vstop v eu

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Turčija bo priključila turški del Cipra
10. 06. 2001 00.00
Predsednik samooklicane Turške republike Ciper Rauf Denktaš je izjavil, da se bo turški del Cipra v primeru vstopa grškega dela otoka v Evropsko unijo priključil Turčiji. "Storili bomo isto, kar bo EU naredila z jugom Cipra. Če bo Turčija čez deset oziroma petnajst let postala članica EU, se bomo pogovarjali o ponovni združitvi otoka", je poudaril Denktaš.

Težave so premagljive
09. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

Slovenija v EU ''po načrtu''
08. 06. 2001 00.00
Verheugen se je v okviru obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovori so tekli o vključevanju Slovenije EU in o slovenskih stalilščih do odločitev petnajsterice v zvezi s širitvijo. Po besedah Verheugna je evropska komisija zadovoljna s potekom pristopnih pogajanj s Slovenijo in z napredkom, ki ga je država naredila, saj je Slovenija ena najbolje pripravljenih kandidatk za članstvo v EU. V pogajanjih s Slovenijo sicer obstaja nekaj težav, ki pa niso nepremagljive. Med temi je komisar omenil dve, prostocarinske prodajalne (PCP) in vprašanje prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile. Glede PCP je Verheugen izrazil prepričanje, da bodo slovenske oblasti problem, ki naj ne bi vplival na proces širitve, rešile, saj gre nenazadnje za kredibilnost in ugled Slovenije, ki se je zavezala, da bo PCP zaprla.

Srečanje finančnih ministrov G5
08. 06. 2001 00.00
Na povabilo finančnega ministra Antona Ropa so se v Ljubljani srečali finančni ministri oz. njihovi namestniki s Češke, Madžarske, Poljske, iz Estonije in Slovenije. Omenjene države, ki sestavljajo t.i. skupino G5, sodijo v prvo skupino držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Gostitelj je s finančnim ministrom Češke Jirijem Rusnokom, Estonije Siimom Kallasom in Madžarske Mihalyjem Vargo ter namestnikom poljskega finančnega ministra Krystofom Nerssom izmenjal mnenja glede pomena srednjeročnega fiskalnega načrtovanja z namenom doseganja makroekonomske stabilnosti ter vpliva vstopa v EU na nacionalne proračune, spregovorili pa so tudi o izkušnjah držav s pripravo predpristopnih ekonomskih programov. Ministri so ob koncu srečanja oblikovali skupna stališča, ki jih bodo zastopali na dvostranskih pogajanjih z EU.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Prodi v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki je danes prispel na prvi uradni obisk v Slovenijo, je po pogovorih s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju pohvalil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v Evropsko unijo in izrazil pričakovanje, da bo Slovenija postala formalna članica povezave leta 2004. Tudi premier Drnovšek je poudaril, da želi Slovenija pogajanja skleniti do konca leta 2002, kar bi pomenilo, da bi lahko njeni državljani že sodelovali na volitvah v Evropski parlament dve leti kasneje. Sogovornika sta soglašala, da obstaja še nekaj odprtih vprašanj, ki pa jih je moč rešiti s sodelovanjem.

