vihre

Divjal s hitrostjo 257 km/h: 1200 evrov in 9 točk kazni
07. 03. 2025 11.25
32-letnemu vozniku Volkswagnovega golfa so novomeški policisti na avtocesti pri naselju Vihre izmerili hitrost 257 km/h. Poleg 1200 evrov kazni si je prislužil tudi devet kazenskih točk.

Božična premirja 1914: ko se je vojna za trenutek ustavila
25. 12. 2024 16.27
Tudi pred 100 leti je divjala vojna. Bil je začetek prve svetovne vojne in v mračnih zimskih dneh leta 1914 se je sredi vojne vihre zgodil "čudežni preblisk človečnosti". Vzdolž zahodne fronte so se namreč zgodila spontana premirija, ko so se med božičnimi prazniki vojaki na obeh straneh odločili, da za trenutek odložijo orožje. Kaj podobnega se nato nikoli več ni ponovilo. In tudi danes smo žal priča, da mnogi v Ukrajini, Gazi in na Zahodnem bregu božične praznike preživljajo ob zvokih strelov in eksplozij.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre
28. 11. 2024 09.22
Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

100-letnica prvega prenosa električne energije: 'Energetika je na prelomnici'
03. 10. 2024 14.37
Energetika je zaradi podnebnih sprememb na prelomnici, je na današnji slovesnosti ob 100-letnici prvega prenosa električne energije od hidroelektrarne Fala do razdelilne transformatorske postaje Laško ocenil premier Robert Golob. Slovenijo čaka tudi odločitev, ali bo dala jedrski opciji priložnost, in slovo od energetske rabe premoga.

Cepivo za otroško paralizo prihaja v Gazo, a za enoletnega Abdula je prepozno
31. 08. 2024 08.54
Prihodnost več tisočih otrok v Gazi ni ravno svetla. Poleg tega, da lahko vsak trenutek umrejo zaradi raketnih napadov, jim grozi še ena nevarnost, taka, ki ji skoraj ne morejo ubežati. Bolezen. In to bolezen, ki jo je zlahka mogoče preprečiti s cepivom, a teh v Gazi na žalost ni. In četudi pridejo do cepiva, je za nekatere žal že prepozno.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi
26. 05. 2024 07.00
Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Pomlad v Kijevu
10. 04. 2024 17.32
Dva obraza nekega mesta, bi lahko dejali. S koncem marca so se temperature nad 20 stopinj Celzija povzpele tudi v Kijevu, prestolnici Ukrajine, katere vzhodni del je že več kot dve leti v primežu krvave vojne vihre. Večina fotografij iz glavnega mesta prinaša prizore pomladnih dni, ki so povsem enaki kot v drugih evropskih prestolnicah. Veseli, nasmejani, zaljubljeni in plešoči ljudje, ki uživajo v toplih sončnih žarkih. V portfelj pa nato zarežejo nekatere, ki nazorno pokažejo, da vendarle ne gre za običajno državo.

Voznik začetnik po avtocesti divjal kar 254 km/h
18. 03. 2024 15.22
V nedeljo popoldan so prometni policisti na avtocesti v bližini naselja Vihre na Dolenjskem obravnavali prehitrega voznika začetnika. 20-letnemu hrvaškemu vozniku so izmerili hitrost 254 kilometrov na uro, zaradi česar so mu prepovedali nadaljnjo vožnjo in ga odpeljali v takojšnji postopek na okrajno sodišče.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih
15. 09. 2023 14.35
Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06
"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

'Ravnodušnost do teh storilcev je hujša, kot da jih sovražim'
02. 07. 2023 19.24
Julij je za mnoge lep poletni mesec, poln doživetij in sproščenosti. Za preživele iz Srebrenice pa je julij mesec neizmerne žalosti, solza in težkih spominov. Almedina je bila ob izbruhu vojne v Bosni in Hercegovini stara komaj 10 let. Njeno otroštvo in najstniška leta so zaznamovani s smrtjo matere, vojnim dogajanjem, padcem Srebrenice in izgubo očeta v genocidu. S sorojenci je 11. julija postala sirota, prepuščena negotovi usodi. Kljub vsemu pa pravi, da svojih otrok ne zastruplja s sovraštvom. Prepričana je, da je ravnodušnost do teh storilcev hujša kot sovraštvo.

