vzhodni trg

V Moskvi velika vojaška parada, Putin ob boku Šija
09. 05. 2025 07.02
V Moskvi je ob današnji 80. obletnici konca druge svetovne vojne potekala velika vojaška parada z udeležbo več tujih državnikov, med njimi kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Kljub opozorilom Bruslja sta se slovesnosti udeležila tudi slovaški premier Robert Fico in srbski predsednik Aleksandar Vučić. V nagovoru narodu je Putin dejal, da se bo Rusija vedno borila proti nacizmu in rusofobiji. Zatrdil je, da celotna Rusija podpira ofenzivo na Ukrajino.

V Novi Gorici odprli prenovljeno železniško postajo
31. 01. 2025 15.34
V Novi Gorici so slovesno odprli prenovljeno železniško postajo. Kot je v nagovoru poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, gre za pomemben korak k izboljšanju železniškega prometa v regiji in številne prednosti za potnike. Po prenovi v Novi Gorici ostaja le postaja za potniški promet, tovorni pa se seli drugam.

Xiaomi Redmi Note 14: Profesionalna fotografija in vzdržljivost sta glavni značilnosti nove serije
22. 01. 2025 00.15
Od 21. januarja do 28. februarja izkoristite 15 odsotni popust za pametne telefone serije Redmi Note 14 (Redmi Note 14 Pro+ 5G, Redmi Note 14 Pro 5G, Redmi Note 14 Pro in Redmi Note 14).Obenem boste prejeli še pametno zapestnico Xiaomi Smart Band 9 Active in brezžične slušalke Redmi Buds 6 Lite.

Pet najboljših božičnih sejmov letošnjega leta
14. 12. 2024 18.36
Božič je pred vrati, množice pa so že preplavile božične sejme po vsej Evropi. Organizacija European Best Destinations vsako leto na podlagi glasovanja popotnikov pripravi seznam najboljših božičnih sejmov. Letos so prejeli več kot 590.000 glasov, največ pa jih je dobila madžarska prestolnica Budimpešta. Med najboljšimi petimi so se znašli še dve francoski mesti ter romunsko in poljsko mesto.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka
10. 12. 2024 07.00
Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Dino Kužnik: Kot imigrant bom morda prikrajšan za kakšno svoboščino
23. 11. 2024 08.00
Dino Kužnik se je pred desetletjem zaradi dela grafičnega oblikovalca preselil v Združene države, kjer se je uveljavil kot fotograf. Pred objektiv je postavil ameriškega raperja Tylerja, The Creatorja, sodeloval s podjetji, kot sta Puma in Tesla, od leta 2021 pa deluje tudi mali založniški studio za fotoknjige Aliens in Residence, ki ga je ustanovil s prijateljem. Pravi, da je trenutno njegov dom New York, saj tam preživi večino časa in gradi kariero, a bo Slovenija za vedno ostala del njegove identitete, kamor se vrača vsako leto.

'Njihove mame umirajo, da imate vi lahko trendovskega psa'
29. 09. 2024 15.12
"Če teh psov ne bi po naključju našli in zasegli, bi bili danes že pri novih lastnikih. Kako veste, da ravno vaš pes, ki ste ga prevzeli na črpalki, parkirišču ali nekje na poti, ni bil še včeraj tak?" je ob fotografijah iz zavetišča Horjul, na katerih so izčrpani pasji mladički, ki se – okuženi z giardio, corono in so parvo pozitivni – borijo za življenje, zapisala strokovnjakinja za prevzgojo psov. Psi, ki prihajajo iz pasjih tovarn, bodo imeli celo življenje vedenjske posledice, opozarja. Travme, ki jih imajo mame, se namreč prenašajo na mladičke. In še: vsak, ki se za takega psa odloči, podpira nadaljnje mučenje psov.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

'Prvi od mnogih prevzemov': hrvaški Studenac prevzel šentjursko Keo
16. 09. 2024 13.38
Prevzem šentjurske trgovske verige Kea predstavlja odlično izhodišče za nadaljnjo širitev v Sloveniji, je ob predstavitvi posla v Ljubljani dejal član uprave za prevzeme in integracije v hrvaški trgovski verigi Studenac Andrija Topić. Vrednosti posla niso razkrili, so pa napovedali, da bodo ohranili zaposlene in dobavitelje družbe Kea.

