vorkapić

Nemška obveščevalna služba: Kitajska in WHO sta prikrivala resnico o virusu

11. 05. 2020 09.42

Nemška obveščevalna služba BND na podlagi pridobljenih informacij razkriva, da naj bi kitajski voditelj Ši Džinping osebno zaprosil Svetovno zdravstveno organizacijo WHO, naj z zamudo objavi poročila o izbruhu epidemije novega koronavirusa. Objava informacij prihaja v času, ko se pojavljajo vse glasnejše zahteve za to, da bi Kitajska prevzela finančno odgovornost za izbruh pandemije.

Jurij Kraigher: utelešenje slovensko-ameriškega sodelovanja v boju proti Hitlerju

09. 05. 2020 18.23

Slovenska zgodovina je polna pozabljenih zgodb in velikih podvigov 'neznanih' posameznikov, ki so v svetovnem merilu pustili pomemben pečat. V 20. stoletju je bil eden takšnih primerov zagotovo Jurij Kraigher, ki se je konec 19. stoletja rodil v Hraščah pri Postojni, bil vojaški pilot v prvi in drugi svetovni vojni, junak, izumitelj in celo direktor zahodne divizije letalske družbe Pan American Airways.

'MMA-ju pravijo ležeči boks, a vseeno vedo, kdo je McGregor'

09. 05. 2020 09.26

Zlatko Mahić je eno največjih imen slovenskega borilnega menadžerstva in prirejanja dogodkov. Skoraj vsem, ki v svetu borilstva opravljajo takšno vlogo, je skupno, da hodijo po robu med kritikami in hvaležnostjo publike. Tako se je v tokratni 27. oddaji 24 RUND prvi človek organizacije WFC usedel na vroči stol in odgovarjal na vprašanja in kritike, ki so več let krožile v slovenskem borilnem prostoru.

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'

09. 05. 2020 07.00

Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država zagotovila zaščitno opremo

07. 05. 2020 08.14

Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah dopolnilo s priporočili za delo med epidemijo covida-19 ter navodili ministrstva za zdrave in NIJZ. Zaradi tega bo naročanje pacientov nekoliko bolj zahtevno, opozarjajo, podaljšan bo tudi čas obravnave pacienta. Hkrati upajo, da jim bo pri zagotavljanju nujno potrebne zaščitne opreme na pomoč priskočila država.

Zapeljal s ceste in končal v potoku: vozilo uničeno, voznik poškodovan

07. 05. 2020 09.29

Gorenjski policisti so obravnavali prometni nesreči s telesnimi poškodbami. Na Polici pri Naklem sta trčila kolesarja, vzrok za nesrečo pa je bila nepravilna stran vožnje kolesarke, ki je utrpela lažje poškodbe. Huje pa je bilo pri Zgornji Sorici, kjer je voznik zapeljal s ceste in končal v potoku, vozilo pa je bilo uničeno.

Neuradno: v razredu največ 10 učencev, staršem prepuščena odločitev, ali bo otrok šel v šolo

06. 05. 2020 13.54

Čez slaba dva tedna se odpirajo šole in vrtci, vendar glede tega še vedno ostaja veliko neznank in zelo malo odgovorov. Učence in starše, pa tudi učitelje in vodstvo šol namreč zanima, kako se bo pouk izvajal v praksi. Pojavlja se vprašanje, koliko otrok bo lahko hkrati v razredu, kaj bo s popoldanskim bivanjem, kako z vrtci, ki že tako imajo prostorsko stisko? Neuradno naj bi bilo lahko v posameznem razredu le 10 otrok. Ministrica Simona Kustec pa obljublja, da bodo šole in vrtci prejeli navodila do petka.

Kljub obljubam in ugodnim rezultatom raziskave vlada še ne napoveduje novega sproščanja ukrepov

06. 05. 2020 15.01

V preteklih dneh so zaradi izboljšane epidemiološke slike pri vladi napovedovali možnost novega sproščanja ukrepov, če bodo rezultati raziskave pokazali, da je novi koronavirus v državi prisoten v manjšem obsegu. To so rezultati raziskave tudi potrdili – okuženih je (bilo) po ugotovitvah 66.000 ljudi. Toda sodeč po interpretaciji vladnega govorca Jelka Kacina novih večjih sprostitev ukrepov zaenkrat še ni na vidiku.

