vrednosti

Slovenski Unicef bo del zalog podaril otrokom

28. 09. 2000 00.00

Slovenski odbor Unicef je zaradi uspešnega dela dobil od krovne organizacije dovoljenje, da del neprodanih zalog podari otrokom. Barvanke, sestavljanke ter pisemske in spominske komplete v vrednosti 2,5 milijona tolarjev bodo razdelili nekaterim ustanovam za bolne otroke ali otroke s posebnimi potrebami in 11 osnovnim šolam, ki so se najbolj dejavno vključile v program Unicefovih delavnic, so povedali predstavniki nacionalne organizacije ob predaji dela omenjenih izdelkov ljubljanski Pediatrični kliniki.

Začeli so se Slovenski kemijski dnevi

28. 09. 2000 00.00

V Mariboru so se danes začeli Slovenski kemijski dnevi, na katerih se je zbralo okoli 340 strokovnjakov iz ljubljanske in mariborske univerze, raziskovalnih inštitutov ter gospodarstva. Na osrednjem strokovnem srečanju slovenskih kemikov, ki ga je pod okriljem Slovenskega kemijskega društva pripravila Fakulteta za kemijo in kemijsko tehlologijo iz Maribora v sodelovanju z ljubljansko fakulteto in inštituti, bo danes in jutri svoje referate predstavilo 170 udeležencev. Po besedah predsednika organizacijskega odbora srečanja prof. dr. Petra Glaviča bodo udeleženci Slovenskih kemijskih dnevov, na katerih sodelujejo tudi številni strokovnjaki iz tujine, obravnavali strokovna vprašanja v osmih skupinah, poudarek pa bodo dali prenosu dognanj in rešitev iz znanstveno-raziskovalnega dela v proizvodnjo. Organizatorji Slovenskih kemijskih dnevov so predstavili tudi sinočnji posvet o viziji in strategiji razvoja kemijske industrije v Sloveniji. Po besedah dr. Glaviča je kemijska, farmacevtska in polimerska industrija paradni konj slovenskega gospodarstva, nadpovprečno pa so uspešne tudi druge procesne industrije, med njimi proizvodnja pijač, celuloze in papirja, nekovin in naftnih derivatov. Kljub temu da so kemijska podjetja po dodani vrednosti na zaposlenega v vrhu slovenskega gospodarstva, pa še vedno občutno zaostajajo za uspešnostjo poslovanja kemijske industrije v najbolj razvitih državah Evropske unije, kjer država in kemijska podjetja namenjajo znatno več sredstev za raziskovalno-razvojno delo. Po mnenju strokovnjakov bo treba zato tudi v Sloveniji začeti vlagati v razvojno-raziskovalno delo na področju kemije najmanj 10 do 15 odstotkov prihodka, v naslednjih petih letih pa bo treba prenoviti tri četrtine obstoječih programov. Nujno je tudi stalno izobraževanje zaposlenih ter strateško povezovanje podjetij z domačimi in tujimi partnerji. V okviru Slovenskih kemijskih dnevov je dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo iz Maribora prof. dr. Valter Doleček pripravil sprejem za najbolj uspešne diplomante, ki so za svoje dosežke pri vključevanju v znanstveno-raziskovalno delo prejeli nagrade Sklada Henkel Slovenija. Zlati prstan in denarno nagrado so letos prejeli Amra Perva, Tatjana Čoh in magister Gorazd Sobočan. Kot je dejal dr. Doleček, njihovi dosežki kažejo na to, kako kakovostno je kemijsko izobraževanje v Sloveniji in kakšne možnosti imajo študentje za vključevanje v znanstveno-raziskovalno delo.

Referendum na Danskem

27. 09. 2000 00.00

Na Danskem so se davi odprla volišča, kjer se bo približno štiri milijone danskih volilcev na referendumu odločalo o uvedbi evra v svoji državi.

Tečaji delnic v Tokiu znova navzdol

27. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju pocenili. Na padec tečajev delnic na japonski borzi so vplivala neugodna gibanja na Wall Streetu, kjer je industrijski indeks Dow Jones zabeležil padec. Borzni indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 251,72 točke oz. 1,58 odstotka in trgovanje končal pri 15.676,90 točke.

Delnice v Tokiu danes navzdol

26. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju pocenili. Borzni indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 64,28 točke oz. 0,40 odstotka in trgovanje končal pri 15.928,62 točke.

