vsebnost

De Boer tudi drugič pozitiven
29. 05. 2001 00.00
Iz španskega nogometnega velikana Barcelone so sporočili, da so tudi dodatne laboratorijske analize urina nizozemskega nogometaša ter njihovega člana Franka De Boerja potrdile preveliko vsebnost nandrolona. Prepovedano poživilo so v urinu kapetana nizozemske reprezentance odkrili 15. marca, po povratni četrtfinalni tekmi pokala UEFA med Barcelono in Celto iz Viga. De Boer je že zanikal jemanje prepovedanih poživil. Ni še znana višina morebitne kazni, ki naj bi doletela 30

Ruski carici zastrupljeni
15. 03. 2001 00.00
Ruski strokovnjaki so ugotovili, da so ruski carici Anastazijo Romanovo in Eleno Glinsko zastrupili. Živeli in umrli sta v 16. soletju. Znanstveniki ruske akademije znanosti so pri analizi posmrtnih ostankov obeh caric našli visoke deleže težkih kovin, predvsem svinca, živega srebra in arzena, zato predvidevajo, da sta bili ženski najverjetneje zastrupljeni.

Vlada določila ceno kravjega mleka
01. 03. 2001 00.00
Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejela uredbo o določitvi minimalne odkupne cene kravjega mleka, ki jo morajo mlekarne zagotoviti kmetom pri odkupu, da bi bile upravičene do izvoznih spodbud in ukrepov, predvidenih v tržnem redu za mleko in mlečne proizvode. Izhodiščna minimalna odkupna cena mleka brez davka na dodano vrednost za mleko s 3,7 odstotka mlečne maščobe in 3,15 odstotka beljakovin znaša 53,94 tolarja na liter in se poveča oz. zmanjša glede na ugotovljeno vsebnost skupnega števila mikroorganizmov in število somatskih celic. Kljub določitvi minimalne odkupne cene mleka, se bodo morali proizvajalci in predelovalci mleka o višini odkupne cene še dogovoriti.

V Nemčiji nov primer BSE
31. 01. 2001 00.00
V Nemčiji se je število primerov bolezni norih krav povišalo na 25. V zvezni državi Brandenburg so namreč odkrili prvi primer te bolezni, in to pri kravi, stari štiri leta in devet mesecev. Nemška vlada je danes sklenila, da bodo v državi zaklali 400.000 glav govedi, njihovo meso pa uničili. V Avstriji pa je izbruhnil škandal, ko so v krmi za prašiče nekega avstrijskega izdelovalca odkrili visoko vsebnost antibiotikov. Doslej so namreč domnevali, da so antibiotike za uporabo v živalski prehrani avstrijskim kmetom nezakonito prodajali le z Bavarske.

Svet Evrope zahteva prepoved DU izstrelkov
24. 01. 2001 00.00
Svet Evrope je v sredo zahteval prepoved izdelave, poskusov, uporabe in prodaje orožja z osiromašenim uranom ali plutonijem. Parlamentarna skupščina SE je pozvala odbor ministrov, naj od zveze NATO in ZN zahteva uvedbo programa zdravstvenega nadzora civilnega prebivalstva na Balkanu, vojakov, ki so sodelovali v operacijah, in predstavnikov humanitarnih organizacij ter novinarjev, ki so delali na tem ozemlju. Današnjega drugega zasedanja omenjenega odbora se je udeležilo 50 držav - 19 članic zveze NATO in države nečlanice, ki sodelujejo v mirovnih misijah v BiH in na Kosovu. Predstavnik ZDA je na srečanju posredoval nadaljnje informacije o vsebnosti plutonija v strelivu z osiromašenim uranom in obljubil, da bo podal poročilo na 600 straneh o natančni sestavi tega orožja, je sporočil tiskovni predstavnik zavezništva.

V veljavi tržni red za mleko
01. 01. 2001 00.00
Z današnjim dnem je začela veljati uredba o ureditvi trga z mlekom in mlečnimi izdelki, ki jo je vlada sprejela konec novembra. Glavna značilnost t.i. tržnega reda za področje mleka in mlečnih izdelkov je, da država ne določa več odkupne cene mleka, temveč se morajo o njej rejci pogajati neposredno z mlekarnami. Čas za to imajo samo še ta mesec, saj mlekarne v januarju prevzeto mleko plačujejo februarja.

