vsiljevanje

Avtoserviserji prijavili Triglav, ta odgovarja: Navedbe so netočne
12. 05. 2025 18.23
Avtoserviserji, združeni v Slovensko društvo avtostroke (SDA), so Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK) prijavili Zavarovalnico Triglav zaradi sumov zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Trdijo, da so urne postavke za ličarska in kleparska dela, ki jim jih priznava zavarovalnica, nevzdržne. Zavarovalnica vse obtožbe zanika.

Sveto pismo prihaja na šolski urnik v Teksasu, številni ogorčeni
25. 11. 2024 19.35
V ameriški zvezni državi Teksas bo na urniku po novem lahko tudi poučevanje o Svetem pismu. To je po mesecih burnih razprav odločil odbor za izobraževanje in čeprav novost ne bo obvezna, so mnogi starši in učitelji ogorčeni, saj pravijo, da gre za kršitev ustave in neprimerno vsiljevanje krščanskih vrednot in vere. Zagovorniki novega učnega načrta pa odgovarjajo, da je Sveto pismo eno najpomembnejših besedil v ameriški zgodovini ter da se bodo razumevanje in bralne sposobnosti učencev izboljšale. Teksas tako uresničuje dolgoletna prizadevanja republikancev, ki v šolah želijo več verskih vsebin, podobne težnje imajo še nekatere konzervativne zvezne države.

Sojenje v zadevi Marina: obramba predlaga oprostilne sodbe
20. 05. 2024 19.17
Na sojenju v zadevi Marina so zagovorniki Sergeja Racmana, Dejana Šurbka, Vesne Ternovec in družbe Cratos predlagali oprostilne sodbe. Med drugim trdijo, da ekonomska korist od prostitucije drugih ni kaznivo dejanje, če pri tem ni posegov v avtonomno odločanje osebe o lastnem spolnem življenju.

V NSi vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma: 'Obljube nam ne zadoščajo'
31. 01. 2024 15.11
DZ bo o primernosti predloga energetskega zakona za nadaljnjo obravnavo odločal po obravnavi predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o tem zakonskem predlogu. Nasprotujejo mu tudi v SDS, koalicija pa vztraja, da si zasluži podporo. Vladna stran je medtem še enkrat zagotovila, da bodo določila glede naprav na lesno biomaso umaknili.

Velikemu hrupu in zgodovinski reklami sledita mir in tišina
20. 12. 2022 14.07
Toliko kritizirano svetovno prvenstvo v Katarju se je zaključilo s kronanjem novega "kralja" nogometa Lionela Messija. Nogometaši so vsi že doma, vprašanje pa je, kakšna bo zapuščina prvega SP v arabski državi.

Konec šova in upanja za najširše množice, v petek gre zares!
05. 12. 2022 10.41
Nogometno SP se je po dveh tednih vendarle začelo. Ostajajo zvečine veliki fantje, ki so spet prevladali, čeprav so jih manjši tu in tam zasenčili, toda tudi v nogometnem peskovniku vselej obveljajo pravila, ki so bolj ali manj vsem jasna. Torej tudi večji si lahko med seboj nagajajo, a se bodo že dogovorili, če ne danes, pa jutri. Manjši pa naj se umaknejo. Večji in močnejši imajo vplivnejše starše, katerih prepoznavnost je občutiti v odzivih piščalk vzgojiteljev, tokrat tudi vzgojiteljic. Kakšen malček mora biti izjema in ostati zraven, mora ohraniti upanje, da bo nekoč zrasel, sicer je ravnotežje porušeno, kar naj ne bi bilo dobro za priljubljenost prikupne igre v ugledni (?) ustanovi!

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?
22. 10. 2022 10.08
Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču
27. 08. 2022 16.44
V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Na točki nič na Manhattnu so se žrtvam poklonili s šestimi minutami molka
11. 09. 2021 11.29
Po napadih 11. septembra 2001 so ZDA šle v boj proti terorizmu – enotne. Danes je to država, ki je sprta sama s seboj, je te dni ob obletnici ocenil eden od analitikov. Ameriška družba je namreč danes globoko razdeljena, zato ni presenetljiv poziv ameriškega predsednika k enotnosti. A izziv ni ameriški, ampak globalen. "Politični jezik je postal glasnejši in bolj grob," o zapuščini napadov razmišlja belgijski premier Alexander De Croo. Po državi so potekale številne spominske slovesnosti.

KOMENTAR: Bi se raje utopili ali goreli na grmadi?
29. 08. 2021 07.26
S snemalcem sva prišla v Varšavo na dan obletnice varšavske vstaje. 1944. Na eni strani nacisti, na drugi strani Visle Sovjeti, vmes pa Varšavčani. 200.000 jih je izgubilo življenje, 85 odstotkov mesta je bilo porušenega do tal. Vstaja je bila zatrta. Sovjeti so se le še sprehodili po ruševinah in po dolgih mesecih nacistom zadali usodni udarec. In si podjarmili Poljsko. Poljska zgodovina je zapletena, dolga, a varšavska vstaja je poljski kult, vsi si jo lastijo, tudi tisti, ki sedaj odprto, javno podpirajo neofašizem. Ko se ob 17. uri 1. avgusta mesto ustavi, si v tisti minuti tišine duhovi mrtvih odpočijejo od praznih besed, obljub, lažnih upov in lakomne grabežljivosti. Minuta miru in spokoja. Zgolj minuta.

