vzgojne

Telefonom v šolah bo očitno odzvonilo
08. 05. 2025 16.27
Vlada je potrdila predlog novele zakona o osnovni šoli, ki po navedbah ministrstva jasneje opredeljuje vzgojno delovanje, med drugim se omejuje uporaba elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. V obvezni program se uvaja nov predmet informatika in digitalne tehnologije. Prvotni predlog za opisno ocenjevanju v 3. razredu pa so opustili.

Tonin posvaril pred razpadom šolskega sistema
05. 04. 2025 11.52
Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.

Pregledovanje torb, omejitev elektronskih naprav in kaznovanje staršev
24. 03. 2025 09.57
Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi, vključuje določbe o zagotavljanju varnosti, med drugim omejuje uporabo elektronskih naprav in omogoča pregled šolskih torb. Ob več neopravičenih izostankih od pouka bi lahko šola obvestila CSD in zoper starše podala predlog za prekršek. Predviden je nov predmet o digitalnih tehnologijah.

V Bologni vsak novorojenec dobi dres lokalnega kluba
07. 03. 2025 17.28
Kako povečati interes lokalnega okolja in ljudi izpred televizijskih zaslonov vrniti nazaj na stadione, je vprašanje, na katerega slovenski športni kolektivi običajno nimajo pravega odgovora. V Italiji stvarem strežejo drugače. Nogometni prvoligaš iz Bologne vsakemu novorojencu podari uradni dres, s čimer želi klub približati lokalnemu okolju.

Telefoni v šolah: ministrstvo bo začelo razpravo
04. 03. 2025 15.43
Namen peticije skupine Odklopi.net ni prepoved uporabe telefonov v šolah ampak omejitev, so na razpravi ugotavljali predstavniki Odklopi.net, staršev, šol in stranke Vesna. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pa bo začelo razpravo o predlogih rešitev glede rabe telefonov v šolah. Med predlogi je zakonska omejitev rabe telefonov in drugih digitalnih naprav, so navedli. Hkrati so poudarili, da le prepoved ne bi rešila pretirane in nenadzorovane rabe telefonov med mladimi. Ta je postala širši družbeni problem.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00
Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Nasilne učence bi začasno izključili iz šole, koalicija je proti
25. 09. 2024 12.50
Poslanci so sejo državnega zbora začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.

Mama napadenega učenca: Rane se počasi celijo
04. 07. 2024 19.48
Po pretresljivem incidentu na brežiški Osnovni šoli Velika Dolina, ko je 14-letni šestošolec napadel in hudo poškodoval učenca devetega razreda, je Policija kazensko ovadila dva mladoletnika, osumljena kaznivega dejanja nasilništva. "Rane se počasi celijo," nam je sporočila mama napadenega, ki pozdravlja delo Policije.

Policija po nasilju v šoli na tožilstvo podala kazenski ovadbi zoper dva mladoletnika
03. 07. 2024 20.16
Policija je v zvezi z nasilnim dogodkom na Osnovni šoli Velika Dolina na pristojno tožilstvo podala kazenski ovadbi zoper dva mladoletnika. Osumljena sta kaznivega dejanja nasilništva, eden pa tudi neupravičenega slikovnega snemanja. Da napadalec ni deloval sam, je Policija ugotovila s pomočjo posnetka napada na omrežju TikTok, poroča TV Slovenija.

Šole pri kaznovanju nemočne? 'Vzgojne opomine lahko šolski inšpektorat razveljavi'
12. 06. 2024 17.39
Po ponedeljkovem fizičnem napadu 14-letnika na sovrstnika, ki je zdaj že v domači oskrbi in na srečo trajnih fizičnih posledic ne bo imel, je večina učencev osnovne šole Velika Dolina zjutraj vendarle upala sesti v šolske klopi. Vzdušje ni najbolj sproščeno, dodaja ravnateljica, ki nam je potrdila, da 14-letni napadalec v šolo ni prišel in praga osnovne šole do konca tega šolskega leta, ko bodo tam tudi ostali učenci, ne bo prestopil. S starši se bodo skušali dogovoriti za prilagojen, morda individualen način poučevanja, a vsi ti vzgojni pristopi, opozarja mediator in ravnatelj osnovne šole Kašelj, niso tako enostavni, kot se slišijo v teoriji. In kaj na očitke odgovarja glavni šolski inšpektor?