Nevarna bakterija v sladoledu
19. 11. 2000 00.00
Iz francoske podružnice Nestleja, švicarskega prehrambenega giganta, so sporočili, da so s prodajnih polic umaknili eno izmed znamk svojih sladoledov. V njih so namreč odkrili večjo prisotnost bakterije listerije, ki lahko pri človeku povzroči povišano temperaturo, v hujši obliki pa tudi smrt.

Daum po pozitivnih testih ob službo
21. 10. 2000 00.00
Nemški nogometni strokovnjak Christoph Daum je po pozitivnih izvidih testov, s katerimi so mu dokazali uživanje mamil, ostal tako brez službe v moštvu Bayerja iz Leverkusna, kot tudi brez že napovedanega prevzema nemške reprezentance.

Nafta Lendava v težavah?
08. 09. 2000 00.00
Ministrstvo za okolje in prostor je v soglasju z ministrstvom za znanost in tehnologijo, ministrstvom za gospodarske dejavnosti in ministrstvom za ekonomske odnose in razvoj 21. avgusta letos izdalo odredbo o spremembah in dopolnitvah odredbe o kakovosti tekočih goriv glede vsebnosti žvepla, svinca in benzena ter pravilnik o kakovosti tekočih goriv, ki pri proizvodnji nafte predvidevata nižjo vsebnost žvepla.

Na OI brez Sotomayorja?
05. 08. 2000 13.42
Podpredsednik Mednarodne atletske zveze (IAAF), Šved Arne Ljungqvist, se huduje nad odločitvijo svoje organizacije, ki je kubanskemu skakalcu v višino Javierju Sotomayorju za eno leto znižala kazen, prisluženo lani zaradi uživanja kokaina. Po njegovem mnenju to ni prvi primer Sotomayorjevega uživanja nedovoljenih poživil, zato bi morali Kubancu prepovedati nastop na letošnjih olimpijskih igrah v Sydneyju. ''Vem, da je bil Sotomayor že večkrat pozitiven na preiskavah, zato menim, da bi moral ostati suspendiran. Prepričan sem, da je tudi nekaj prejšnjih testov pokazalo vsebnost kokaina v njegovem telesu,'' je zgrožen Šved, ki je zagrozil celo z odstopom z mesta podpredsednika IAAF, če bo Sotomayor zares nastopil na OI: ''Odločitev o skrajšanju suspenza je, kot da bi mi dali zaušnico. Vsekakor bo ljudem težko razložiti, zakaj smo dokazano dopingiranemu športniku dovolili spet nastopiti.''

Francozi zanemarjajo vodo iz pipe
05. 08. 2000 00.00
Francozi vse bolj zanemarjajo pitje vode iz pipe, je pokazala nedavno objavljena študija francoske Agencije za vodo in Inštituta ta okolje. Samo 58 odstotkov Francozov je namreč dejalo, da pijejo vodo iz pipe, medtem ko jih je leta 1989 kar 72 odstotkov prisegalo na vodo iz pipe. Omenjena študija kaže, da kar 45 odstotkov vprašanih, ki zavračajo vodo iz pipe, meni, da ima ta slab okus. 23 odstotkov vprašanih, ki "so nasprotniki vode iz pipe", pa meni, da je ta voda preveč klorirana, 13 odstotkov se boji raznih bolezni, deset odstotkov pa jih je strah prisotnosti strupenih snovi v vodi, ki priteče iz pipe. Za 39 odstotkov vprašanih Francozov je ustekleničena voda postala nujna pijača na mizi, medtem ko 22 odstotkov vprašanih hkrati pije vodo iz pipe in ustekleničeno vodo. Poročilo Inštituta za okolje o stanju okolja v Franciji in kvaliteti vode iz leta 1999 pa je pokazalo, da vsebnost nitratov vztrajno narašča na dveh tretjinah onesnaženega območja.

