zagon podjetja

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?
06. 04. 2025 11.09
Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Tiha prodaja zloglasne cementarne – nova skrb Trboveljčanov
27. 02. 2025 06.00
Po tem, ko se je po težkih naporih okoljevarstvenikov pred desetletjem zaprla cementarna Lafarge v Trbovljah in so si lahko okoliški prebivalci končno oddahnili, da težka industrija ne zastruplja več zraka, ki ga dihajo, vode, ki jo pijejo, in zemlje, kjer gojijo pridelke, zdaj v Trbovljah vlada nov strah. Da se kompleks prodaja, so izvedeli iz anonimnih virov, zdaj jih skrbi, da bi bodoči kupec proizvodnjo spet zagnal. To ne bi ogrozilo samo zdravja celotne regije – leta 2008, ko je cementarna še delovala, je bila pogostost raka v zasavski regiji najvišja v Sloveniji – ampak bi lahko nepopravljivo prizadelo tudi izgradnjo visokotehnološkega centra.

Zlati rekordi: cena lahko spleza še bistveno višje
26. 02. 2025 06.11
Teden se je začel z zlatimi rekordi. Kaj poganja ceno zlata in kje so razlogi, da to pleza vedno višje? Skupni imenovalec je ameriški predsednik Donald Trump, ki 'straši' vlagatelje, ti pa iščejo zaščito v tej plemeniti kovini. Centralne banke pa se z zlatimi rezervami zaščitijo pred valutnimi tveganji in zmanjšujejo izpostavljenost dolarju.

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?
15. 02. 2025 12.33
Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Rudnik 'belega zlata' tik ob slovenski meji: lahko onesnaži Dravo in pitno vodo?
02. 02. 2025 15.54
Zlato 21. stoletja: litij. Strateško dragocena kovina, brez katere si ne znamo predstavljati zelenega prehoda. A to belo 'zlato' ima tudi črno plat. Rudniki litija po svetu so za seboj pustili okoljsko opustošenje, zato novi projekti običajno sprožijo val nasprotovanj lokalnega prebivalstva. Zdaj je na obzorju nov projekt izkopavanja le streljaj od slovenske meje v okolici Volšpreka. Ker gre za rudarsko območje, manjše od 10 hektarjev, v Avstriji ni potrebna presoja vplivov na okolje, kar vključuje tudi čezmejno presojo vplivov na okolje. Projekt lahko onesnaži reko Dravo, vpliva na pitno vodo in dragoceni ekosistem, opozarjajo okoljevarstveniki. Kaj pravi ministrstvo?

Svet ECB znižal obrestne mere za evrsko območje
12. 12. 2024 14.32
Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?
06. 12. 2024 06.00
Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00
Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23
Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Po Trumpovi zmagi se Evropi še bolj mudi okrepiti svoje gospodarstvo
08. 11. 2024 06.41
Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je pred zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti opozoril avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi. Tudi slovenski premier Robert Golob meni, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'
05. 11. 2024 16.52
Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24
Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko
17. 10. 2024 14.14
Predstavniki Občine Jesenice, Stanovanjskega sklada RS in Gorenjske gradbene družbe so na Jesenicah položili temeljni kamen za novo stanovanjsko sosesko na območju TVD Partizan. Občina bo poskrbela za komunalno ureditev območja, stanovanjski sklad pa za gradnjo dveh stanovanjskih blokov s skupaj 46 najemnimi stanovanji. Novo sosesko bodo gradili tudi v Ajdovščini.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju
17. 10. 2024 12.14
Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38
Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Šempetrski Mahle bo ukinil več kot 600 delovnih mest
10. 10. 2024 17.23
V šempetrskem podjetju Mahle nameravajo v 2025 v sklopu "optimizacije organizacijske strukture" s ciljem večje učinkovitosti ukiniti 340 delovnih mest, zaradi selitve dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa 270. Ukrep pripisujejo šibkemu povpraševanju v Evropi. V podjetju napovedujejo posvetovanja s predstavniki zaposlenih.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00
Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Finančni komentar: Prihaja čas rezanja
27. 08. 2024 07.00
Obrestne mere v ZDA so že dobro leto na rekordnih ravneh. Guverner ameriške centralne banke Jerome Powell ne želi dodatnega pritiska na trgu dela, inflacija pada in gospodarstvo potrebuje spodbudo zato je napovedal prilagoditev monetarne politike. Prvi rez se obeta že čez tri tedne.

ZDA z UI na globalni lov za elementi, nujnimi za zeleni prehod
21. 08. 2024 19.25
Medtem ko se UI-manija vse bolj širi, je vse širši tudi nabor področij, kjer naj bi že kmalu igrala ključno vlogo. Zdaj nekatera podjetja in agencije v ZDA ocenjujejo, da lahko umetna inteligenca pomaga tudi pri boju Združenih držav za ključne minerale, ki so bistveni za proizvodnjo zelenih tehnologij v središču energetskega prehoda.

