zapor na igu

Naj pravosodni policist odpelje zapornika s seboj na stranišče?
07. 02. 2025 06.00
Zapornikov je iz leta v leto več, pravosodnih policistov pa vse manj. In medtem ko bo nov moški zapor v Dobrunjah za 388 zapornikov zgrajen v naslednjih mesecih, je vprašanje, kdo bo zapornike pazil, še bolj relevantno. Že zdaj jih manjka 100. Povprečna starost pravosodnih policistov je 47 let, odhajajo v pokoj, mladih, ki bi to delali, pa ni. "Ga ni, da bi si dal za jurja mesečne plače glavo razbiti," pravi eden od sindikalistov.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00
Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Izmenjava zapornikov? Med njimi tudi ruska vohuna iz Slovenije
31. 07. 2024 13.09
Ruska vohuna, ki sta se v Sloveniji predstavljala kot argentinska državljana, sta v tajnem sojenju pred okrožnim sodiščem v Ljubljani priznala krivdo. Dobila sta leto in sedem mesecev zapora, v kazen pa je vštet tudi čas, prestan v pridržanju in priporu, ki je zdaj že odpravljen. Po naših informacijah bosta del večje izmenjave zapornikov, ujetnikov in vohunov med Rusijo, ZDA, Nemčijo in Belorusijo, ki naj bi stekla jutri. Slovenija je tako postala pomemben člen te velike akcije. "Menjava vohunov, ki sta bila pri nas, za to, da dobimo nazaj ljudi, ki bi bili dolgo zaprti, maltretirani ali pa celo usmrčeni, ni majhna stvar," poudarja Boštjan Perne, nekdanji direktor obveščevalno-varnostne službe obrambnega ministrstva.

Pravosodni policisti so se pognali v ogenj
09. 04. 2024 15.14
Lahko bi se slabo končalo, lahko bi bile tudi žrtve. A odločno ukrepanje zaposlenih v našem edinem ženskem zaporu na Igu pri Ljubljani se gre zahvaliti, da se dva požara, ki jih je zanetila obsojenka, nista razširila. S tem so preprečili, da bi ogenj ogrozil kakšno življenje, prav tako pa zavarovali zapor.

Zločin in (pravična) kazen
03. 02. 2024 09.52
"Oblast je najmočnejša droga," pravi dr. Dragan Petrovec, penolog in kriminolog, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja s sodelavci dokazal, da zapori ne potrebujejo visokih zidov in zaklenjenih vrat. Sprostili so režim, na prostost izpuščali tudi storilke najhujših kaznivih dejanj in dosegali izjemne rezultate. Kako jim je uspelo? Zakaj se tak model ni obdržal in kako bi to delovalo danes? Naša kaznovalna politika se mu ne zdi premila, sam celo nasprotuje 30-letni zaporni kazni in dosmrtnemu zaporu. Pojasnil nam je tudi, zakaj je poimenovanje "pravosodni policist" povsem zgrešeno in zakaj ljudje v vojski in policiji niso primerni za delo v zaporih.

'Vsakemu se v življenju lahko zgodi zdrs in prav je, da imajo zapornice priložnost za nove začetke'
02. 12. 2023 07.00
S temi besedami je direktorica edinega ženskega zapora v Sloveniji, zapora na Igu, pospremila nocojšnji 24UR Fokus. V zaporu smo namreč posneli reportažo, pokazali vam bomo, kako so videti prostori za zidovi več kot 500 let stare graščine dobrih 10 kilometrov ven iz Ljubljane.

Uspešna zgodba rehabilitacije: pijana povzročila smrt prijatelja in sprejela pomoč v zaporu
22. 08. 2023 15.22
Novice ob hudih prometnih nesrečah se v medijih praviloma zadržijo le za kakšen dan. Ljudje, ki so bili v njih udeleženi ali so jih povzročili, pa to nosijo s seboj vse življenje. V ženskem zaporu na Igu smo znova obiskali mlado žensko, ki je pred nekaj leti pijana povzročila smrt svojega 25-letnega prijatelja iz otroštva. V zaporu je sodelovala in osebnostno zrasla, zaposleni v zaporu pa si želijo še več takšnih uspešnih zgodb rehabilitacije. Zaupala nam je, da že kmalu odhaja domov.