Mark Boris Andrijanič postal minister za digitalno preobrazbo
16. 07. 2021 07.20
DZ je Marka Borisa Andrijaniča imenoval za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44 – dodaten glas koaliciji je namenil Desusov Franc Jurša, ki pravi, da je že nekaj dni tarča političnih pritiskov. Andrijanič digitalno preobrazbo vidi kot "ekipni šport, v katerem lahko zmagamo le, če držimo skupaj". Po oceni Tonina imenovanje ministra kaže, da ima vlada še vedno ustrezno podporo v DZ in lahko mirno nadaljuje z delom.

Ob dnevu državnosti poleg uradne tudi alternativna proslava
23. 06. 2021 12.45
Proslava ob letošnji 30-letnici dneva državnosti bo tudi letos delila, namesto da bi združevala. Medtem ko bo osrednja državna proslava potekala na Kongresnem trgu, bo t. i. protestna ljudska skupščina alternativno proslavo organizirala na Prešernovem trgu. "Državna proslava ni naša proslava. Ni proslava za ljudi," so dejali in napovedali, da bodo "znova izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizijo prihodnosti ter složni zavzeli ulice in trge".

'Družba je ob umetnosti lahko samo boljša, strpnejša in bolj ustvarjalna'
01. 05. 2021 10.00
V SNG Drama Ljubljana nadaljujejo gledališko sezono 2020/21 s prvo slovensko uprizoritvijo drame Škorpijon vsestranske francoske ustvarjalke Véronique Olmi v režiji Nine Šorak. V uprizoritvi, ki izpostavlja družbeno perečo problematiko ksenofobije, fašistoidne ozkoglednosti in nesprejemanja drugačnosti, igrajo Saša Pavček, Iva Babić, Bojan Emeršič in Saša Tabaković.

Cepljenje maturantov priporočila državna komisija, posvetovalna skupina je bila proti
16. 04. 2021 10.48
Prednostno cepljenje maturantov je že konec marca vladi priporočila Državna komisija za splošno maturo, ki je opozorila na škodljive posledice za dijake, ki se ne bi mogli udeležiti spomladanskega roka mature zaradi okužbe ali karantene. Po drugi strani je posvetovalna skupina za cepljenje tej odločitvi nasprotovala, njeni člani opozarjajo, da gre za politično odločitev.

V Sloveniji zaradi težav, povezanih z alkoholom, vsak dan umreta dve osebi
17. 02. 2021 07.10
Po razigranem pustnem času, ki je letos zaradi epidemije covida-19 potekal v prilagojenih oblikah, se s pepelnično sredo v Katoliški cerkvi začenja 40 dni posta pred veliko nočjo. Začela se je tudi preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki poteka z geslom Moja poteza. Letošnja akcija je v znamenju solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, so izpostavili udeleženci novinarske konference.

Tožilstvo zavrglo ovadbo Pezdirja zoper kriminaliste NPU
15. 02. 2021 11.21
Posebni oddelek Specializiranega državnega tožilstva je po naših informacijah zavrgel kazensko ovadbo, ki jo je zoper kriminaliste Nacionalnega preiskovalnega urada dal Rado Pezdir, ker se ni strinjal z njihovimi ugotovitvami glede preiskave domnevnega pranja iranskega denarja v Novi ljubljanski banki.

Madžarska, Orbanov režim
24. 01. 2021 07.00
Primer Madžarske. Kakšna je geneza Orbanovega režima? Kako je prišlo do njega? Nevladna organizacija Freedom House je lani, 30 let po demokratičnih volitvah 1990, razglasila, da Madžarska ni več demokracija. To je rezultat desetletja vladanja premierja Viktorja Orbana in njegove stranke Fidesz. Kaj vse je prispevalo k temu, da znotraj sicer formalno demokratičnega okvirja, popolnoma nadzoruje vse aspekte madžarske družbe?

Sindikat ministrstvu očita zavajanje: 'V resnici jih briga za mlade'
31. 12. 2020 13.19
Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade, so prepričani v Sindikatu Mladi plus. Ministrstvu očitajo zavajanje in manipuliranje. "Sprejeti ukrep povečuje zaposlitvene priložnosti za vse delovno sposobne, zato nikakor ne gre za prisilno upokojevanje," pa odgovarjajo na ministrstvu.

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?
03. 11. 2020 17.04
Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Se je notranji minister Hojs glede dogodka na NPU zlagal poslancu Bakoviču?
23. 10. 2020 06.02
Poslanec Predrag Bakovič, SD, je na notranjega ministra Aleša Hojsa naslovil poslansko vprašanje glede domnevnih nepravilnosti pri navideznem odkupu prepovedanih drog, ki naj bi se nanašale na kriminalista Nacionalnega preiskovalnega urada. Odgovor Policije kaže, da si je odgovor Aleš Hojs izmislil.

