zagotavljanje

Okoli 40 držav za vzpostavitev sodišča za zločin agresije proti Ukrajini

09. 05. 2025 14.50

Mednarodna koalicija okoli 40 držav je v Lvovu podprla vzpostavitev posebnega sodišča za zločin agresije proti Ukrajini, ki bo deloval v okviru Sveta Evrope. Posebno sodišče bo pristojno za preiskovanje, pregon in sojenje političnim in vojaškim voditeljem Rusije.

Rutte pozdravil odločitev Slovenije za zvišanje obrambnih izdatkov

09. 05. 2025 12.43

Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte je pozdravil odločitev slovenske vlade za zvišanje obrambnih izdatkov. Podporo odločitvi je izrazil tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš. Predsednik vlade Robert Golob pa je sporočil, da je generalnega sekretarja seznanil tudi z načrti za krepitev slovenskih oboroženih sil.

Parlament potrdil odstop Litve od pogodbe o protipehotnih minah

08. 05. 2025 12.29

Litovski parlament je potrdil odstop države od ottawske pogodbe o prepovedi protipehotnih min. S tem je Litva po Latviji postala druga baltska država, ki je odstopila od pogodbe zaradi varnostne grožnje, ki jo predstavlja sosednja Rusija zaradi vojne v Ukrajini. Odstop bo začel veljati čez šest mesecev.

V veljavi ruska prekinitev ognja, a obe strani poročata o napadih

08. 05. 2025 07.00

Rusija je ob polnoči po lokalnem času potrdila uveljavitev tridnevne prekinitve ognja, ki jo je enostransko razglasil ruski predsednik Putin. Iz Ukrajine kljub temu prihajajo poročila o napadih – ruska letala naj bi odvrgla bombe nad regijo Sumi na vzhodu. Ponoči naj bi nove napade z droni nad rusko regijo Lipeck izvedla tudi Ukrajina.

Varstvo pri delu brez zapletov – hitro uredite vse obveznosti za varno poslovanje

06. 05. 2025 18.13

Zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja ni le zakonska obveznost, temveč pomemben kazalnik odgovornega poslovanja. Vedno več podjetij v Sloveniji se zaveda, da urejeno varstvo pri delu ni zgolj strošek, ampak naložba v učinkovitost, zadovoljstvo zaposlenih in ugled podjetja.

Slovenija na ICJ izpostavila dolžnost Izraela, da zagotovi pomoč v Gazi

02. 05. 2025 13.23

Slovenija je na zaslišanju na Meddržavnem sodišču (ICJ) v Haagu o obveznosti Izraela v Palestini poudarila, da ima Izrael kot okupacijska sila v skladu z mednarodnim pravom temeljno dolžnost, da zagotovi in omogoči nujno potrebno oskrbo in pomoč. Izrazila je še zgroženost nad humanitarnimi razmerami v Gazi in drugod, so sporočili z MZEZ.

Janković na Rožniku: Še vedno verjamem v slogan 'delu čast in oblast'

01. 05. 2025 07.27

Najpomembnejši kapital v vsakem podjetju in družbi so ljudje, je na prvomajskem srečanju na ljubljanskem Rožniku poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Po njegovih besedah smo si dolžni prizadevati za dobro opravljeno, a tudi dobro plačano delo. Ob tem je pozdravil prizadevanja sindikatov za krepitev delavskih pravic.

Slovensko omrežje med popolnim mrkom delovalo nemoteno

29. 04. 2025 12.58

V Sloveniji popolnega električnega mrka, kakršen je ohromil Iberski polotok, nismo doživeli že več desetletij. Zadnji večji električni mrk se je pri nas zgodil leta 2014 zaradi žleda. Delovanje slovenskega elektroenergetskega omrežja je bilo med mrkom v Španiji, Franciji in na Portugalskem nemoteno, "redek atmosferski pojav", ki se omenja kot možni vzrok zanj, pa v Sloveniji še ni bil zabeležen v takšnem obsegu, da bi povzročil težave pri delovanju prenosnega sistema, pravijo v družbi Eles.

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti

25. 04. 2025 12.53

Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

'Omejitev kratkotrajnega oddajanja stanovanj za celotno državo škoduje turizmu'

25. 04. 2025 12.38

DZ je opravil prvo branje predloga Zakona o gostinstvu, ki bi omejil kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Zanj je minister Matjaž Han napovedal, da ga bodo usklajevali do seje matičnega odbora v začetku junija. Koalicija je temu, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, napovedala podporo, v SDS in NSi pa so proti.