Kučan v Grčiji
06. 06. 2001 00.00
Predsednik grškega parlamenta Apostolos Kaklamanis je po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v Atenah dejal, da Slovenija izpolnjuje vse potrebne pogoje za vključitev v Evropsko v prvem krogu širitve, tako kot Ciper. Dodal je, da si želi grški parlament ob sprejemu Slovenije in drugih novih članic hkrati tudi sprejetje Cipra, ker bi s tem pomagali rešiti ciprsko vprašanje, če to do takrat še ne bi bilo rešeno. To je po besedah Kaklamanisa razlog, zakaj grški parlament ne bo mogel ratificirati nobenega drugega pridružitvenega sporazuma, če Ciper ne bo sprejet v EU v prvem krogu širitve. Poudaril je tudi, da to dejstvo nima nikakršne zveze z željo Grčije, da bi Slovenijo videli v EU, temveč pomeni le, da je nesprejemljivo, da bi bila EU talka Turčije, ki zaseda 40 odstotkov Cipra. Predsednik Kučan, ki je po srečanju s Kaklamanisom izrazil pričakovanje, da bo grški parlament istočasno ratificiral sporazum o članstvu v EU s Ciprom in Slovenijo, je v izjavi za slovenski novinarki izrazil pričakovanje, da bo v EU prevladalo stališče, da bodo Ciper sprejeli ne glede na odprto vprašanje njegovega statusa, ki se rešuje že 30 let, kar bi omogočilo normalno ratifikacijo pridružitvenih sporazumov vseh drugih članic. V nasprotnem primeru pa bi se znalo zgoditi, da bi ratifikacijo blokiral grški parlament.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

V Bruslju molčijo
29. 05. 2001 00.00
Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi pogajalci za vstop v EU, med njimi tudi Igor Bavčar, ki je izjavil da "vsaka odločitev, ki odlaga obveznosti, ki jih Slovenija sprejema v pogajanjih z EU, ogroža celoten pogajalski proces in kredibilnost države. Ne glede na to, da se odločitev nanaša na proceduro odločanja o referendumu o tem zakonu in ne na njegovo vsebino pa bo očitno vplivala na začetek veljavnosti zakona. Tega odlaga in na ta način tudi premika izvajanje obveznosti, ki jih je sprejel slovenski parlament in o njih seznanil tudi pristojne organe EU. Zato se mi zdi, da je ta razvoj dogodkov zaskrbljujoč." Po njegovi oceni bi lahko odločitev vplivala na potek in sklenitev pogajanj za vsaj tri poglavja pravnega reda EU, in sicer davke, carinsko unijo in zunanje ekonomske odnose.

Bavčar o zunanji meji z EU
29. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar, ki je zaključil dvodnevni obisk na Bavarskem, je namestnika predsednika bavarske vlade Güntherja Becksteina seznanil s pripravami Slovenije na vzpostavitev varnostnega, carinskega, in inšpekcijskega nadzora na bodoči zunanji meji EU. Bavčar je nastopil tudi pred odborom deželnega zbora za zvezna in evropska vprašanja, kjer je predstavil stanje pristopnih pogajanj in pripravljenost Slovenije za vstop v EU, pri čemer je še posebej izpostavil pomembno vlogo parlamentarcev v procesu širitve povezave. Minister Bavčar je deželne poslance pozval, naj pri seznanjanju volilcev o pomenu širitve upoštevajo osnovna načela pogajanj - ocenjevanje držav kandidatk glede na njihove sposobnosti in načelo diferenciacije.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Bavčar na Bavarskem
28. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je odpotoval na dvodnevni delovni obisk na Bavarsko, kjer bo z gostiteljem, tamkajšnjim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom, ter drugimi sogovorniki izmenjal poglede na odprta vprašanja v procesu slovenskega vključevanja v Evropsko unijo. Kot so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve, bo minister obisk izkoristil predvsem za predstavitev specifičnega položaja Slovenije na nekaterih področjih, kot sta prost pretok delovne sile in kapitala, ter se zavzel za polno spoštovanje načela diferenciacije med državami kandidatkami.

Ciper kmalu v EU?
26. 05. 2001 00.00
Ciprski zunanji minister Ioanis Kasulides je za tednik European Voice izrazil prepričanje, da bo njegova država v Evropsko unijo stopila v prvem širitvenem valu, tudi če do takrat problemi na grško in turško skupnost razdeljenega otoka ne bodo rešeni. Bilo bi politično in moralno nesprejemljivo Cipru odreči članstvo, potem ko smo storili vse, da bi našli politično rešitev, je minister mednarodno priznane vlade večinsko grškega dela otoka menil v pogovoru, objavljenem v zadnji izdaji tednika.

