vprašanja državljanov

Vrečko o 'plačani predvolilni kampanji SDS', Hoivik: To so laži

07. 05. 2025 15.59

Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je na novinarski konferenci pred nedeljskim referendumom o dodatku k pokojninam umetnikov ponovila prednosti tega zakona ter za laži in manipulacije označila več izjav in potez SDS. "Referendum je zgolj plačana predvolilna kampanja SDS," je ocenila. Poslanec SDS Andrej Hoivik pa je izjave ministrice označil za laži.

Se veleposlaništvo ZDA z objavo vmešava v slovensko notranjo politiko?

07. 05. 2025 15.24

Skuša ameriško veleposlaništvo v Sloveniji posredno vplivati na prihajajoči referendum o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Je bilo "dvoumno" sporočilo nenamerno ali gre za načrtno vmešavanje v politiko druge suverene države? Medtem ko je ministrica Asta Vrečko zadržana pri podajanju ocene, je evroposlanka Romana Tomc zapis veleposlaništva o demokraciji razumela kot zaušnico Golobovi vladi. Poslanka Svobode Lena Grgurevič pa: "ZDA niso tiste, ki bi lahko Slovence podučevale o pomenu demokracije."

Golob odgovarjal na očitke Logarja: 'Večina reform bo potrjenih'

22. 04. 2025 15.24

Predsednik vlade Robert Golob je na seji DZ zagotovil, da bo večina reform potrjenih v tem mandatu, ob čemer si za velik uspeh šteje, da so spremembe usklajene s socialnimi partnerji. Tako je premier odgovoril na očitke vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, da vlada ni storila tistega, kar je obljubila volivcem.

Poslanci ustavili postopek spreminjanja delovanja ustavnega sodišča

15. 04. 2025 18.07

Poslanci so na seji z 38 glasovi za in 31 glasovi proti zavrnili vladni predlog za začetek postopka sprememb ustave, ki bi ustavnemu sodišču med drugim prinesel diskrecijsko pravico pri izbiri zadev. Predlog je sicer že na ustavni komisiji ostal brez zadostne podpore, zato začetek postopka sprememb ustave tudi ni bil pričakovan.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe

08. 04. 2025 12.37

Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

ESČP od Srbije zahteva podatke o morebitni uporabi zvočnega topa

25. 03. 2025 20.45

Evropsko sodišče za človekove pravice je od Srbije zahtevalo, da ji do konca meseca odgovori na vprašanja o morebitni uporabi zvočnega topa na študentskem množičnem protestu v Beogradu 15. marca, za kar oblasti obtožujejo študenti in opozicija, je na svoji spletni strani sporočil nevladni Beograjski center za človekove pravice.

Nika Kovač: Imam poln kufer novih obrazov v politiki

25. 03. 2025 14.07

Z direktorico Inštituta 8. marec in eno najbolj vplivnih domačih civilnodružbenih aktivistk Niko Kovač smo se pogovarjali o aktualnem družbeno-političnem utripu v državi. Kako v zadnji četrtini mandata ocenjuje prehojeno pot Golobove vlade? Zakaj Vladimir Prebilič po njenem mnenju ni čudežna rešitev za domačo politiko? In ali bodo njene punce "fajtale" v prihajajočem referendumu, ki ga je zahtevala Janševa SDS?

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Golob: Pokojninska reforma ne bo daljšala delovne dobe. Ostaja 40 let

17. 03. 2025 07.44

Ministri in koalicijski poslanci so se na Brdu pri Kranju zbrali na vrhu koalicije, ki ga je gostil premier Robert Golob. Osrednje teme tokratnega srečanja so bile krepitev javnega zdravstva, vzdržen pokojninski sistem in stanovanja za mlade. Golob je povedal, da se je koalicija poenotila. "Cilji niso le skupni, ampak jih lahko izvedemo do konca mandata. To je najboljša popotnica, s katero se lahko podamo na naslednje volitve v potrditev drugega mandata," je dejal.

V Strasbourgu o Srbiji, Joveva podporo protestnikom izrazila v njihovem jeziku

11. 02. 2025 19.29

Evropski poslanci so razpravljali o politični krizi v Srbiji, pri čemer je bilo slišati kritike na račun srbskih oblasti, pozive k reformam in izraze podpore protestnikom. Komisarka za širitev Marta Kos je ob tem dejala, da EU ostaja zavezana evropski poti Srbije, vendar bodo za to potrebne reforme in spoštovanje temeljnih evropskih vrednot. Irena Joveva je ob zaključku svojega nagovora podporo protestnikom izrazila v srbskem jeziku.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Komisarka Kosova v luči dogajanja v Srbiji poudarja pomen pravne države

05. 02. 2025 12.09

Evropska komisarka za širitev Marta Kos se je odzvala na pismo srbskih akademikov ter političnih in civilnodružbenih predstavnikov, ki so izrazili zaskrbljenost glede trenutnega dogajanja v Srbiji. Poudarila je pomen pravne države in svobode zbiranja ter hkrati zagotovila, da prednostna naloga EU ostaja podpreti Srbijo na njeni evropski poti.

