vlado

Japonska banka in vlada neenotni

01. 11. 2000 00.00

Japonska vlada in centralna banka se strinjata, da si je japonsko gospodarstvo opomoglo od največje recesije po II. svetovni vojni, vendar si nista enotni, kolikšna naj bi bila gospodarska rast. Medtem ko centralna banka ocenjuje, da bo bruto domači proizvod v naslednjem davčnem letu narasel med 1,9 in 2,3 odstotka, državna agencija napoveduje njegovo zvišanje za 1,5 odstotka.

Schröder nadaljuje bližnjevzhodno turnejo

30. 10. 2000 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder se je davi v Bejrutu s predsednikom libanonskega parlamenta Nabihom Berijem pogovarjal o dvostranskih odnosih in razmerah na palestinskih ozemljih, podrobnosti s srečanja pa niso znane. Schröder se je sicer iz Libanona že odpravil v Jordanijo, ki bo tretje postajališče na njegovi bližnjevzhodni turneji.

LDS išče koalicijske partnerje

30. 10. 2000 00.00

Predstavniki Liberalne demokracije so se danes ves dan sestajali z morebitnimi koalicijskimi partnerji, vodstvo SLS+SKD pa se odloča, ali naj vstopi v vlado Janeza Drnovška ali ne.

Pogovori o koaliciji ponovno v ponedeljek

28. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o oblikovanju prihodnje vladne koalicije danes ne potekajo, prav tako jih stranke ne pripravljajo za jutri. Ponovno se bodo, kot so povedali v Liberalni demokraciji Slovenije (LDS) in Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD), usklajevanja začela v ponedeljek, 30. oktobra.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora

27. 10. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.

Simpozij o razvoju vesoljske industrije

27. 10. 2000 00.00

Pod geslom "Osvajanje vesolja postaja posel" poteka v Washingtonu mednarodni simpozij, ki ga organizira Fond vesolja in Ameriško astronomsko društvo. Direktorji vesoljskih agencij in vodje največjih industrijskih družb iz mnogih držav obravnavajo probleme razvoja svetovne vesoljske industrije, ki danes dosega 100 milijard dolarjev.

SEG opozarja na negativne vplive letalskega prometa na okolje

27. 10. 2000 00.00

Slovensko ekološko gibanje (SEG) se pridružuje tradicionalni mednarodni akciji Prava cena za letalski promet - nebo ima svoje omejitve, s katero želijo strokovne in nevladne okoljske organizacije iz 18 evropskih držav, Združenih države Amerike, Japonske in Avstralije opozoriti na vse večje negativne vplive letalskega prometa na okolje. Akcijo, ki bo potekala 29. in 30. oktobra, vodi okoljska organizacija Milieu Detensie z Nizozemske. Ob letošnji akciji SEG opozarja slovensko vlado in pristojna ministrstva na okoljske probleme, ki jih povzroča letalski promet v Sloveniji, sporočajo iz SEG. SEG opozarja, da lahko letalskemu prometu, kljub vsem tehnološkim izboljšavam, pripišemo velik del onesnaženega zraka in prisotnosti ogljikovega dioksida v zraku. Izgorevanje kerozina v veliki meri povzroča nastanek tople grede in zmanjševanje ozonske plasti ter s tem naraščanje zemeljske temperature in posledično klimatske spremembe. Problem letalstva pa je tudi hrup kot oblika onesnaževanja. Vlado in pristojna ministrstva SEG opozarja, da se mora na območju Triglavskega narodnega parka in drugih razglašenih krajinskih parkih in zavarovanih območjih Slovenije omejiti ali celo prepovedati nekatere letalske oz. helikoptrske polete za komercialne, športne in turistične namene. Hkrati pa opozarja tudi na hrup in pogostnost letalskega koridorja čez slovensko ozemlje na območju Prekmurja, in sicer na relaciji Lendava-Bogojina-Puconci-Avstrija. Koridor poteka preko bodočega krajinskega parka treh dežel Goričko, zato SEG meni, da bo prevelika pogostnost letal ovirala razvoj ekoturizma in biokmetovanja na tem območju.