'Zastavo so obesili nad nekakšnim straniščem in rekli, da so zavzeli Bahmut'
04. 04. 2023 12.12
Po tem, ko je vodja skupine Wagner v ponedeljek sporočil, da so njegove sile v pravnem smislu zavzele ukrajinsko mesto Bahmut, so ukrajinske sile zdaj zatrdile, da to ni res. Zagotovile so, da Bahmut ostaja ukrajinski. "Zastavo so dvignili nad nekakšnim straniščem. Pritrdili so jo na, kdo ve kaj, obesili so svojo krpo in rekli, da so zavzeli mesto. No, dobro, naj mislijo, da so ga zavzeli," je dejal tiskovni predstavnik vzhodnega vojaškega poveljstva Sergej Čerevatji. Siloviti boji se medtem nadaljujejo. Ukrajinska vojska je sporočila, da so njihove sile ponoči uničile 14 ruskih brezpilotnih letal.

Darilo Latvije: prve avtomobile pijanih voznikov že poslali v Ukrajino
10. 03. 2023 07.25
Potem ko je latvijska vladajoča koalicija odobrila predlog o usodi zaplenjenih vozil oseb, ki so vozile pod vplivom alkohola, so prvo pošiljko avtomobilov že podarili državi v vojni. Riga upa, da bodo Kijevu pomagali pri njegovih vojnih prizadevanjih. "To so neeksplodirani droni na cestah Latvije," je dejal Reinis Pozniaks iz Agenduma, podjetja, ki v Ukrajino prevaža vozila.

Talum ugaša peči in pripravlja program presežnih delavcev
03. 03. 2023 17.08
Po Magni, ki do nadaljnjega ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici, slabe novice prihajajo tudi iz podjetja Talum v Kidričevem. Tam po skoraj 70 letih ugašajo elektrolizne peči za proizvodnjo primarnega aluminija, ki zaradi previsokih cen elektrike ni več vzdržna. To pa posledično pomeni tudi, da bodo pripravili program presežnih delavcev.

Čustveni zgodbi Ukrajink: 'Na smrt me je strah, da bi Rusija zmagala'
24. 02. 2023 10.45
"Šok, ki te ohromi. Prizori, ki jih vidiš le na srebrnih zaslonih, ko na osebo kričiš: 'Zakaj stojiš?! Beži!' Ampak točno to se je zgodilo. Mislila sem si: '28 let. To je to, kar si dobila,'" mi prve trenutke groze, ko je z družino brezupno upala, da je za eksplozijo kriva le huda prometna nesreča pred hišo, ne ruska vojska, ki je napadla Ukrajino, opisuje Ukrajinka, ki je zatočišče našla v Sloveniji. In ni edina, ki jo grozote vojne tudi več kot 1000 kilometrov stran in eno leto po začetku še vedno navdajajo s strahom. "Sin me sprašuje, kdaj se bomo vrnili, kdaj bo lahko znova objel očeta. Na ta vprašanja nimam odgovorov. Ne vem niti, ali ga bomo sploh še kdaj videli," pove mama dveh otrok, ki se je kmalu po začetku vojne zatekla v našo državo.

Voščilo Olene Zelenske: Ob tebi se želim smejati večno, daj mi to priložnost
25. 01. 2023 11.17
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v luči že 11-mesečne vojne vihre v svoji državi dopolnil 45 let. Ob tem se je na spletu med prvimi oglasila njegova žena Olena Zelenska, ki je dejala, da jo pogosto vprašajo, kako se je njen mož spremenil v tem tragičnem letu. In čeprav običajno odgovori, da se ni spremenil, pa je zdaj priznala: "Veliko manj se smejiš." Moža je ob tem prosila, naj ostane zdrav. "Želim si, da bi se ob tebi smejala večno. Daj mi to priložnost," je še zapisala. Oglasili pa so se tudi nekateri drugi ukrajinski in svetovni politiki, tudi nekdanji slovenski premier Janez Janša.

Papež ob božiču pozval h koncu nesmiselne vojne v Ukrajini
25. 12. 2022 14.00
Papež Frančišek je danes v božičnem nagovoru na Trgu svetega Petra v Vatikanu pozval h "koncu nesmiselne vojne v Ukrajini" ter k miru v Siriji, na Bližnjem vzhodu in drugih konfliktnih območjih. Ob koncu nagovora je izrekel božični blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi).

