segrevanje in podnebne spremembe, ki so posledica človeka
01. 03. 2017 10.48
Zemlja se je in se bo spreminjala, spreminjalo se je tudi njeno podnebje. Bile so ledene dobe, bila so toplejša obdobja. Nato se je pojavil človek. Globalno segrevanje, o katerem govorimo zadnjih nekaj let, ni kitajska izmišljotina. Je še kako resnično dejstvo. Žal s prstom ne moremo pokazati na naravne pojave, ampak moramo pokazati na nas in naša dejanja. Zagotovo se bo planet prilagodil, bomo to zmogli tudi mi?

VIDEO: Uspela izstrelitev in pristanek rakete podjetja SpaceX, vzletela je s ploščadi, s katere so astronavti odleteli na Luno
19. 02. 2017 16.19
SpaceX je nanizal še en uspeh. Uspela jim je še ena izstrelitev rakete Falcon 9, ki je na Mednarodno vesoljsko postajo ponesla nove zaloge in material, na veliko veselje sodelujočih pri projektu pa je uspela tudi vrnitev na Zemljo in varen pristanek nosilne rakete.

SpaceXova raketa po nekaj mesecih znova vzletela in nato tudi uspešno pristala
14. 01. 2017 18.25
Po eksploziji Falcona 9 septembra lani so bile SpaceXove rakete prizemljene, saj so morali v podjetju najprej poiskati vzrok napake, zaradi katere je bila uničena tako raketa kot njen tovor. Vzrok so našli, zdaj pa so tudi vzleteli in tudi uspešno pristali.

Presaditev glave, virtualna realnost, vzlet rakete Falcon Heavy, Cassinijev konec in popolni Sončev mrk ...
06. 01. 2017 06.30
Letos bomo po napovedih videli neverjeten razmah virtualne realnosti, še bolj se bo povečala avtomatizacija, vse več bo storitev na zahtevo, povečala se bo prodaja električnih vozil, na področju medicine se pričakuje presaditev glave, nekaj vesoljskih plovil naj bi opravilo krstne polete …

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …
20. 07. 2016 06.30
Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?

'Veselim se solate, svežega zraka, sapice, sončnih žarkov na obrazu, tekoče vode'
01. 03. 2016 06.30
Ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mikhail Kornienko se vračata na Zemljo. V 340 dneh na ISS sta opravila številne teste, ki so potrebni za načrtovanje misije na Mars. Štiri osebe so bile v vesolju nepretrgoma dlje kot ona. Kaj vse se zgodi s človeškim telesom in umom v daljšem obdobju v breztežnostnem prostoru?

VIDEO: Leteči krožnik sicer leti, pristati pa (še) ne zna
09. 06. 2015 07.18
Nasin leteči krožnik se je uspešno dvignil na višino 54,8 kilometrov. Nato je sledila faza, pri kateri se je pri prvem testiranju zapletlo in tudi tokrat ni šlo brez težav. Zračna blazina in padalo sta se sicer odprla, a padalo se ni povsem razprlo.