zaselki

V potopljeni BiH tudi slovenski reševalci: na Buturović Polju našli eno truplo

07. 10. 2024 12.54

V okolici krajev Donja Jablanica in Konjic v osrednjem delu Bosne in Hercegovine se nadaljuje iskanje pogrešanih po obsežnih poplavah in plazovih, ki so območje prizadeli minuli konec tedna. Število smrtnih žrtev narašča, v Donji Jablanici je pogrešanih pet oseb. V državo je na pomoč že prispelo več reševalnih ekip iz tujine. Vodja slovenske ekipe Aleš Cedilnik je popoldne dejal, da so na Buturović Polju, kamor so napotili del ekipe, našli eno truplo. Upanje, da bodo našli preživele, je medtem vsako uro manjše, je dodal.

'Za turizem se mora odločiti vsa družina, ne more biti nekdo solist'

13. 04. 2024 15.34

Trendi v turizmu, ki so s pandemijo covida-19 prišli še bolj do izraza, se nadaljujejo. Številni gostje si še naprej želijo odmika od množično obiskanih destinacij, zato iščejo bolj nekonvencionalne možnosti. Ena vse bolj priljubljenih izbir postajajo tudi turistične kmetije. Trend nakazuje okoli sedemodstotno letno rast števila turističnih kmetij, glavna sezona za njihov obisk bo sicer poleti, vendar so predvsem izletniške kmetije že na stežaj odprle svoja vrata. Do 21. aprila na območju celotne Slovenije poteka tudi Teden turističnih kmetij.

Pomanjkanje zdravnikov v Tolminu: 'Upam, da to ni zatišje pred nevihto'

11. 04. 2024 18.36

Tolminski zdravstveni dom pokriva največje območje v državi, od Kobarida, Bovca, Tolmina z vsemi precej oddaljenimi zaselki. In v manjših krajih so bile družinske ambulante v marcu odprte le en dan na teden, odpadali so tudi sistematski pregledi otrok. Vse to sedaj domačini še bolj občutijo zaradi stavke zdravnikov. Ko jih je namreč z marcem 65 odstotkov umaknilo soglasja za nadurno delo, zdravnikov za delo v ambulantah enostavno ni bilo več. Zdaj so nekateri vendarle pripravljeni delati tudi nadure, a dejstvo je, da je bilo zdravnikov v ZD Tolmin že pred tem premalo. In pred nami je šele začetek turistične sezone, ko so ti kraji, sicer odmaknjeni, pravi magnet za tisoče turistov.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno

07. 10. 2023 07.30

Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

Utrinki dobrodelne tekme: morje lučk, navihani otroci in 'tisti' trenutek

16. 09. 2023 15.33

Še dolgo ne bomo pozabili dobrodelne tekme nogometnih legend, simbolike, čustev in nenazadnje zgodb. Tistih, ki so v avgustovski "apokalipsi" izgubili vse, za kar so garali vse življenje. In kateri so tisti največji utrinki, ki se nam bodo za vedno vtisnili v spomin? Lučke, minuta molka in, seveda, veliki Ibra! Pa tudi glasno bučanje občinstva in veliko srce Slovenije.

Z zemljo zravnane vasi in uničena življenja: ugasnilo skoraj 3000 življenj

12. 09. 2023 12.36

Potres je povzročil precejšnje uničenje in opustošil Maroko, število smrtnih žrtev pa še kar narašča. Uradno so zabeležili že skoraj 3000 ugaslih življenj. Fotografije z rušilnega območja medtem kažejo grozovito popotresno sliko. Potres je z zemljo zravnal celotne vasi, do številnih se reševalci še niso uspeli rešiti. A upanje še ni ugasnilo. V regijo južno od Marakeša, ki je bila najbolj prizadeta, so prispeli humanitarni delavci, tako maroški kot tuji, ki skupaj z reševalnimi ekipami izkopavajo ljudi.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

'Želimo si, da bi v Črni čim prej začeli z delom, da smo prebivalci na varnem'

24. 08. 2023 06.00

Ponovno se je po Sloveniji sprožil preplah, ko je agencija za okolje zaradi možnosti hudourniških poplav v severnem in osrednjem delu države izdala oranžni alarm. Na Koroškem je včeraj popoldne ob meji z Avstrijo nastal močnejši nevihtni pas in se počasi pomikal proti jugovzhodu, na območjih, prizadetih ob poplavah, pa se je pojavila bojazen, da bodo padavinske vode zopet poplavljale.