'Like, repost, share niso dovolj, če želiš hiphop ali kar koli drugega v življenju res doživeti'

05. 05. 2020 10.50

Približno leto in pol po plošči Afera Majda Holc je raper Mirko Grozny z DJ-jem Supastarjem zdaj 'odprašil' nekaj starih instrumentalov, da je nastal kratek in jedrnat izdelek SupaGrozny in zob časa. Ta v slabe pol ure postreže z neusmiljenim zagonom in z bogatimi besednimi zasuki nakazuje, da gre za izdelek zrelega rap borca, ki ve, kaj dela. Ustvarjalca sta nam več o albumu, ki je bil v fizični obliki na mah razprodan, razložila v intervjuju.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?

04. 05. 2020 13.37

Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

'Koronavirusi v svoj genom zelo hitro vgradijo mutacije, zato je izdelava cepiva zelo težavna'

28. 04. 2020 15.18

Polona Šafarič Tepeš je doktorska študentka Fakultete za farmacijo, ki v newyorškem laboratoriju Cold Spring Harbor raziskuje molekularno genetiko raka z možnostmi zdravljenja. Ker pri svojem delu vsakodnevno uporablja viruse – ti imajo sposobnost, da v celice dostavijo želene gene, ki jih potrebuje za svoje raziskave – smo se z njo pogovarjali o njenem delu, virusih, pomenu znanosti v trenutnih razmerah in ali znanstvenike skušajo preusmeriti na raziskovanja, povezana s koronavirusom, pa tudi o trenutnem položaju v ZDA.

'Stanje je takšno, kot če bi januarja posadili rožo in je do danes ne bi zalivali'

27. 04. 2020 17.20

Slovenske kmete je najprej udarila spomladanska pozeba, nato pa še suša, ki je prizadela praktično celo državo. V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije so že pred dnevi opozorili, da če v kratkem ne bo obilnejših padavin, lahko na področju pridelave hrane in krme za živali pričakujemo katastrofo. Nekaj padavin je sicer napovedanih v drugi polovici tedna, vendar kmetje opozarjajo, da je veliko škode že storjene.

Letalo s tremi okuženimi pripadniki Slovenske vojske prispelo iz Prištine

26. 04. 2020 15.20

Trije slovenski vojaki, pri katerih je bila odkrita okužba s koronavirusom, so se s Kosova, kjer delujejo v okviru Natove misije Kfor, z letalom vrnili v domovino. Kot nam je povedal načelnik oddelka za odnose z javnostmi, polkovnik Marjan Sirk, je njihovo zdravstveno stanje dobro.

Carji karantene

26. 04. 2020 11.48

V pogonu ne glede na razmere.

Poziv ministrstva odprl vrata izkoriščanju sezonskih delavcev: nekateri delajo zastonj

16. 04. 2020 18.04

Kmetijska ministrica Aleksandra Pivec je pred dnevi pozvala državljane, naj v času epidemije koronavirusa pomagajo slovenskim kmetom, ki so zaradi zapiranja meja ostali brez sezonskih delavcev iz tujine. Toda stališče kmetijskega ministrstva, da samo ne določa višine plačila, ampak je to stvar dogovora med delodajalcem in iskalcem zaposlitve, je razburilo sindikate, ki opozarjajo, da tak dogovor odpira pot za izkoriščanje delavcev.

Mesec dela od doma 24ur.com: tragične in navdihujoče zgodbe ter mačke na tipkovnicah

10. 04. 2020 17.51

Uredništvo 24ur.com je bilo prvo v Sloveniji, ki je ob izbruhu koronavirusa celotno redakcijo 'preselilo domov'. Mineva točno mesec dni, odkar smo se soočili z izzivom, kot ga še nismo doživeli. A kup začetnih težav smo premostili, še vedno vam z veliko mero zagnanosti vsak trenutek dneva 'dostavljamo' verodostojne informacije. Tudi mi smo (samo) ljudje in tudi nas se stiske najranljivejših zelo dotaknejo.