'Niso želeli sodelovati s Policijo, namen je bil maščevanje, stigmatizacija'

24. 01. 2025 13.06

"Zakonska pooblastila za preiskovanje kaznivih dejanj spolnih zlorab otrok ima le Policija." Tako po ustanovitvi skupine Slo Vitezi, ki poziva k "boju proti pedofiliji na slovenskih tleh", na spletu pa je tudi že delila posnetek soočenja z domnevnim pedofilom, sporoča Policija. Vodja Oddelka za mladoletniško kriminaliteto Robert Tekavec pa lahko le sodišče naposled osumljenca spozna za krivega ali nedolžnega. S tem se strinja tudi strokovnjak za varnostna vprašanja Miroslav Žaberl, ki ob tem poudarja, da namen skupine ni bil sodelovanje s Policijo, temveč maščevanje in stigmatizacija posameznika.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve

21. 01. 2025 07.16

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

Fico po obisku pri Putinu 'poniknil', nato se pojavil v luksuznem hotelu v Vietnamu

05. 01. 2025 10.20

Odkar se je še pred prazniki srečal s Putinom, Slovaška ni prejela nobenih uradnih informacij o tem, kje se nahaja premier Fico. A zadnji objavljeni video posnetek, v katerem Ukrajini grozi z ukrepi zaradi zaprtja plinovoda, ga je izdal. S pomočjo analize so namreč na podlagi zaves, telefona in okvirja televizorja razkrili, da se je javil iz luksuznega hotela v Vietnamu.

Negotova prihodnost družine Bašarja al Asada

14. 12. 2024 16.16

Zdaj, ko uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hayat Tahrir-al Sham oblikujejo prehodno vlado, je prihodnost odstavljenega predsednika Bašarja al Asada, njegove žene in njunih treh otrok negotova. Pobegnili so v Rusijo, kjer so jim ponudili azil, a kaj jih čaka? Malo verjetno je, da bo Asad zapustil Rusijo in odšel v državo, kjer bi ga lahko izročili nazaj Siriji ali kateri koli drugi, ki bi ga lahko obtožila kaznivega dejanja.

Kako bodo ravnali uporniki? V Damasku uvedena policijska ura

08. 12. 2024 06.48

Sirski uporniki na čelu z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so po bliskoviti ofenzivi s severozahoda države zavzeli Damask in strmoglavili avtokratski režim. Predsednik Bašar al Asad je pobegnil iz države in skupaj z družino azil dobil v Rusiji. V prvih odzivih prevladuje navdušenje nad padcem diktature, nihče pa ne ve, kako bodo naprej ravnali uporniki. HTS ima namreč korenine v teroristični mreži Al Kaida in nasilno preteklost.

Bernie Sanders se moti o položaju ameriškega delavca

07. 12. 2024 18.21

Po ponovni zmagi republikanskega kandidata Donalda Trumpa in zgodovinskem porazu demokratov v ZDA je Bernie Sanders okaral Kamalo Harris in njeno stranko kot celoto. Zatrdil je, da to ni nikakršno presenečenje, saj se ta ne bori več za delavce, zato jo volivci zapuščajo. Pravi, da so Američani jezni in da imajo prav, ker želijo spremembo.

Poklukar: Imenovanje generalnega direktorja policije Jušića je zakonito

26. 11. 2024 18.08

Imenovanje generalnega direktorja policije Senada Jušića je zakonito, je poudaril minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Upravno sodišče je ugotovilo, da je bil sklep uradniškega sveta o izpolnjevanju pogojev Jušića za ta položaj pomanjkljivo obrazložen, ni pa presojalo, ali izpolnjuje pogoje o delovnih izkušnjah, je poudaril.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

'Smrtna kazen za migranta, ki ubije ameriškega državljana ali uradnika'

28. 10. 2024 07.01

Donald Trump je v nedeljo zvečer nastopil pred množico podpornikov na svojem zborovanju v znameniti dvorani Madison Square Garden v New Yorku. V govoru, osredotočenem na kritiko administracije Bidna in Harrisove, je poudaril vprašanja priseljevanja in inflacije ter napovedal znižanje življenjskih stroškov in okrepitev mejne varnosti v primeru zmage. Med ključnimi točkami je bilo tudi, da bi predlagal smrtno kazen za priseljence, ki povzročijo smrt ameriških državljanov ali uradnikov, in uvedbo ostrih ukrepov proti kriminalnim tolpam. Več izjav je že poskrbelo za ogorčene odzive.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo

27. 10. 2024 07.00

Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra

23. 10. 2024 17.48

Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2

21. 10. 2024 14.37

Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

Moldavci tesno podprli vpis članstva v EU, Bruselj zaznal rusko vmešavanje

21. 10. 2024 08.37

Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanje EU - za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika. Prav tako Bruselj, ki trdi, da so bile volitve in referendum tarča tujega vmešavanja in ustrahovanja brez primere.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Kandidati za komisarje dobili zeleno luč, zaslišanje Marte Kos bo 7. novembra

10. 10. 2024 11.55

Odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (Juri), ki je preverjal morebiten konflikt interesov pri kandidatih za bodoče člane Evropske komisije, je vsem kandidatom prižgal zeleno luč za zaslišanje pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, so sporočili iz parlamenta. V političnih skupinah Zelenih in Levice so bili sicer kritični do postopka. Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) bo slovensko kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos zaslišal v četrtek, 7. novembra, so odločili predsednica parlamenta Roberta Metsola in vodje političnih skupin.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?

24. 09. 2024 14.41

Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

S 1. januarjem na Hrvaškem davek na nepremičnine: koliko bo znašal?

23. 09. 2024 16.40

Hrvaška bo s 1. januarjem uvedla davek na nepremičnine. Znašal bo od 0,6 evra do osem evrov na kvadratni meter, enote lokalne samouprave pa bodo njegovo višino določale same, je napovedal finančni minister Marko Primorac. Davka bodo oproščeni tisti, ki imajo nepremičnino v dolgoročnem najemu ali v njej živijo.