Zaradi kolesarske dirke do nedelje začasne popolne zapore nekaterih cest
13. 06. 2023 17.11
Zaradi mednarodne kolesarske dirke po Sloveniji so od srede do nedelje načrtovane kratkotrajne popolne zapore nekaterih glavnih cest. Prva etapa se bo začela v Celju, zadnja, 5. etapa, pa na Vrhniki. Zaključek dirke bo v Novem mestu.

Psihologinja v zaporu: Morajo se soočiti s tem, kar so storili
25. 04. 2023 14.58
Odvzem prostosti je gotovo eden največjih posegov v človekove pravice. Pomislimo samo, kako so nekateri trpeli in že izgubljali potrpljenje, ko smo se bili za kratek čas primorani zadrževati v okvirih lastnih občin. Ali ker smo zaradi zaprtja šol in karanten čas preživljali za toplimi stenami lastnih domov, pa je bilo mnogim tako hudo, da so govorili, da "še malo, pa se jim bo zmešalo". Ob tem si skušajmo predstavljati, kako se počuti človek, ki ga iz svobode nenadoma pripeljejo v nekaj kvadratnih metrov veliko sobo, ki postane njegov nov dom – dom, v katerem se bo lahko zadržal tudi več let ali celo desetletij.

Obveščevalec pod krinko: začne se s šolanjem na obveščevalnih akademijah
31. 01. 2023 19.43
V Ljubljani prijeta domnevna ruska vohuna, ki sta v partnerski zvezi in imata mladoletna otroka, sta v priporu enaka vsem ostalim pripornikom. Dovoljena jima je uporaba nekaterih osebnih stvari, denarja in tiskovin oziroma ostalih sredstev za spremljanje javnih medijev. Pripadata jima tudi vsaj dve uri gibanja na prostem, a v priporu sta ločena. Moški je priprt na Povšetovi, njegova partnerka pa v ženskem zaporu na Igu. Kdo so ljudje, ki postanejo obveščevalci pod krinko? Kako dolgo se na novo identiteto privajajo in kako blizu ali daleč od resnice so filmi o vohunih?

Po smrti prijatelja: Raje bi dala svoje življenje kot njegovo ...
22. 11. 2022 14.24
Presunilo me je, ko sem jo zagledala. Proti meni je stopala počasi, z opotekajočim se korakom, povešenih ramen, kot bi se želela pogrezniti v zemljo. Njen mladosten, lep obraz in modre oči pa so bili v resnici sivi, potrti ... Kot bi bila že močno naveličana življenja. In to pri komaj 27 letih. Srečam jo v ženskem zaporu na Igu. Njen glas je tih, govori počasi, z dolgimi premori. Zdi se mi, da ji je izredno težko, ko pripoveduje o dogodku, ki je, kot je opisala, uničil mnogo življenj.

Obsojenci so lahko tudi čebelarji
01. 11. 2022 14.44
V mirnem zelenem območju na Igu pri Ljubljani ob vznožju majhne vzpetine, na kateri kraljuje nekdanja graščina, v kateri je danes ženski zapor, je ob prvem ovinku več stavb, ki so nekoč služile kot gospodarska poslopja in bivališče za osebje, ki je delalo za gospodo v zgoraj stoječi graščini. A tudi te stavbe so zamenjale lastnika in namembnost.

Nekaterim otrokom je prvi dom zapor
19. 07. 2022 13.08
Verjetno ima marsikdo med nami predstavo, da v zaporu končajo samo res zelo grozni ljudje. Če pomislimo na zaprte ženske, pa si mnogi predstavljajo, da morajo to biti zares neprilagodljive, nesramne in nevarne ženske. A kdor je kdaj obiskal kakšen zapor in imel priložnost izmenjati besedo ali dve s katero od zaprtih oseb, je kaj kmalu ugotovil, da gre za ljudi, ki so prav takšni, kot smo mi vsi. Iz kosti in mesa, s svojo življenjsko zgodbo. Le da so se oni iz takšnega ali drugačnega razloga v neki točki svojega življenja začeli odločati narobe, za napačne stvari.

