zasebne fakultete

Položaj v zameno za dopust predsedniku vlade Robertu Golobu?
13. 04. 2025 19.20
Dva meseca po razkritju domnevno spornih praks znane in vplivne odvetnice Nine Zidar Klemenčič se je na nas obrnilo več virov, ki so nam odstrli zaveso zakulisja političnega vpliva in interesnih povezav. V 24UR Fokus - ki si ga lahko ogledate v članku spodaj - razkrivamo brezplačne dopuste, domnevne kadrovske kupčije in sume izkoriščanja tretje največje bolnišnice v državi.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00
Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Informativni dnevi: 'To danes je še utrdilo mojo odločitev'
14. 02. 2025 07.36
Srednje šole so odprle vrata vsem, ki jih zanima nadaljevanje šolanja pri njih. Kljub snežnim razmeram so informativni dnevi dobro obiskani. Ker so osnovne informacije o programih lahko našli že na spletu, so radovedni osnovnošolci izkoristili ta dan za ogled prostorov, spoznavanje obšolskih dejavnosti in osebni stik s profesorji in dijaki. Informacije iščejo tudi bodoči bruci.

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23
Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

'Stališča med UKC in fakulteto smo zbližali, a končnega dogovora še ni'
06. 12. 2023 15.43
Na sestanku med vodstvom Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana o dolgu kliničnega centra do fakultete so stališča "kar precej zbližali", do končnega dogovora pa še ni prišlo, je po sestanku povedal dekan fakultete Igor Švab. Ponovno se bodo sestali v petek zjutraj.

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?
20. 09. 2023 08.43
Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00
V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?
17. 05. 2023 06.00
Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere
26. 03. 2023 09.00
Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Minister Bešič Loredan želi odkupiti zemljišče ob Soči, kjer bo zasebna bolnišnica
07. 03. 2023 06.00
Razkritje, da bo zasebnik Diagnostični center Bled, ki je v lasti državnih zavarovalnic Triglav in Sava Re, ob URI Soča gradil zasebno bolnišnico, je sprožilo burne odzive. Minister Bešič Loredan je napovedal, da bo država to zemljišče odkupila in ga namenila za širitev URI Soča ali Onkološkega inštituta. Mu bodo načrti uspeli? Generalni direktor Zvone Novina za rubriko Dejstva razkriva: kako bo bolnišnica videti in kakšni so načrti. Še več – državni URI Soča in zasebna bolnišnica bosta sodelovala. Medtem pa na Gorenjskem – na Golniku – svojo kliniko načrtuje kirurg Marko Bitenc. Bo tudi v tej Bitenčevi kliniki operiral minister Bešič Loredan?

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole
20. 02. 2023 06.28
Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Analiza super volilnega leta: 'Slovenija je vzcvetela'
11. 12. 2022 07.07
Za nami je supervolilno leto. Dobili smo novo vlado, prvo predsednico države, številne nove župane, volivci so na referendumih prepričljivo podprli vse tri vladne zakone. Kako pa se je zaradi vsega tega spremenil slovenski politični zemljevid? Kaj izidi govorijo o slovenski politiki in družbi?

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00
Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

KUL z vloženim predlogom za posvetovalni referendum zadržal namero SDS
06. 04. 2022 08.16
Potem ko je odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino ob obstrukciji opozicije sprejel predlog odloka o preoblikovanju zasebne novomeške fakultete za industrijski inženiring v javni zavod, pa so poslanci strank KUL na pobudo Levice z vloženim predlogom za posvetovalni referendum vsaj začasno zadržali to namero koalicije. Odločanje o odloku je preloženo, dokler se poslanci ne bodo izrekli o predlogu za referendum.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek
15. 11. 2021 05.50
Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00
Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Afganistankam študij dovoljen, a le pod strogimi pogoji
06. 09. 2021 14.10
Talibani, ki so prevzeli oblast v Afganistanu, so odredili, da morajo odslej ženske, ki obiskujejo zasebne afganistanske univerze, nositi obleko abaja in nikab, ki pokrivata celotno telo in večino obraza. Sporočili so tudi, da morajo biti razredi ločeni po spolu ali pa vsaj razdeljeni z zaveso.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18
Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'
16. 03. 2021 06.00
Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Raziskava ministrstva za kulturo: mediji v Sloveniji so pretežno nevtralni
01. 03. 2021 18.30
Zasebna Fakulteta za medije, ki je bila ustanovljena leta 2008, je pripravila raziskavo medijske krajine za Ministrstvo za kulturo. Analizirali so zapise z desetih spletnih medijskih portalov in se osredotočili predvsem na medijsko obravnavo treh tematik: ukrepov vlade RS v zvezi s covidom-19, medijske zakonodaje in odnosa politike do migrantske krize. Podatki kažejo nevtralnost in uravnoteženost poročanja, pri portalu Nova24tv.si pa izrazito podporo vladi in desno usmerjenost.