Zeman v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Granić v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Drnovšek kritizira Berlusconija
21. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je ob robu mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu reagiral na pomisleke kandidata za novega italijanskega premiera Silvia Berlusconija in kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vlade Giulia Tremontija glede širitve Evropske unije na Vzhod. Drnovšek je dejal, da so lahko le kratkovidni politiki nezadovoljni s širitvijo EU, piše v današnji izdaji nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Poljska kasneje v EU
21. 05. 2001 00.00
Poljska je tudi uradno potrdila, da je mogoče zaradi zaostankov v pristopnih pogajanjih realno pričakovati vključitev države v Evropsko unijo leta 2004, tj. leto kasneje, kot so sprva načrtovali v Varšavi. Zaradi pomanjkanja jasne politične volje, ki bi pospešila proces širitve, je pristop k uniji leta 2003, kot je bilo sprva načrtovano, nerealen, zato se poljska prizadevanja za vključitev v evropsko petnajsterico osredotočajo na januar leta 2004, je danes dejal vodja poljskega urada za evropsko vključevanje Jacek Saryusz-Wolski.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Finančno-borzna konferenca v Portorožu
17. 05. 2001 00.00
Generalni direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič je v Portorožu odprl 18. finančno-borzno konferenco, ki se je tudi letos začela s podelitvijo kristalne plakete za kakovostno in korektno obveščanje izdajateljev delnic iz borzne kotacije. Nagrado je dobila Droga, ki je v minulem letu najbolje obveščala svoje delničarje in javnost o poslovanju.

Dobra ocena za slovenska podjetja
16. 05. 2001 00.00
Po poročilu Gospodarske zbornice Slovenije so slovenska podjetja so med podjetji iz držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo srednje in vzhodne Evrope med najbolje informiranimi o evropski zakonodaji, prav tako pa so razmeroma dobro pripravljena na skupni trg.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

V EU z rešitvijo vprašanja pregnancev?
13. 05. 2001 00.00
Društvo nemških pregnancev je danes nemško vlado pozvalo, da pri pristopnih pogajanjih vzhodnoevropskih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji odpre tudi vprašanje kršitve človekovih pravic pri izgonu nemškega prebivalstva iz teh držav po drugi svetovni vojni. Društvo je ob tem pozvalo tudi EU, naj nove članice medse sprejme šele, ko bodo te odpravile odloke, ki kršijo človekove pravice in so omogočili izgon nemškega prebivalstva.

Ministrska konferenca v Ljubljani
12. 05. 2001 00.00
Evropska unija in države kandidatke so na ministrski konferenci v Ljubljani skupaj podprle začetek novega kroga pogajanj v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) novembra letos v Katarju. Med stališči petnajsterice in kandidatk glede tem, ki naj bi bile predmet teh pogajanj, "razlik, o katerih bi bilo moč govoriti kot o razlikah, ni", je po konferenci poudaril evropski komisar za trgovino Pascal Lamy. Slovenska ministrica za gospodarstvo Tea Petrin pa je kot poseben dosežek konference izpostavila dogovor, da se bodo kandidatke aktivno vključile v pripravo in usklajevanje stališč EU za nova trgovinska pogajanja.

BSE v Sloveniji malo verjetna
12. 05. 2001 00.00
V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Poljska podpira vstop Slovenije v Nato
10. 05. 2001 00.00
Poljski zunanji minister Wladyslaw Bartoszewski je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da so odnosi s Slovenijo brez odprtih vprašanj in zelo prijateljski, s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom pa sta največ pozornosti namenila predlogu uvedbe sedemletnega prehodnega obdobja pri prostem pretoku delovne sile po širitvi EU ter pobudi Dunaja o strateškem partnerstvu s srednje- in vzhodnoevropskimi državami. Wladyslaw Bartoszewski je tudi ponovil odločitev Poljske, da podpre vstop Slovenije v Nato na vrhunskem srečanju zveze novembra prihodnje leto.

Slovenija ob dnevu Evrope
09. 05. 2001 00.00
Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Rupel za jasen urnik širitve
07. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.