vstop

Kacin sprejel Bana Ki-moona

22. 11. 1999 15.16

Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je sprejel veleposlanika Republike Koreje Bana Ki-moona, ki je posebno pozornost namenil bilateralnemu sodelovanju med državama, in sicer zelo uspešnemu ekonomskemu sodelovanju.

Gaspari na Švedskem

22. 11. 1999 14.54

Finančni minister Mitja Gaspari je danes na povabilo švedskega ministra za finance Bosse Ringholma odpotoval na tridnevni delovni obisk na Švedsko.

Avstrijska politika do manjšin kot zgled?

21. 11. 1999 09.13

Vodja avstrijskih svobodnjakov in koroški deželni glavar Joerg Haider je včeraj na 10. kongresu o narodnostnih manjšinah v Evropi, ki poteka v avstrijski Železni Kapli, poudaril, da je Avstrija s svojo politiko do narodnostnih manjšin lahko zgled številnim evropskim državam.

Ogata v Čečeniji

19. 11. 1999 07.46

Rusija je prvič od začetka vojaške operacije v Čečeniji včeraj dovolila vstop v to severnokavkaško republiko delagaciji visokih predstavnikov iz tujine na čelu z visoko komisarko ZN za begunce Sadako Ogato. Pred dobrim tednom so Rusi v zadnjem trenutku preprečili že dogovorjeni obisk delegacije OVSE v Čečeniji.

Članstvo Turčije v EU

18. 11. 1999 15.39

Po pogovorih s predsednikom turške vlade Buelentom Ecevitom, sta danes v Carigradu grški premier Kostas Simitis in francoski predsednik Jacques Chirac izjavila, da podpirata članstvo Turčije v Evropski uniji.

Evropska komisija pomaga kmetijskim organizacijam

16. 11. 1999 16.59

Delegacija Evropske komisije bo jutri v Ljubljani predstavila program pomoči kmetijskim organizacijam Slovenije. To je del 2,5 milijona evrov vrednega projekta, ki pomaga nacionalnim kmetijskim organizacijam v desetih državah Srednje in Vzhodne Evrope.

Obisk v odboru za obrambo DZ

16. 11. 1999 16.07

Predsednik odbora za obrambo DZ Rudolf Petan je danes sprejel delegacijo odbora za mednarodne odnose estonskega parlamenta pod vodstvom njegovega predsednika Andresa Taranda. Petan je sogovornike seznanil s slovenskimi prizadevanji za vključitev v zvezo NATO. Po njegovem mnenju se je Slovenija sicer oddaljila od Balkana, vendar pa to še ne pomeni, da je lahko ravnodušna do dogodkov na tem območju. Zatrdil je, da Slovenija želi imeti dejavno vlogo pri stabilizaciji razmer v tem delu Evrope.

Sklenjen dogovor med ZDA in Kitajsko

15. 11. 1999 12.31

Kitajska in ZDA sta po poročanju neke kitajske tiskovne agencije sklenili dogovor o vstopu Pekinga v Svetovno trgovinsko organizacijo. Minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng in ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky pa sta dogovor tudi uradno že podpisala.

Kitajska na poti v WTO

15. 11. 1999 08.42

Pogajanja med ZDA in Kitajsko o sprejemu slednje v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) napredujejo. Potem ko je ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky v soboto v Pekingu svoje pogovore s premierom Zhu Rongjijem označila kot produktivne, so pogajalci obeh držav v nedeljo pospešeno nadaljevali pogajanja. Kitajska si že 13 let prizadeva za vstop v WTO in upa, da ji bo to uspelo še pred vrhom WTO, ki bo od 30. novembra do 3. decembra potekal v Seattlu.

Čečenski viri potrdili vstop ruskih sil v Bamut

14. 11. 1999 10.45

Čečenski uradni viri so danes potrdili, da so ruske sile vstopile v Bamut na zahodu Čečenije, vendar tega uporniškega mesta še nimajo pod nadzorom.

Ruske sile zavzele Gudermus

12. 11. 1999 21.18

Ruska vojska je okrepila letalske in topniške napade na čečensko prestolnico Grozni in Bamut, ruske sile pa so danes zavzele mesto Gudermes. Obe strani sta imeli v zadnjih bojih velike izgube.

