zaposlitev študentov

V juniju brez dela najmanj ljudi v samostojni Sloveniji

03. 07. 2025 13.47

Konec junija je bilo v Sloveniji registriranih 42.398 brezposelnih, kar je 1,8 odstotka manj kot maja, 2,2 odstotka manj kot junija lani in najmanj v samostojni Sloveniji. V prvem polletju se je na Zavodu RS za zaposlovanje na novo prijavilo 29.315 brezposelnih oziroma 2,1 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Največ prostih delovnih mest so sporočili delodajalci iz dejavnosti izobraževanja, zdravstva in socialnega varstva, predelovalnih dejavnosti, gradbeništva ter prevoza in skladiščenja.

Obstrukcija opozicije, matični odbor vseeno za predlog sprememb na trgu dela

19. 06. 2025 10.58

Odbor DZ za delo je potrdil predlog novele zakona o urejanju trga dela, ki prinaša višja nadomestila za brezposelnost, rahlja most do upokojitve in zaostruje področje agencijskega dela. Na podlagi številnih pripomb zakonodajnopravne službe DZ je potrdil tudi več dopolnil. Poslanci SDS in NSi so sejo obstruirali, ker nasprotujejo nujnemu postopku.

'Vlada ni izpolnila obljub glede odprave prekarnosti'

19. 06. 2025 14.18

Sindikat Mladi plus skupaj s somišljeniki je vlado, z ministrstvom za delo na čelu, znova spomnil na neizpolnjene predvolilne obljube glede odprave prekarnosti in pozval k reševanju najbolj perečih težav. Če med poletjem ne bodo obveščeni o napredku pri izpolnjevanju zahtev, napovedujejo obsežnejše javne akcije.

V Novem mestu podpisali pismo o nameri za ustanovitev nove javne univerze

10. 06. 2025 21.17

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, predstavniki dolenjskih visokošolskih in znanstvenoraziskovalnih zavodov ter novomeški župan Gregor Macedoni so danes podpisali pismo o nameri za ustanovitev nove javne univerze. Podpis so označili za zgodovinskega in za pomemben korak k razvoju dolenjske regije.

Mariborski dostavljavci prekinili delo, od Wolta želijo bolj pravične pogoje

16. 01. 2025 16.02

Dostavljavci Wolta so se v znak protesta zbrali na glavnem mariborskem trgu in začeli zavračati naročila. S protestom želijo dobiti pozornost vodilnih in z njimi vzpostaviti dialog. Zahtevajo višja plačila za dostavo in takojšnjo zaustavitev najemanja nove delovne sile iz tretjih držav, ki njihov zaslužek še dodatno nižajo.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Stavko napovedali tudi člani drugega reprezentativnega poštnega sindikata

07. 11. 2024 10.42

Potem ko so stavko za 22. november napovedali v Sindikatu poštnih delavcev, so tak korak na isti dan napovedali tudi v Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) Pošte Slovenije, je dejala predsednica konference SDPZ Majda Stubelj. Kot je pojasnila, so njihove zahteve podobne, dodali so še nekaj svojih. Pričakujejo tudi pomoč države.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej

25. 05. 2024 00.15

Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Prvomajski protest: 'Nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš'

01. 05. 2024 17.10

Udeleženci prvega prvomajskega protestnega shoda so v središču prestolnice opozorili na slab položaj zaposlenih, njihovo izkoriščanje, širjenje prekarne oblike dela, vse višje cene življenjskih stroškov ter stagnacijo plač. "Prekaren način življenja ni le faza odraščanja, po kateri se postavimo na noge in normalno zaživimo: po študiju nas še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev," je na primer dejal predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc.

'Razlogov za praznovanje ni: plače stagnirajo, izkoriščanje se stopnjuje'

24. 04. 2024 15.08

Predstavniki sindikatov Mladi plus in Zasuk, društva Iskra in Centra za družbeno raziskovanje (Cedra) ob letošnjem prazniku dela v Ljubljani pripravljajo protest. Kot so poudarili, razlogov za praznovanje ni več. Ob naraščanju življenjskih stroškov plače stagnirajo, izkoriščanje na delovnih mestih pa se medtem stopnjuje.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi

13. 02. 2024 14.00

Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Karierne zgodbe štirih študentov Academie višje strokovne šole

05. 02. 2024 00.15

Štiri uspešne študente Academie, mednarodno nagrajene višje strokovne šole smo vprašali, kako je potekal njihov študij, kje so zaposleni in kaj svetujejo bodočim študentom.

