zakon o ohranjanju narave

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?

03. 02. 2025 15.01

Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

Slovenija praznuje 33 let samostojnosti, Golob: Praznujmo ponosno

25. 06. 2024 07.21

Slovenija praznuje dan državnosti in s tem obeležuje 33 let od osamosvojitve, ko je takratna skupščina sprejela ključne osamosvojitvene dokumente. Večina slovesnosti in osrednja državna proslava so potekale že v ponedeljek, svoja vrata pa je odprla tudi predsedniška palača, kjer je obiskovalce pozdravila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Da smo na doseženo gotovo lahko ponosni, sta ob tem ocenila nekdanja predsednika Danilo Türk in Borut Pahor. Predsednik vlade Robert Golob pa je ob tem dnevu sporočil, naj ga Slovenija praznuje ponosno.

'Na vrsti je Magnifico, da premisli in izbere drugo lokacijo'

20. 06. 2024 10.18

Zavod za varstvo narave ponovno ni izdal soglasja za izvedbo Magnificovega koncerta v Tivoliju, je povedal Magnificov menedžer Igor Arih. Na odločbo se bodo znova pritožili. Direktor Zavoda Teo Hrvoje Oršanič je zagotovil, da zavod deluje strokovno in da obravnava vsako vlogo posebej. Zagotovil je, da do Magnifica niso arbitrarni.

Kaj je v okoljskem zakonu, ki straši kmete in trese avstrijsko vlado?

17. 06. 2024 16.55

Okoljski ministri EU so potrdili zakonodajo o obnovi narave. Na čakanju je bila več mesecev, zdaj pa je bila odločitev končno sprejeta. Kaj je torej v ozadju zakonodaje, ki jo nekateri imenujejo najpomembnejši okoljski zakon v zadnjih 20 letih, avstrijska ministrica je zanjo celo tvegala razpad koalicije, kmetje pa ji očitajo ogrožanje kmetijstva in prehranske varnosti.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Soteska Vintgar, 'zlata jama' treh občin: vsaki 250 tisočakov

12. 02. 2024 16.49

Čeprav upravljanje soteske Vintgar še ni dorečeno, so se v Turističnem društvu (TD) Gorje odločili, da letos občinam Gorje, Bled in Jesenice od vstopnin namenijo vsaki po 250.000 evrov. Na občinah že imajo zamisli, kako bi porabili ta sredstva, v javnem zavodu TNP pa opozarjajo, da je takšno deljenje v nasprotju z zakonom.

Dvignilo ju je v zrak, poletela sta 10 metrov in trčila v drevo

04. 12. 2023 10.36

Znanih je več okoliščin nesreče z motornimi sanmi v Hudem Kotu, na območju občine Ribnica na Pohorju. Na saneh sta se peljala 37-letni moški in otrok. Med vožnjo je zaradi nekontroliranega pospeška motorne sani dvignilo v zrak, poletele so 10 metrov in trčile v drevo. 37-letnik je umrl, otrok pa je bil hudo poškodovan in se nahaja na zdravljenju v UKC Maribor.

Zakonodaja je jasna: vožnja v naravi z motornimi vozili je prepovedana

23. 11. 2023 16.56

Med snemanjem oglasa za terenca, ki so ga na Otoku prepovedali, se je vsaj eno vozilo zapeljalo čez rečno strugo. Tovrstno poseganje v vodotoke, vodna in priobalna zemljišča je nedopustno, tudi, če je vodno zemljišče v zasebni lasti, so jasni na Direkciji za vode. Tudi sama vožnja z motornimi vozili v naravnem okolju je v Sloveniji prepovedana, razen v redkih izjemah. Kršitelje lahko za takšno početje doletijo visoke kazni.

V usklajevanju načrt upravljanja Tivolija, Rožnika in Šišenskega hriba

20. 06. 2023 17.03

Načrt upravljanja Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib je po predstavitvi osnutka in prejemu pripomb nanj v fazi usklajevanja, je na novinarski konferenci povedal vodja službe parka Andrej Verlič. Glede sečnje v parku je poudaril, da ob skladnosti z gozdnogospodarskim načrtom ne zahteva mnenja ali soglasja zavoda za varstvo narave.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'

15. 06. 2023 14.49

Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'

13. 06. 2023 11.10

Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne

05. 06. 2023 19.14

Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Inšpektor začasno prepovedal prikazovanje živali v Zoo parku Rožman

07. 02. 2023 10.01

Z Inšpektorata za okolje in prostor so sporočili, da so v upravni zadevi nadzora Zoo parka Rožman ugotovil, da lastnik parka prikazuje živali javnosti brez veljavnega dovoljenja za živalski vrt. Lastnik parka pravi, da gre zgolj za birokracijo, vlogo pa da je treba obnavljati na vsakih pet let.

Švarc Pipanova: Dodatek k plačam moramo pretehtati, o višini ne moremo govoriti

02. 02. 2023 12.44

Vlada je iz zakonodajnega postopka umaknila predlog Zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev, po katerem bi sodniki in tožilci od januarja prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov. Pristojna ministrica je dejala, da so se za umik odločili predvsem zaradi pomislekov Zakonodajno-pravne službe DZ. Na kakšen način bodo reševali težavo, bo znano v prihodnjih dneh. Sodniško društvo umik zakona o začasnem dodatku medtem razume kot začasen zaplet.