Za šest stanovanjskih projektov 2,84 milijona evrov

24. 04. 2025 18.19

Šest stanovanjskih projektov bo v sklopu drugega javnega razpisa za zagotavljanje javnih najemnih stanovanj iz načrta za okrevanje in odpornost prejelo 2,84 milijona evrov. Gre za projekte v Ljubljani, Novem mestu, Tolminu, Ajdovščini in Murski Soboti, so sporočili z ministrstva za solidarno prihodnost.

Kmetje za prepoved prodaje izdelkov pod nabavno ceno

24. 04. 2025 12.47

Zadružna zveza Slovenije (ZZS) ob objavi novega Zakona o hrani z zaskrbljenostjo ugotavlja, da kmetijsko ministrstvo v zakonu ne predvideva prepovedi prodaje kmetijskih in prehrambnih izdelkov pod nabavno ceno. Kot primer izpostavljajo popis cen mesa leta 2023, ko je v dobrem letu dni delež slovenskega mesa v košarici s skoraj 80 odstotkov padel na tretjino, ob tem je občutno padla tudi cena. "Enormno znižanje cen mesnih izdelkov je bilo povezano izključno s prodajo pod nabavno ceno in ne morebitnimi zunanjimi dejavniki."

Zagovornik: Če najemnik ne izpolnjuje več pogojev, naj se pravico do najema omeji

24. 04. 2025 12.46

Predlog novele stanovanjskega zakona bi moral vsebovati izrecno prepoved diskriminacije na trgu nepremičnin, je prepričan zagovornik načela enakosti. Med priporočili, ki jih je poslal ministrstvu za solidarno prihodnost, sta tudi sprememba dohodkovnega cenzusa in boljša utemeljitev nekaterih drugih pogojev za dostop do javnih najemnih stanovanj.

Gen-I toži državo: 40.000 evrov odškodnine zaradi napak v Erarju

23. 04. 2025 10.12

Trgovec z elektriko v državni lasti Gen-I od države zaradi napačno prikazanih podatkov v prenovljeni aplikaciji Erar zahteva 40.000 evrov odškodnine. V družbi ob tem poudarjajo, da Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) po več kot mesecu dni še vedno ni odpravila napak v aplikaciji Erar, ki so posegli v dobro ime in ugled Gen-I.

Svet celjske bolnišnice: pojasnili sodelovanje z Nino Zidar Klemenčič

22. 04. 2025 19.18

Svet celjske bolnišnice je na izredni seji zasedal brez enega člana, saj je dosedanjega predsednika sveta zavoda Tomaža Subotiča vlada po njegovem odstopu odpoklicala. Vodstvo je pojasnilo tudi svetovalne pogodbe in sodelovanje z Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič, kjer da je šlo "za specializirane storitve", ki so jih potrebovali.

Zlomljeni Colin Farrell je moral sprejeti bolečo odločitev za sina

19. 04. 2025 16.50

Colin Farrell je moral sprejeti izjemno težko odločitev. Odločil se je, da bo svojega sina Jamesa, ki se bori z redko genetsko boleznijo, naselil v ustanovo za dolgotrajno oskrbo. Zvezdnik je o svojem potomcu podrobneje spregovoril pred kratkim, ko je razkril, da je ustanovil fundacijo za zagotavljanje podpore odraslim otrokom z motnjami v duševnem razvoju.

Janša po oprostilni sodbi: Naš boj se šele začenja

18. 04. 2025 06.23

Znana je sodba v zvezi z domnevno spornim nepremičninskim poslom v Trenti, v katerem so nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu in predsedniku SDS Janezu Janši očitali zlorabo položaja in pomoč pri tem dejanju. Oba sta oproščena, prav tako tretji soobtoženi Klemen Gantar. Tožilstvo je napovedalo pritožbo, Janša pa je pred podporniki pred sodiščem dejal: "Naš boj se šele začenja. Borili se bomo za vse tiste, ki so v krivičnih postopkih, in za tiste, ki bi v morali biti v postopkih."

Slovenija s prepovedjo arom v e-cigaretih med najnaprednejšimi v EU

11. 04. 2025 14.41

Bliža se 24. april, ko bo začela veljati prepoved vseh arom (razen tobačnih) v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Slovenija bo tako naredila pomemben korak pri zaščiti zdravja prebivalcev, predvsem mladih. Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je povedala, da so namreč prav privlačne arome eden glavnih razlogov, zakaj se mladostniki odločajo za uporabo elektronskih cigaret.