Največja skupina drugorazrednih državljanov v Sloveniji smo ženske
26. 09. 2020 18.48
Kakšna država in kakšna družba razmišljata o odstopu od istanbulske konvencije? Kaj o nas pove, če nas vabijo k pisanju drugačnega besedila, ki zanika stoletja bojev za največje civilizacijske dosežke naše skupnosti? Zakaj Slovenija, kjer je nasilje doživela vsaka druga ženska od dopolnjenega 15. leta starosti, kjer cvetita seksizem in normaliziranje nasilja nad ženskami, kar naenkrat res ne potrebuje več tega najobsežnejšega in prvega mednarodno zavezujočega dokumenta o boju zoper nasilje nad ženskami in nasilje v družini?

Ker je rodila tretjega otroka, so jo sterilizirali
31. 07. 2020 09.09
Nekdanja prebivalka zahodnokitajskega mesta Urumči, 38-letna Zumrat Dawut, trdi, da so jo kitajske oblasti prisilile v sterilizacijo, saj je rodila tri otroke - enega več kot dovoljujejo kitajski zakoni. Dawutova pripada skupnosti Ujgurov, muslimanske manjšine, ki živi v zahodnokitajski provinci Šindžang.

Vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo?
08. 05. 2020 06.38
Predsednik odbora za gospodarstvo Branislav Rajić je na pobudo opozicijskih članov odbora prekinil sejo, na kateri naj bi obravnavali vladno poročilo o nabavah zaščitne opreme za boj proti novemu koronavirusu. V LMŠ, SD in Levici so opozarjali, da je vladni predlog sklepa, ki bi ga potrjeval odbor, v nasprotju s poslovnikom, zakonodajo in ustavo. V koaliciji so bili nasprotnega mnenja.

Nadzor Knovsa na NPU: Mahnič Bobnarjevi dejal, naj pomisli na svojo prihodnost
18. 02. 2020 19.31
"Neutemeljeni napadi na policijo in vsiljevanje izmišljenih zgodb o njenem delu so del vsakokratnih dramatičnih razmer v politiki in daleč od dejanskega dela kriminalistov," so v odziv na poročanje portalov blizu SDS zapisali na Generalni policijski upravi. Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Damir Črnčec in premier Šarec sta medtem zanikala poročanje o vzpostavitvi vohunske mreže.

Nenapovedan nadzor Knovsa na Nacionalnem preiskovalnem uradu
18. 02. 2020 19.26
Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je nenapovedano obiskala nacionalni preiskovalni urad. Po besedah člana komisije Žana Mahniča želijo preveriti sum, da naj bi premier Marjan Šarec in državni sekretar Damir Črnčec obveščevalne službe zlorabila za uveljavljanje svojih političnih interesov. Na NPU so vse ostro zanikali in zapisali, da niso dislocirana enota kateregakoli politika ali katerekoli politične organizacije.

O družbi spektakla
04. 01. 2020 10.30
Ob koncu osemdesetih let prejšnjega stoletja je ameriški komunikolog Murray Edelman politično komunikacijo definiral kot neprekinjeno obveščanje o novitetah in stalno konstruiranje in rekonstruiranje družbenih problemov, kriz, nasprotnikov in vodij, kar ustvarja zaporedni niz groženj in upanja.

'Pravila dejtanja': ko postanejo nadzor, žalitve in grožnje 'znaki ljubezni'
10. 11. 2019 12.30
Omejevanje stikov s prijatelji, nenehni nadzor, pregledovanje telefona, žalitve, vsiljevanje stila oblačenja ... O tej vrsti nasilja ne govorimo veliko, zato imajo mladi velikokrat popačene predstave o partnerskih odnosih. Nekateri celo menijo, da so to znaki močne ljubezni, a so takšni odnosi sčasoma slabši in nasilje vedno pogostejše.

O neoliberalizmu
28. 09. 2019 07.01
Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

Spolno nadlegovanje na eni najboljših gimnazij pri nas?
04. 09. 2019 18.31
Zdaj že nekdanja profesorica geografije in zgodovine toži Drugo gimnazijo Maribor. Nezakonito naj bi jo odpustili, ker je sodelavca prijavila zaradi spolnega trpinčenja. Najprej naj bi jo na večdnevni ekskurziji spolno nadlegoval on, po prihodu domov naj bi se nanjo verbalno spravila še njegova žena, prav tako profesorica.

Slovenija je mrtva, naj živi neoliberalizem!
17. 08. 2019 07.00
Z razpadom nekdanje federalne države je nacionalistična ideologija pokazala svojo moč preko homogenizacije naroda. Visoka stopnja nacionalne homogenosti je v Sloveniji (in večini drugih jugoslovanskih republik) razvila tako horizontalno kot vertikalno solidarnost. Ampak stanje vsesplošne evforije in zadovoljstva se je hitro končalo.