Akademiki s peticijo proti posegom vlade v znanost
01. 02. 2021 09.37
Trenutna izvršna oblast poskuša z nerazumnimi potezami spodjesti sisteme, ki so eden od zgodovinskih temeljev države, pravijo podpisniki peticije, ki ostro protestirajo proti posegom vlade v visoko šolstvo in znanost. Šolsko ministrstvo je medtem danes sporočilo, da so objavili razpis za vpis na višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2021/2022.

'Dodatno vpisovanje velikega števila nezaposljivih meji na družbeno blaznost'
31. 01. 2021 14.14
Določanje števila vpisnih mest na javnih šolah in fakultetah je ena najpomembnejših strateških odločitev v vsaki državi, na očitke, da blokira razpis za vpis na fakultete, znova odgovarja premier Janez Janša. Če je slaba, lahko ustvarjamo na tisoče mladih, ki nimajo možnosti zaposlitve ne doma ne v tujini. Zato bo vlada načrtovanju vpisa tudi letos posvetila vso dolžno pozornost, je sporočil.

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja
29. 01. 2021 10.03
Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

Šepec: Predlog zakona o nalezljivih boleznih je neustaven in posega v veliko pravic
06. 09. 2020 16.08
Morebitni sprejem novega zakona o nalezljivih boleznih po zagotovilih notranjega ministra Aleša Hojsa nikakor ne pomeni, da bo policija ravnala nezakonito. Njene možnosti po določbah, ki v izjemnih okoliščinah, ko širjenja bolezni ni mogoče zajeziti drugače, dopuščajo zaostritev ukrepov, bodo izjemno omejene in striktne, je povedal. Varuh človekovih pravic in pravniki že proučujejo ustavnost vsebine zakona. Pravnik Miha Šepec opozarja, da gre za tipičen represivni zakon, ki se navadno sprejema v času kriznih razmer.

Nadzornik Facebooka in Instagrama opozarja: Prihaja doba zasebne cenzure
10. 07. 2020 15.27
Na slovenski konferenci o svobodi izražanja so prvič hkrati nastopili znanstveniki s treh najboljših univerz na svetu - Oxforda, Harvarda in Cambridgea. Dogodek bi moral potekati v Ljubljani, a ga je organizator zaradi koronavirusa prestavili na splet. Na njem je nastopil tudi nadzornik vsebin Facebooka in Instagrama, ki je opozoril, da se približujemo dobi zasebne cenzure.

UKC podal prijavo zoper dve osebi zaradi suma prenašanja nalezljive bolezni iz malomarnosti
06. 07. 2020 06.57
V nedeljo so v Sloveniji ob 530 testiranjih potrdili 16 okužb z novim koronavirusom, hospitaliziranih je 11 bolnikov s covidom-19. Jelko Kacin je na novinarski konferenci povedal, da se večina ljudi sicer drži karantenskih omejitev, za tiste, ki pa se ne, vlada namerava sprejeti sankcije. Z UKC Maribor so medtem sporočili, da je okužena študentka, ki je pri njih opravljala prakso. V ZD Maribor imajo na novo okuženega reševalca. V vipavskem domu starejših pa so potrdili še dve okužbi: eno med stanovalci in eno med zaposlenimi.