Oporečno mleko Pomurskih mlekarn
27. 06. 2000 21.45
Ob plenicah še vedno buri duhove pasterizirano mleko s 3,2 odstotka maščobe Pomurskih mlekarn, ki naj bi bilo oporečno, ker je vsebnost heksaklorbenzena presegla dovoljeno vrednost. To mleko so prodajali le v Pomurju, zdaj pa ga, dokazano brezhibnega, polnijo v ptujsko embalažo. Da je kriva embalaža, je ugotovil Inštitut za varstvo okolja mariborskega Zavoda za zdravstveno varstvo in pojasnil, zakaj je pred štirimi meseci izdal potrdilo, da je embalaža neoporečna.

Ponovno o primeru Ottey
09. 06. 2000 19.16
Generalni sekretar Mednarodne atletske zveze (IAAF) Istvan Gyulai je sporočil, da bo arbitražna komisija IAAF o primeru domnevnega jemanja prepovedanih poživil jamajške atletinje Merlene Ottey, varovanke slovenskega trenerja Srdjana Djordjevića, odločala med 16. in 18. junijem.

Planetoid Kleopatra ima obliko pasje kosti
08. 05. 2000 08.06
Ameriška vesoljska agencija NASA je objavila radarsko podobo planetoida (asteroida) 216 Kleopatra, ki je zelo podoben kosti za psa. Gre za podolgovato telo, dolgo 217 in široko 94 kilometrov, ki je na obeh koncih širše kot v sredini. Po NASA gre za prvo radarsko podobo kakega asteroida iz pasu med Marsom in Jupitrom, ki so jo dobili v laboratoriju Arecibo v Portoriku, kjer imajo največji radijski teleskop na svetu. Teleskop ima premer 305 metrov. Astronomi poznajo Kleopatro že od leta 1880, toda o njeni obliki niso vedeli ničesar. V času radarskega ''snemanja'' je bil planetoid oddaljen od Zemlje 171 kilometrov. Po mnenju strokovnjakov NASA ni možnosti, da bi Kleopatra kdaj trčila z Zemljo. Znanstveniki menijo, da ima asteorid nenavadno obliko zato, ker je nastal ob trčenju dveh večjih teles, njegovo barvo pa naj bi pojasnjevala velika vsebnost kovine, niklja in železa.

Planetoid Kleopatra ima obliko pasje kosti
07. 05. 2000 09.27
Ameriška vesoljska agencija NASA je objavila radarsko podobo planetoida (asteroida) 216 Kleopatra, ki je zelo podoben kosti za psa.

Policija zasegla šunko, okuženo z dioksinom
13. 04. 2000 08.39
Italijanska policija je včeraj zasegla več sto šunk iz Belgije, ki so vsebovale kancerogen dioksin.

Velik dobiček Swatyja
20. 03. 2000 14.19
Mariborska tovarna umetnih brusov Swaty je po revidiranih računovodskih izkazih lani ustvarila za 3,181 milijarde tolarjev prihodkov iz prodaje, kar je za 8,3 odstotka več kot v predhodnem letu. V primerjavi z enakim obdobjem leta 1998 je lanski čisti dobiček družbe porasel za skoraj 23 odstotkov na 190,8 milijona tolarjev, donosnost na kapital pa je dosegla 6,1 odstotka. Kot so sporočili iz Swatyja, so doseženi poslovni rezultati leta 1999 presegli načrtovane cilje, podjetje ima dober finančni položaj, ni zadolženo in nima težav s plačilno sposobnostjo.

Višja cena dizelskega goriva
25. 01. 2000 18.09
Za povišanje cen dizelskega goriva so se danes odločili tudi v drugi največji domači naftni družbi, koprskem OMV Istrabenzu, saj so na svojih bencinskih črpalkah ceno litra plinskega olja D2 povečali za 4,3 tolarja na 132,90 tolarja. V Petrolu so to storili že dan prej, ko so ceno litra dizelskega goriva na svojih bencinskih črpalkah dvignili prav tako za 4,3 tolarja, vendar pa po novem znaša natanko 133 tolarjev.

Antisocialno vedenje ima morda biološko podlago
18. 01. 2000 07.30
V slini zelo agresivnih dečkov so našli nižjo raven stresnih hormonov od pričakovane, kar bi lahko pomenilo, da ima njihovo vedenje biološko podlago, ki ga je težko zdraviti s svetovanjem, ugotavljajo otroški psihologi čikaške medicinske fakultete v poročilu, objavljenem v januarski številki revije Archives of General Psychiatry.