Minister Senjur danes v Trstu

12. 11. 1999 13.40

Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je danes obiskal Trst, kjer se bo srečal s predstavniki Slovenskega deželnega gospodarskega združenja (SDGZ) in s predsednikom vlade dežele Furlanije Julijske krajine Robertom Antonionijem.

Podbregar sprejel španskega kolega Valderasa

11. 11. 1999 15.54

Načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Iztok Podbregar je danes z vojaškimi častmi sprejel načelnika španskega generalštaba generala Santiaga Valderasa Canestra, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji, so sporočili z obrambnega ministrstva.

OVSE v Ingušetiji

11. 11. 1999 14.40

Norveški diplomat Kim Traavik, ki vodi misijo OVSE, je obiskoval dve begunski taborišči v Ingušetiji in dejal, da je begunska situacija v pokrajini zelo resna. V poročilu urada za človekove pravice je zapisano, da v Ingušetiji umre iz dneva v dan več civilistov. Begunci pa morajo za prehod meje čakati vsaj tri dni.

Zveza NATO v obdobju po hladni vojni

10. 11. 1999 16.21

Nacionalni odbor za ameriško zunanjo politiko (NCAFP) je pripravil predavanje Brenta Scowcrofta, nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost predsednika ZDA Georga Busha, s temo Zveza NATO v obdobju po hladni vojni.

Juri na triateralno srečanje

10. 11. 1999 14.33

Državni sekretar na MZZ Franco Juri je na novinarski konferenci povedal, da se bo v petek v Trstu udeležil srečanja državnih sekretarjev zunanjih ministrstev Slovenije, Italije in Madžarske.

Vrata odprl strokovni sejem Lesteh

10. 11. 1999 14.12

V gorenjski prestolnici se je danes začel mednarodni sejem sodobne tehnologije na področju obdelave lesa in proizvodnje pohištva - Lesteh. Štiridnevno prireditev organizirata Obrtna zbornica Slovenije in slovensko deželno gospodarsko združenje iz Trsta, udeležuje pa se je 89 razstavljavcev, pri čemer je neposredno navzočih 29. Število tujih razstavljavcev znaša 64, na sejmu pa je moč videti eksponate iz 12 držav.

Napeto na Kavkazu

09. 11. 1999 19.21

Rusija se je odločila, da začasno prekine zračne povezave z več severnokavkaškimi mesti in približno desetimi muslimanskimi državami, da bi mednarodnim islamskim teroristom preprečila vstop v Rusijo, je danes, sklicujoč se rusko vlado, poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Lombardero in Potočnik o procesu širitve EU

09. 11. 1999 13.45

Pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Jaime Garcia Lombardero je danes v Ljubljani poudaril, da je širitev ena najpomembnejših priložnosti, ki jih ima EU v 21. stoletju in je zgodovinska naloga za mirno združitev celine. Po mnenju Evropske komisije je leto 2002 ciljni datum, do katerega bi se unija morala pripraviti na širitev in vključitev najnaprednejših kandidatk, ki izpolnjujejo koebenhavnske kriterije za članstvo v uniji, je poudaril Lombardero, obenem pa dodal, da bodo ratifikacijski postopki nato trajali vsaj še eno leto. Vodja ožje pogajalske skupine Janez Potočnik pa je poudaril, da Slovenija v procesu vstopanja v EU noče skrivati svojih problemov, obenem pa izrazil prepričanje, da ciljnega datuma pripravljenosti za vstop v EU ne bi smeli prelagati zaradi notranjepolitičnih razprav.

Indonezijski predsednik v Mjanmaru

07. 11. 1999 20.32

Novi indonezijski predsednik Abdurrahman Wahid se je danes v mjanmarski prestolnici Yangon sešel z vodilnimi predstavniki tamkajšnje hunte, pri čemer pa se ni srečal z glavno opozicijsko voditeljico Aung San Suu Kyi.

EU ne bo sodelovala pri pogajanjih

05. 11. 1999 15.25

Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je v Tokiu dejal, da Evropska unija ne želi sodelovati v pogajanjih o vključitvi Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Znanje za obrambo domovine

05. 11. 1999 15.01

S krajšo slovesnostjo so v Centru vojaških šol zaznamovali zaključek šolanja častnikov in podčastnikov Slovenske vojske, ki so postali diplomanti 12. redne generacije. Letošnje šolanje na poveljniško štabni šoli je prvič doslej končal tudi predstavnik tuje vojske.

