zaposlovanje v EU

Usodo Srbije bodo krojila stara imena, šok za študente

14. 04. 2025 17.22

Nova srbska vlada, če bo izglasovana, ne bo prinesla velikih sprememb. V njej ostaja skoraj polovica starih imen, svoje položaje bi ohranili predvsem tisti na najpomembnejih resorjih. Med drugim se tako ne bi zamenjali vodilni na notranjem, zunanjem, finančnem, obrambnem, zdravstvenem, gospodarskem ministrstvu. Za največje (negativno) presenečenje pa velja profesor Dejan Vuk Stanković, predlagan za ministra za izobraževanje. Bil je eden redkih profesorjev beograjske univerze, ki med večmesečnimi protesti niso podprli študentov, ampak je celo večkrat javno nastopal proti njim.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne

03. 04. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Trump napoveduje dodatne 25-odstotne carine na uvožene avtomobile

27. 03. 2025 08.17

Potem ko je Trump napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle dodatne carine v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov v ZDA, je iz Kanade prišel oster odziv. Iz sveta se vrstijo številni odzivi in napovedi povračilnih ukrepov. Medtem pa je Trump omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo družbenega medija TikTok ameriškemu kupcu.

Zaposlovanje Filipincev: 'Dostojno delo, varna in pravična zaposlitev'

11. 03. 2025 11.40

Slovenija in Filipini odpirajo novo poglavje v dvostranskih odnosih, je v Manili, kjer je uradno odprla prostore slovenskega veleposlaništva, poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. S filipinskim ministrom za delavce migrante Hansom Leom Cacdacom sta podpisala memorandum o soglasju med državama o sodelovanju na področju dela.

Zvišanje plač v prvi polovici leta napoveduje skoraj 60 odstotkov delodajalcev

11. 02. 2025 12.07

V prvi polovici leta se številnim delavcem obeta povišanje plač. Napoveduje ga 59,1 odstotka delodajalcev, je objavila agencija za zaposlovanje Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti

10. 02. 2025 00.15

Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Vlada potrdila predlog novega zakona o medijih

31. 12. 2024 10.07

Vlada je na dopisni seji potrdila predlog novega zakona o medijih in ga poslala v obravnavo v DZ. Po navedbah ministrstva za kulturo gre za prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot 20 letih, glavni namen pa je zagotoviti pravico prebivalcev do celovite obveščenosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju.

Bruselj odobril 52-milijonsko državno podporo Lekovi naložbi v Lendavi

13. 12. 2024 13.05

Evropska komisija je odobrila državno podporo v vrednosti 52 milijonov evrov za Lekovo naložbo v visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil v Lendavi. Lek center na skrajnem severovzhodu države že gradi, naložba je bila ob njeni napovedi ocenjena na 400 milijonov evrov.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Fajonova: UNRWA je rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev

22. 10. 2024 19.12

Če bi vsaka članica ZN spoštovala ustanovno listino, bi bil svet popoln, je na panelu na 2. slovenskem humanitarnem forumu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Poudarila je, da je Agencija Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) rešilna bilka za generacije palestinskih beguncev. "Slovenija bo še naprej podpirala njeno delovanje in se zavzemala za njeno predvidljivo financiranje," je zagotovila. O konfliktih in drugih globalnih izzivih sta v ljubljanskem centru Rog govorila tudi vidna predstavnika agencij ZN za palestinske begunce in prehrano.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi

14. 10. 2024 11.43

Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?

12. 10. 2024 07.00

Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih

18. 09. 2024 17.36

Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

Macron se je združil z Le Pen? 'Samo zato, da ne bi oblasti prevzeli zmagovalci'

07. 09. 2024 11.06

"Predsednik Macron je pravkar nominiral mandatarja za sestavo desne vlade ob podpori skrajne desnice, v popolnem nasprotju z volilnim rezultatom, na katerem je slavila leva koalicija," tako v stranki Levica pravijo na povolilno dogajanje v Franciji. Macron je sicer za premierja imenoval starega političnega mačka Michela Barnierja.

Slovenska mladina politično vse bolj desna, fantje bolj šovinistični

20. 06. 2024 18.02

Fundacija Friedrich Ebert Stiftung in mariborska filozofska fakulteta sta predstavili izsledke nove mednarodne raziskave o mladih. Ta kaže na premik političnih stališč mladih v Sloveniji v desno, med desno usmerjenimi mladimi opažajo tudi porast zanimanja za politiko, obenem pa prihaja do ideološke polarizacije.

