zaščita prebivalstva

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Banke lahko za osnovni plačilni račun zaračunavajo največ 4,90 evra

18. 02. 2025 13.28

Banka Slovenije bo zgornjo mejo nadomestila, ki ga lahko banke zaračunajo potrošniku za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ohranila nespremenjeno pri mesečnem znesku 4,90 evra oziroma za upravičence do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka pri 1,47 evra, so sporočili iz banke.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno

15. 01. 2025 17.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'

30. 11. 2024 19.42

Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo

07. 10. 2024 06.32

Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

Katere naloge morajo opravljati upravne enote v času stavke?

03. 05. 2024 08.38

V času stavke je težavno priti do zadev, ki jih včasih nujno potrebujemo. Še posebej v zdravstvu in na upravnih enotah. Zato smo pri Ministrstvu za javno upravo preverili, katere so sploh nujne naloge, ki jih upravne enote morajo opraviti, tudi v času stavke.

Na Studencu pri Postojni v okolje iztekla večja količina gnojnice

19. 02. 2024 11.45

Na Studencu pri Postojni je v okolje iztekla večja količina gnojnice. Kljub takojšnjemu ukrepanju se je precejšen del prelil na nižje ležeče območje in se premika proti Nanoščici. Vode iz vrtin na območju nesreče iz preventivnih razlogov začasno ne bodo uporabljali, a vodooskrba prebivalstva ni prizadeta.

V porastu gripa in okužbe dihal: NIJZ svetuje cepljenje

15. 01. 2024 14.37

Gripa in akutne okužbe dihal so med prebivalstvom v porastu, pojavljajo se v vseh zdravstvenih regijah. Cepljenje proti gripi je zato za vse, ki se želijo zaščititi, še vedno smiselno, pravijo na NIJZ. V letošnji sezoni se je sicer proti gripi cepilo 115.722 prebivalcev Slovenije.

Pirc Musarjeva: Brez ukrepanja postajamo soodgovorni za umiranje otrok v Gazi

15. 11. 2023 18.56

Pobijanje civilistov in otrok je zločin, je glede dogajanja na Bližnjem vzhodu jasna predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Brez ukrepanja postajamo soodgovorni za umiranje otrok v Gazi. Pomagati jim moramo zdaj," je še opozorila ter palestinski Hamas in Izrael pozvala, naj se pogledata v ogledalo. Medtem je več deset organizacij in gibanj v javnem pismu premierja Goloba in zunanjo ministrico Fajonovo pozvalo k prekinitvi diplomatskih stikov z Izraelom ter uvedbi sankciji proti tej državi. Pozvali so ju tudi, naj se konkretneje zavzameta za prekinitev napadov na Palestince. Fajonova sicer namerava v kratkem obiskati regijo.

Konec arom v elektronskih tobačnih izdelkih, posloviti se bo treba od kadilnic

09. 11. 2023 11.02

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, je sporočila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. Poglavitni novosti sta prepoved arom v elektronskih cigaretah in kajenja v kadilnicah.

'Ni pomembno poimenovanje prekinitve spopadov, ampak zaščita civilistov'

26. 10. 2023 17.12

Po mnenju premierja Roberta Goloba ni pomembno poimenovanje prekinitve spopadov na Bližnjem vzhodu, ampak zaščita civilistov. Voditelji EU morajo sprejeti jasno stališče, da je treba zaščititi civiliste na obeh straneh in vzpostaviti humanitarne koridorje, je dejal. Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel je poudaril potrebo po zaščiti civilnega prebivalstva na območju Gaze.

Neomejen dostop do vode: luksuz, ki ga počasi izgubljamo

16. 10. 2023 11.52

Voda je v središču naraščajoče globalne krize, ki grozi ljudem in vsem bitjem na Zemlji, v poročilu z zgovornim naslovom "Visoka cena poceni vode" opozarja organizacija za varstvo narave WWF. V 50 letih je svet izgubil tretjino močvirnih območij, medtem ko so se populacije sladkovodnih živali povprečno zmanjšale za kar 83 odstotkov. Za večino Evrope dostop do vode še vedno ni vprašljiv, čeprav so v nekaterih delih, recimo v Španiji, že občutili, kako je, ko je prične primanjkovati.

Varhelyi se je prenaglil, EU ne prekinja humanitarne pomoči Palestincem

10. 10. 2023 16.02

Evropski komisar za sosedstvo Oliver Varhelyi se pred objavo na omrežju X, da EU ustavlja razvojno pomoč Palestincem, ni posvetoval z drugimi člani Evropske komisije, je pojasnil tiskovni predstavnik komisije Eric Mamer. Zagotovil je, da EU ne prekinja niti razvojne niti humanitarne pomoči.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Na Prevaljah izpod nemških rok raste novi most, zaprtih 119 km cest

11. 08. 2023 08.58

Najbolj prizadeti območji ostajata Zgornja Savinjska dolina in del Koroške, kjer so dočakali težko pričakovano informacijo, da je cesta med Dravogradom in Ravnami spet odprta. Nemška enota je medtem na Prevaljah pričela s postavljanjem 30-metrskega montažnega mostu, ki bo namenjen tako pešcem kot vozilom. Napovedali so, da bo most postavljen v treh dneh.

