zavrnitveni

Po referendumu ostaja v veljavi jugoslovanski zakon iz 1974
12. 05. 2025 15.43
Po zavrnitvi novega zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na nedeljskem referendumu v veljavi ostaja zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, iz leta 1974. Računsko sodišče je sicer že leta 2009 ugotovilo, da je veljavni zakon zastarel in pomanjkljiv.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi
11. 05. 2025 07.25
Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev
11. 05. 2025 19.15
"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu
08. 05. 2025 08.20
Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi. V prvih dveh dneh je svoj glas predčasno oddalo 15.813 volivk in volivcev, kar je manj kot odstotek vseh volilnih upravičencev.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma
05. 05. 2025 07.22
Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Javnomnenjski utrip: koliko volivcev se namerava udeležiti referenduma?
25. 04. 2025 19.40
Referendumska vročica narašča. Kaj dobra dva tedna pred odločanjem ljudstva kaže javnomnenjska raziskava, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli na Inštitutu Mediana? Koliko volivcev se namerava udeležiti odločanja o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Bodo predlagatelji iz opozicijske SDS dosegli zavrnitveni kvorum, ki znaša 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev v državi?

Začela se je kampanja: Svoboda poziva k bojkotu, SDS k udeležbi
11. 04. 2025 14.38
Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke se začenja uradna enomesečna kampanja. Podporniki in nasprotniki zakona bodo imeli za prepričevanje volivcev čas do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano v začetku prihodnjega tedna.

DVK bi skrajšala rok za sprejem poročila o izidu trojnega referenduma
28. 11. 2022 15.30
Državna volilna komisija (DVK) bo v četrtek med drugim odločala o skrajšanju roka za sprejetje poročila o izidu referendumskega glasovanja. Volivci so namreč na nedeljskem referendumskem glasovanju večinsko podprli zakone o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi, zato izračun zavrnitvenega kvoruma ni več relevanten za izid glasovanja.

Za zavrnitev zakonov na referendumu je potreben kvorum
27. 11. 2022 15.23
Po zakonskih določbah, ki veljajo od ustavnih sprememb leta 2013, je zakon na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev. To pomeni, da bi mora proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati vsaj 338.869 volivcev. Doslej je bil zavrnitveni kvorum dosežen le dvakrat.

Začenja se kampanja pred referendumi o treh zakonih
27. 10. 2022 07.00
Začenja se uradna kampanja pred referendumi o treh zakonih, in sicer o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi. V enomesečni kampanji, ki se bo zaključila v petek, 25. novembra, bodo zagovorniki in nasprotniki zakonov nagovarjali volivce. Kdo vse bo uradno organizator kampanje, bo znano prihodnji teden.

Državni zbor zavrnil pobudo Levice, ta napoveduje ustavno pritožbo
21. 02. 2022 12.07
Poslanci so na seji državnega zbora podprli predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o ratifikaciji sporazuma med vlado in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju pri nakupu vozil boxer. Obrambni minister Matej Tonin je ob tem dejal, da se začenja nujen proces modernizacije Slovenske vojske. Pobudo za referendum je sicer vložila opozicijska stranka Levica, ki je po odločitvi državnega zbora napovedala ustavno pritožbo. Ob tem so dejali, da obrambnemu ministru ne gre za varnost, "temveč za hlapčevanje tujim diplomatom in generalom NATA".

Levica zbira podpise za referendum, Tonin: gre za poskus demontaže SV
03. 02. 2022 08.46
Potem ko je bil v sredo sprejet zakon o ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in OCCAR za nakup vojaških oklepnikov, je Levica začela z zbiranjem podpisov za zavrnitveni zakonodajni referendum. Na pobudo Levice se je na novinarski konferenci odzval minister za obrambo Matej Tonin. Povedal je, da "Levica ne razočara pri tem, kako poskuša demontirati slovensko vojsko" in dodal, da gre za zlorabo inštituta referenduma.

Okoljevarstveniki se ne bodo vdali. Zeleni Slovenije napovedujejo ustavno pritožbo
13. 05. 2020 11.40
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je v torek potrdil vladni predlog novele zakona o ohranjanju narave, ob tem pa – kljub opozorilom pravnikov DZ – tudi amandma poslancev SNS, ki zaostruje pogoje sodelovanja nevladnih organizacij v postopkih. Greenpeace Slovenija sporoča, da ne bodo odnehali z bojem, v stranki Zeleni Slovenije pa napovedujejo pritožbo na ustavno sodišče.

Očitki tudi Jakliču: je 2015 Janšo prosil za posredovanje pri 'naklonjenih' medijih?
22. 10. 2019 12.10
Polemika okrog ustavnega sodišča se ne polega. Sodnik Klemen Jaklič je Mateju Accettu najprej očital pritiske in zavajanje sodišča zaradi povezav z SMC in nekdanjim premierjem Cerarjem, a zdaj so čedalje glasnejša opozorila, da bi se moral v nekaterih primerih zaradi svojih vezi z SDS izločiti tudi Jaklič.