Divji konec tedna na Wall Streetu

23. 09. 2000 00.00

Zadnji dan poslovnega tedna na newyorški borzi se je začel skorajda katastrofalno, saj so vrednosti delnic po vesti o slabših poslovnih rezultatih tehnološkega velikana Intel močno padle, pri čemer je indeks Dow Jones sredi dneva izgubil že 140 točk, Nasdaq pa več kot 210 točk. Borzni indeksi so si ob koncu poslvnega dne le opomogli in Dow Jones je v primerjavi s četrtkom porasel za 81,85 točke, oziroma 0,76 odstotka na vrednost 10.847,37 točke. Na tedenski ravni je Dow Jones izgubil 9,63 točke. Tehnološki indeks Nasdaq je v petek v primerjavi s četrtkom na koncu upadel le za 25,11 točke, oziroma 0,66 odstotka na vrednost 3.803,63 točke. Širši indeks Standard &#38

Šestnajsletnika obsodili zaradi vdorov v računalniške sisteme

22. 09. 2000 00.00

Na sodišču v ameriškem mestu Miami so včeraj nekega šestnajstletnika obsodili na šest mesecev zapora, ker je vdrl v mreže ameriškega obrambnega ministrstva, ameriške agencije za vesolje (NASA) in v zasebni strežnik, so danes sporočili iz ameriškega pravosodnega ministrstva. Šestnajstletnik, ki je na internetu uporabljal ime cOmrade, je od avgusta do oktobra 1999 večkrat vdrl v omrežje Agencije za znižanje stopnje nevarnosti (DTRA), ki je del ameriškega obrambnega ministrstva, in zlorabil več deset gesel. Vdrl je tudi v računalnik zasebnega uporabnika v Virginiji, in prestregel približno 3300 sporočil po elektronski pošti. Junija 1999 je cOmrade vdrl v 13 računalnikov centra agencije NASA za polete v vesolje v mestu Huntsville v ameriški zvezni državi Alabama in z njih snel različne programe v skupni vrednosti 1,7 milijona dolarjev. Sistem centra zaradi vdorov v omrežje ni deloval 21 dni, zaradi česar je nastala škoda, ki jo ocenjujejo na 41.000 dolarjev.

Črna gora ponovno razvrednotila dinar

21. 09. 2000 00.00

Denarni svet Črne gore je ponovno razvrednotil jugoslovanski dinar, ki je v tej republiki ZRJ vzporedna valuta. Od včeraj je tako nemška marka kot glavna valuta v Črni gori vredna 33 dinarjev (prej 30 dinarjev), pišejo beograjski zasebni časniki. Črnogorski monetarni svet je pojasnil, da je vrednost jugoslovanske valute spremenil zaradi večjih količin dinarjev, ki naj bi jih poslal Beograd v Črno goro za izplačilo zaostalih plač. Uradni tečaj dinarja je še vedno 6 dinarjev za nemško marko, tečajnica jugoslovanske centralne banke (NBJ) pa ima prav tako še vedno rubriko - posebna devizna stimulacija za vsak menjalni tečaj. Stimulacija za nemško marko znaša 14 dinarjev, tako da poslovne banke ob nakupu nemške valute izplačajo prodajalcu 20 dinarjev. Sicer pa je v Srbiji glavno merilo vrednosti tujih valut sivo devizno tržišče, na katerem je treba trenutno za eno marko odšteti 31 dinarjev, zanjo pa je mogoče dobiti 29 dinarjev.

Delnice na tokijski borzi se vzpenjajo

20. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se danes v povprečju podražili. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je zrasel za 334,12 točke oz. 2,07 odstotka na 16.458,31 točke.

Ponovno devalviran dinar

20. 09. 2000 00.00

Denarni svet Črne gore je ponovno razvrednotil jugoslovanski dinar, ki je v tej republiki ZRJ vzporedna valuta. Od včeraj je tako nemška marka kot glavna valuta v Črni gori vredna 33 dinarjev (prej 30 dinarjev).

IMF napoveduje rast svetovnega gospodarstva

20. 09. 2000 00.00

Mednarodni denarni sklad (IMF) v svojem letnem poročilu napoveduje, da bo svetovno gospodarstvo letos doseglo 4,7-odstotno gospodarsko rast, kar je za 0,5 odstotka več, kot so napovedali maja letos. Zasluge za izboljšano napoved gredo trajni gospodarski rasti Združenih držav Amerike, okrepljeni evropski gospodarski rasti ter okrevajočemu japonskemu gospodarstvu. Če se bodo napovedi IMF uresničile, bo to najvišja gospodarska rast po letu 1988. IMF napoveduje, da naj bi razmere v svetovnem gospodarstvu ostale takšne tudi naslednje leto. Letno poročilo je IMF objavil ob začetku rednega letnega srečanjem IMF in Svetovne banke, ki se ga bodo konec tedna v Pragi udeležili predsedniki vlad, finančni ministri in guvernerji centralnih bank iz 182 držav.