Paksasa novi litovski premier

26. 10. 2000 00.00

Litovski parlament je danes izvolil Rolandasa Paksasa za novega premiera Litve. Za Paksasa je glasovalo 79 poslancev, proti je bilo 51, sedem poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Novi premier ima na voljo dva tedna, da sestavi novo vlado.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong

26. 10. 2000 00.00

Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

FAZ o manjšinski vladi

26. 10. 2000 00.00

Izjave predsednika LDS Janeza Drnovška so včeraj povzročile govorice, da bi v Sloveniji lahko sestavili manjšinsko vlado, ki bo večino v parlamentu iskala glede na posamezne primere, piše v današnji izdaji o razmerah v Sloveniji po parlamentarnih volitvah nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Odločilna bo volilna udeležba

26. 10. 2000 00.00

Manj kot dva tedna pred ameriškimi volitvami sta kandidata demokratov in republikancev Al Gore in George W. Bush tesno izenačena, čeprav v tej najtesnejši predsedniški tekmi po letu 1960 zadnje javnomnenjske raziskave kažejo nekoliko bolje Bushu. Kot sta na današnji videokonferenci poudarila politični svetovalec demokratov Gary Nordlinger in politična svetovalka republikancev Ann Stone, bo o zmagi odločala volilna udeležba. Nordlinger je sicer izrazil prepričanje, da bo na volitvah zmagal Bush.

Gbagbo za vlado narodne enotnosti

26. 10. 2000 00.00

Po včerajšnji razglasitvi uradnih izidov nedeljskih predsedniških volitev v Slonokoščeni obali, po katerih je kandidat opozicijske Ljudske fronte (FPI) Laurent Gbagbo prejel 59, 36 odstotkov glasov, vodja vojaške hunte Robert Guei pa 32,72 odstotkov glasov, je novi predsednik napovedal oblikovanje vlade narodne enotnosti. Gbagbo je dejal, da bo k sodelovanju v vladi pritegnil tudi privržence nekdanjega premiera Alassaneja Quattare, ki se je po napadih razjarjene množice po Gbagbojevih besedah zatekel v nemško veleposlaništvo. Quattara Gbagboja ne priznava za predsednika in zahteva predčasne volitve. Minister za varnost pa je sporočil, da bodo policijsko uro podaljšali do sobote in izredne razmere vzpostavili po vsej državi, povsod pa bodo namestili tudi okrepljene varnostne sile. Izredne razmere je v torek vzpostavil vojaški režim, po prvotnih napovedih pa naj bi veljale le do včeraj. Minister Asaud Akava je prebivalce še pozval, naj prenehajo z demonstracijami in vandalizmom ter naj se vrnejo na svoje domove. V spopadih, ki so včeraj izbruhnili med privrženci Ljudske fronte in skrajneži iz vrst Republikanskega združenja (RDR) nekdanjega premiera Alassana Uattare, ki zahteva razpis novih volitev, je bilo v Abidjanu po najnovejših podatkih ubitih do 70 ljudi. Davi so bile razmere v Abidjanu mirne. Nekdanji premier Uattara zahteva ponovitev predsedniških volitev, saj naj bi bile nedeljske volitve nelegitimne. Dvom nad legitimnostjo volitev so sicer izrazile tudi druge države. Predsedujoči Organizaciji afriške enotnosti, predsednik Toga Gnassingbe Eyadema se je tako zavzel za vnovične volitve in napovedal sklic sveta organizacije, na katerem naj bi preučili razmere v Slonokoščeni obali. K ponovnem razpisu volitev je včeraj pozval tudi južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Janša o oblikovanju koalicije

26. 10. 2000 00.00

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je včeraj, ko je za POP TV komentiral izjavo prvaka LDS Janeza Drnovška o možnosti oblikovanja koalicije s SDS in Novo Slovenijo - Krščansko ljudsko stranko (NSi), če bi propadle vse druge možnosti, med drugim dejal, da bo v tem primeru cena za vstop v koalicijo z LDS zelo visoka. Po njegovih besedah je še vse odprto, pogoji SDS za vstop v omenjeno koalicijo pa so znani še iz časa pred volitvami in teh pogojev ne nameravajo spreminjati. V koalicijo z LDS bi namreč SDS vstopila le skupaj z NSi, s katero imata v DZ četrtino poslancev.

