zasebništvo

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

17. 01. 2025 06.00

Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

24UR Fokus: Intervju s predsednikom vlade

01. 12. 2024 09.49

20 tisoč javnih najemnih stanovanj do leta 2030, nepremičninski davek. Po poti zdravstva pred našimi očmi razpada šolstvo, davčna reforma je minimalizirana na spremembe. Dogajajo se ministrske rošade in osebne zamere. Predsednik vlade ljudi nagovarja na družbenih omrežjih. Kako uspešno to počne? Ali se mu je zdel video z vudu lutko, ki ga je objavila njegova partnerka Tina Gaber, primeren?

Na predlog novele zakona prejeli pripombe več kot 100 deležnikov

17. 10. 2024 15.15

Opolnoči se je iztekla enomesečna javna razprava o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so prejeli pripombe skoraj 100 deležnikov. Med raznolikimi pripombami je slišati tudi opozorila pred odpovedmi zdravnikov v javnih ustanovah.

V Fidesu prepričani o nesorazmerjih v razvrstitvi plačnih razredov

20. 09. 2024 15.48

V predlagani razvrstitvi plačnih razredov, o kateri se v okviru pogajanj o plačah v javnem sektorju dogovarjajo za steber zdravstva, so po mnenju zdravniškega sindikata Fides nesorazmerja. Fides, ki v omenjenih stebrnih pogajanjih ne sodeluje, sicer še naprej vodi stavko in se z vladno stranjo ločeno sestaja na stavkovnih pogajanjih.

Zgroženi nad novelo: 'Prisilno delo v javnih zavodih pod pogoji države'

16. 09. 2024 15.45

V strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države. Ministrstvo za zdravje je predlog poslalo v javno razpravo. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

So pacienti postali talci spora med medicinsko fakulteto in UKC Ljubljana?

09. 12. 2023 07.00

Kot izhaja iz spora med ljubljanskim kliničnim centrom in medicinsko fakulteto, pacient v Sloveniji ni na prvem mestu. Fakulteta je namreč v ponedeljek napovedala, da bo zaradi domnevnega 43-milijonskega dolga prenehala izvajati preiskave za našo največjo bolnišnico. Ta fakulteti očita, da napihuje cene storitev in da spor rešuje na plečih pacientov. So postali torej pacienti talci v sporu o denarju? V vsakem primeru bomo najkrajšo potegnili državljani; kot davkoplačevalci, če bo UKC moral plačati ves domnevno napihnjen dolg, ali kot bolniki, če bo medicinska fakulteta uresničila grožnjo in ustavila preiskave.

Država bo mlade zdravnike spodbujala s finančno nagrado

26. 10. 2022 19.42

Spet slab odziv zdravnikov na razpis za specializacijo družinske medicine. V jesenskem roku se je na 53 razpisanih mest prijavilo le 12 zdravnikov. Država namerava mlade zdravnike k prijavi spodbuditi tudi s finančno nagrado, 1000 evrov bruto na mesec. Mladi zdravniki pa, kot kaže, vedno bolj bežijo v zasebništvo – in se vedno manj odločajo tudi za druge najzahtevnejše specializacije, ki delujejo predvsem v javnem zdravstvu.

Javno ali zasebno zdravstvo?

18. 09. 2022 07.00

Prva zasebna bolnišnica v prestolnici in tri zavarovalnice, ki pospešeno kupujejo zasebne zdravstvene centre, med njimi večinoma koncesionarje. Zdravstveni minister, ki ob ministrovanju še vedno operira pri zasebniku. Zdravniki in medicinske sestre, ki zaradi boljših pogojev in višje plače odhajajo k zasebnikom. Kaj vse to pomeni za že tako opešani javni zdravstveni sistem, vladno obljubo o koreniti zdravstveni reformi, zavezo koalicije, da bodo ukinili t. i. dvoživke? O spremenjeni zdravstveni krajini v Sloveniji že ves teden poglobljeno pišemo v rubriki Dejstva, nocoj pa poročamo tudi v rubriki 24UR Fokus.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Čez tri tedne zdravniška stavka

28. 03. 2008 09.10

Fides je za 18. april napovedal stavko. Vladna stran bo skušala z novimi pogajanji stavko preprečiti.

''V zdravstvu ni vse tako slabo''

10. 07. 2007 13.39

V poslanski skupini SDS so prepričani, da ni utemeljenega razloga za novo nezaupnico ministru Bručanu.

Minister za zasebne šole

03. 04. 2007 16.34

Minister za šolstvo in šport Zver je poudaril, da sindikati na vse kriplje branijo javno mrežo šol.

Bručan zavrača očitke

20. 10. 2006 17.54

Minister Bručan je prepričan, da so očitki gibanja za ohranitev javnega zdravstva na njegov račun le zavajanje javnosti.

Direktor Molliera pri Drnovšku

08. 05. 2006 17.00

Drnovšek je sprejel direktorja Molliera. Pozval ga je, naj odstopi od zahtevka za revizijo glede operacijskih miz.

'Sodelovanje je pomembno'

21. 12. 2005 17.56

Minister za zdravje Bručan se je srečal z direktorji in glavnimi medicinskimi sestrami slovenskih bolnišnic.

Pomembno zasebno zdravstvo

04. 11. 2005 12.05

Minister za zdravje Bručan poudarja, da v Sloveniji zasebništvo na področju zdravstva igra pomembno vlogo.

Koncesija zasebnemu kirurgu

04. 10. 2005 22.09

S podelitvijo koncesije petim bolnišničnim zdravnikom se v Sloveniji pilotsko uvaja nov model.