Delnice danes navzgor

19. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se danes v povprečju podražili. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je zrasel za 63,03 točke oz. 0,39 odstotka na 16.124,19 točke.

Delnice na tokijski borzi navzdol

18. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se danes v povprečju pocenili. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 152,12 točke oz. 0,94 odstotka na 16.061,16 točke.

Delnice na Wall Streetu padle še drugi teden

16. 09. 2000 00.00

Ameriški borzni strokovnjaki ocenjujejo, da so zadnje napovedi o poslovnih dobičkih glede na umirjanje gospodarstva preveč optimistične, kar se je izrazilo v slabem koncu tedna za Wall Street. Industrijski indeks Dow Jones je v petek v primerjavi s četrtkom izgubil 1,5 odstotka svoje vrednosti oziroma padel za 160,47 točke na vrednost 10.927,00. Tehnološki indeks Nasdaq je v petek že četrtič v tem tednu poslovni dan končal z nižjo vrednostjo. V primerjavi s četrtkom se je zmanjšal za 2 odstotka oziroma 78,63 točke. Podobno se je zgodilo tudi širšemu indeksu Standard &amp

Finec prvi nagrajenec nove nagrade

16. 09. 2000 00.00

Finski skladatelj Magnus Lindberg je prvi dobitnik nove nagrade mladih evropskih skladateljev, ki so jo letos podelili v Berlinu.

Turistični spominek Slovenije 2000

16. 09. 2000 00.00

Na letošnji razpis za Turistični spominek Slovenije 2000, ki sta ga razpisali Turistična zveza Slovenije in Združenje spominkarjev Slovenije, je 68 avtorjev poslalo 85 spominkov. Strokovna komisija je odločila, da priznanja in denarne nagrade v skupni vrednosti 600.000 tolarjev podeli Petru Ogrinu iz Ljubljane za serijo izdelkov iz porcelana, Ljubljančanki Renati Picej za priročnik Sledi do zaklada in zasebnemu podjetju Uko Kropa, ki se ponaša s svečnikom in črnilnikom.

Žito vse bolje na Hrvaškem

15. 09. 2000 00.00

Skupina Žito je v prvih sedmih letošnjih mesecih v primerjavi z enkim obdobjem lani količinsko povečala izvoz na Hrvaško za 55 odstotkov, vrednostno pa se je obseg izvoza na Hrvaško v omenjenem primerjalnem obdobju povečal za 68 odstotkov. Podjetja Skupine Žito so tako že v prvih sedmih mesecih letos dosegla 85 odstotkov vrednosti celoletnega lanskega izvoza. Najbolje so se v omenjenem obdobju prodajali Gorenjkini izdelki, in sicer čokolada, riževa čokolada in čokoladne rezine.

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZRJ

14. 09. 2000 00.00

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZRJ je znašal v avgustu 114 milijonov dolarjev, v osmih mesecih tega leta pa je dosegel vrednost 1,368 milijarde dolarjev, piše beograjski zasebni časnik Blic, ki se sklicuje na podatke jugoslovanskega zavoda za statistiko. ZRJ kot celota je v osmih mesecih 2000 izvozila blago v vrednosti 1,128 milijarde dolarjev, uvozila pa v vrednosti 2,496 milijarde dolarjev. Srbija je do konca avgusta izvozila blago v vrednosti 1,009 milijarde dolarjev, uvozila pa v vrednosti 2,237 milijarde dolarjev, kar pomeni, da znaša njen zunanjetrgovinski primanjkljaj 1,228 milijarde dolarjev.

So živila Kranj prevzela Gorenjski sejem?

13. 09. 2000 00.00

Ali je prevzem podjetja Gorenjski sejem le uspel? V zadnjem obdobju sta se za prevzem borili dve podjetji, to sta Engrotušin Živila iz Kranja. Prevzem je očitno uspel lokalnemu trgovcu.

Dražje delnice v Tokiu

13. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so danes uspeli pokriti del izgube iz prejšnjih dni. Borzni indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je porasel za 150,29 točke oz. 0,9 odstotka in trgovanje končal pri 16.190,52 točke. V zadnjih dveh delovnih dneh je Nikkei izgubil skupaj 450 točk.