Boeing s podobo 'napalmovega dekleta' Ukrajince odpeljal v varn(ejš)o prihodnost
06. 07. 2022 18.28
Leta 1972 je postala simbol vojnih grozot v Vietnamu, pol stoletja pozneje pa skuša pomagati ljudem, ki so tako kot nekoč ona zdaj ostali brez vsega. Deklica z ikonične AP-jeve fotografije po napadu z napalmskimi bombami je 236 ukrajinskih beguncev, ki so dobili humanitarne vize, pospremila na letalo za Kanado. Trup boeinga 787 pa je krasila njena omenjena fotografija in napis v angleščini ter ukrajinščini: "Ne vojni."

Van Aert po napadu Jumbo-Visme le dočakal etapno zmago
05. 07. 2022 17.49
Po treh zaporednih drugih mestih je nosilec rumene majice Wout van Aert v četrtem poizkusu le prišel do prve etapne zmage na letošnji dirki po Franciji. Pričakovali smo skupinski sprint, a je Jumbo-Visma presenetila z napadom na zadnjem klancu, po katerem se je Belgijec do cilja odpeljal sam. Primož Roglič in Tadej Pogačar sta v cilj prišla v času zasledovalcev, tako da se vrstni red med favoriti za skupni seštevek ni spremenil.

Med ruševinami zvestoba do (morda tudi preranega) groba
02. 07. 2022 07.00
Poročno fotografiranje je v današnjih časih eden izmed najpomembnejših delov dogodka, slike obredov iz leta 2022, ki bodo čez čas visele nad kaminom obnovljenih ukrajinskih domov, pa bodo vsekakor nevsakdanje. Prikazovale bodo denimo ženina, nevesto ali svate v uniformah, namesto pravljičnega jezera z belimi labodi pa bodo za kuliso služile ruševine mesta. Tiskovna agencija Associated Press poroča, da v Ukrajini zaradi vojne z Rusijo narašča število porok. Nekateri pari se želijo zaobljubiti pred odhodom na fronto, drugi pa dokazati, da je ljubezen močnejša od smrti.

Lidija ima občutek, da se je mož boji
22. 06. 2022 15.03
Pari, ki so se poročili na prvi pogled, šele po velikem dogodku spoznavajo drug drugega. Alenu se bo žena zdela povsem drugačna, med Gordano in Dejanom bo zelo napeto, Nikolina in Adam pa odhajata na prvi pravi zmenek.

Golob na poziv k spremembi politike do Rusije: Odločitev ne bom sprejemal sam
13. 06. 2022 19.00
Premier Robert Golob odgovarja nekdanjima predsednikoma Milanu Kučanu in Danilu Türku, ki sta ena izmed podpisnikov odprtega pisma aktualni vladi k spremembi politike Zahoda do Rusije. "Odločitve, ali naj oziroma kako konkretno bo Slovenija spremenila svojo politiko do vojne v Ukrajini, kot jo je zastavil prejšnji predsednik vlade Janez Janša, ne bom sprejemal sam," pravi. Vlada pa je zdaj v obliki že drugega javnega pisma prejela še en poziv, tokrat k vztrajni podpori ukrajinski obrambi. "Iskanje trajnega miru mora izhajati iz neomajnega spoštovanja suverene in demokratično izražene volje ukrajinskega ljudstva," je jasno okoli 50 vidnih podpisnikov slednjega pisma.

Poziv vladi k spremembi politike do Rusije. Fajonova pismo delno podprla
10. 06. 2022 19.19
Ali naj Slovenija sredi vojne vihre v Ukrajini pod novo Golobovo vlado diametralno spremeni oboroževalno politiko pretekle Janševe vlade glede vojaške agresije Rusije in jo zamenja s pacifizmom in kulturo miru? Tako v odprtem pismu aktualni vladi predlaga osemnajst znanih akademikov in publicistov, med njimi nekdanja predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. "Zahod in Slovenija morata poiskati alternativne pristope, ki bi rusko in ukrajinsko vodstvo pripravili k resnim mirovnim pogovorom," pišejo. Ob tem deloma zagovarjajo tudi znano rusko stališče, da je treba ustaviti širjenje zveze Nato na vzhod. In kakšen je odziv vlade na to pisanje?

