vremenske katastrofe

Deroča voda je odnesla njegovo 15-letno prijateljico, zdaj toži naftno podjetje

31. 05. 2024 16.34

Benjamin je tvegal svoje življenje, ko je leta 2021 v poplavah poskušal rešiti svojo 15-letno prijateljico Roso. Prepričan je, da so za ekstremne podnebne dogodke, kot je bil ta, odgovorna podjetja, ki trgujejo s fosilnimi gorivi. Skupaj s še osmimi posamezniki so sprožili postopek proti naftnemu podjetju TotalEnergies, saj so prepričani, da je podjetje odgovorno za podnebne tragedije.

Bo zakon o obnovi po poplavah na mizi že letos?

01. 11. 2023 19.48

Medtem ko župani usklajujejo zakon za obnovo avgustovskega opustošenja narave, vreme ne odneha. A zakon bo urejal pomoč za posledice vseh ujm, ki še prihajajo. Bo ljudem skrajšal čakanje na pomoč? Poenostavil postopke? Na kaj lahko prizadeti računajo in kdaj bo zakon sprejet?

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla

14. 09. 2023 09.11

Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Strateško načrtovanje in zakaj ga v Sloveniji ni?

26. 08. 2023 18.00

V teh dneh se večji del naše države še vedno spopada s posledicami katastrofalnih poplav, ki so povzročile tako neznansko razdejanje in materialno škodo kot žal tudi izgubo človeških življenj. Poplave so, kot druga večja naravna katastrofa tega poletja, nastopile le nekaj tednov po eni izmed najhujših neviht v zadnjih dvajsetih letih, ki je – predvsem zaradi toče in uničujočega vetra – pustila znatno škodo na kmetijskem pridelku, domovih in drugi osebni lastnini naših državljanov.

Prvi metri novega vodovoda za Prevalje in del Raven, Korošce skrbi jesensko deževje

21. 08. 2023 19.21

Po 17 dneh od najhujše vremenske katastrofe v zgodovini Slovenije s Koroške prihajajo dobre novice. Z mednarodno vojaško pomočjo so položili prve metre novega vodovoda med Mežico in Prevaljami, saj je prejšnjega reka Meža v povodnji povsem uničila. Od njega je odvisnih približno 13 tisoč prebivalcev, ki pa bodo morali na pitno vodo čakati še več mesecev. Ponekod v Mežiški dolini so sicer še vedno povsem brez vode in plina, bojijo pa se tudi jesenskega deževja: že manjši nalivi bi lahko dokončno uničili še tisto, kar je ostalo po povodnji četrtega avgusta, zato od države pričakujejo sistemske rešitve.

Šefic: Naša naloga je priprava predlogov in prioritet ter skrb za realizacijo

18. 08. 2023 06.00

Kako se bo vlada Roberta Goloba spopadla s posledicami najobširnejše vremenske katastrofe v zgodovini samostojne Slovenije? Rešitve so na mizi, a še niso sprejete, med njimi pa izredna solidarnostna pomoč, enoletni moratorij na posojila za vse prizadete, ne le za podjetja, ter brezplačna nastanitev v prazna državna stanovanja ter domove za starejše. Kako bo potekala obnova, kako bodo na terenu delovale tehnične pisarne, kdo bo določal prioritete? V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost novi državni sekretar Boštjan Šefic, ki bo bedel nad obnovo po poplavah.

Delavcem na čakanju 80 odstotkov plače, večino bo krila država

07. 08. 2023 06.16

Država bo s subvencijami pomagala delavcem na čakanju, ki ne morejo na delo zaradi poplav, in podjetjem, ki ne morejo obratovati. Delavcem pripada 80 odstotkov plače, država pa bo krila 80 odstotkov tega zneska, je sporočil minister za delo Luka Mesec. Do njega bodo upravičeni že od 4. avgusta.

Zelenski poplavljeni Sloveniji: 'Poškodovanim želim čim hitrejše okrevanje'

06. 08. 2023 17.01

Pomoč in podpora po najhujših poplavah v zgodovini samostojne Slovenije prihajata z vsega sveta. Ob zapisih države poudarjajo, da bodo ekstremni vremenski dogodki in reševanje podnebne krize v prihodnje postali še pomembnejša tema pogovora. Med drugimi sta se na družbenem omrežju oglasila tudi ukrajinski in srbski predsednik, Volodimir Zelenski in Aleksandar Vučić, ki državi v času tragedije stojita ob strani.

Izredne razmere na potovanju: kakšne so vaše pravice?

25. 07. 2023 10.06

Imate rezervirane počitnice na Rodosu in ne veste, ali vam pripada vračilo denarja, če odpoveste aranžma pri turistični agenciji? Ali pa se morda sprašujete, kaj če se izredne razmere zgodijo tudi na destinaciji vašega potovanja? Zveza potrošnikov Slovenije je v luči požarov na grških otokih pripravila nekaj pojasnil glede pravic potnikov in turistov, ki se sprašujejo, kaj storiti, če na destinaciji potovanja pride do izrednih razmer.