Hotel Kompas bo povečal kapital

12. 09. 2000 00.00

Delničarji bohinjske družbe Hotel Kompas so na današnji skupščini soglasno sprejeli sklep o povečanju osnovnega kapitala družbe iz 122,5 milijona tolarjev na 362,5 milijona tolarjev z izdajo navadnih imenskih delnic v skupni nominalni vrednosti 240 milijonov tolarjev. Vse novoizdane delnice bo družba po sklepu skupščine prodala v naprej znanemu kupcu in delničarju družbe - ljubljanski družbi Upimo.

Cene nafte še vedno naraščajo

12. 09. 2000 00.00

Svetovne cene nafte so kljub dogovoru držav članic OPEC o zvišanju proizvodnje ponovno poskočile. V torek dopoldne se je v Londonu vrednost soda nafte vrste brent zvišala za 61 centov na 34,23 dolarja, kar je le nekoliko manj od rekordne vrednosti iz leta 1991. Na borzi v New Yorku pa je cena nafte dosegla 35,83 dolarja za sod, kar je le za cent manj od najvišje ravni v zadnjih 10 letih, in sicer iz časa Zalivske vojne.

Hrvaška omejuje dnevni uvoz

11. 09. 2000 00.00

Hrvaška carinska uprava je danes začela upoštevati navodilo finančnega ministrstva o carinjenju, s katerim je omejen količinski uvoz posameznih izdelkov za lastne potrebe. Gre za uvoz posameznih izdelkov, ne glede na vrednost blaga. Za uvoz blaga v vrednosti do 300 kun (okoli 8500 tolarjev) bo potnik oproščen plačila carine.

Delnice znova navzdol

11. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se danes spet obrnili navzdol. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 370,65 točke oz. 2,25 odstotka na 16.130,90 točke.

Okrepitev japonskih delnic

08. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na borzi v Tokiu so se po osmih dneh izgubljanja vrednosti danes spet obrnili navzgor. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je porasel za 201,09 točke na 16.501,55 točke.

Nagrado Jazzpar prejela Marilyn Mazur

08. 09. 2000 00.00

Dansko nagrado Jazzpar za leto 2001, ki jo podeljuje danski jazz center, v svetu jazza pa jo zelo cenijo, je prejela danska glasbenica Marilyn Mazur (45), je sporočila žirija.

Pivovarna Laško in Radenska o nakupu Prerade

06. 09. 2000 00.00

Potem ko je uprava Ljubljanske borze včeraj začasno zaustavila trgovanje z rednimi delnicami Pivovarne Laško in Radenske, sta ti dve družbi danes skladno s slovenskim zakonom o trgu vrednostnih papirjev in pravili Ljubljanske borze javno objavili podrobnosti. Neobjava podrobnosti o domnevno sklenjenem poslu je bila namreč razlog za zaustavitev trgovanja, borza pa je s tem želela zaščititi interese investitorjev. Kot sta skupaj zapisali družbi, je bila Pivovarna Laško 31. avgusta letos izbrana po sklepu hrvaškega sklada za privatizacijo kot kupec delniške družbe Prerada Split in pridobila pravico do nakupa delnic ter tako postala lastnica 63 odstotkov osnovnega kapitala te družbe. V lastniški strukturi Prerade iz Splita je udeležena tudi Radenska iz Radencev, ki ima v lasti 20 odstotkov osnovnega kapitala te družbe.

Japonske delnice sledile padcu tehnoloških delnic v ZDA

06. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju nekoliko znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je sledil padcu indeksa ameriških tehnoloških delnic Nasdaq in današnje trgovanje končal pri vrednosti 16.399,87 točke. To je 52,40 točke oz. 0,3 odstotka manj kot v torek.

Nikkei danes navzdol

05. 09. 2000 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je padel za 235,94 točke oz. 1,41 odstotka na 16.452,27 točke.

Uspešen obisk delegacije v Antalyji

05. 09. 2000 00.00

Predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in 15 slovenskih podjetij so danes iz Antalyje, kjer so se včeraj udeležili poslovne konference s predstavniki turških podjetij, odpotovali v Carigrad. Ogledali si bodo še potresno območje Adapzari-Gebze, kjer se bodo srečali s predstavniki podjetij s področja gradbeništva, sestali pa se bodo tudi predstavniki slovenskih in turških podjetij s področja delov za avtomobilsko industrijo. Slovenska gospodarska delegacija, ki jo vodi predsednik GZS Jožko Čuk, se bo v Turčiji mudila še do četrtka, 7. septembra.