Odprtje Centra Rotovž napovedano za pomlad 2026
11. 09. 2024 14.14
Izgradnja Centra Rotovž, ki je eden največjih infrastrukturnih projektov na področju kulture v državi, se kljub še ne docela dorečenemu financiranju nadaljuje. Župan Saša Arsenovič je med predstavitvijo gradbišča novinarjem napovedal odprtje za pomlad 2026. Ob tem je omenil tudi načrt za prenovo mestne hiše s poročno dvorano.

Prenova železniške postaje v Novi Gorici poteka po načrtih
20. 08. 2024 13.59
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala gradbišče na železniški postaji v Novi Gorici. Poudarila je, da prenova postaje poteka po načrtih. Projekt naj bi bil tako kot številni drugi v mestu zaključen do 8. februarja prihodnje leto, ko bo Nova Gorica skupaj z Gorico postala Evropska prestolnica kulture.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32
Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

Finančni komentar: Kupuj, ko je kri na ulicah
23. 04. 2024 08.12
Samo v petek je tržna kapitalizacija družb iz kluba veličastnih sedem – Google, Apple, Microsoft, Tesla, Nvidia, Amazon in Meta – padla za 380 milijard evrov, najbolj je strmoglavila Nvidia, ki je vodilna v razvoju umetne inteligence. Slab teden za Nasdaq in za polprevodniško industrijo.

Zavezništvo pristanišč proti organiziranemu kriminalu
24. 01. 2024 20.56
V Antwerpnu so ustanovili zavezništvo evropskih pristanišč, katerega namen je povezati evropske in nacionalne oblasti ter pristanišča v EU v boju proti trgovini z drogami. Zavezo so podpisali na dan, ko je novo poročilo osvetlilo trg opioidov v Evropi. Ta postaja vse bolj zapleten ter čedalje bolj ogroža zdravstvo in varnost na stari celini. Padec gojenja maka v Afganistanu ni vplival na pomanjkanje heroina v Evropi, balkanska pot pa ostaja ključna transportna pot zanj. Poročilo je plod dela Evropskega centra za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) in Europola.

Mlade najbolj skrbita stanovanjska problematika in razmere na trgu dela
04. 12. 2023 16.05
Mlade pestijo predvsem stanovanjska problematika in negotove razmere na trgu dela, ki se skupaj odražajo na slabem duševnem zdravju, so se strinjale sodelujoči v razpravi o možnostih in priložnostih, ki jih nudi evropska kohezijska politika pri izzivih in potrebah mladih. Dogodek je organiziralo ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.

Ruske sile napadle Odeso, Kijev poziva k okrepitvi dobave orožja
06. 11. 2023 15.32
Ruske sile so ponoči s štirimi raketami in 22 brezpilotnimi letali napadle ukrajinsko regijo Odesa, pri čemer je zračna obramba sestrelila 15 dronov in eno raketo. V napadu je bilo poškodovanih več objektov, osem ljudi pa je bilo ranjenih, so sporočile ukrajinske oblasti. Medtem pa je ukrajinska predsednica vlade dejala, da bo Ukrajina v roku dveh let dosegla pričakovane reforme, ki so potrebne za članstvo v EU. Kljub temu je vztrajala, da noče, da bi na bližajočem se vrhu voditeljev, kjer bodo odločali o širitvi EU, glasovali "le iz sočutja". Zelenski pa je na obisk v Kijev povabil tudi nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.

'Svet doživlja dolgotrajen porast ponudbe in povpraševanja po kokainu'
26. 06. 2023 10.32
V poročilu Združenih narodov je navedeno, da je trg kokaina v razcvetu, njegova ponudba po vsem svetu narašča, trgovina z metamfetaminom pa se zdaj širi tudi zunaj ustaljenih trgov, vključno z Afganistanom, kjer se ta droga proizvaja. Leta 2021 naj bi na svetu drogo uživalo več kot 296 milijonov ljudi.

Teden v znamenju pedal, smrtonosne podmornice in grimas prisrčnega princa
24. 06. 2023 15.28
Teden je minil v znamenju pisanih zastavic in transparentov. Slovenija je za kolesarje najprej navijala na Dirki po Sloveniji, v četrtek pa na državnem prvenstvu v kronometru. Hladili smo se v prvem letošnjem vročinskem valu in z avtomobilov spirali saharski pesek. V globinah Atlantika je potekala iskalna akcija za podmornico, katere dele so naposled našli med razbitinami Titanika.