Osnovna šola uvedla kodeks oblačenja in strožja pravila obnašanja
12. 04. 2024 13.36
Ena od slovenskih osnovnih šol je v letošnjem letu uvedla kopico novih pravil, med drugim jim ta velijo, kakšno oblačenje je na njihovi šoli dovoljeno, zaposlenim pa pravila omogočajo tudi pregled torb in osebnih predmetov, če obstaja sum, da bi bili ti lahko nevarni. Ravnateljica šole poziva tudi starše, da se s svojimi otroki večkrat pogovorijo, kaj je v šolskem okolju primerno in kaj ne.

Vojska obljublja manj pokanja na Počku
06. 03. 2024 18.01
Načrt dejavnosti Slovenske vojske na vadišču Poček je v letošnjem letu bistveno drugačen od lanskega, je po sestanku z vodstvom Občine Postojna ter ravnatelji tamkajšnjih šol in vrtcev povedal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved. Upoštevali so namreč tiste pripombe, ki so domačine najbolj motile in jezile.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'
03. 12. 2023 17.24
Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.

Matjaž Javšnik: Bil sem že v odhajanju, v lebdeči svetlobi
26. 10. 2023 06.00
Pa ka si ti nor?! se že 30 let, kolikor traja njegova kariera komika, sprašuje Matjaž Javšnik. Novembra se ob okrogli obletnici službovanja humorju v družbi slavnih prijateljev odpravlja na turnejo po slovenskih mestih, pri skoraj dve uri dolgi predstavi pa mu bosta na odru delala družbo tudi legendarni Alfi Nipič in igralska kolegica Tina Gorenjak. Ljubljenec domačega občinstva je pred 30 leti postal z vlogo prismuknjenega Izija v legendarni televizijski komediji TV Dober dan, aktualna predstava Pa ka si ti nor?! pa bo kombinacija njegovih največjih uspešnic iz preteklosti, aktualnih zadev in novega materiala.

Če bo mama 13-letnika spoznana za krivo, jo čaka dolga zaporna kazen
23. 05. 2023 10.23
Je mama 13-letnika, ki je moril na beograjski osnovni šoli, zanemarjala ali zlorabljala? To zdaj v primeru ugotavlja tožilstvo, ki bo tekom preiskave mamo dečka tudi zaslišalo. Če bo spoznana za krivo, jo lahko po obtožnici za to kaznivo dejanje doleti tudi do pet let zapora. Oče sedmošolca je že vse od zločina v priporu.

Felda: Če obstaja utemeljen sum, se šolsko torbo lahko pregleda
10. 05. 2023 06.00
Po napadih v Srbiji bo tudi v Sloveniji v petek potekal dan nenasilja. Več o tem je v oddaji 24UR ZVEČER povedal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. "Zagotovo policija v šole ne sodi," meni, prav tako rešitve ne vidi v povečanem številu varnostnikov. Spregovoril je tudi o pooblastilih učiteljev in pojasnil, da se torbo, če obstaja utemeljen sum, lahko pregleda. "Ne tako, da se jo učencu iztrga iz rok, ampak se ga povabi, da sam pokaže, kaj je v torbi," je povedal.

'Glavni vzrok za agresijo je v nevzgojenosti in v nesprejemanju odgovornosti'
20. 04. 2023 18.38
Primer medvrstniškega nasilja v Celju pretekli teden je bil le eden od mnogih, opozarjajo strokovnjaki. Preplavili so splet in družbena omrežja, o njih tudi vse pogosteje poročamo mediji. Ob tem pa se vseskozi sprašujemo, kdo je kriv, da so taki prizori že normalen del našega vsakdana. In če so bili za to še pred desetletji krivi nasilje v družini, droge in alkohol, je treba danes vzrok iskati drugje.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00
"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00
V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

11-letni sin Roda Stewarta med nogometno tekmo prepeljan v bolnišnico
12. 12. 2022 06.00
Pevec Rod Stewart je spregovoril o neprijetnem dogodku, ko so morali njegovega 11-letnega sina prepeljati v bolnišnico, ker je ta med nogometno tekmo doživel napad panike. Kot je povedal 77-letni zvezdnik, je Aiden nenadoma pomodrel, nato pa je izgubil zavest, zato so ga morali hospitalizirati. Kdaj natančno se je to zgodilo, ni razkril.