Komunikacija med občino in državo šepa. Bo šla še ena sezona po zlu?
21. 08. 2024 19.00
V Bovcu še vedno ostajajo v negotovosti glede prihodnosti Kanina. Kljub temu da imajo skupino podjetnikov, ki je pripravljena vlagati v obnovo visokogorskega smučišča in v njegov vnovični zagon, ni prave komunikacije med občino, ki je lastnica infrastrukture, in ministrstvoma za infrastrukturo in gospodarstvo, od katerih pričakujejo finančno pomoč. Že od sredine julija namreč na občini čakajo na odgovor države, ki bi omogočil, da bi se začeli premikati proti rešitvi.

Slovenski otroci so se množično udeležili Športnih iger mladih
09. 07. 2024 00.15
Tevž Korent, predsednik Športnih iger mladih v Sloveniji

Slovesno v Palomi: ob zaključku investicij novo avtomatizirano skladišče
04. 06. 2024 15.00
Sladkogorska tovarna papirja Paloma je slovesno obeležila zaključek investicij v najsodobnejše tehnologije, ki skupaj obsegajo okoli 138 milijonov evrov. S tem pa vlaganj češko-slovaških lastnikov v družbo še ni konec, saj že za naslednje leto napovedujejo zagon 11 milijonov vredne proizvodne linije za proizvodnjo robčkov v škatlah.

Sojenje Roku Snežiču zaradi domnevnega oškodovanja upnikov se nadaljuje
23. 04. 2024 12.50
Na mariborskem sodišču se je nadaljevalo sojenje Roku Snežiču zaradi domnevnega oškodovanja upnikov, kamor je obdolženi prišel po hišni preiskavi pri njem v zvezi z domnevno spornimi posli z Darsom. Obramba je poskušala s predlogom za ustavitev sodnega postopka zaradi zavržene ovadbe zoper Snežiča na koprskem tožilstvu, a ni uspela.

Podjetjem letos na voljo prek 512 milijonov evrov povratnih sredstev
25. 03. 2024 12.36
Gospodarsko ministrstvo je s SID banko in Slovenskim podjetniškim skladom (SPS) predstavilo povratne spodbude, ki so na voljo podjetjem. Do konca leta bodo omogočili prek 512 milijonov evrov posojil in finančnih instrumentov. "Cilj je podpreti podjetja pri njihovi rasti, razvoju in poslovanju," je povedal minister Matjaž Han.

13 let po cunamiju na Japonskem območje še vedno ni varno
11. 03. 2024 09.44
13 let je že, odkar je Japonsko prizadel silovit potres, spremljal pa ga je še cunami. Prizadela sta severno obalo države, umrlo je skoraj 20.000 ljudi, uničena pa so bila celotna mesta, pa tudi jedrska elektrarna Fukušima Daiči, zaradi česar še dandanes obstaja strah pred sevanjem.

Finančni POPkast: Vedno je pravi čas za investiranje
07. 03. 2024 07.00
Pomembno je sprejeti odločitev in se disciplinirano držati obljube podobno kot pri vseh pomembnih življenjskih odločitvah, ki čez čas izboljšajo kakovost življenja. Imeti urejene osebne finance in dolgoročno vlagati za boljšo prihodnost, je pametna odločitev, ki bi jo moral sprejeti vsak, ki je še ni.

Estonska premierka o ruski tiralici: 'Dodaten dokaz, da je prav to, kar počnem'
13. 02. 2024 10.01
Estonska premierka Kaja Kallas je v Rusiji pristala na seznamu iskanih oseb. Rusija premierko in še dva druga baltska politika obtožuje sovražnih dejanj, domnevno zaradi uničenja spomenikov, posvečenih sovjetskim vojakom. Kallasova pravi, da ruska poteza ni nič presenetljivega, da gre za poskus ustrahovanja in ga dojema kot dodaten dokaz, da dela prav.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa
07. 02. 2024 16.28
Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

Družina, ki ji je voda vzela vse, se vrača domov: 'Brez dobrih ljudi ne bi bilo nič'
30. 12. 2023 11.40
Tričlanski družini iz Trzina je voda vzela vse. V njihovo pritlično stanovanje se je steklo toliko vode, da je segala kar 1,35 metra visoko. Ne le pohištvo, tudi vsi aparati – računalniki, hladilnik, pečica, pomivalni stroj, pa dokumenti in kar je še huje, fotografije in drugi spominki s sentimentalno vrednostjo, so popolnoma uničeni. S pomočjo družine, prijateljev, znancev in sosedov pa tudi humanitarnih organizacij pa se po štirih mesecih prav te dni vračajo v prenovljen dom. "Brez dobih ljudi ne bi bilo nič," pravi naša sogovornica, ki na državo apelira, naj čim prej uredi čiščenje strug in gozdov, da se takšna grozota nikomur več ne ponovi.