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci

30. 05. 2024 21.33

Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

SDS zahteva sklic izredne seje: 'Priča smo razgradnji sistema'

23. 05. 2024 12.08

Kmalu bo minilo dve leti, odkar je zaprisegla vlada pod vodstvom Roberta Goloba, poslanska skupina SDS pa ob tem zahteva sklic izredne seje Državnega zbora. Kot pravijo, "zdravstveni sistem razpada, priča smo stavkovnemu valu". Stavkajo namreč zdravniki, sodniki, tožilci, upravni delavci in še mnogi drugi, so dodali in se ob tem sprašujejo: "Je to ta boljša prihodnost, o kateri je govoril ob zaprisegi?"

Pomanjkanje kadra: OZS za zaposlovanje tujcev 'na zaupanje'

11. 04. 2024 13.31

Postopki pri pridobivanju ustreznih dovoljenj za delo tujcev so v Sloveniji še vedno predolgi, so opozorili v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Ministra za delo Luko Mesca so zato pozvali, naj jih pospeši po vzoru zaposlovanja po lanskoletnih poplavah. "Gre za t. i. zaposlovanje na zaupanje," so pojasnili.

Ministrstvo za delo bi uvedlo sezonsko delo za tujce v gostinstvu in turizmu

23. 01. 2024 18.31

Ministrstvo za delo je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev, ki slovensko zakonodajo usklajuje z evropsko, ob tem pa zaradi težav pri zaposlovanju ustreznega kadra, predvsem poleti in pozimi, uvaja sezonsko delo tujcev v turizmu in gostinstvu. Pripombe je mogoče oddati do 6. februarja.

Svetla prihodnost za vaše podjetje s pomočjo EU

23. 12. 2023 00.15

Programi in usposabljanja, ki jih financira EU, vam pomagajo pri ohranjanju konkurenčnosti podjetja ter spodbujajo razvoj spretnosti vaših zaposlenih

Pravilo Uefe o domačih igralcih je morda v nasprotju z zakonodajo EU

21. 12. 2023 12.59

Pravilo, ki sta ga uvedli Evropska nogometna zveza (Uefa) in belgijska nogometna zveza (URBSFA) in se nanaša na igranje tujih igralcev v nogometnih klubih, je lahko v nasprotju z zakonodajo Evropske unije, je odločilo Sodišče Evropske unije v Luksemburgu.

Biden pozval k zaščiti bolnišnice v Gazi, potekajo pogajanja o izpustitvi talcev

13. 11. 2023 06.42

Izrael ima verjetno še dva do tri tedne časa, preden bo mednarodni pritisk na državo spodkopal legitimnost vojaških operacij v Gazi, ocenjuje izraelski zunanji minister Eli Koen in dodaja, da se pritisk mednarodne skupnosti na Izrael zaradi vojne na območju Gaze povečuje. K zaščiti največje bolnišnice v Gazi je pozval tudi ameriški predsednik Biden. Bolnišnica Al Šifa ne deluje več, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Zdravstveni delavci in civilisti poročajo, da se spopadi nadaljujejo tik pred bolnišnico, kar otežuje tudi reševanje na terenu. Izraelski premier pa še naprej zavrača pozive k prekinitvi ognja, če ne bodo izpuščeni talci, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra. Pogajanja za njihovo izpustitev pa naj bi potekala s pomočjo Katarja.

Policisti in inšpektorji v podjetju odkrili zaposlovanje na črno

13. 10. 2023 11.08

Nadzor v podjetju za popravilo vozil je razkril, da je v podjetju delalo 16 tujcev, in sicer državljanov Moldavije, Ukrajine, Italije in Romunije, ki so delo opravljali brez prijav v obvezna zavarovanja in brez ustreznih soglasij za delo v Sloveniji.

Število brezposelnih padlo na novo rekordno nizko raven

04. 10. 2023 12.18

Brezposelnost je septembra po dveh mesecih rasti vnovič upadla in pristala na novi najnižji ravni v zgodovini države. Ob koncu minulega meseca je bilo registriranih 45.999 brezposelnih, kar je 2,9 odstotka manj kot avgusta in 11,6 odstotka manj kot septembra lani, je objavil Zavod RS za zaposlovanje.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Od kod bo država črpala denar za financiranje obnove po poplavah?

20. 08. 2023 19.56

Država se bo še lep čas ukvarjala z iskanjem virov za financiranje obnove po najhujši naravni katastrofi doslej. Kolikšna je škoda, bo natančneje znano septembra. Ta teden so začeli zbirati podatke o škodi, pristojni pa že zdaj ocenjujejo, da bo ta dosegla od tri do pet milijard evrov. Vlada je za najnujnejše že sprejela rebalans, Slovenija računa tudi na evropske vire. A še daleč je od tega, da bi bilo vse jasno. Kje pa je država vendarle za zdaj že našla možne vire za odpravo škode?