zavod za varstvo kulturne dediščine

Blejski grad: porast obiska, oživili projekt dvigala
27. 01. 2025 14.13
Blejski grad je lani obiskalo nekaj več kot 440.000 ljudi, kar je sedem odstotkov več kot leto pred tem. Potekajo intenzivne priprave na prenovo stalne muzejske razstave, ki bo v pritličju odprta letos, v prvem nadstropju pa prihodnje leto. V Zavodu za kulturo Bled so se ponovno lotili tudi priprave projekta za izgradnjo dvigala na grad.

Zakaj je ministrica podpisala soglasje za rušitev domačije?
11. 12. 2024 06.00
Zakaj je ministrica za kulturo Asta Vrečko podpisala soglasje za rušitev Tomšičeve domačije, v kateri je živela mama narodnega heroja Rudolfa Maistra, kljub temu da je zavod za zaščito kulturne dediščine, ki spada pod to isto ministrstvo, pripravil poročilo, kjer je ugotovil, da se hišo lahko obnovi?

Požar v muzeju: kako rešiti ljudi in artefakte nacionalnega pomena?
23. 10. 2024 14.53
V Narodnem muzeju Slovenije je v okviru meseca požarne varnosti potekala vaja evakuacije iz objekta v primeru požara. Kot so poudarili sodelujoči, je pri evakuaciji na prvem mestu varnost človeških življenj, trudijo pa se rešiti tudi dragocene muzejske predmete, ki so nacionalnega pomena.

Za posek predvidenih 205 dreves, delo bodo začeli še letos
08. 10. 2024 13.01
Ljubljanska občina bo začela urejati grajsko pobočje, s čimer želijo po besedah podžupana Roka Žnidaršiča zagotoviti varnost stanovalcev in zaščito objektov na Mestnem in Starem trgu. V sklopu ureditve je za posek predvidenih 205 dreves, spravili jih bodo s helikopterji. Razpis bodo predvidoma objavili ta mesec, dela pa bi lahko zagnali še letos. Zaradi varnosti pa bodo ob Gradaščici v Trnovem odstranili dva kostanja.

Gradnja NUK II: začetek del za arheološka izkopavanja
23. 08. 2024 09.56
Na zemljišču, kjer bo zrasel NUK II, se bodo začela spremljevalna dela za arheološka izkopavanja. Dela bodo predvidoma končana v prvih mesecih prihodnjega leta. Sledil bo javni razpis za izbiro izvajalca gradbenih del. Gradbeno dovoljenje za NUK II je že pravnomočno.

Prenova železniške postaje v Novi Gorici poteka po načrtih
20. 08. 2024 13.59
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si je ogledala gradbišče na železniški postaji v Novi Gorici. Poudarila je, da prenova postaje poteka po načrtih. Projekt naj bi bil tako kot številni drugi v mestu zaključen do 8. februarja prihodnje leto, ko bo Nova Gorica skupaj z Gorico postala Evropska prestolnica kulture.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44
Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Kranj in Radovljica še naprej bijeta bitko za regijsko bolnišnico
22. 07. 2024 17.45
Potem ko je Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu podaljšal rok za pripombe na presojo umestitve gorenjske regijske bolnišnice v prostor, je Mestna občina Kranj nanj naslovila še drug dopis z dodatno argumentacijo v prid lokaciji za gradnjo bolnišnice v Kranju. Dodatne argumente so poslali tudi iz radovljiške občine.

Magnificova ekipa neuradno že odpisala Tivoli kot lokacijo koncerta
17. 07. 2024 14.34
Glede koncerta Magnifica v ljubljanskem Tivoliju, na vidiku še ni nobenega dogovora. Neuradno pa naj bi glasbenikova ekipa lokacijo v mestnem parku že odpisali. Svetnica Vesne Jasminka Dedić pa je vložila predlog za razpis občinskega referenduma o noveli odloka o krajinskem parku Tivoli. Ob tem je dejala, da pobuda ni usmerjena proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ampak želijo z njo podpreti zavod za varstvo narave. Ministrstvo pa so pozvali, naj o koncertu Magnifica v Tivoliju odloči strokovno.

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla
01. 07. 2024 21.52
Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

Pravljice, igrače in prostovoljstvo izboljšujejo našo družbo!
03. 06. 2024 00.15
V znamenju trajnostnega razvoja je NLB Skupina januarja vstopila v četrto sezono projekta Okvir pomoči, osredotočen na inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem prispevajo k izboljšanju družbe. V času, ko se svet sooča s številnimi izzivi, kot so pretirana uporaba digitalnih tehnologij med mladimi, medvrstniško nasilje, kršenje človekovih pravic, enakost spolov in revščina, projekt Okvir pomoči poudarja pomen skupnega prizadevanja za boljši jutri. Svet gradimo posamezniki in prav posamezniki lahko posejemo zrno, ki bo obrodilo spremembe.