Hiš na fotografiji ni več, odnesel jih je plaz

08. 08. 2023 19.30

Razmere na Savinjskem ostajajo težavne. Luče so s cesto povezane le čez avstrijsko stran, zaselki med Ljubnim in Lučami pa so stik s civilizacijo za silo dobili šele sinoči. Območje ves čas preletavajo helikopterji, po zasilnih cestah in močno poškodovanih mostovih se k ljudem zdaj prebijajo tudi intervencijske službe iz tujine. Tam so že nemški gasilci in pripadniki hrvaške vojske, pomoč torej prihaja, ljudem je treba zdaj vliti še optimizem, pravijo pristojni.

Na Gorenjskem grozi 170 plazov, Koroško Belo bi lahko izbrisal v 10 minutah

07. 08. 2023 10.15

Na Gorenjskem, kjer so se razmere po ujmi v preteklih dneh sicer nekoliko umirile, čeprav sanacija vse škode še zdaleč ni končana, grozijo plazovi. Trenutno je uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo, je povedal poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Z uporom in vztrajnostjo dosegli priključitev k matični domovini

10. 10. 2020 10.24

Vas Libeliče ima v slovenski zgodovini posebno mesto. Zavednim vaščanom je dve leti po koroškem plebiscitu, ki je Libeliče z okolico priključil Avstriji, z uporom, vztrajnostjo in slogo, ki jo kažejo še danes, uspela vrnitev k matični domovini. Na to so še danes zelo ponosni. Stoletnico pomembnih dogodkov bodo praznovali leta 2022.

Mejni spori, ki trajajo že skoraj četrt stoletja, ostajajo nerešeni

08. 07. 2019 21.21

Mejni spori med Slovenijo in njeno južno sosedo trajajo že skoraj četrt stoletja, pred odločitvijo arbitražnega sodišča pa je bilo na papirju spornih vseh 670 kilometrov meje, in sicer zaradi stališča, da meja med republikama v času Jugoslavije ni bila določena. Rešitve sta pred 18 leti iskala že Janez Drnovšek in Ivan Račan, a teh do danes še ni na vidiku.

V Črni na Koroškem ogorčeni nad zaprtjem NLB-poslovalnice

11. 10. 2018 14.01

Prebivalce Črne na Koroškem je novica o zaprtju tamkajšnje NLB- poslovalnice povsem razburila. V znak protesta so že začeli zbirati podpise, občane pa je podprla tudi županja Romana Lesjak. NLB medtem zapira 15 svojih poslovalnic, saj Slovenija ni izpolnila prvotne zaveze Evropski komisiji za delno privatizacijo banke do konca leta 2017.

V ZDA bodo ponekod zaradi sončnega mrka veljale izredne razmere: prebivalci kopičijo vodo, hrano in orožje 

09. 08. 2017 08.26

ZDA se že dlje časa mrzlično pripravljajo na sončni mrk, ki bo 21. avgusta. Čeprav gre za spektakularno predstavo narave, pri katerem je večina črnogledih mitov že ovržena, oblasti še vedno skrbi. Predvsem naval turistov v kraje, kjer bo popolni mrk. Manjša mesta, zaselki in vasice bodo imele tiste dni trikrat več prebivalcev kot običajno. 

Slovenija v diplomatski noti pozvala Hrvaško k uresničitvi arbitražne razsodbe

03. 07. 2017 07.32

Hrvaško zunanje ministrstvo je napovedalo, da bo zaradi incidentov v Piranskem zalivu poslalo protestno noto v Ljubljano. Slovenija pa je v Zagreb poslala diplomatsko noto, v kateri jo poziva k implementaciji razsodbe arbitražnega sodišča. Cerar je medtem obiskal zaselke Škodelin, Bužini in Mlini-Škrilje.

KOMENTAR: Kaj nas je naučila sodba arbitražnega sodišča?

01. 07. 2017 07.00

Ko je padel zastor na branje za Slovenijo enega najbolj ključnih dokumentov v njeni mladi zgodovini, so prebivalce prevevali mešani občutki. Od razočaranja Joška Jorasa do sreče ljudi v Mirišču. A kaj arbitražni sporazum pravzaprav pomeni in kaj razkriva o kompleksnem postopku določanja meje?

Dan po razsodbi prve napetosti, premier Cerar poziva k mirnosti

30. 06. 2017 15.53

V Piranskem zalivu so Hrvati pripluli v del voda, ki so po razsodbi arbitražnega sodišča pripadle Sloveniji, a se je vse skupaj končalo mirno. Premier Miro Cerar je obe strani pozval k treznim odločitvam. Trije zaselki na levem bregu Dragonje s približno 30 prebivalci so sicer ostali na hrvaški strani meje, med njimi tudi Joško Joras.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo

30. 06. 2017 07.23

Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?