Kolona traktorjev in krava pred parlamentom

25. 04. 2023 18.51

Bleiweissova ulica v Ljubljani je običajno živahna reka mimovozeče pločevine, tokrat pa je promet stoječ. Namesto običajnih avtomobilov in mestnih avtobusov namreč prednjačijo traktorji, ki čakajo, da bodo lahko zavili proti parlamentu. V koloni čakajo tudi kamniški kmetje, Gregor si je na svoj traktor poveznil narobe obrnjena škornja. Na pot s Ptuja je gospa Metka vzela delovni in "ta boljši" predpasnik, koroški kmetovalec Vinko pa je s transparentom opozarjal, da jih ni upoštevala še nobena od 15 vlad, ki so se zvrstile v vseh letih samostojne države.

Ukrajina se pripravlja na protiofenzivo v Bahmutu

12. 03. 2023 11.29

Ukrajinska vojska si še naprej prizadeva za ohranitev nadzora nad mestom Bahmut na vzhodu Ukrajine, ki je pod vedno večjim pritiskom ruske najemniške skupine Wagner, in se po besedah poveljnika pripravlja na protiofenzivo. Obe strani sicer priznavata, da jima zmanjkuje streliva.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj

31. 10. 2022 19.18

Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

Kdo namerava uničiti jez hidroelektrarne v Hersonu?

21. 10. 2022 08.11

Kijev in Moskva se medsebojno obtožujeta, da nameravata uničiti jez hidroelektrarne v regiji Herson. Prvi je obtožbe na račun Ukrajine podal novi ruski poveljnik "posebne vojaške operacije" Sergej Surovikin, sedaj pa Kijev Rusijo obtožuje istih namer. Ruske oblasti v Hersonu so sicer objavile evakuacijo civilnega prebivalstva, doslej naj bi evakuirali 15.000 ljudi. Ukrajina trdi, da gre za prisilne deportacije, in ne evakuacijo.

Začenja se cepljenje proti gripi: zabeležili že prve primere okužb

16. 10. 2022 19.34

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje in v nekaterih zdravstvenih domovih bodo začeli cepiti proti gripi. Cepljenje posebej priporočajo ranljivim skupinam prebivalstva, tistim, ki bi lahko imeli težji potek bolezni. Zaradi protikoronskih ukrepov, predvsem mask, lani ni bil uradno zabeležen noben primer gripe v Sloveniji. Letos pa respiratorne virusne okužbe krožijo bistveno prej kot običajno, ponekod po Evropi se že pojavlja tudi gripa. Cepljenje je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, sočasno pa se je možno cepiti tudi proti pnevmokoknim okužbam in covidu-19.

Začenja se cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno

14. 10. 2022 10.17

V ponedeljek se začenja cepljenje proti gripi, ki je tudi letos brezplačno. Cepite se lahko pri izbranih osebnih zdravnikih, drugih zdravnikih, odrasli pa se lahko cepijo tudi na območnih enotah NIJZ, kjer pa je potrebna predhodna najava.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?

13. 10. 2022 12.01

Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Novo množično grobišče: trupla z ulic prepeljali s tovornjaki in jih zakopali v jarke

21. 04. 2022 08.34

Ukrajinsko zunanje ministrstvo je pozvalo k nujni evakuaciji ljudi z območja tovarne Azovstal v Mariupolu. Poudarili so, da so razmere v tovarni "obupne". Medtem staelitski posnetki razkrivajo novo množično grobišče kakšnih 18 kilometrov izven mesta. Vladimir Putin je napad na Mariupol sicer označil za uspeh. Preklical je napad na oblegano tovarno jekla, v kateri so zajeti tudi civilisti, in namesto tega ukazal popolno blokado tovarne. Evakuacija iz Mariupola v sredo sicer ni bila uspešna, saj so rešili le za štiri avtobuse ljudi. Ameriški predsednik Joe Biden pa je v Beli hiši naznanil 800 milijonov dolarjev dodatne vojaške pomoči Ukrajini za obrambo pred rusko agresijo.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj

22. 03. 2022 09.14

Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

V Logatcu nastanjeni prvi begunci: prostora imajo še za 280 ljudi

28. 02. 2022 19.45

Prvi ukrajinski begunci so prispeli tudi v Slovenijo. V centru v Logatcu je nastanjenih približno 10 mater z otroki, prostora je še za 280 ljudi. Pa je Slovenija res pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč beguncev, kot je pred dnevi ocenil notranji minister Hojs? Na Civilni zaščiti upajo, da tako velikega števila beguncev ne bo, se bodo pa nanj pripravili. V skrajni sili bodo za bivanje pripravili sejmišča, turistične kapacitete in športne dvorane. V Italiji so zaradi begunskega vala iz Ukrajine razglasili izredne razmere.

Ponekod konec pogoja PCT. Fafangel: Covid-19 ne bo več karantenska bolezen

15. 02. 2022 08.57

Minister za zdravje Janez Poklukar je s strokovno skupino za covid-19 in predstavniki zdravstva na Brdu pri Kranju razpravljal o prilagajanju ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. Sodelujoči na posvetu so se strinjali, da omikron z blažjim potekom bolezni ne ogroža več populacije v tej meri, kot so jo pretekle različice, zato je čas za postopno sproščanje ukrepov. Predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel je povedal, da so predlagali, naj se iskanje stikov ustavi, s tem pa tudi karantene. "Od 18. februarja covid-19 ne bo več karantenska bolezen."

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom

22. 01. 2022 09.54

Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.