O zaščiti slovenske manjšine v Italiji

02. 11. 1999 21.54

Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes v Ljubljani sestal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora italijanskega senata in članom stranke demokratične levice Giangiacomom Migonejem. Sogovornika sta izpostavila pomen čimprejšnjega sprejema zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v italijanskemu parlamentu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah

02. 11. 1999 19.16

Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

Prve žrtve med čečenskimi begunci

02. 11. 1999 18.14

Zaradi nevzdržnih humanitarnih razmer na inguško-čečenski meji je umrlo že več čečenskih beguncev, so sporočile inguške oblasti. Najmanj ena oseba pa je umrla v gneči, ki je pritiskala na žico, ki označuje mejo. Število beguncev, ki so se zatekli v Ingušetijo, Dagestan, Severno Osetijo in na območje Stavropola, se je medtem povzpelo že na 195.000, je danes sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. V zadnjih 24 urah je iz Čečenije prispelo le 566 ljudi, saj je bila Rusija pod pritiski EU prisiljena omogočiti prehod iz Čečenije. Ruski vojaki na meji so tudi povečali nadzor nad begunci, včeraj pa so poročali tudi o streljanju, vendar nobena oseba ni bila ranjena. Inguški predsednik Ruslan Aušev je potrdil, da so ponoči na čečensko-inguški meji umrli štirje ljudje.

Prijeli deset tujcev

02. 11. 1999 12.46

Policisti Policijske postaje Murska Sobota so včeraj prijeli tri državljane Romunije, ki so nedovoljeno prešli slovensko mejo, sedem državljanov ZRJ pa so prijeli policisti PP Lendava.

Novi krog pogajanj na Severnem Irskem

01. 11. 1999 18.43

V Belfastu so se pod vodstvom ameriškega posrednika Georga Mitchella znova pričela pogajanja med sprtima stranema na Severnem Irskem, med katoliki in protestanti. Na pogajanjih, ki sicer trajajo že devet tednov, naj bi se dogovorili o uresničevanju lani podpisanega mirovnega sporazuma, ki ostaja na mrtvi točki zaradi nerešenega vprašanja o delitvi vlade. Protestanti namreč kot pogoj za vstop Irske republikanske armade (IRA) v vlado zahtevajo njeno razorožitev.

Na severnoriskih pogajanjih le razumevanje stališč

31. 10. 1999 10.13

Sprti strani na Severnem Irskem, katoliška Sinn Fein in protestantski unionisti, sta po pogajanjih o mirovnem procesu v Belfastu danes sporočili, da sedaj razumeta stališča nasprotne strani, vendar pa še nista pripravljeni spremeniti lastnih, da bi dosegli napredek v mirovnih pogajanjih. To je doslej edini rezultat osem tednov trajajočih pogajanj, ki jih je vodil nekdanji ameriški senator in posrednik George Mitchell.

V Gruziji potekajo parlamentarne volitve

31. 10. 1999 10.11

V Gruziji potekajo parlamentarne volitve. Najresnejša kandidatka za zmago je Državljanska zveza Gruzije tamkajšnjega predsednika Edvarda Ševardnadzeja, njen glavni tekmec pa je blok Prenova Gruzije, ki ga vodi Aslan Abašidz, guverner pokrajine Adžarije in oster kritik predsednika države.

Rokometaši Pivovarne Laško na Poljskem

26. 10. 1999 19.00

Po dveh prepričljivih zmagah v kvalifikacijah za vstop v ligo prvakov z avstrijskim moštvom Remus Baernbach-Koeflach čaka rokometaše Celja Pivovarne Laško v soboto, 29. oktobra, na Poljskem tekma prvega kroga skupine B z ekipo Iskra Lider Market iz Kielca. V novi sezoni je načrt Celjanov ponoviti dosežke iz minule sezone ali celo narediti korak naprej. Pred dobrima dvema tednoma je bilo žrebanje skupin lige prvakov na Dunaju za slovenske prvake srečne roke, saj bodo nastopili v dokaj lahko skupini, skupaj z Iskro Lider Market (Poljska), Hapoel Rishon Le Zion (Izrael) in Alpi Prato (Italija). Celjani so po sobotnem derbiju državnega prvenstva na Kodeljevem, ko so s tesnim izidom premagali Prule 67, vso pozornost namenili uvodni tekmi v ligi prvakov, ki se bo na Poljskem začela v soboto ob 18. uri.