Stanje v priljubljenih Zelencih po letošnji suši zelo zaskrbljujoče

09. 11. 2022 14.25

Priljubljeni naravni rezervat Zelenci je ogrožen, opozarjajo okoljevarstveniki. Namreč, njihove meritve so pokazale, da se je ob letošnji suši stanje v rezervatu izrazito poslabšalo. Medtem na območnem zavodu za varstvo narave upajo, da gre za enkraten dogodek.

Plameni pod nadzorom, za požari ostaja 'upepeljena' Dalmacija

14. 07. 2022 06.53

Požari v Dalmaciji še naprej gorijo, a so jih gasilci uspeli obvladati. Nenadzorovanega širjenja ognja ni, pogorišče je obkroženo. "Situacija v Raslini in Zatonu je pod kontrolo" so sporočili hrvaški gasilci. Zaradi požara je zgorelo najmanj 20 hiš, lažje poškodovanih je tudi nekaj gasilcev. Požari še zmeraj gorijo na območju med Vodicami, Zatonom in Raslino, župan Šibenika pa je štab civilne zaščite prosil, naj za območje razglasi stanje velike katastrofe.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'

10. 11. 2021 16.25

V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

'Doživeli smo najhujši orkan. Ne bom lagal, jokal sem'

05. 09. 2021 12.18

Nekaj ​​dni po tem, ko je orkan Ida udaril ob obalo Louisiane in povzročil opustošenje ob vzhodni obali ZDA, se razsežnosti katastrofe šele začenjajo razkrivati. Brez oskrbe z električno energijo je ostalo skoraj milijon oseb. Prebivalci so obupani, s solzami v očeh se ozirajo na porušene domove.

V zadnjih 50 letih petkratno povečanje vremenskih katastrof

01. 09. 2021 16.57

Vremenske katastrofe so se v zadnjih 50 letih povečale za petkrat, v veliki meri gre za posledico segrevanja planeta. Čeprav je zaradi izboljšanih opozorilnih sistemov umrlo manj ljudi, so katastrofe povzročile sedemkrat večjo gospodarsko škodo, kaže objavljeno poročilo Svetovne meteorološke organizacije (WMO). Trend naraščanja se bo nadaljeval.

Srednji Evropi, tudi Sloveniji, jeseni grozijo obilnejše padavine, celo poplave

13. 08. 2021 09.54

Vremenoslovci pri AccuWeather so objavili vremensko napoved za Evropo za letošnjo jesen. V naših krajih (predvsem v zahodni Sloveniji) naj bi padle večje količine dežja, izključene niso niti poplave. Predvsem v prvi polovici jeseni pa naj bi na Balkanu vztrajale visoke temperature, možni so novi vročinski valovi.

Ob obali Norveške v težavah tovorna ladja, posadko uspešno evakuirali

06. 04. 2021 17.16

Norveške oblasti so uspešno rešile posadko nizozemske tovorne ladje, ki se je znašla v težavah sredi razburkanega morja. Ladja se zdaj pomika proti obali, zaradi slabih vremenskih pogojev pa norveške oblasti skrbi, da se bo prevrnila in potonila, kar pa bi lahko privedlo do okoljske katastrofe.

Poplave v Indoneziji in Vzhodnem Timorju terjale več kot sto žrtev

05. 04. 2021 09.53

V poplavah in zemeljskih plazovih, ki so prizadeli Indonezijo in Vzhodni Timor, je umrlo več kot 100 ljudi. Na desetine ljudi še pogrešajo, tako da bi se število žrtev lahko še povzpelo, svarijo oblasti. Evakuacije potekajo, tisti, ki ne želijo zapustiti svojih domov, pa nujno potrebujejo zdravila, hrano in odeje.

Satelitski posnetki Nase razkrivajo razsežnosti katastrofalnih požarov v Avstraliji

09. 01. 2020 06.00

Vzrok za obsežne in uničujoče gozdne požare v Avstraliji v glavnem leži v ekstremni vročini in mesecih brez dežja. Kljub temu so avstralske oblasti ovadile vsaj 24 posameznikov, ki naj bi v zvezni državi Novi Južni Wales podtaknili požare. Ameriška vesoljska agencija Nasa pa je objavila satelitske posnetke Kengurujskega otoka pred požari in po njih.

Avstralija v strahu zaradi vrtoglavih temperatur, vpoklicali bodo 3000 rezervistov

04. 01. 2020 08.25

V Avstraliji še vedno divjajo obsežni gozdni požari, v katerih je umrlo že 23 ljudi, strokovnjaki pa ocenjujejo, da je zgolj v Novem Južnem Walesu poginilo vsaj 480 milijonov živali. Premier Scott Morrison je naznanil, da bo na pomoč priskočilo 3000 rezervistov. Vsi pa so v strahu, kaj bodo prinesle napovedane suhe, vroče in vetrovne razmere.