Med poletnimi počitnicami poostren nadzor nad vožnjo v naravnem okolju

30. 06. 2022 11.13

Med poletnimi počitnicami, od 25. junija do 31. avgusta 2022, Inšpektorat RS za okolje in prostor v sodelovanju s Policijo na območju celotne države izvaja poostren nadzor nad nedovoljeno vožnjo v naravnem okolju. Skupni nadzori inšpektorjev in policistov so namenjeni predvsem ozaveščanju, opozarjanju in preprečevanju nezakonitega ravnanja, ki ima za posledico poškodbe naravnega okolja in ogrožanje habitatov rastlinskih in živalskih vrst. Pri izvajanju nadzora bodo inšpektorji za okolje in policisti dali prednost zavarovanim območjem, območjem Natura 2000 in območjem naravnih vrednot državnega pomena.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki

31. 05. 2022 14.49

Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Dodik nemški zunanji ministrici: V BiH ni načrtov za odcepitev

10. 03. 2022 14.25

V BiH se je s člani predsedstva BiH sestala nemška zunanja ministrica. Govorili so o razmerah v BiH in okrepitvi Euforjevih sil. Srbski član predsedstva Dodik ji je zagotovil, da v BiH ni načrtov za odcepitev, pač pa da potekajo notranji politični boji. Načelnik Združenega štaba oboroženih sil BiH pa je ocenil, da v državi trenutno ni pomembnejše varnostne krize in da je napotitev dodatnih Euforjevih sil zgolj preventivne narave.

Inštitut 8. marec za 'resetiranje države': zagnali gibanje Gremo volit

10. 01. 2022 13.17

V Inštitutu 8. marec napovedujejo razširitev delovanja v družbi pred prihajajočimi volitvami. Ob zagonu gibanja Gremo volit pa napovedujejo t. i. zakon o škodljivih ukrepih oblasti, s katerim si prizadevajo "resetirati državo" ter zanj pridobiti vsaj 60 tisoč podpisov pred vložitvijo v državni zbor.

Poslanci potrdili zakon: Gre za prvi paket sprememb za debirokratizacijo

27. 12. 2021 20.28

Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti potrdil zakon o debirokratizaciji. Ta bo po mnenju vlade in koalicije olajšal dostop do javnih storitev in ukinil nekatera administrativna bremena. Nasprotoval mu je del opozicije, kjer so opozarjali, da je bil pripravljen mimo vseh običajnih procesov.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni

15. 11. 2021 08.11

Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank

08. 11. 2021 17.51

Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

V Sloveniji letos iz narave odvzeli 130 rjavih medvedov

13. 08. 2021 17.27

V Sloveniji je bilo letos do 11. avgusta iz narave odvzetih 130 rjavih medvedov. 121 jih je bilo odstreljenih na podlagi dovoljenj Arso, devet medvedov pa so našli poginjenih, so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Za medvedko, ki je nedavno napadla pri Pivki, Arso za zdaj ni izdal dovoljenja za odstrel.

Direkcija za vode preselila svoj sedež: 'Celje je bogato z vodo, zato je logična izbira'

29. 06. 2021 16.23

Direkcija RS za vode je svoj sedež preselila iz Ljubljane v Celje. Odprtja novih prostorov na Mariborski cesti se je udeležil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, ki je selitev sedeža direkcije označil kot pomemben korak k decentralizaciji javne uprave. Po njegovih besedah gre za simbolni korak, pa tudi racionalno potezo.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Vlada v DZ pošilja predlog zakona o debirokratizaciji

18. 03. 2021 16.38

Vlada je sprejela predlog zakona o debirokratizaciji, katerega namen je poenostaviti življenje državljanom in poslovanje podjetjem. Z njim se posega v 20 veljavnih zakonov in jih več kot 200 razveljavlja. Med drugim naj bi za plače nad 6000 evrov bruto uvedli socialno kapico.

Ministrstvo od okoljevarstvenih društev zahteva osebne podatke članov

12. 03. 2021 06.00

V Društvu za preučevanje rib Slovenije (DPRS) opozarjajo na zahteve Ministrstva za okolje in prostor (MOP), ki so neskladne z navodili informacijske pooblaščenke. MOP za preveritev, ali društvo izpolnjuje zakonske zahteve za ohranitev statusa društva, od teh zahteva poimenski seznam ter naslove članov in članic. Informacijska pooblaščenka pojasnjuje, da ministrstvo sicer ima pravico zahtevati podatke, toda zadostuje tudi vpogled v podatke, o katerem pristojni uradnik naredi uradni zaznamek.

Vlada odločila: nov predlog za prepoved frackinga neprimeren za nadaljnjo obravnavo

15. 12. 2020 18.28

Vlada je na seji odbora za gospodarstvo odločila, da nov predlog za prepoved frackinga ni primeren za nadaljnjo obravnavo, češ da ne upošteva finančnih posledic posega v pridobljene pravice. Dodatna utemeljitev pa: edina koncesija poteče leta 2022, brez pridobljenega okoljevarstvenega soglasja pa hidravlično lomljenje do takrat (tako ali tako) ne bo izvedeno.

'Kukavičja jajca' v PKP6: 'Vlada želi pomagati prijateljem, gospodarstvo pa hira'

24. 11. 2020 07.10

Odbor DZ za finance je nadaljeval obravnavo predloga šestega protikoronskega zakona, ki ga je vlada pripravila z namenom omilitve posledic drugega vala epidemije covida-19. Medtem pa so v opoziciji ostro nastopili proti 'podtaknjenim' členom v PKP6. Po njihovem mnenju v ta paket namreč ne sodijo predlogi o izenačitvi splošne in strokovne mature, financiranju Jambrekove univerze, plačah, ki bi jih država zagotavljala duhovnikom in tudi ne enormno zvišanje kazni za protestnike. Slednje bi, kot pravijo, pomenilo konec demokracije v Sloveniji.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'

18. 07. 2020 07.00

Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.