Ko mama otroku niti ne pove, da je v zaporu v tuji državi
12. 07. 2022 13.53
Ko se odpravljam v zapore na Ig, nimam nikoli občutka, da grem v zapor. Za to ima zasluge prelepo zeleno okolje, v kateri se kot v pravljicah skriva nekdanja graščina, ki je bila grajena za povsem drugačne namene. In čeprav so na vseh oknih rešetke, je to še danes zelo lepa stavba, pa čeprav v njej zadržujejo ženske, ki so prišle navzkriž z zakonom. Kot se za graščino spodobi, ima tudi svoj prelepi vrt, ki ga urejajo tudi tu zaprte ženske. Seveda tiste, ki so si to zaslužile – z delom v zavodu, spoštovanjem pravil in zaupanjem, ki so si ga pridobile pri zaposlenih, ki odločajo o njihovem režimu bivanja v zaporu.

Julija Adlešič v zaporu na Igu prestaja preostanek kazni
16. 06. 2022 12.29
Obsojena v zadevi odrezana roka Julija Adlešič od petka v ženskem zaporu na Igu prestaja še dobra dva tedna zaporne kazni. Večino od leta in sedmih mesecev prisojene kazni je Adlešičeva prestala že v priporu. Ker pa se v zaporu ni zglasila sama, so jo na prestajanje preostanka kazni privedli policisti.

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga
14. 05. 2022 17.36
Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

Slovenska policija 17 let iskala ubežnico, skrivala se je v Gani
15. 11. 2021 16.38
Kar 17 let so se slovenski policisti trudili, da bi odkrili ubežnico in jo privedli pred roko pravice. Ljubljansko okrožno sodišče je 61-letno slovensko državljanko zaradi goljufije iskalo od leta 2004. Nazadnje se je izkazalo, da se ubežnica skriva v Gani, tamkajšnji varnostni organi so jo prijeli konec oktobra in jo v soboto deportirali v Slovenijo. Po prihodu na brniško letališče so jo pravosodni policisti prepeljali v zapor na Igu. Šlo naj bi za Melanijo Stropnik.

Skozi zgodbe zaposlenih in zaprtih poglejte za rešetke slovenskih zaporov
07. 11. 2021 07.00
V slovenskih zaporih in v prevzgojnem domu je trenutno skupno zaprtih več kot 1.350 oseb. Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij in ministrstvo za pravosodje začenjata s serijo objav videoposnetkov, s katerimi bodo prikazali delo pravosodnih policistov in strokovnih delavcev, svoje zgodbe o življenju v zaporu pa bodo za javnost osvetlile tudi zaprte osebe. S tem želijo širši javnosti omogočiti, da bolje spozna njihovo delo, predstavitev pa velja tudi kot povabilo za prijavo na prosta delovna mesta.

Medena celica: obsojenci iz zapora na Igu pridelali 6 kg medu
15. 09. 2021 07.00
Na dislociranem oddelku ljubljanskega Odprtega oddelka Ig bo do konca leta 2023 potekal projekt Medena celica. S tem želijo zaprtim osebam približati delo čebelarjev, do zdaj pa je pri projektu sodelovalo 20 obsojencev, ki so lani začeli pridobivati teoretično znanje in ga prenesli v prakso. Enega od obsojencev je čebelarstvo tako navdušilo, da se je predčasno vrnil s prostega izhoda, da je lahko skrbel za čebele.

V celjskem zaporu umrl obsojenec, ki je leta 2015 na ižanki ubil policista
14. 06. 2021 18.42
Eden od obsojencev v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje je storil samomor. Po naših informacijah gre za Sama Tadina, ki ga je sodišče zaradi umora in poskusa umora policistov v nesreči na Ižanski cesti leta 2015 obsodilo na 30 let zapora. Tadin je krivdo najprej priznal in dejanje obžaloval, pozneje pa povedal, da je bil neprišteven in da si je hotel vzeti življenje. Med prestajanjem kazni je bil tudi nasilen – leta 2019 je na Dobu z jedilnim nožem trikrat zabodel pravosodnega policista.

Gregor je v zaporu spoznal, da ga delo naredi srečnega in samozavestnega
18. 12. 2020 18.47
Nerazrešene stiske, nasilje in disfunkcionalnost odnosov v družini lahko pustijo na otrocih globoke posledice. Te pa lahko kasneje vodijo tudi v prestopništvo, ki včasih preraste v kriminal in zapor. O težkih preizkušnjah je spregovoril zapornik, ki je ravno odšel na prostost in ki je bil del srčnega projekta izdelave ravnotežnostnih kock. Te bodo v vrečki s sloganom Dobra roka podarili otrokom na pediatrični kliniki v Ljubljani in otroškemu oddelku rehabilitacijskega centra Soča.

