vpis v ustavo

'Na vključevanje invalidov bolj vplivajo psihološke ovire v glavah kot arhitektonske'

03. 12. 2019 06.35

Po svetu zaznamujemo mednarodni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Generalna skupščina ga je leta 1992 razglasila z namenom ozaveščanja o problematiki invalidnosti in spodbude k prizadevanjem za izboljšanje statusa invalidov. Letos Združeni narodi spodbujajo invalide k dejavnemu sodelovanju in prevzemanju vodstvenih vlog v družbi.

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo

26. 06. 2019 07.02

Ustavna komisija DZ je obravnavala predlog o začetku postopka za zapis znakovnega jezika v ustavo. Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so v zvezi s predlogom že opozorili, da brez komunikacije posameznik ne more biti obveščen državljan. Slovenija bo, če bo do spremembe prišlo, peta država v EU, ki je znakovni jezik umestila v ustavo.

Bo slovenski znakovni jezik kmalu umeščen v ustavo?

18. 04. 2019 11.57

Znakovni jezik je za uporabnike materni jezik in njihov osnovni in edini jezik za sporazumevanje, poudarja ministrica za delo Ksenija Klampfer. Z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo pa se pričakuje, da država slovenski znakovni jezik prizna kot avtohton jezik skupnosti uporabnikov tega jezika.

Šarec: Pred nami so težke naloge

22. 11. 2018 14.36

Premier Marjan Šarec meni, da je njegova vlada v dveh mesecih dosegla pomembne uspehe, med katere uvršča tudi zakon o minimalni plači in pogajanja s sindikati, a pred njimi so še težke naloge. Vlada pa je med drugim sklenila, da bo v DZ poslala predlog za vpis znakovnega jezika v ustavo. Obdavčitev nepremičnin pa naj bi uveljavili z majem 2020.

Kitajski kongres izglasoval dosmrtni predsedniški mandat. Kritiki: znova se gradi kult osebnosti

11. 03. 2018 09.47

Kitajski narodni kongres je odpravil omejitev števila predsedniških mandatov in s tem omogočil neomejeno vladanje Ši Džinpingu. Gre za kontroverzno odločitev, ki jo je sicer 3000-članski kongres sprejel le z dvema glasovoma proti.

Cerar pred ZN poudaril pomen spoštovanja mednarodnega prava in odločitev sodišč

21. 09. 2017 09.03

Premier Cerar je v govoru na zasedanju Generalne skupščine ZN v New Yorku poudaril spoštovanje vladavine prava, mednarodnih pogodb in odločitev mednarodnih sodišč in tribunalov ter podal stališča Slovenije o perečih svetovnih izzivih.

'Ko se konflikt začne, postanejo vodni viri ali cilj napadov ali postane voda orožje v vojskovanju'

22. 03. 2017 17.25

Brez vode ni življenja. ''Ljudje, ki nimajo vode, avtomatično nimajo hrane, nato odidejo. Karta klimatskih beguncev zelo dobro kaže, kje so ključne točke in zdi se, da svetovna politika popolnoma mirno gleda naše izsledke, vsakemu novemu valu beguncev se pa čudijo,'' je na okrogli mizi o pomenu vode za mir in varnost opozorila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Pahor izbral še četrtega kandidata za ustavnega sodnika

15. 03. 2017 14.10

Predsednik republike Borut Pahor bo v DZ poslal seznam štirih kandidatov za ustavne sodnike. To so: Rajko Knez, Matej Accetto, Klemen Jaklič in Marijan Pavčnik. Vsi štirje imajo ustrezno podporo.

Slovenija bo ostreje zahtevala zaščito slovenstva na avstrijskem Koroškem

16. 02. 2017 16.37

Predlog o spremembi deželne ustave Avstrijske Koroške, po katerem bi kot deželni jezik veljala le nemščina, še vedno razburja zamejske Slovence, pa tudi domačo politiko. O razmerah na Koroškem se je predsednik Pahor pogovarjal z veleposlanico Avstrije. Ta je dejala, da je bil predlog spremembe mišljen v dobri veri. Minister za Slovence v zamejstvu pa je napovedal, da bodo ostreje zahtevali zaščito slovenstva.

Odločitev je veliko pomembnejša, kot si mislite!

