vojne krivice

V osrednji bajramski molitvi poziv k miru in medsebojnemu spoštovanju
06. 06. 2025 07.19
Muslimani so z jutranjo molitvijo začeli praznovanje kurban bajrama, štiridnevnega praznika, ki je povezan z romanjem v Meko. V ljubljanski džamiji jo je vodil namestnik muftija Nevres Mustafić, ki je spomnil na vojne po svetu, ob katerih "svet molči". Vernikom je predal sporočilo miru in dejal, da ima vsak pravico živeti svobodno, varno in v miru.

Janković bi za dogovor o miru ponudil kar Ljubljanski grad
10. 05. 2025 08.40
Rdeča preproga, pogrnjena na Ljubljanskem gradu, je dušila korake znanih obrazov iz sveta politike, kulture in gospodarstva, ki so prišli čestitat Ljubljani za njen praznik. Mesto heroj, kot mu pravijo, letos praznuje 80. obletnico osvoboditve. Takrat so, kot že tolikokrat prej, rekli: nikoli več! A spet smo tam, v času, ko ljudje živijo v strahu, da bo znova po vsem svetu zaropotalo orožje. Zato je bilo tudi z govorniškega odra nad omenjeno preprogo slišati pozive proti oboroževalni dirki, v katero so se pognale številne države. Ljubljanski župan Zoran Janković bi svetovnim in verskim voditeljem ponudil kar Ljubljanski grad, da se dogovorijo o miru in svobodi.

Priklenjen na posteljo ni upravičen do osebne asistence: 'Država me je ponižala'
20. 03. 2025 10.38
Nova zgodba o nerazumljivem ravnanju države in pristojnih. Kako je to mogoče, se sprašuje tudi Mariborčan Branko Štelcer, ki je zaradi sladkorne bolezni ostal brez obeh nog. Popolnoma je odvisen od nesebične pomoči svoje žene, potrebuje tudi dializo. In čeprav je priklenjen na posteljo in se ne more sam niti dvigniti, pa po mnenju komisije ni upravičen do osebne asistence. Kot človek se počutim ponižanega, država me je ponižala, pravi. Za njim je sicer polnih 40 let delovne dobe, hkrati je tudi veteran vojne za Slovenijo. Sprejel sem, kar se mi je zgodilo z zdravjem, ne morem pa sprejeti krivice, ki se dogaja. In ne le meni, opozarja.

Tina Bolko
04. 11. 2024 05.55
Tina pravi, da je prijazna, komunikativna in empatična posameznica, ki je življenje večinoma preživela v Dobravljah pri svojih starih starših. Velika ljubiteljica glasbe in koncertov je zaposlena v trafiki, a goji sanje o glasbeni karieri, bodisi kot pevka bodisi kot igralka v glasbenem gledališču. Njen glasbeni talent se je postopoma izkristaliziral prek številnih izkušenj, tudi nastopov na karaokah, kjer so jo pohvale opogumile k nadaljnjemu izražanju skozi petje. Navdih za svoje ustvarjanje črpa iz raznolikih glasbenih žanrov, v prostem času pa se sprošča ob videoigrah, branju in igranju družabnih iger s prijatelji, za katere pravi, da so njena druga družina.

'V tej vojni bomo definirali prihodnost Evrope, ne smemo obupati'
03. 09. 2024 20.05
Če naj bi letošnji Blejski strateški forum odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov, potem se je nedvomno treba obrniti k enemu večjih razdorov današnjega časa, vojni v Ukrajini. In kako se to odraža v notranjih zadevah Rusije? Vlada kaos ali stabilnost?

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'
03. 05. 2024 07.35
Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Italija namerava odvzeti državno odlikovanje Josipu Brozu Titu
21. 02. 2024 13.40
Komisija za ustavna vprašanja spodnjega doma italijanskega parlamenta je odprla pot odvzemu državnega odlikovanja jugoslovanskemu predsedniku Josipu Brozu Titu. Poslanci so namreč odobrili zakonski predlog, po katerem bo lahko vlada preklicala priznanje tudi pokojnim odlikovancem, kar doslej ni bilo mogoče.

Papež pred božičem med večerno mašo pozval k miru
24. 12. 2023 21.06
Papež Frančišek je med večerno mašo pred božičem pozval k miru. "Naša srca so nocoj v Betlehemu," je dejal v baziliki svetega Petra v Vatikanu, medtem ko je praznovanje božiča v Sveti deželi zasenčila vojna med Izraelom in Hamasom.