Pred stadionom konjeniki, v zraku helikopter in prepoved letenja z droni

10. 04. 2025 17.37

Pred nogometaši Celje je zgodovinska prva tekma četrtfinala Konferenčne lige proti italijanski Fiorentini. Na razprodanem stadionu si bo tekmo ogledalo več kot 12 tisoč ljudi, zato na Policiji opozarjajo, da bodo na stadionu in v neposredni okolici izvajali poostren nadzor. Do polnoči v radiusu 500 metrov okoli stadiona velja tudi prepoved letenja oziroma izvajanja operacij z droni.

Širitev Onkološkega inštituta: vlada zagotovila 42,8 milijona evrov

10. 04. 2025 18.40

Vlada je v načrt razvojnih programov za obdobje 2025-2028 uvrstila nov projekt Onkološki inštitut Ljubljana – dozidava. Za širitev bolnišnice pa je vlada zagotovila 42,8 milijona evrov. Informacijo je vodstvu osebno prenesel premier Golob med obiskom inštituta. Premier in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana sicer govorila o spremembah v organizaciji zdravljenja onkoloških bolnikov. Po besedah ministrice so se dogovorili, da do konca aprila pogledajo, kakšne so možnosti, ter najdejo najboljšo možno rešitev za bolnike.

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti

10. 04. 2025 06.17

Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Ministri izpostavili pomen sodelovanja pri naslavljanju nasilja v šolah

07. 04. 2025 14.21

Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije so v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pristojni ministri so na posvetu izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

Ostrostrelec Kim 'zadel' točno v sredino tarče

05. 04. 2025 14.34

Severnokorejski voditelj Kim Džong-un je na vojaškem vadbišču v Severni Koreji preizkušal novo ostrostrelsko puško. Kim je sicer obiskal specialne enote severnokorejske vojske in preveril njihovo usposobljenost za "krepitev sposobnosti delovanja v vojnih razmerah in zagotavljanje zmage".

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Kako regulirati delovanje agencij, ki se ukvarjajo z rekrutacijo v tujini?

01. 04. 2025 21.09

Parlamentarni odbor za delo je zavrnil predlagani sklep, s katerim bi ministrstvu za delo naložili pripravo ustrezne zakonodaje na področju agencijskega dela. Sklep so predlagali v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo. Na ministrstvu so pojasnili, da se s spremembo zakonodaje že ukvarjajo.

Igralcu Klemnu Slakonji goljufi izpraznili račun

01. 04. 2025 06.00

Igralec in pevec Klemen Slakonja je po naših informacijah zaradi spletne goljufije utrpel škodo v višini skoraj 10.000 evrov. Informacijo smo preverili tudi pri Slakonji, ki je finančno oškodovanje potrdil, zaenkrat pa ne želi dajati izjav za medije, dokler je primer še v preiskavi.

Ministrstvo: 'Neprofitna' najemnina močno podcenjena, po novem bi vključevala dodatek za vzdrževanje

31. 03. 2025 10.44

Vlada je v petek v javno obravnavo poslala zakonodajni paket na področju stanovanjske politike. Ta med drugim vključuje novelo stanovanjskega zakona, s katero naj bi izboljšali delovanje stanovanjskih skladov ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki bo omogočil 100 milijonov evrov letno za gradnjo stanovanj. Z zakonodajo bi vlada tako omogočila milijardo evrov za gradnjo 20.000 javnih najemnih stanovanj v naslednjih 10 letih. Podrobnosti stanovanjskih zakonov je predstavil minister Maljevac, ki je dejal, da trenutno zaključujejo tudi pregled zemljišč v javni lasti, ki so primerna za gradnjo. Takšnih naj bi bilo v državi več kot 500. Predvidene so tudi spremembe pri oddajanju, da bi se pospešilo izbor najemnikov in omogočilo vzdrževanje.

Zasebni vrtci ministrstvu očitajo poskus njihovega onemogočanja

28. 03. 2025 15.32

V Združenju zasebnih vrtcev Slovenije nasprotujejo predlaganim spremembam zakonskih določb, s katerimi bi posegli v financiranje zasebnih vrtcev. "Več kot očitno je cilj dolgoročno onemogočanje delovanja zasebnih vrtcev, ki bo za posledico nosilo njihovo zapiranje," opozarjajo ob koncu javne razprave o predlogu novele zakona o vrtcih.

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.