Našli denar za postajo Mir

26. 10. 2000 00.00

Ruska vlada je danes sprejela odločitev, da bo za podporo orbitalni znanstveni postaji Mir in za njeno možno iztirjenje februarja prihodnje leto s pomočjo dveh tovornih vesoljskih ladij vrste progress namenila 750 milijonov rubljev ali približno 27 milijonov dolarjev. To je po koncu seje vlade novinarjem sporočil namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov.

Na Dunaju odkrili Prešernov relief

25. 10. 2000 00.00

Ob 200-letnici rojstva Franceta Prešerna so danes na Inštitutu za slavistiko dunajske univerze odkrili bronasti relief s pesnikovo podobo, delo letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada, akademskega kiparja Mirsada Begiča. Slovesnosti so se udeležili slovenski zunanji minister Lojze Peterle, slovenski veleposlanik na Dunaju Ivo Vajgel in drugi visoki gosti. Minister Peterle je imel popoldne

V Srbiji razpustili parlament

25. 10. 2000 00.00

Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Pogovori LDS in ZLSD o koaliciji

25. 10. 2000 00.00

Neformalni pogovori o morebitnem oblikovanju vladne koalicije so se med Liberalno demokracijo Slovenije (LDS) in Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) nadaljevali tudi danes, o morebitnem sodelovanju stranke v koaliciji pa bo jutri popoldne razpravljalo predsedstvo ZLSD.

Nadaljevanje zasedanja jugoslovanske skupščine

24. 10. 2000 00.00

Zasedanje srbske skupščine, na katerem naj bi izvolili novo srbsko vlado, se bo danes zjutraj nadaljevalo, je napovedal predsednik skupščine Dragan Tomić. Sinoči so morali zasedanje prekiniti zaradi obstrukcije poslancev radikalne stranke Vojislava Šešlja, ki so vsi po vrsti imeli zelo dolge govore. Radikalci namreč nasprotujejo oblikovanju nove vlade. Skupščina je doslej potrdila odstop srbskega premiera Mirka Marjanovića in njegove vlade, s čimer je odprla pot za oblikovanje prehodne vlade, ki naj bi Srbijo vodila do predčasnih volitev. Te naj bi bile 23. decembra. Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica pa je z vodstvom Demokratske opozicije Srbije (DOS) pozno sinoči v Beogradu nadaljeval posvete o sestavi nove jugoslovanske vlade. Danes pa naj bi nadaljeval pogajanja s črnogorskimi socialisti (SNP).

Razgoršek pozval vodstvo k odstopu

24. 10. 2000 00.00

Minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek je na popoldanskem neformalnem srečanju kandidatk in kandidatov SLS+SKD in vodij strankinih okrajnih volilnih štabov v Ljubljani vodstvo stranke obvestil, da je v ponedeljek odstopil z mesta predsednika mariborskega odbora SLS+SKD. Obenem je vodstvo stranke pozval, da sledi njegovemu zgledu in ponudi odstop. Predsednik stranke Franc Zagožen je do Razgorškovega predloga zadržan. Po njegovem mnenju bi odstop celotnega vodstva v tem trenutku pomenil, da bi vodstvo stranke moralo v vsakem primeru naprej opravljati svojo funkcijo do rednega kongresa, ki naj bi ga pripravili decembra, ker drugače stranka ne bi imela legitimnega vodstva.

V Izraelu potekajo intenzivna pogajanja

23. 10. 2000 00.00

Izraelske sile so v odgovor na palestinsko obstreljevanje judovske naselbine Gilo južno od Jeruzalema pozno

Izraelci spet zaprli letališče v Gazi

23. 10. 2000 00.00

Izrael je danes spet zaprl letališče v Gazi, tako da nekemu jordanskemu letalu niso dovolili pristati, so sporočili palestinski viri. Izraelski premier je minuli teden po dogovoru na vrhu v Šarm el Šejku ukazal odprtje letališča na palestinskem avtonomnem območju. Zaradi nadaljevanja nasilja na palestinskih ozemljih pa je Barak včeraj sklenil, da se Izrael začasno umika iz mirovnega procesa.

Nova vlada v ZRJ v tednu dni

23. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je sinoči za beograjski radio B2-92 povedal, da bo ZRJ v enem tednu dobila novo vlado.