Ministrstvo za izpolnjevanje zavez iz Bele knjige, ki naj bi odpravile anomalije
28. 09. 2022 10.02
Po opozorilih sindikatov, da sta slovensko sodstvo in zaporski sistem na skrajnem robu zmogljivosti, s pravosodnega ministrstva sporočajo, da se zavedajo posebnosti kadrovske problematike javnih uslužbencev v sodstvu. Zavezali so se, da bodo v čim večji meri sledili predlaganim rešitvam iz t. i. Bele knjige, ki je nastala na podlagi analize strukture obstoječih delovnih mest in končno dočakala obravnavo na vladi. V zakonodajnem postopku je tudi sprememba Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, po kateri se bodo na novo zaposleni pravosodni policisti uvrstili v 24. plačni razred. Kjer pa bo neto plača ostala enaka.

Sindikat opozarja: Sodstvo in zaporski sistem sta na skrajni meji zmogljivosti
26. 09. 2022 13.05
Večina javnih uslužbencev na sodiščih prejema minimalno plačo, zato je povsem razumljivo, da zaposleni s sodišč in zaporov dnevno odhajajo in se zaposlujejo na bolje plačanih delovnih mestih, pravijo v Sindikatu delavcev v pravosodju. Primanjkljaj sodnega osebja že povzroča zastoje v sojenju in če ne bo premikov na tem področju, bodo nastale resne motnje, opozarjajo. Sprašujejo se, do katere točke se bo še stopnjevala ignoranca politične oblasti.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Akcija 40 dni brez alkohola z geslom Smej se
02. 03. 2022 08.10
Po pustnih dneh se v Katoliški cerkvi s pepelnično sredo začenja 40 dni posta pred veliko nočjo. V sodobnosti to ne pomeni le odpovedovanja mesnim jedem, ampak tudi razvadam. Ena od teh je tudi alkohol, zato se začenja tudi akcija 40 dni brez alkohola. Ta tokrat poteka z geslom Smej se. Tudi letošnja akcija je v znamenju solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, so izpostavili udeleženci novinarske konference.

Materinski dan: praznovanje v Sloveniji in po svetu
09. 02. 2022 00.15

'Starši niso krivi za težave, a nosijo ključ do ozdravitve'
05. 12. 2021 07.06
Po objavi članka o najstnici, ki so jo desetletje pestili panični napadi in se je soočala s šolsko ter socialno fobijo, depresijo, motnjami hranjenja, generalizirano anksioznostjo in samomorilnostjo, obupani starši pa so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal, saj jih je sistem pustil na cedilu, smo na strokovnjakinjo, specialistko klinične psihologije, naslovili vprašanja o duševnem zdravju kot družinskem izzivu. Kako prepoznati stisko mladostnika? Kako mu pomagati? Kako to vpliva na odnose v družini? In kdaj je čas za strokovno pomoč?

Za prevzem poštnih pošiljk, razen v poslovalnicah, ni treba več izpolnjevati pogoja PCT
27. 11. 2021 07.44
Vlada je med izjeme za izpolnjevanje pogoja PCT vključila še poštne pošiljke in prevzem blaga v dostavi. Čeprav morajo izvajalci še vedno izpolnjevati pogoj PCT, ta za potrošnike ni več potreben, razen za prevzem v poštnih poslovalnicah. Vlada je sprejela tudi nekatere druge spremembe, med obšolske dejavnosti odslej štejemo tudi obiskovanje glasbene šole, samotestiranje otrok pa se šteje tudi za izpolnjevanje pogoja PCT pri kolektivnem uresničevanju verske svobode. Brezplačni HAT-testi pripadajo le osebam s prebivališčem ali delodajalcem v Sloveniji, zunanje sejemske dejavnosti pa morajo biti ograjene tako, da se ne da vstopiti mimo uradnega vhoda.

Med epidemijo 8 do 14 odstotkov odraslih pilo več alkohola kot pred njo
16. 11. 2021 11.54
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v razpravi o alkoholni problematiki v luči epidemije covida-19, ki jo je pripravil v okviru projekta SOPA, opozoril na problematiko porasta težav z alkoholom in povezanimi duševnimi stiskami. Zaskrbljujoče je tudi, da je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč v letu 2020 znašal 37 odstotkov, kar je šest odstotkov več kot v letu 2019.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.