Digitalno plačevanje spreminja panogo plačil
23. 06. 2023 00.15
Slovenija je med državami, ki so najbolj vezane na gotovino tako med prodajalci kot med kupci. Na prodajnih mestih je kar 73 % transakcij fizičnih oseb opravljenih gotovinsko, razkrivajo podatki Evropske centralne banke. To Slovenijo uvršča na neslavno tretje mesto v EU po deležu uporabe gotovine.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14
Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo
23. 01. 2023 06.00
Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Von der Leynova znova na obisk v Kijev
14. 09. 2022 09.36
Ursula von der Leyen je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu napovedala, da bo odpotovala v Kijev na pogovor k ukrajinskemu predsedniku Zelenskemu. Govorila bosta o tem, kako Ukrajino vključiti v evropski notranji trg. Napovedala je tudi 100 milijonov evrov za pomoč pri obnovi šol v Ukrajini.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49
Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Rusko napredovanje v Donbasu, tudi Lisičansku grozi obkolitev
23. 06. 2022 19.53
Rusija vse bolj stopnjuje svoje napade na vzhodni ukrajinski fronti. Zaradi vse večjega napredovanja ruskih sil v Lisičansku se bo morala ukrajinska vojska morda umakniti iz tega ključnega mesta, saj ji sicer grozi obkolitev. Ruskim silam je namreč že uspelo zavzeti dve vasi na jugu mesta. Ključni svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je dejal, da je bitka za Severodonetsk in Lisičansk dosegla "strašljiv vrhunec". Medtem naj bi ruska mornarica dobila ukaz za polaganje min v pristaniščih Odesa in Očakov, z namenom blokade ukrajinskega izvoza žita pa naj bi že minirala tudi reko Dneper.

Ukrajina osvobodila več vasi na jugu države, Rusi zavzeli del Severodonecka
07. 06. 2022 17.45
Ukrajinske sile naj bi nedavno prevzele nadzor nad nekaterimi vasmi na meji med črnomorskima regijama Mikolajiv in Herson in ubranile več ruskih protinapadov. Medtem je ruski obrambni minister Šojgu dejal, da so ruske sile v celoti zavzele stanovanjska območja mesta Severodoneck in da nadzorujejo skoraj celoten Lugansk. Iz urada ukrajinske generalne državne tožilke pa so sporočili, da so od začetka invazije na Ukrajino ruske sile ubile več kot 260 otrok.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23
Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Vzpon iliberalizma na periferiji EU v razmerah krize kapitalizma
02. 04. 2022 07.00
Mineva že več kot tri desetletja, odkar je Francis Fukuyama objavil najprej znameniti esej, pozneje pa še knjigo z naslovom Konec zgodovine. V kontekstu padca berlinskega zidu in poraza Sovjetske zveze v hladni vojni ter realsocializma v Evropi, čemur je sledilo obdobje tretjega vala demokratizacije (Huntington), se je zdelo, da sta liberalna demokracija in kapitalizem postala univerzalni. Hkrati pa je bilo eksplicitno predpostavljeno, da je demokracija mogoča le v liberalnih in kapitalističnih družbah, kar je tudi pomenilo izenačitev liberalne demokracije z demokracijo nasploh. Ta teza je še posebej stavila na združenost oz. enačenje demokracije s kapitalizmom.

Opozicija bo poskusila prodajo Save Madžarom preprečiti še na izredni seji DZ
16. 02. 2022 16.49
Skupina poslancev večjega dela opozicije s prvopodpisanim poslancem LMŠ Branetom Golubovićem na čelu je v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje na temo prodaje deleža sklada York v družbi Sava Madžarom. Na njej se bodo vnovič zavzeli za to, da vlada kot skupščina Slovenskega državnega holdinga (SDH) doseže uveljavitev predkupne pravice. S tem namenom so v SD medtem zagnali tudi spletno peticijo Podpis za Slovenijo. Za uveljavitev predkupne pravice ima sicer država časa še 13 dni.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

'Branje omogoča osvobajanje duše'
21. 11. 2021 08.00
V Združenih arabskih emiratih v mestu Šardža smo obiskali enega največjih knjižnih sejmov na svetu. Njegova velikost, odprtost do sveta in različnih kultur ter predvsem spoštovanje do tiskane besede prevzema vsakega obiskovalca. Organizator sejma navdušuje z ljubeznijo do knjig, ki jo je bilo moč začutiti v besedah, iskrica v očeh pa je potrdila, da je ljubezen iskrena.