Ministrstvo zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za vetrnice na Pohorju
02. 04. 2024 16.48
Ministrstvo za naravne vire in prostor je konec marca zavrnilo vlogo za gradbeno dovoljenje za 35 vetrnih elektrarn na Pohorju, vlogo za še 21 dodatnih na Rogli pa je investitor umaknil sam. Investitor ima še možnost upravnega spora in ponovne vložitve umaknjene vloge.

Žalostna podoba turističnega bisera: hotel in grad v Preddvoru propadata
16. 02. 2024 19.18
Razpadajoče stene, seseden strop, razbita okna in zaraščena okolica. To je resnična podoba hotela Bor in gradu Hrib v Preddvoru. Kljub idilični lokaciji ob jezeru in v osrčju gora objekta žalostno samevata. Imenitna lokacija je nekoč ponujala prijeten oddih ob koncu tedna za številne tuje turiste, za domačine pa priložnost za poroke, zabave ali pa le za pitje kave z zavidljivim razgledom. Kje se je torej zalomilo, da kompleks brez kakršne koli oskrbe propada že več let?

Obnova strehe: težave pri pridobivanju soglasij lastnikov, končana naj bi bila aprila
15. 12. 2023 10.10
Potem ko se je v stari Ljubljani vdrla streha ene od večstanovanjskih hiš, so v Zavodu za varstvo kulturne dediščine pojasnili, da so pozitivno mnenje k prenovi strehe izdali že leta 2018 in ponovno januarja letos. Na SPL pa pojasnjujejo, da se je obnova zavlekla zaradi težav pri pridobivanju soglasij lastnikov, gradbeno dovoljenje pa so dobili v juniju letos. Obnova naj bi se zaključila v aprilu naslednje leto.

Janković glede Plečnikovega stadiona: 'Poln kufer' imam teh skrbnikov
13. 12. 2023 06.00
"Nismo na tržnici, naša cena je določena," je ministrstvu za kulturo odgovoril Joc Pečečnik, ko so podali oceno, da je Bežigrajski stadion vreden slabih 12 milijonov evrov. Za stadion od države zahteva dobrih 18 milijonov in pol. Pečečnikove načrte je sicer aktualna ministrica za kulturo Asta Vrečko pred tremi leti označila kot primer uničevanja kulturne dediščine v prid zasebnega kapitala, Zavod za varstvo kulturno dediščino pa zdaj ugotavlja, da je kar 47 odstotkov Plečnikovega stadiona že tako propadlo, da se ga ne da obnoviti. 28 odstotkov stadiona pa ima v lasti tudi ljubljanski župan, Zoran Janković, ki je že naročil tretjo cenitev. Ali meni, da lahko reši sramotno propadanje Plečnikovega stadiona, ki traja že več kot desetletje?

Elektro Ljubljana koplje na zaščitenem delu Velike planine
24. 11. 2023 17.45
Elektro Ljubljana napeljuje elektriko skozi zaščiteno pastirsko naselje na Veliki Planini. A za to, priznavajo, nimajo dovoljenja, ker da se vsa dela izvajajo izključno v korist prebivalcem, pridobili pa naj bi jih po zaključku del, saj to dovoljuje zakon. V Zavodu za varstvo kulturne dediščine Kranj delom ostro nasprotujejo.

Devet negativnih mnenj za vetrnice na Pohorju
20. 11. 2023 16.05
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za gradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju od mnenjedajalcev prejelo devet negativnih mnenj oziroma zahtev za dopolnitev dokumentacije. Kot so sporočili z ministrstva, so kot upravni organ v tem postopku vlogo investitorja dolžni sprejeti, postopek voditi v skladu z zakonodajo, na koncu pa o vlogi na podlagi ugotovitev tudi izdati pozitivno ali negativno odločbo.

Deblak iz Mure ni prazgodovinski, nastal je v 16. stoletju
08. 11. 2023 08.53
Več kot 11 metrov dolg deblak, ki so ga septembra našli na obrežju Mure, je bil najverjetneje izdelan v drugi polovici 16. stoletja, je po dobljenih rezultatih analize lesa in mahu povedal strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari. Dodal je, da deblak ni prazgodovinski in da je najverjetneje služil kot plovec plavajočega mlina.