Aretirali znano palestinsko aktivistko, izraelski vojaki grozili novinarjem ARD
06. 11. 2023 19.00
Medtem ko poteka obleganje Gaze, se razmere zaostrujejo tudi na Zahodnem bregu. Izraelske oblasti skoraj vsak dan izvajajo racije in aretacije Palestincev, ki so poleg tega tudi pogosta tarča napadov judovskih naseljencev. Izraelski vojaki so začasno pridržali in grozili tudi več novinarjev nemške ARD, ki so poročali o teh napadih. Po obsodbi Nemčije so se za to opravičili. Med nedeljsko nočno racijo pa so aretirali tudi znano palestinsko aktivistko Ahed Tamimi, ki jo obtožujejo "spodbujanja terorizma".

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'
27. 01. 2023 08.07
Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

'Podjetja na področju plač postajajo nekonkurenčna'
12. 01. 2023 06.00
Bo državna blagajna prenesla radodarnost vlade Roberta Goloba? Od kod denar za vse te povišice – se bomo morali za višje plače v javnem sektorju dodatno zadolževati v tujini ali bo vlada Roberta Goloba svojo radodarnost pokrivala z dviganjem davkov in prispevkov državljanom? Proračun namreč že poka po šivih. Ali po vseh teh zadnjih povišicah sploh še imamo enoten plačni sistem v javnem sektorju?

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka
16. 10. 2022 07.00
Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44
V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Pahor in Saje v Kočevskem rogu pozvala k spravi in sodelovanju
04. 06. 2022 14.02
Ob grobišču po vojni pobitih pod Krenom v Kočevskem Rogu je potekala spominska slovesnost. Predsednik SŠK Andrej Saje je v nagovoru pozval k medsebojnemu spoštovanju: "Drug drugega spodbujajmo k spravi in sodelovanju, ne k sejanju sovraštva, izključevanju in nasilju nad drugimi." K prizadevanjem za spravo je pozval tudi predsednik Borut Pahor.

'Sprejem beguncev iz BiH je bil v Sloveniji zelo grd'
17. 05. 2022 21.15
Naslovnice danes polnijo krvavi spopadi v Ukrajini in fotografije bežečega civilnega prebivalstva, pred 30 leti pa je vojna vihra divjala nam še bližje. Vojna v Bosni in Hercegovini je trajala med letoma 1992 in 1995. Zahtevala je več kot 100.000 smrtnih žrtev. 2,2 milijona ljudi oziroma več kot polovica takratnega prebivalstva BiH je zbežalo iz države ali bilo notranje razseljenih. Nekateri begunci so prispeli tudi v Slovenijo, predstavniki sedme sile pa se spominjajo, kako je takrat komaj novonastala slovenska država skrbela zanje. Ali, kako ni ...

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47
Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Pravi in 'fejk' narodi
16. 04. 2022 14.49
Ob pričetku ruskega napada na Ukrajino je Vladimir Putin objavil skoraj enoinpolurni govor o svojem pogledu na odnose med Ukrajino in Rusijo. V govoru je Ukrajince obravnaval kot narod, ki je bil izmišljen s strani Leninovih boljševikov, po krivici ločen od ruskega. Napad Rusije je opravičil kot poravnavo davno izdanih računov. Hkrati pa je Putin ukrajinski narod v svojem govoru, kljub njegovi domnevni "lažnosti", nazival kot bratskega; po njegovem Rusi, Ukrajinci in Belorusi tvorijo en sam narod, ki je zaradi tujih agresorjev med seboj ločen na tri veje in ne pod enotnim krovom Moskve.

Protestniške akcije v fotografski monografiji: Stanje je sramota, metoda je upor
07. 02. 2022 14.55
Pred ministrstvom za kulturo so predstavili fotografsko monografijo Sramota, ki je pravkar izšla pri Založbi ZRC. Knjiga na osnovi obsežnega fotografskega gradiva popisuje protestniške akcije v letih 2020 in 2021. Kot je v imenu avtorjev, Non-Grupe, povedala njihova uradna pravna zastopnica Urša Chitrakar, je "stanje sramota, metoda je upor".