Končana predelava sladkorne pese
05. 01. 2000 17.20
V Tovarni sladkorja Ormož so končali s predelavo lanske letine sladkorne pese. Iz 467.000 ton sladkorne pese so pridelali 64.000 ton sladkorja. Ob tem so proizvedli še 16.000 ton melase in 21.000 suhih pesnih rezancev, ki se uporabljajo za živilsko krmo.

Baumann tudi drugič pozitiven
28. 12. 1999 19.31
V nemški Kreischi so predstavniki Nemške atletske zveze (DLV) danes objavili izide B-testa domačega atleta Dietra Baumanna. Tako kot 19. oktobra so bili tudi drugi testi pozitivni, v Baumannovi krvi pa so še enkrat dokazali vsebnost zloglasnega nandralona. Nemškemu tekaču zdaj grozi dveletna prepoved tekmovanj.

V slovenski pitni vodi preveč pesticidov
20. 10. 1999 20.24
Javni razpravi o kvaliteti pitne vode iz plastenk, ki so jo sredi avgusta sprožili Zeleni Gorenjske, se bo danes bržkone pridružila nova polemika. Revija Zdravje je organizirala testiranje vzorcev pitne vode, ki so jo obiskovalci sejma Narava Zdravje prinesli s seboj na ljubljansko sejmišče. Testiranje vzorcev te vode, ki jo vsak dan dobijo iz svojih pip, je pokazalo skrb zbujajoče rezultate.

Tudi drugi test Otteyeve pozitiven
16. 09. 1999 07.58
Jamajška atletska zveza je sporočila, da so bili tudi drugi, primerjalni testi njihove atletinje Merlene Ottey pozitivni. Podatke o tem jim je posredovala Mednarodna atletska zveza (IAAF).

Začelo se je obiranje hmelja
20. 08. 1999 13.29
Na nekaj manj kot 2000 hektarjih kmetijskih površin, ki so v Sloveniji zasajene s hmeljem, so danes začeli obirati pridelek. Največ, približno 70 odstotkov ali 1400 hektarjev površin je v Savinjski dolini, preostala pa na Koroškem, nekaj tudi na območju Ptuja in Ormoža ter v Posavju. Letošnje površine, zasajene s hmeljem, so v primerjavi z lanskimi manjše za približno pet odstotkov, predvsem zaradi svetovne krize v hmeljarstvu oziroma nizkih cen pridelka, je za STA povedal Iztok Košir, direktor celjskega Instituta za hmeljarstvo in pivovarstvo.

V Sloveniji ni živil, onesnaženih z dioksinom
27. 07. 1999 11.24
Nobene možnosti ni, da bi v Sloveniji na prodajnih policah našli živila, ki bi bila onesnažena z dioksinom. Tako lahko sklepamo iz izsledkov analize, ki so jo sredi prejšnjega meseca opravili na Zdravstvenem inšpektoratu Republike Slovenije, potem ko je v Belgiji izbruhnila afera z zastrupljeno živalsko krmo.

Piščančja afera
01. 06. 1999 21.34
Po bolezni norih krav grozi Evropi nov ''kmetijski'' škandal. V krmilni moki, ki jo dodajajo živalim belgijski lastniki piščančjih farm, naj bi našli kancerogeno snov dioksin. Razsežnosti morebitne katastrofe še niso znane, evropski minister za kmetijstvo Franc Fischler pa že napoveduje, da bo v kratkem prepovedal izvoz belgijskega piščančjega mesa. Zaradi afere sta ponudila odstop belgijska ministra za kmetijstvo in zdravstvo.

Dva kolesarja izključena z Vuelte
25. 09. 1998 13.39
Organizatorji kolesarske dirke Po Španiji so danes z dirke izključili dva španska kolesarja moštva Vitalicio, Juana Carlosa Domingueza in Daniela Calvero.

Evropska komisija bo proti Franciji sprožila postopek pred Evropskim sodiščem
03. 07. 1998 14.32
Evropska komisija se je odločila, da bo proti Franciji sprožila postopek pred Evropskim sodiščem, ker država ni izpolnila svojih obvez za izboljšanje kakovosti pitne vode v Bretanji.