Ognjeni zublji v Avstraliji vidni iz vesolja

12. 11. 2019 07.54

Gasilci se v Avstraliji borijo z ognjenimi zublji. Oblasti svarijo, da se bodo zaradi suhega in vetrovnega vremena požari še širili in ogrožali domove ter življenja prebivalcev. Doslej so požari neverjetnih razsežnosti zahtevali tri življenja, več kot 100 ljudi pa je ostalo brez strehe nad glavo.

'Katastrofalno in žalostno. Izgubili smo vse od strehe navzdol'

08. 11. 2019 08.41

Po požaru doma na Okrešlju so pristojni začeli ogled pogorišča, a so ga zaradi slabega vremena morali prekiniti. Škoda je ogromna. Vsi osrednji objekti koče so pogoreli in ostali brez ostrešja. Nekaj pomožnih objektov v okolici koče je nedotaknjenih, med drugim zimska soba. V planinskem društvu Celje Matica so pretreseni, saj so v dom v zadnjem času vložili velike vsote denarja.

El Niño se (predčasno) vrača

11. 09. 2018 07.23

Kar 70 odstotkov možnosti je, da se bo do konca leta pojavil El Niño. To je vremenski pojav, ki se pojavlja ciklično in ima izredno močan vpliv na vremensko dogajanje po svetu, saj povzroča številne naravne katastrofe. Zadnji podatki pa kažejo še, da na dinamiko pojavljanja El Niña in njegove sestre dvojčice La Niñe vse bolj vpliva globalno segrevanje ozračja.

ZDA vseeno na poti do izpolnitve podnebnih ciljev: ne Trump, temveč podjetja z zmanjšanjem izpustov

02. 04. 2018 09.43

ZDA so se umaknile iz pariškega sporazuma, vendar so vseeno na dobri poti do izpolnitve podnebnih ciljev. Za to na bi z zmanjšanjem izpustov poskrbela tudi ameriška podjetja. "Pričakovati gre, da bi lahko ZDA, neodvisno od stališča administracije, izpolnile svoje zaveze, podane v Parizu," je povedal Guterres.

Posledice globalnega segrevanja tudi naravne in vremenske katastrofe: 'Nekaj delamo narobe s tem planetom'

09. 12. 2017 19.28

Splet je pred dnevi obkrožil posnetek sestradanega severnega medveda, ki popolnoma brez energije čaka na smrt. Arktika je zaradi globalnega segrevanja najbolj na udaru, površina ledu se krči, s tem pa tudi možnost preživetja za številne živalske vrste. "Video medveda me je pretresel, ni me pa presenetil," ob tem pravi slovenski fotograf Ciril Jazbec, ki je pogosto tudi sam priča takšnim prizorom.

'Podnebne spremembe so dejstvo in tisti, ki tega ne verjamejo, niso le skeptiki, ampak zanikajo obstoj znanosti'

21. 03. 2017 11.21

Znanstveniki, ki so sodelovali pri pisanju poročila o ekstremnih vremenskih razmerah v letu 2016, vsi po vrsti opozarjajo, da so podnebne spremembe dokazljivo dejstvo. "Človekov vpliv na okolje postaja vedno bolj očiten", opozarjajo strokovnjaki in dodajajo, da bodo vremenske katastrofe še bolj pogoste, če ne bomo stopili skupaj in začeli varovati naš planet.

Kako grožnjo ekstremnega vremena spremeniti v izziv?

23. 03. 2015 09.03

Z dobrim poznavanjem podnebja lahko preprečimo škodo ob vremenskih ujmah, prihranimo energijo in bolje izkoristimo naravne vire, zato pa potrebujemo zanesljive meritve. Od prvih stalnih meteoroloških meritev mineva 165 let, prve meritve pa smo imeli že leta 1786 v Piranu.

FOTO in VIDEO: Obiskali smo malo vesolje sredi Ljubljane in spoznali, da brez satelitov ne bi znali več živeti

06. 03. 2015 17.47

Veste, da EU in ESA nameščata satelite, ki bodo do konca desetletja omogočali bolj natančno navigacijo od ameriškega sistema GPS? Veste, da sateliti, ki jih plačujemo Evropejci, ob ujmah rešujejo življenja, hkrati pa razkrivajo tihotapce mamil?

Če ne ustavimo globalnega segrevanja, bomo zdrveli v pogubo

31. 03. 2014 09.44

V poročilu ZN o podnebnih spremembah strokovnjaki svarijo: količine izpustov ogljikovega dioksida povečujejo tveganja za poplave, lakoto, konflikte in migracije. Po njihovih ocenah bi lahko podnebne spremembe povzročile na tisoče milijard evrov škode in ogrozile naše preživetje.

FOTO: Satelitski posnetki razkrivajo 122 kosov velikih tudi do 23 metrov, ki bi lahko bili deli letala

26. 03. 2014 07.08

Iskanje letala se nadaljuje. Prejeli so nove satelitske posnetke. Na najnovejših posnetkih je 122 objektov, veliki so od enega do 23 metrov. Pojavila pa se je tudi informacija o nepojasnjenem signalu z letala.