29. 06. 2017 11.08

Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

FOTO in VIDEO: Jorasa odločitev globoko pretresla. Ribiči: Hrvati se bodo morali sprijazniti, da je večina zaliva slovenskega

29. 06. 2017 16.39

Odločitev arbitražnega sodišča je Joška Jorasa, ki si že leta prizadeva, da bi Slovenija pri razmejitvi s Hrvaško dobila sporna ozemlja na levem bregu Dragonje, globoko pretresla. A upanje umre zadnje, pravi. Prebivalci zaselkov ob Dragonji so zadovoljni, da je vsaj konec negotovosti. Ribiči bodo za zdaj lovili še po starem režimu.

ZEMLJEVIDI: To so sporna mejna območja, o katerih je razpravljalo arbitražno sodišče

27. 06. 2017 07.00

Slovensko-hrvaški mejni spor se vleče vse od razpada skupne države, najtrši oreh, o katerem je odločalo arbitražno sodišče, pa je meja na morju oziroma določitev stika z odprtim morjem. Če Slovenija tega ne bo dobila, potem je za nas arbitraža pogubna. Koliko je ostalih spornih območij? Teh je dobrih 15 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja komaj 0,075 odstotka površine Slovenije.

ANIMACIJA: Sneg pobelil Slovenijo. Največ ga je zapadlo na Gorenjskem

30. 01. 2015 06.36

Sneg je pobelil vso Slovenijo. Največ ga je zapadlo na Gorenjskem, kar pol metra, drugod po Sloveniji pa od 15 do 30 centimetrov. Zaradi temperatur pod ničlo je zjutraj možna poledica, zato bodite še posebej previdni.

FOTO: V Loški dolini ne morejo zagotoviti prevoza za vse šolarje

09. 11. 2014 06.39

Poplavne površine v Loški dolini se povečujejo, počasi zvišujejo pa se tudi ojezerjene površine na Cerkniškem in Planinskem polju. V Loški dolini ne morejo zagotoviti prevoza za vse šolarje, zato pozivajo starše, da jih pripeljejo sami, ali pa ostanejo doma.

VIDEO: Noč in dan na terenu, da pomagajo ljudem. To so prostovoljni gasilci

04. 02. 2014 10.33

Ledena ujma, ki je zajela Slovenijo in povzročila ogromno škode, še ni končana, a najhuje je mimo. Pri odpravi posledic ključno vlogo igrajo prostovoljni gasilci, ki so že od petka noč in dan na terenu, izpostavljajo svoja življenja in pomagajo ljudem.

Zakaj je morala srna, ki je zatavala v Kranj, umreti?

28. 08. 2013 11.00

V središče Kranja se je zatekla mlada srna. Ker ni službe, ki bi zagotavljala odlov žive divjadi v urbanem okolju in prevoz v azil ali v naravo, je lovski inšpektor odredil takojšnjo usmrtitev, kar še vedno razburja prisotne občane.

V Kranju treba prekuhavati vodo

08. 06. 2011 08.02

Močni nalivi in udari strel so po vsej Sloveniji povzročali številne nevšečnosti. Meteorne vode so poplavljale kleti hiš v osrednji Sloveniji, strele pa so netile požare. Ponekod je motena oskrba s pitno vodo.

Bodo geodeti uslišali župane?

14. 01. 2011 06.30

Nad vrednotenjem nepremičnin imajo zelo veliko pripomb predvsem župani večjih mest in turističnih središč, katerih zemljišča so v najvišji vrednostni coni. Zahtevajo spremembe mej con in s tem nižji davek.

'Slovenija ima močne argumente'

27. 05. 2010 14.39

Arbitražni sporazum je za Slovenijo ugodnejši od sporazuma Drnovšek-Račan, je prepričan predsednik Türk, ki je tudi strokovnjak za mednarodno pravo. Nadškof Stres je ob tem dejal, da mora biti meja pravična, saj je sad pravičnosti mir.

FOTO: Težave zaradi zemeljskih plazov

26. 12. 2009 06.12

Sava poplavlja v Zasavju ter na območju med Krškim in Brežicami. Težave povzročajo tudi nekateri zemeljski plazovi, ki bodo gotovo vplivali na višino ocenjene škode, ki je nastala zaradi vremenskih dogodkov v zadnjih dneh.