V Franciji je darovanje organov obvezno, razen če so izrecno proti. Kaj pa pri nas?
03. 01. 2017 17.30
V Franciji je darovanje organov od letos po smrti obvezno za vse državljane, razen če se izrecno izrečejo proti. Če torej organov ne želijo darovati, se morajo vpisati na nacionalni zavrnitveni register, kamor se je doslej vpisalo 150.000 ljudi. Pri nas je ravno obratno: v register se vpišejo tisti, ki želijo postati darovalci, to pa je na zdravstveni izkaznici vidno šele po smrti.

Več kot sto bolnikov ostalo brez zdravila, v lekarniški zbornici krivdo zavračajo
27. 06. 2016 08.51
Zaradi novega sistema avtomatskega nadzora cen zdravil v lekarnah že prihaja do težav pri izdaji nekaterih zdravil. Medtem ko ZZZS in Javna agencija za zdravila opozarjata, da so lekarne imele dovolj časa, da uredijo cene, pa v Lekarniški zbornici opozarjajo, da gre za neživljenjske zahteve ZZZS.

ZZZS: Lekarne morajo nemoteno izdajati zdravila na recept
26. 06. 2016 17.57
Na opozorila lekarniške zbornice, da od ponedeljka zaradi motenj določenih zdravil morda ne bo mogoče dobiti, so se odzvali na ZZZS. Opozorili so, da so lekarne dolžne nemoteno izdajati zdravila na recept in da so imele dovolj časa, da se pripravijo na nov način nadzora nad nabavno ceno zdravil.

Znana pisateljica objavila pisma, v katerih so zavrnili njena dela
27. 03. 2016 10.49
Britanska pisateljica J. K. Rowling, ki je svetovno slavo požela s knjigami o Harryju Potterju, je na Twitterju objavila dve zavrnitveni pismi, ki ju je prejela od založnikov za objavo Klica kukavice. Zapisala je še, da so zavrnili tudi eno od knjig o Harryju Potterju.

Slovenija omejuje tok migrantov. Vstop dovoljen le tistim, ki želijo azil v Avstriji ali Nemčiji
21. 01. 2016 06.49
Na spremenjene razmere pri pogojih sprejemanja migrantov se odziva tudi Slovenija, ki bo odslej dovoljevala vstop v državo zgolj tistim migrantom, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito in tistim, za katere je vnaprej potrjeno, da jih bodo države, kamor so namenjeni, sprejele. Notranja ministrica opozarja, da ni razlogov za zaskrbljenost.

Na referendumu o arhivih bomo v praksi preizkusili model zavrnitvenega referenduma
02. 06. 2014 06.30
V nedeljo se bodo zopet odprla volišča, na referendumu bomo odločali o arhivski noveli. S spremembami referendumske ureditve so uvedli t.i. zavrnitveni referendum. Pogoj je, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.

FOTO: Referendum proti predlagani noveli o referendumu?
31. 01. 2013 08.08
Med tem, ko je v parlamentu potekala razprava o zaostritvi referendumske zakonodaje, je pred parlamentom protestirala skupina, ki je sejo spremljala z nagobčniki. Referendumskim spremembam se sicer ne obeta potrebna dvotretjinska večina.

FOTO: Brez glasu proti za spremembo referendumske ureditve
10. 01. 2013 10.27
Ustavna komisija je brez glasu proti podprla delovni predlog stališč o osnutku ustavnega zakona, s katerim bi spremenili referendumsko ureditev, poslanci PS pa so se glasovanja vzdržali. Sejo je spremljal protest skupine aktivnih državljanov. "Dovolite, da odločajo ljudje," so pozivali.

Referendum kot 'resen institut neposredne demokracije'
04. 01. 2013 12.37
Referendumske spremembe podpirata koalicija in stranka SD, kar zadostuje ustavni večini. V PS pa opozarjajo, da je treba resno razmisliti o predlaganih rešitvah. "Ne glede na to, ali ustavo spreminjamo ali ne, je referendum v tej državi težko izvesti," pravi Möderndorfer.

Pahor in Virant enotna: treba bo bolj prisluhniti ljudstvu!
02. 01. 2013 13.35
Prvi delovni dan novega leta sta se srečala predsednik države Borut Pahor in predsednik DZ Gregor Virant, ki sta si enotna, da je treba nujno spremeniti referendumsko in delovnopravno zakonodajo.

Svet SDS soglaša s predlogom ustavnih sprememb o referendumih
19. 12. 2012 20.08
Svet SDS je sprejel sklep, da soglaša s predlogom ustavnih sprememb o referendumih, ki ga je pripravila strokovna skupina ustavne komisije DZ. Izrazil je tudi zaskrbljenost zaradi položaja v državi, predvsem zaradi vseh težav, s katerimi se srečuje vlada pri izhodu iz krize.

Bo ustavno sodišče blokiralo referendum o državnem holdingu in slabi banki?
13. 12. 2012 10.04
Koalicija, ki zahteva presojo ustavnosti posledic referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, vztraja, da se bo z boljšim upravljanjem zagotovilo višje proračunske prihodke. Padec zakona o slabi banki pa bi po njihovem mnenju poglobil krizo v državi. Kaj bo reklo ustavno sodišče?