Nevesta, žena, vdova: tragična ljubezenska zgodba iz Azovstala
13. 05. 2022 06.00
Andrij Karpilenko in njegovo dekle Valerija sta mesec ljubezni dočakala daleč stran od toplih sončnih žarkov in žvrgolenja ptic. Oblečena v vojaško uniformo sta maj pričakala globoko pod jeklarno Azovstal, še zadnjo utrdbo ukrajinskih oboroženih sil v obleganemu Mariupolu. Medtem ko so po kleti s površja odmevali zamolkli zvoki bombardiranja, sta si v temnem podzemlju obljubila večno zvestobo. Toda večnost je prišla (pre)kmalu. Andrij je bil čez tri dni ubit. Valerija se je zaobljubila, da se bo rešila iz obleganja in živela zanj.

Čustven sprejem ukrajinskih otrok. Pripravljeni prostori so jih navdušili
03. 05. 2022 08.19
20 otrok, starih od enega do sedem let, ter tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovih otrok je prispelo v vas Slavina pri Postojni. Ukrajinska zdravnica, pediatrinja Natalya Golovyna, ki z otroki dela že 15 let, se je v svojem imenu in v imenu otrok zahvalila Sloveniji in vsem, ki so pomagali, da so varno prispeli v v Slovenijo.

Konvoj 20 ukrajinskih sirot, ki prihajajo v Slovenijo, krenil na pot
02. 05. 2022 12.56
Poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk je potrdil, da je konvoj sirot iz Ukrajine in njihovega spremstva krenil na pot proti Sloveniji, kjer jih bodo namestili v vas Slavina pri Postojni. Poleg 20 otrok, starih od enega do sedem let, so v konvoju še tri zdravnice, več medicinskih sester in vzgojiteljic ter njihovi otroci, je pojasnil. Po njegovih besedah predstavlja pot svojevrsten izziv, a kljub temu verjame, da bodo otroci kmalu v Sloveniji. Kot so dejali, je konvoj uspešno prečkal mejni prehod Chop in vstopili na Madžarsko.

Fabijan neizmerno hvaležen svojemu dekletu
29. 04. 2022 09.32
Fabijan Wakounig pravi, da brez njegovega dekleta ne bi bilo njegove poti v MasterChefu. Prizna, da je bil izredno razočaran, ko se je ta končala, da pa se njegova kulinarična zgodba šele začenja. V bližnji prihodnosti ga boste verjetno videli s sotekmovalci kuhati na kulinaričnih dogodkih po Sloveniji.

Beg ruskih in beloruskih tovornjakov pred sankcijami EU
17. 04. 2022 16.09
Na meji med Poljsko in Belorusijo se kopičijo kolone tovornih vozil, ki ob izteku roka sankcij bežijo iz Evropske unije. Slednja je namreč ruskim in beloruskim tovornjakom, z izjemo tistih, ki prevažajo zdravila, pošto ali naftne derivate, prepovedala vstop in bivanje v EU. Ozemlje bi morali tako zapustiti do 17. aprila.

Mrtvi in ranjeni v mestnem parku in blokih Harkova
15. 04. 2022 11.14
Teče že 51. dan ruske invazije na Ukrajino, umik ruskih sil z nekaterih območij pa razkriva vse več dokazov o grozodejstvih, ki so utrpeli prebivalci. Medtem se pripravlja nova večja ofenziva ruskih sil na vzhodu države. Rusija je medtem obljubila nove napade na ukrajinsko prestolnico, ruske oblasti pa so sporočile, da so nadzor prevzeli tudi nad mariupolsko tovarno Ilič. Obstreljevanje se nadaljuje tudi vzdolž "frontne črte" v Donecku, od koder poskušajo evakuirati čim več ljudi. V granatiranju naseljenega območja v Harkovu na vzhodu Ukrajine je umrlo sedem ljudi, med njimi tudi otrok, 34 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

Sirote iz Ukrajine bodo nameščene v Slavini pri Postojni
15. 04. 2022 12.28
Potem ko je vlada v četrtek sprejela sklep o premestitvi dela sirotišnice iz Luganska v Slovenijo, je direktorica vladnega urada za oskrbo in integracijo migrantov Katarina Štrukelj pojasnila, da gre za 20 sirot, starih od enega do sedem let, ki bodo nameščene v vasi Slavina blizu Postojne. Z njimi bo prišlo še 18 spremljevalcev. Hišo v Slavini bo treba ustrezno opremiti. To naj bi se financiralo s sredstvi, ki sta jih za sirotišnico zbrali naša medijska hiša in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje.