vnetje možganov

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin

14. 01. 2024 07.00

Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

Po smrti pacienta z meningokoknim meningitisom identificirali 68 stikov

18. 12. 2023 11.34

Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bila v nedeljo obveščena o primeru smrti zaradi meningokoknega meningitisa. Umrl je bolnik srednjih let, ki so ga zdravili v bolnišnici v Murski Soboti. Gre sicer za akutno bakterijsko bolezen, ki je imela v preteklosti visoko smrtnost. Z uporabo antibiotikov se je precej zmanjšala, a je še vedno visoka (med 8 in 15 odstotkov).

Shanu MacGowanu v slovo zapeli Fairytale of New York in celo zaplesali

10. 12. 2023 16.25

Pogreb frontmena legendarne irske skupine The Pogues je minil v zvezdniškem slogu, njegovemu renomeju in slavi primerno. K zadnjemu slovesu so ga pospremili številni zvezdniški obrazi, kot sta Johnny Depp in Nick Cave, zvezdniku na čast pa so v cerkvi izvedli tudi njegovo legendarno božično skladbo Fairytale of New York in zaplesali. Izvedba Glena Hansarda in Lise O'Neill je dosegla celo stoječe ovacije.

Znan je vzrok smrti Shana MacGowana, pevca skupine The Pogues

01. 12. 2023 18.50

Čeprav se je Shane MacGowan že nekaj časa spopadal z zdravstvenimi težavami, pa je vest, da je pevec skupine The Pogues umrl, pretresla ljubitelje rock glasbe. Novico o 65-letnikovi smrti je potrdila njegova žena Victoria Mary Clarke, ki je za New York Times potrdila, da je pevec umrl zaradi pljučnice. Kje je umrl, ni razkrila.

V 66. letu slovo legendarnega frontmana The Pogues

30. 11. 2023 15.32

Po diagnozi encefalitisa in priklenjenosti na voziček od leta 2015 je v starosti 65 let umrl pevec Shane MacGowan, frontman legendarne irske zasedbe The Pogues. Smrt je nastopila samo teden dni po tem, ko so ga odpustili iz bolnišnice pred njegovim prihajajočim rojstnim dnevom na božični dan.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij

23. 04. 2023 07.00

Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

Moški na Floridi umrl zaradi 'amebe, ki se hrani z možgani'

03. 03. 2023 11.22

Moški na Floridi je umrl, potem ko se je okužil z redko amebo, za katero pravijo, da se prehranjuje z možgani. Moški je amebo najverjetneje staknil, ko si je splakoval nos z vodo iz pipe.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja

26. 02. 2023 07.00

Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

Na Inštitut za javno zdravje ni bilo prijav okužb za ošpice

21. 02. 2023 19.15

Po izbruhu ošpic v bližnjem avstrijskem Gradcu, na našem Inštitutu za javno zdravje pravijo, da doslej niso dobili nobene prijave okužbe oziroma tesnega stika. Gre sicer za izjemno nalezljivo virusno bolezen, ki se širi po zraku. Začne se lahko z vročino, nahodom, glavobolom, kašljem, vnetjem očesne veznice, nadaljuje z izpuščajem, ki se razširi po celem telesu, povzroči pa lahko tudi resne zaplete, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica, vnetje možganov, celo smrt. Zdravila zanjo ni, edina zaščita je cepivo.

'Zmagoslavni preboj': prvo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen

30. 11. 2022 08.39

Po desetletju neuspešnih raziskav je znanstvenikom uspel preboj. Ustvarili so prvo zdravilo, ki upočasni razkroj možganskih celic pri najpogostejši obliki demence – Alzheimerjevi bolezni. Strokovnjaki najdbo označujejo za zgodovinsko. Zdravilo lecanemab ima sicer manjši učinek od pričakovanega, zato še vedno potekajo razprave o možnosti uporabe.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

Z izbrano prehrano do urejene vaginalne flore

05. 02. 2022 00.15

Nožnična vnetja lahko uspešno odpravimo z izbrano hrano, ki med drugim učinkuje na število koristnih bakterij, vnetne procese in moč obrambe.

Ena tableta, trojno delovanje!

19. 12. 2021 00.15

Zdravilo Adobil vsebuje paracetamol in ibuprofen, zato obenem lajša bolečine, znižuje povišano telesno temperaturo in zmanjšuje vnetje.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje

21. 11. 2021 17.09

Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji

09. 05. 2021 18.38

Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

BLOG: Nadledvične žleze in izgorelost

11. 04. 2021 17.25

Primarna vloga nadledvičnih žlez je proizvodnja in uravnavanje kortizola (stresnega hormona) v krvi. Nadledvični žlezi tesno sodelujeta s hipotalamusom in hipofizo v sistemu, znanem kot os hipotalamus-hipofiza-nadledvična žleza, proizvajata pa tudi spolna hormona progesteron in estrogen, ki skrbita za tvorbo nevrotransmitorjev adrenalina, noradrenalina in dopamina.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?

17. 01. 2021 07.00

Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

BLOG: Prepoznate simptome diabetesa?

08. 11. 2020 16.16

Približuje se 14. november, rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta izjemen dosežek je Banting leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino, njegov rojstni dan pa so določili za svetovni dan sladkorne bolezni. Ker se je ta bolezen sprevrgla v pravo epidemijo, sem se odločil današnji prispevek nameniti tej tematiki.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Mesto v strahu pred amebo, ki napade možgane

27. 09. 2020 13.31

Prebivalci ameriškega Lake Jacksona imajo težave z amebo naegleria fowleri, katere prisotnost so odkrili v tamkajšnjem javnem vodovodu. Gre za amebo, ki lahko povzroči vnetje možganov, okužba pa je ponavadi usodna. Okužbe so sicer redke, od leta 2009 do 2018 je v ZDA zaradi tega umrlo 34 ljudi. Pristojni so prebivalcem sporočili, naj vodo iz vodovoda uporabljajo le za splakovanje stranišč.

Ne drži: s testom za covid-19 vam bodo prodrli v možgane in vstavili čip

22. 07. 2020 16.42

Slediti vsem teorijam zarote, povezanimi s pojavom novega koronavirusa, je precej težko, saj rastejo kot gobe po dežju. Lastniki platform, kot je Facebook, pa vsakič znova dokazujejo, da so – kljub vsem obljubam – nezmožni kakršnega koli nadzora nad deljenimi vsebinami, čeprav vseskozi zatrjujejo, da skrbijo, da imajo ljudje dostop do verodostojnih informacij. Namesto tega še širijo teorije zarote, ki pri ljudeh vzbujajo nelagodje in škodljivo vplivajo na javno zdravje. Ena od teorij, ki je te dni spet dobila zagon, je, da je testiranje za covid-19 v resnici namenjeno čipiranju.

Bolezen, ki lahko v nekaj urah vzame življenje

16. 06. 2020 13.48

Zdravniki pozivajo k cepljenju proti meningokoknemu meningitisu, ki so mu še posebej izpostavljeni otroci in nekateri mladostniki. Bolezen ima hiter in agresiven potek, življenje lahko vzame v nekaj urah. Pediater Denis Baš jo je označil za nočno moro za vsakega pediatra, saj je redka, začne se nenadoma in z nespecifičnimi simptomi. Zavzel se je za to, da bi bilo cepljenje vključeno v shemo brezplačnih cepljenj za otroke.

Novi koronavirus bi lahko škodoval tudi živčnemu sistemu

11. 04. 2020 10.38

Okužba z virusom sars-cov-2 se ne kaže le z vročino, kašljem in težavami z dihanjem, ampak lahko povzroči tudi nevrološke simptome, je razvidno iz študije kitajskih znanstvenikov, ki so preučevali bolnike v Wuhanu. Glede na prispevek v znanstveni reviji Jama Neurology je virus pri tretjini bolnikov poškodoval živčni sistem.

BLOG: Borovnice niso samo okusne, so tudi zdrave

18. 08. 2019 14.15

Danes bom pisal o super živilu, borovnicah, drobnem sadežu, ki pa je – ne glede na majhnost – izjemno hranljiv in poln antioksidantov. Poleg dolgega seznama pozitivnih vplivov na zdravje so borovnice zelo okusen, sladek in nizkokaloričen prigrizek.

BLOG: Je prehranjevanje s kokosovim oljem zdravo ?

21. 07. 2019 09.19

Veliko ljudi je zmedenih glede uživanja kokosovega olja zaradi raznih poročil in priporočil strokovnjakov o nasičenih maščobah. Priporočan zmanjšan vnos nasičenih maščob še ne pomeni, da jih ne smemo uživati. Ni se vam treba popolnoma izogibati nasičenim maščobam, saj jih naše telo potrebuje za izboljšanje imuniskega sistema in za zaščito jeter pred toksini.

Znanstveniki opozarjajo na možne izbruhe tropskih bolezni po Evropi

15. 04. 2019 07.00

Znanstveniki so na Evropskem kongresu klinične mikrobiologije in nalezljivih bolezni opozorili na nevarnost vročice in drugih tropskih bolezni, ki jih prenašajo insekti, tudi v severnejših zemljepisnih širinah. Za to obstaja več razlogov, med drugim podnebne spremembe, globalizacija in silovit socialnoekonomski razvoj.

BLOG: Zakaj potrebujemo vitamin B12?

31. 03. 2019 07.00

Vitamin B12 je potreben za številne vitalne biološke funkcije, vključno s proizvodnjo nadledvičnih hormonov, presnovo maščob, ogljikovih hidratov in folatov, tvorbo rdečih krvnih celic, absorpcijo železa, delovanje živčnega sistema, kognitivno zdravje in še veliko več.

BLOG: Hrana za možgane

09. 12. 2018 07.00

Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.

BLOG: Zakaj je dobro korenje?

25. 11. 2018 07.00

Korenje je izjemno zdravilo za okrevanje po različnih boleznih. Uživanje svetujem vsem, ki bi radi obnovili moči, se rešili podhranjenosti, slabokrvnosti, uredili delovanje črevesja, odpravili gliste, pozdravili hemeroide, kožne bolezni, otekline in peptične razjede. Je bolje jesti surovo korenje, kuhanega ali piti korenčkov sok?