Občinske volitve na Finskem

22. 10. 2000 00.00

Na Finskem danes potekajo lokalne volitve, na katerih približno štiri milijone volivcev izbira župane in 12.500 mestnih svetnikov v 430 finskih občinah. Ker imajo občinske oblasti na Finskem široke avtonomne pristojnosti, so za Fince občinske volitve precej pomembne. Občine namreč skupaj z nacionalno vlado določajo davke. Okrog 835.000 finskih volivcev je že v preteklem tednu predčasno glasovalo po pošti, opazovalci pa letos napovedujejo nekoliko višjo volilno udeležbo kot na zadnjih lokalnih volitvah, ko je bila nekaj več kot 61-odstotna.

Končan arabski vrh v Kairu

22. 10. 2000 00.00

Voditelji 22 držav članic Arabske lige so Izrael v resoluciji obsodili, da je bližnjevzhodni mirovni proces spremenil v vojno proti palestinskemu ljudstvu ter da je odgovoren za vnovičen izbruh nasilja in napetosti na območju. Od Varnostnega sveta ZN so arabske države zahtevale, da zagotovi zaščito Palestincev in preuči morebitno oblikovanje mednarodnih sil. Od svetovne organizacije so zahtevali tudi ustanovitev mednarodnega sodišča, na katerem bi Izraelcem sodili zaradi vojnih zločinov in pokolov nad Palestinci. Na predlog Savdske Arabije so arabske države odobrile ustanovitev dveh skladov v vrednosti milijarde ameriških dolarjev za podporo družinam ubitih Palestincev in zaščito "arabskega in islamskega značaja vzhodnega Jeruzalema".

Srečanje Sampaia in Klestila

21. 10. 2000 00.00

Portugalski predsednik Jorge Sampaio in avstrijski predsednik Thomas Klestil sta se včeraj sestala v Lizboni, da bi pokazala, da so se odnosi med državama izboljšali. Sampaio je dejal, da je Klestila povabil na obisk, da bi pokazal, da so se odnosi med državama po septembrski ukinitvi sankcij 14 članic EU proti Avstriji izboljšali.

Žižić za mandatarja jugoslovanske vlade?

21. 10. 2000 00.00

Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP) je danes predlagala svojega podpredsednika Zorana Žižića za jugoslovanskega premiera, je poročala agencija Tanjug. Na zvezni ravni je bila črnogorska opozicijska SNP vrsto let koalicijska partnerica sestrske srbske Miloševićeve socialistične stranke (SPS).

Izredno zasedanje parlamenta v ponedeljek

21. 10. 2000 00.00

Zaradi nesoglasij med Demokratično opozicijo Srbije (DOS) in socialistično stranko (SPS) nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića o sestavi prehodne srbske vlade, so napovedano izredno zasedanje srbskega parlamenta prestavili na ponedeljek, je sporočil predsednik srbske skupščine Zoran 195144umić.

Kongres SLS+SKD pred božičem

20. 10. 2000 00.00

IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

Somalija ima spet vlado

20. 10. 2000 00.00

Somalski premier Ali Kalif Galaydh je danes po skoraj desetih letih v Mogadišu oblikoval prvo vlado. V kabinetu bo 23 ministrov, ki zastopajo različne somalske klane, je sporočil premier. Pred somalskim predsednikom Abdulkasimom Salat Hasanom je poleg premiera že priseglo tudi 13 ministrov. Podpredsednik vlade je postal Osman Jama Ali, obrambno ministrstvo je prevzel Abdullahi Baqor Musa, znan po imenu King Kong, notranje pa Ali Mahdi Mohamed.

Predsednik Kučan za Il Piccolo

19. 10. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v pogovoru za včerajšnjo izdajo Il Piccola poudaril, da neko obdobje prejšnjega stoletja ni bilo prijetno ne za Slovence ne za Italijane, kaj se je zgodilo v tem težavnem obdobju, pa je ugotovila dvostranska zgodovinska komisija. "Če govorimo o preteklosti, moramo vedeti in priznati, kaj se je točno zgodilo. Šele potem lahko zahtevamo opravičilo. Šele potem je možna sprava," je povedal. Ta korak, za katerega mora biti pripravljena javnost tako v Sloveniji kot v Italiji, naj bi bil simboličen in formalen, predvsem pa moralno dejanje, ki ga seveda ne bo več moč ponoviti, je poudaril.