Julija Adlešič: Šlo je za nesrečo pri delu, za splet nesrečnih okoliščin
03. 09. 2020 16.08
Julija Adlešič ostaja v hišnem priporu. Sodnica namreč ni odločila o tem, da bi konec sodbe dočakala na prostosti. Kljub temu da je ta nedavno v dolgem zagovoru med drugim opozorila, da očitek ne more biti zgolj napisano dejstvo, da je v partnerski zvezi s Sebastienom Abramovim. Tudi tokrat smo spremljali sojenje, obširen zagovor in hkrati zaključne besede Adlešičeve.

Direktorica Uprave za probacijo: Nihče se ne rodi kriminalec
11. 07. 2020 07.00
"Vsi smo prestali prepoved gibanja zaradi koronavirusa. Ta je veljala iz občine v občino, pa so bili ljudje napeti in nestrpni. Zdaj bom vsakega, ki reče, da so slovenski zapori kot hoteli, vprašala, če je kraj, kjer si zaprt med štirimi stenami, res hotel. Ker ni!" je odločna direktorica Uprave za probacijo. Zapor bi po njenem mnenju moral biti zadnja možnost, zato služba, ki jo vodi, storilcem prekrškov in kaznivih dejanj omogoča, da kazen prestanejo drugače.

Julija Adlešič v spremstvu odvetnika zapustila zapor in odšla v hišni pripor
20. 05. 2020 13.03
Julija Adlešič iz afere Odrezana roka je zapustila pripor na Igu. Odslej bo v hišnem priporu v hiši svojih staršev. Odvetnik Adlešičeve, ki je bila v priporu od 8. marca lani, je predlog za odpravo pripora utemeljil s tem, da ne obstaja ponovitvena nevarnost, poleg tega pa je po njegovem mnenju pripor traja "že preko razumnega roka". Abramov medtem ostaja v priporu.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode
29. 03. 2020 14.00
Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

Tovšakova priznala krivdo v še enem primeru oškodovanja Vegrada
04. 12. 2019 14.15
Hilda Tovšak je s tožilstvom podpisala sporazum o priznanju krivde zaradi oškodovanja družbe, ki jo je vodila, s posli z nepremičninami Delamarisa. Tožilstvo je za Tovšakovo predlagalo pogojno kazen šest mesecev zapora s preizkusno dobo petih let.

Pripornik na Povšetovi s prirejenim rezilom poskušal zabosti pravosodnega policista
30. 10. 2019 13.34
Pripornik v zaporu na Povšetovi v Ljubljani je poskušal zabosti pravosodnega policista. Ta se je ubranil in skupaj s kolegi preprečil napad. Na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij pravijo, da v incidentu ni bil nihče poškodovan.

Zaradi zlorabe položaja Hildi Tovšak denarna kazen
03. 09. 2019 10.35
Celjsko okrožno sodišče je nekdanji direktorici Vegrada Hildi Tovšak zaradi zlorabe položaja izreklo denarno kazen v višini 8550 evrov, ki jo mora plačati v treh mesecih. Prav tako mora plačati tudi sodne stroške. Takšno kazen je za Tovšakovo na podlagi sporazuma predlagala tožilka Renata Vodnjov.

Protesti pripornic zaradi nevzdržnih razmer
02. 09. 2019 19.07
Sedem pripornic ženskega zapora na Igu protestira zaradi domnevno nevzdržnih razmer. Med njimi je tudi trenutno najbolj znana pripornica v državi - Julija Adlešič. Zaradi posledic odžagane roke ima težave pri osebni higieni, oblačenju in umivanju. Sodnica naj bi ji obljubila 24-urno zdravstveno oskrbo, ki pa je zdaj v priporu nima, trdi Adlešičeva, zato je odvisna od pomoči sojetnic. In kako odgovarjajo v vodstvu zapora?

Bi se mama in očim jeseniške deklice lahko kmalu znašla na prostosti?
21. 07. 2019 18.31
Bosta krvnika komaj dveletne jeseniške deklice Arine - njena mama in očim - kmalu na prostosti? Njuna zagovornika sta na vrhovno sodišče vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, vrhovno državno tožilstvo pa temu ni nasprotovalo. Če bi vrhovni sodniki zadevo vrnili na prvo stopnjo, je v teoriji mogoče, da bi ju iz Iga oziroma Doba, kjer prestajata več kot dvajsetletno kazen, izpustili.