'Vdihovala sem pepel, smrt, zločine.' Na koncu se bomo spominjali molka prijateljev
27. 01. 2022 17.57
Danes ni več tradicionalnih političnih delitev na leve in desne, ampak je le delitev na tiste, ki želijo humani svet, in tiste, ki sledijo vzorcu razčlovečenja. Toda večina molči in do tega nima odnosa. A morali bi se spomniti, da je besedna zveza "nikoli več" obstajala še pred holokavstom. Tako direktor muzeja v Auschwitzu, Piotr Mateusz Andrzej Cywinsky, na dan, ko se svet spominja enega svojih najmračnejših obdobij.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'
27. 01. 2022 06.42
Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

Schwarzenegger: V sredo je bila tu, v Ameriki, kristalna noč
11. 01. 2021 09.15
Nekdanji republikanski guverner Kalifornije Schwarzenegger je vdor privržencev predsednika Trumpa v kongres primerjal z začetkom nacističnega pogroma Judov leta 1938, ki se je v zgodovino zapisal kot kristalna noč. Trumpa je označil za najslabšega predsednika v zgodovini ZDA.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'
20. 10. 2019 07.00
Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.

Domoljubje izkazoval s pisano besedo, pa tudi s sabljo
22. 11. 2018 20.50
23. november Maribor obeležuje kot dan, ko je general Rudolf Maister leta 1918 osvobodil mesto izpod nemške oblasti in ga zagotovil Sloveniji. Letos tako mineva natanko 100 let od generalove akcije za severno slovensko mejo. Na predvečer državnega praznika, dneva Rudolfa Maistra, je v Veliki dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor potekala državna proslava.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'
10. 05. 2018 07.12
Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

Ženska z zgodbo o jurišanju
11. 03. 2018 11.58
Urednica 24UR Fokus in 24UR Inšpektor Suzana Lovec odkrito o stereotipih in seksizmu. O simptomih stanja. In o kontekstu, ki reproducira to stanje. Kot pravi, jo je o feminizmu največ naučila ženska z zgodbo o jurišanju.

Ustavno sodišče pritrdilo povojnim izgnancem v Avstrijo, ki so od Slovenije zahtevali odškodnino
20. 01. 2018 10.46
Slovenija državljanom, ki so bili po vojni izgnani v Avstrijo, v preteklosti ni dopustila, da uveljavijo zahtevke za vrnitev zaplenjenega premoženja, saj so imeli možnost dobiti odškodnino na podlagi pogodbe med Nemčijo in Avstrijo. Ustavno sodišče pa je v zadnjem času razveljavilo vsaj 14 takšnih odločitev.

Britanija popravlja krivice: na tisoče homoseksualcev pomilostili
31. 01. 2017 16.48
Velika Britanija je posthumno pomilostila na tisoče homoseksualcev. Gre za tako imenovani zakon Alana Turinga. Še pred nekaj desetletji je namreč homoseksualnost na Otoku veljala za kaznivo dejanje.

Papež, ki si upa: skritiziral bogato manjšino
27. 11. 2015 17.19
Ob velikem navdušenju prebivalcev je papež Frančišek obiskal Kangemi, eno najrevnejših četrti v kenijski prestolnici Nairobi. Ob tem je opozoril na "grozljivo krivico zaradi urbane izključenosti, ki manjšini odreka moč in blagostanje".

Prva obletnica odcepitve Krima: 'To ni bilo dejanje agresije, ampak resnično demokratično dejanje'
16. 03. 2015 07.42
Nemška kanclerka je ponovila, da je bil referendum o priključitvi Krima Rusiji v nasprotju z mednarodnim pravom. Premier Krima pa je ob prvi obletnici referenduma poudaril, da se je Krim vrnil pod okrilje zgodovinske ruske domovine.

Cerar o dostojnih politikih in o plenilskem napajanju na račun davkoplačevalcev
08. 02. 2015 10.10
Premier Cerar je spregovoril o svoji koaliciji in o razmerah v Sloveniji. Prav tako o prizadevanjih Grčije za zmanjšanje dolžniškega bremena. Pravi, da ne smemo in ne moremo pristati na odpis dolga. "V nasprotnem primeru bom to kot predsednik vlade zahteval tudi za Slovenijo, saj morajo biti skupna evropska pravila enaka za vse," je dejal.