16. 02. 2017 15.32

Vsi starši želijo svoje potomce vzgojiti v zgledne ljudi in jim pomagati zgraditi dobre temelje za lepo življenje. Prav zato številni že kmalu po prihodu novorojenca začnejo iskati vrtec, v katerem bo ta lahko kar najbolje razvijal svoje talente in sposobnosti. In na tej točki velikokrat pride do dileme, s katero se starši ukvarjajo tudi pozneje pri vpisu v osnovno šolo: je otroka bolje vpisati v javni ali zasebni program izobraževanja?

Brglez: Vpis jezika v deželno ustavo avstrijske Koroške ni le simbolično vprašanje, ima vpliv na življenje ljudi

15. 02. 2017 12.56

Po informaciji, da namerava avstrijska Koroška vlada v novi ustavi zanikati slovenski jezik in kot edini deželni jezik ustoličiti nemščino, so se oglasili slovenski politiki. Koroška deželna politika se očitno vrača k starim vzorcem protislovenstva, to moramo preprečiti, pravijo. Zato koroški Slovenci prosijo za enotno podporo vseh slovenskih političnih strank.

ČASOVNICA: Slovenija in najbolj odmevni dogodki v letu 2016

19. 12. 2016 16.53

Počasi se bliža končni obračun z letom 2016. Na domačem parketu je leto, ki se izteka, pustilo precej odmevnih zgodb. Tako pozitivnih kot tudi negativnih. Izbor nekaj novičarskih biserov leta 2016 vam ponujamo v kronološkem vrstnem redu in vas tudi v letu 2017 vabimo k spremljanju naših novic.

'Skupaj nazdravimo s kozarcem naše, bistre in dobre slovenske vode'

25. 11. 2016 11.48

Tako je ob slovesni razglasitvi vpisa pravice do pitne vode v ustavo poslance k zdravici pozval prvi med njimi Milan Brglez. Za vpis jih je glasovalo 55, v SDS in NSi so se glasovanja vzdržali. "Voda ni edina javna dobrina, ki jo ogroža apetit kapitala," pa ob tem opozarja Vatovec iz ZL.

Pravica do pitne vode bo zapisana v ustavo

17. 11. 2016 16.39

Poslanci DZ so s 64 glasovi za in nobenim proti potrdili vpis pravice do pitne vode v ustavo. Za sprejem ustavnega zakona je bila potrebna dvotretjinska večina glasov vseh poslancev, torej najmanj 60 glasov. Slovenija s tem poleg Slovaške postaja druga država EU, ki zagotavlja pravico do vode na najvišji ravni. Odločitev poslancev pozitivno odmeva.

Za vpis pravice do pitne vode v ustavo dosežena dvotretjinska večina

12. 07. 2016 19.01

Za vpis pravice do dostopa do pitne vode v ustavo je od prisotnih 85 poslancev glasovalo 65, proti ni bil nihče. Ustavna komisija bo sedaj na podlagi sprejetega stališča pripravila predlog ustavnega zakona in ga predložila v obravnavo DZ.

Odvetniki nasprotujejo visoki vpisnini v odvetniški imenik

03. 05. 2016 16.19

Odvetniki bi morali po novem za vpis v odvetniški imenik plačati 9000 evrov. Odločitev o tako visokem povišanju vpisnine je naletela na številne negativne odzive, zato bo Odvetniška zbornica predlagala izredno skupščino, na kateri bi znova odločali o vpisnini.

Svet od blizu: kaj bi prinesel zapis pravice do pitne vode v ustavo?

15. 03. 2016 18.07

Adi Omerović v rubriki Svet od blizu raziskuje osnovno dobrino - vodo. Pa je res tako osnovna, ko pa dostopa do nje še vedno nimajo vsi? Zanjo plačujemo; če jo kupimo pol litra, na primer, nas lahko stane celo več kot en evro? Politika razmišlja o vpisu pravice do pitne vode v ustavo, pa vendar ... Kaj bi prinesel ta ukrep?

Juncker brani svojo izbiro: Cerar mi je dal proste roke

10. 09. 2014 11.58

Jean-Claude Juncker je slovenski premierki v odhodu Alenki Bratušek res dodelil enega od podpredsedniških položajev v Evropski komisiji. Pet slovenskih evropskih poslancev meni, da bi moral Cerar predlagati novega kandidata.

Voda nima alternative. Ne moremo je nadomestiti!

21. 03. 2014 13.26

Skupina 35 koalicijskih poslancev je vložila predlog za spremembo 70. člena slovenske ustave, v katero bi se zapisalo, da ima vsakdo pravico do pitne vode in da se oskrba s pitno vodo za prebivalstvo opravlja kot neprofitna javna služba.