Mladi si z delom želijo izkušenj za nadaljnjo redno zaposlitev

26. 06. 2023 20.06

Kadrovskega primanjkljaja ne bodo rešili niti študentje. Čeprav mladi predvsem v poletnem času aktivno iščejo začasno zaposlitev, to ne pomeni, da bodo poprijeli kar za vsako ponujeno delo. In če kdo misli, da ga ni mladega, ki kakšnega evra ne bi zaslužil v gostinstvu, kjer bi takoj dobil delo, se motite. V gostinstvu dela le sedem odstotkov študentov. Mladi danes vzamejo le poklice, ki so povezani z njihovo prihodnostjo. Cilj je jasen, pridobiti izkušnje, da bodo nato lažje dobili redno zaposlitev.

Maribor – mesto priložnosti za novo zaposlitev

25. 04. 2023 10.08

Pot iskanja nove zaposlitve je proces, pri katerem posameznik aktivno išče odprta delovna mesta, se prijavlja nanje, pošilja prošnje in se udeležuje razgovorov, na katere je povabljen.

Informativni dan nekoliko drugače: preiskava 'umora' in druženje s specialci

18. 02. 2023 10.08

Odločitev o tem, kaj bomo v življenju počeli po koncu šolanja, ni lahka. Mladim pri tem lahko pomagajo informativni dnevi, ki so letos prvič po dveh letih potekali tudi na Policijski akademiji v Tacnu. A nekoliko drugače. Več sto obiskovalcev je tam lahko opazovalo 'kraj nesreče, 'umor', policijske štirinožne kolege, merilo s pištolo ...

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Univerza na Primorskem zaposluje diplomante UP v novi Alumni pisarni

06. 12. 2022 00.15

Univerza na Primorskem (UP) velja kot mlada, inovativna in mednarodna univerza.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Vpiši se v Orbito priložnosti za številne karierne možnosti

20. 10. 2022 10.12

V Lidlu Slovenija iskalcem zaposlitve nudijo nemalo kariernih priložnosti, naj gre za prvo zaposlitev ali obogatitev dosedanje poklicne poti. Tudi z Orbito priložnosti.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Stanovanja, prekarnost: mladi se ne morejo osamosvojiti in načrtovati

12. 08. 2022 13.52

Na mladih svet stoji, pogosto slišimo iz različnih ust. Vendar pa se mladi soočajo z večplastnimi vprašanji o svoji prihodnostmi - z izzivi in priložnostmi. Hitrost tehnološkega razvoja in posledice podnebnih sprememb drastično spreminjajo svet, mladi pa morajo biti v toku z najnovejšimi trendi, z najnovejšo tehnologijo ...

Zaposlitev v Novi Gorici

28. 07. 2022 06.00

Iščeš zaposlitev v Novi Gorici, pa nimaš ideje, kaj bi počel in kje bi našel prosta dela? To ni problem. Nova Gorica je mlado mesto, ki predstavlja regionalno središče Goriške in ponuja številne priložnosti. Tvojo novo zaposlitev v tem ravno prav velikem mestu vam bomo pomagali poiskati mi!

MI5 in FBI: Kitajska zaradi vohunjenja Zahodu predstavlja grožnjo

07. 07. 2022 12.35

Vodji britanskih in ameriških obveščevalnih agencij MI5 in FBI sta opozorila na povečanje obsega kitajskega gospodarskega vohunjenja na Zahodu. V redkem skupnem nastopu v Londonu sta Kitajsko označila za veliko grožnjo za gospodarstvo in nacionalno varnost obeh držav, kot tudi zaveznikov. V Pekingu so te obtožbe zavrnili kot neutemeljene.

Prosta delovna mesta Novo mesto

20. 05. 2022 08.09

Prosta delovna mesta v Novem mestu čakajo na vašo prijavo. Novo mesto poleg naravnih lepot in odlične kulinarike predstavlja odlično priložnost za vašo zaposlitev.

Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele Gardalanda

20. 06. 2022 18.33

Tik pred glavno turistično sezono se v praktično vseh evropskih državah soočajo s hudim pomanjkanjem delavcev v gostinstvu in turizmu. Zaradi premalo osebja bodo v Italiji zaprli dele priljubljenega zabaviščnega parka Gardaland. V Grčiji bi nujno potrebovali okoli 55.000 natakarjev, kuharjev in sobaric ter drugih turističnih delavcev. Na Hrvaškem okoli 35.000. Pri južnih sosedih pomanjkanje sezonskih delavcev poskušajo reševati z zaposlovanjem ukrajinskih beguncev, študentov in delavcev iz Azije.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.