Plečnikov stadion bo morda vendarle odkupila država
29. 10. 2023 09.21
Poslovnež Jože Pečečnik je po 15 letih poskusov še vedno brez gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park (BŠP). Prav tako ni jasna usoda zemljišča, ki ga je Mestna občina Ljubljana (Mol) kot svoj delež vložila v podjetje BŠP. Pečečnik je vlado pozval, naj stadion odkupi, na zavezujočo ponudbo je pripravljen čakati do 1. novembra.

Prvi dvoboj teniškega turnirja v Ljubljani prekinjen zaradi premehke podlage
11. 09. 2023 12.47
V prestolnici se je začel tretji teniški turnir WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana. Za teniške igralke, med njimi tudi šest Slovenk, so organizatorji predvideli dve prizorišči, in sicer v Tivoliju in na začasnem igrišču na Trgu republike. A se je zapletlo že pri prvem dvoboju, ki je bil zaradi nepopolne podlage v središču Ljubljane prekinjen.

Teniški turnir v Ljubljani s Kongresnega prestavljen na Trg republike
01. 09. 2023 12.10
V Ljubljani bo od 11. do 17. septembra potekal tretji teniški turnir WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana, osrednje igrišče, poimenovano po teniški legendi Mimi Jaušovec, ki je bilo prvotno načrtovano v parku Zvezda, pa bo na Trgu republike, so sporočili iz Tenisa Slovenije (TS).

Turnirja WTA na Kongresnem trgu ne bo, organizator ni dobil soglasja
31. 08. 2023 17.32
Čeprav sta Teniška zveza Slovenije in Občina Ljubljana upali na izvedbo velikega teniškega dogodka v središču Ljubljane, se bosta sedaj morali obrisati pod nosom. Tako je namreč odločil Zavod za varstvo kulturne dediščine, ki je zavrnil prošnjo za soglasje za postavitev začasnega teniškega igrišča v parku Zvezda. Razlog je poseben varstveni režim za dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani.

Tudi v kulturi največ škode na Gorenjskem, Koroškem in v Savinjski dolini
09. 08. 2023 14.09
Obsežne poplave, ki so nedavno prizadele državo, so tudi v kulturi največ škode povzročile na Gorenjskem, Koroškem in v Savinjski dolini. Ker nekateri predeli še niso dostopni, škode še ni možno oceniti, je v izjavi za medije povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko. V petek bo s sodelavci obiskala nekatere prizadete predele na Gorenjskem.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27
Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

Janković napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču
23. 05. 2023 13.57
Ljubljanski župan Zoran Janković se je odzval na zavrnitev izdaje gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park (BŠP) s strani ministrstva za naravne vire in prostor in napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču.

90 let zbiranja arhivarij, 90 let novosti: če bi gradivo zložili v vrsto, bi prišli do Ptuja
11. 04. 2023 06.12
Zgodba o arhivu je zgodba o (naši) preteklosti. In čeprav je velik del gradiva, ki ga te institucije hranijo, danes že digitaliziran in tako kadar koli na voljo za raziskovanje, je hramba originalov še kako pomembna. Nobena, še tako dovršena spletna različica namreč ne more nadomestiti vonja, občutka, ko v roke vzameš pergamentno listino, ki priča o življenju pred stoletji.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14
Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...
21. 01. 2023 12.45
Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Zaradi naziva naselbinske kulturne dediščine ostajajo brez ustrezne izolacije
12. 12. 2022 19.29
Stanovalci blokov na Mucherjevi ulici v Ljubljani že več kot deset let zbirajo sredstva, da bi lahko stavbo ustrezno izolirali, zdaj pa so jim načrti padli v vodo. In to zaradi stopnišč. Blokovsko naselje je bilo leta 2017 uvrščeno v naselbinsko kulturno dediščino, ki je zaščiteno s strani Zavoda za varovanje kulturne dediščine. Kar pomeni, da mora podoba blokov ostati taka, kot je, torej tudi posegi v stopnišče iz zunanje strani niso dovoljeni. In kot kaže, bodo stanovalci Mucherjeve tudi letos brez izolacije. Zakaj so betonska stopnišča tako pomemben del kulturne dediščine, pa nihče ne razume.

Država ne bo odkupila Plečnikovega stadiona
19. 11. 2022 10.22
Prejšnji minister za kulturo Vasko Simoniti se je s poslovnežem Jocem Pečečnikom že dogovarjal za odkup Plečnikovega stadiona, a je zdajšnje vodstvo ministrstva namero ustavilo. ZVKDS pa je znova ocenil, da projekt ni skladen s predpisi, ki varujejo kulturni spomenik.