Bratuškova: Fiskalno pravilo je zmaga vseh

24. 05. 2013 07.12

Potem ko so poslanci izglasovali vpis fiskalnega pravila v ustavo, sindikati pravijo, da je ta odločitev popolnoma nesprejemljiva in napačna. GZS meni, da je to pogoj za krepitev gospodarstva, Janša pa, da je slovenska oblast zdaj manjša grožnja za davkoplačevalce in evropske partnerje.

Janša po zeleni luči fiskalnemu pravilu: Dosežen je zgodovinski dogovor

23. 05. 2013 13.35

Dosežen je zgodovinski dogovor o omejitvi zadolževanja in odpravi blokad, pravi prvak SDS in nekdanji premier Janez Janša. Tokratni sestanek o fiskalnem pravilu je bil uspešen.

Fiskalno pravilo že z letom 2015?

22. 05. 2013 17.39

Bratuškova namerava poslance pozvati, naj podprejo ustavne spremembe, s katerimi bi se fiskalno pravilo uveljavilo že leta 2015. Viri v Bruslju napovedujejo, da naj bi Sloveniji odobrili še dve leti časa za to, da javne finance spravi v red.

Glasovanje o fiskalnem pravilu so spet preložili

07. 05. 2013 06.58

Državni zbor je nadaljeval in kmalu po začetku tudi končal aprila prekinjeno izredno sejo o vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Poslanci so se strinjali s preložitvijo glasovanja, čeprav v največji opozicijski stranki SDS vztrajajo, da odlašanje škoduje državi.

Višji DDV in obdavčene plače – kaj nam pripravlja vlada?

06. 05. 2013 07.29

S kriznim davkom naj bi plače obdavčili od 1 do 4 odstotke – odvisno od višine plače. Kaj bi vlada storila z DDV? Višjo stopnjo bi obdavčili za dve odstotni točki, nižjo pa za eno. V SD so se zavzeli za to, da bi se za vsaj pet osnovnih živil DDV znižal ali celo spravil na nič.

Realen začetek uporabe fiskalnega pravila je leto 2017

06. 05. 2013 07.09

V SDS menijo, da ni nobenega razloga za vnovično preložitev odločanja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, saj bi bilo to škodljivo za državo. V PS so na drugi strani napovedali, da se bodo zavzeli za preložitev seje, na kateri naj bi padla odločitev o vpisu.

Skupščina ljudstva: EU je hlapec špekulantov, ki so nas pahnili v krizo

06. 05. 2013 17.46

Skoraj 40 civilnodružbenih skupin se je udeležilo prve izredne skupščine ljudstva. Nasprotovali so ustavnim spremembam, ki se nanašajo na spremembe referendumske zakonodaje in vpis fiskalnega pravila.

Rešitve šele po praznikih

21. 04. 2013 13.59

Mesec dni po izvolitvi vlade ta javnosti še ni razkrila, s katerimi ukrepi želi konsolidirati javne finance in zatreti špekulacije o potrebi po tuji pomoči. Te dni je pričakovati pestro politično dogajanje in predvsem interna usklajevanja. Širši koalicijski vrh se obeta po praznikih.

Virant: Drugače kot z varčevanjem in zniževanjem javne porabe ne bo šlo

16. 04. 2013 07.28

Svet DL meni, da je DL ključni člen koalicije. Virant pravi, da mora vlada nadaljevati sanacijo bank, tudi preko slabe banke. Sicer pa so po njegovih besedah aktualni projekti, ki so jih zagovarjali v prejšnji koaliciji.

Bratuškova: Vlada intenzivno dela, čeprav tega ne razlaga v kamere

12. 04. 2013 13.49

Vlada intenzivno dela, čeprav ne pred kamerami, pravi premierka Alenka Bratušek. V zvezi z vse večjim pritiskom mednarodnih finančnih trgov, ki zahtevajo ukrepe, pa pravi, da se vsega pač ne da popraviti v treh tednih.

Kraljič: Ne vem, zakaj je o fiskalnem pravilu treba neskončno razpravljati

11. 04. 2013 06.52

Saga o fiskalnem pravilu se nadaljuje. Politični vrh se je dogovoril, da na izredni seji DZ opravijo le predstavitve poslanskih stališč. Sejo so nato prekinil in jo bodo nadaljevali 7. maja. ''Če smo rekli, da je fiskalno pravilo potrebno, potem ga sprejmimo'', meni Peter Kraljič.