Požari v naravi se vrstijo, ljubljanski gasilci pa imajo opravka s požigalcem

10. 04. 2020 06.00

Neverjetna ignoranca – čeprav je v Sloveniji že tri tedne razglašena požarna ogroženost, se požari v naravi vrstijo. Videti je, kot da bi gasilci in policija zaman prosili ljudi, naj ne kurijo, ne sežigajo vejevja in drugih odpadkov ob spomladanskih opravilih. Na Krasu se z ognjem gasilci borijo vsak dan, v Ljubljani pa imajo polne roke dela s požigalcem. Za vsaj pet od osmih požarov na Šentviškem hribu namreč policija sumi, da so bili podtaknjeni.

Bi lahko svojci razbremenili prezasedene domove za starejše in preprečili širjenje okužb?

01. 04. 2020 13.21

Od širjenja oziroma zajezitve okužb v domovih za ostarele je odvisna usoda na stotine, morda na tisoče Slovencev, v zadnjih dneh opozarjajo strokovnjaki. Povečanje števila okužb lahko namreč obremeni zdravstveni sistem do te mere, da ta počepne in se zlomi po italijanskem ali španskem scenariju. Kot je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj, je osebje v nekaterih domovih že zelo izmučeno. Ukrepati je treba hitro, zato se vrstijo pozivi k nujnemu ločevanju stanovalcev in celo prehodnemu vračanju na dom k sorodnikom.

Nujen ukrep ali kršenje človekovih pravic: kaj prinaša uredba za sledenje mobilnim napravam?

30. 03. 2020 14.07

Vest, da predlog velikega zakona za blaženje posledic epidemije novega koronavirus predvideva tudi podelitev nekaterih novih oziroma dodatnih pooblastil policiji, je razburila del javnosti. Ne samo, da bi policisti lahko prepoznavali osebe po fotografijah, izdelovali fotorobote, postavljali cestne zapore in vstopali v stanovanja, temveč bi lahko tudi od mobilnih operaterjev pridobivali podatke o lokaciji državljanov.

Koronavirus udaril študente: 'Starša bi mi rada pomagala, pa ne vemo, če mi bosta lahko'

26. 03. 2020 16.51

V zgolj 14 dneh po razglasitvi epidemije, ki pri nas še ni dosegla vrhunca, se posledicam širjenja virusa ni uspel izogniti praktično nihče. Virus, ki je napadel tudi gospodarstvo, je že sedaj povzročil velikanske izgube pri ljudeh in podjetjih. Zato države hitijo na pomoč prebivalstvu in gospodarstvu. Megapaket ukrepov, ki ga je potrdila vlada, je sicer pomiril številne družbene akterje, a vsekakor ne vključuje vseh (ranljivih) skupin. Med tistimi, ki še čakajo na razbremenitev oz. rešitev, so tudi študenti.

Borilni šport zavit v črno: umrl legendarni Branko Cikatić

23. 03. 2020 14.12

Črn dan za borilni šport. V 66. letu je bitko z dolgotrajno boleznijo izgubil nekdanji legendarni hrvaški borec Branko Cikatić. V 80. letih prejšnjega stoletja je oral ledino borcem z območja nekdanje skupne države, leta 1993 pa je osvojil tudi prestižni K-1 World Grand Prix.

'Napadi na medije in napovedi kadrovskih čistk gotovo ne pripomorejo k izboljšanju razmer'

22. 03. 2020 15.55

Tvit premierja Janeza Janše o delovanju RTV Slovenija je močno razburil Društvo novinarjev Slovenije, sindikat novinarjev in vodstvo RTV. Napadi na RTV Slovenija zaradi kritičnega poročanja o ukrepih vlade so po mnenju društva nesprejemljivi, po mnenju sindikata skrb vzbujajoči. Na neprimernost komuniciranja z mediji in plasiranja groženj o kadrovskih čistkah pa opozarja tudi strokovnjak za medije Marko Milosavljević.

'Meteoriti so naravna dostava vzorcev iz Osončja, zato jih je treba čim prej najti'

07. 03. 2020 10.56

Po vsej verjetnosti je prišel od zelo daleč. Iz asteroidnega pasu med Jupitrom in Marsom. Čez kozmos je drvel s hitrostjo od 10 do 70 kilometrov na sekundo. Zakaj ga je odneslo proti Zemlji, bomo težko izvedeli, a ko je 28. februarja letos vstopil v Zemljino atmosfero kot superbolid, zelo svetel meteor, je pritegnil pozornost številnih ljudi. Zahvaljujoč mnoštvu podatkov in posnetkov, ki so na voljo, pa so strokovnjaki uspeli določiti relativno natančno kritično območje padca meteoritov.

'MMA ni plemenita veščina, to je moderno gladiatorstvo'

14. 02. 2020 18.13

Kontroverzna sodniška odločitev v dvoboju Jon Jones - Dominick Reyes je v svetu mešanih borilnih veščin ter tudi onkraj njega, sprožila burne razprave, ne samo o nepravici, ki se je zgodila izzivalcu, temveč tudi o reformah v točkovanju in prihodnosti športa. Zato smo se v 24. oddajo odločili še v drugo povabiti našega strokovnega komentatorja Bojana Kosednarja ’Želvo’, ki je v zadnjem času nanizal tudi dve zaporedni zmagi v kletki.

'Obupani starši so otroke metali v reko Labo, kjer so živi zgoreli'

13. 02. 2020 18.32

V torek, 13. februarja 1945, je bil v Dresdnu velik karneval. Na ulice se je zgrnilo na tisoče maskiranih otrok, čeprav so bile sovjetske čete le še kakšnih 100 kilometrov od mesta. Že nekaj tednov so se v Dresden stekale reke beguncev, tako da je število prebivalcev tega baročnega mesta, ki jih je bilo približno 600.000, skoraj podvojilo. Toda nikjer ni bilo čutiti preplaha. Ko so klovni cirkusa Sarasani sredi predstave zaprosili gledalce, naj se umaknejo v zaklonišče, je večina mislila, da gre za šalo.

'Iščemo kandidatko, ki nima majhnih otrok in ne načrtuje družine'

05. 02. 2020 06.20

Kolikokrat ste naleteli na oglas, v katerem delodajalec išče zaposleno, ki ne načrtuje družine, in kolikokrat ste podobno vprašanje, morda lepše zapakirano, slišali na razgovoru s predstavniki podjetja? Primer oglasa, ki je hitro zakrožil med uporabniki spleta, je že umaknjen, a kot pojasnjujejo sindikalisti, ni edini, ki so ga opazili v zadnjem času.

'Ne naslov prvaka, največ mi pomeni, da bi bil dedek ponosen'

31. 01. 2020 18.24

V 23. borilni oddaji 24 RUND smo gostili borca, ki je poskrbel za dramatičen zaključek dogodka WFC – BRAVE 24. Luka Podkrajšek je namreč v dvoboju za naslov prvaka po treh izčrpljujočih rundah ugnal Viktorja Vasića. Luka je strnil vtise po borbi ter tudi odgovoril na vprašanje, ali bo po veliki zmagi uresničil napovedi o končanju borilne kariere.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'

29. 01. 2020 14.22

Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

'Ne gre za boj za prevlado, ampak nas skrbi za vaše podatke'

25. 01. 2020 16.02

Dvoboj za moč in vpliv ali zgolj iskrena in nesebična skrb za zaščito podatkov in tehnološki napredek, ki bo svetu in človeštvu prinesel 'več, hitreje in boljše'? Področje 5G je stičišče tehnologije, geopolitike, varnosti družbe in posameznika ter večnih strahov pred novim in neznanim.

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?

21. 01. 2020 06.00

Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?