zbirka knjig

Zakaj so tiskane knjige dragocene za starejše?

23. 05. 2025 00.15

Starejši berejo, kar so radi prebirali vse življenje. Bralne navade v zlatih letih pa niso zgolj osebna izbira, ampak so odvisne tudi od dostopnosti knjig in telesnih zmožnosti. Ta članek poudarja, zakaj je pomembno starejšim omogočiti branje, saj jim predstavlja ključno vez s skupnostjo, s svetom in z dostojanstvom.

Na plaži se letos razvajajte s celo knjižnico vsebin!

05. 07. 2024 00.15

Poletni dopusti so pred vrati in verjamemo, da mnoge med vami pesti težko vprašanje: S katero knjigo naj se na morju razvajam letos?

Na dražbo izvirna ilustracija naslovnice knjige o Harryju Potterju

26. 06. 2024 08.01

Pri avkcijski hiši Sotheby's v New Yorku bo danes na dražbo dana izvirna akvarelna ilustracija naslovnice za prvo izdajo knjige Harry Potter in kamen modrosti – knjige, ki je svetu predstavila mladega čarovniškega vajenca z brazgotino strele na čelu in okroglimi črnimi očali.

V javnost prihaja še nikoli videna zasebna Darwinova knjižnica

12. 02. 2024 13.24

Prvič po smrti Charlesa Darwina leta 1882 so sestavili in razkrili njegovo osupljivo knjižnico, v kateri se skrivajo številne knjige, brošure in revije, ki jih je vplivni naravoslovec citiral in bral. Ob 215. obletnici bo raziskovalna skupina izdala 300 strani dolg katalog, v katerem je zbranih 7400 naslovov in 13.000 zvezkov, ki so bili v njegovi lasti.

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari

31. 07. 2023 10.43

V 76. letu starosti je v nedeljo v Urgentnem centru v Beogradu po daljši bolezni umrl srbski pisatelj in prevajalec David Albahari, je po pisanju tujih tiskovnih agencij sporočila družina. Pisatelj judovskega rodu, ki je med letoma 1994 in 2012 živel v Kanadi, je prejel več mednarodnih nagrad, leta 2012 tudi nagrado vilenica.

Zbirka knjig Charlieja Wattsa septembra na dražbi

16. 07. 2023 09.30

Konec septembra bo na dražbi pri Christie's naprodaj zbirka knjig Charlieja Wattsa, ki je bil prepoznaven kot bobnar skupine The Rolling Stones, bil pa je tudi strasten zbiratelj sodobne literature. V njegovi knjižnici so številne prve izdaje, ki so danes redkost, kot je prva izdaja romana Veliki Gatsby ameriškega avtorja F. Scotta Fitzgeralda.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660

02. 04. 2023 17.14

Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Tudi redke izdaje poklanja: Knjige je treba dati naprej, niso za to, da bi nekje ležale

08. 02. 2023 17.24

Tri kilometre knjižnih polic – samo naslove bi prebiral več dni, pa več kot 200.000 časopisov in revij ter gramofonske plošče. In med čtivom poleg celotnih zbirk, tudi redke izdaje. Tako je videti bukvarna, ki jo že dve desetletji z vso predanostjo vodi velik ljubitelj literature, Dravograjčan Bogomir Fajmut – Fajči. In kjer knjig ne kupuješ, pač pa ti jih velikodušno pokloni. Ker – kot pravi – je zanj največje plačilo lesk v očeh bralca, ko končno najde svoj mali knjižni zaklad.

Zbirko neprecenljive vrednosti spet selili s kamioni: 'Rastline ne jočejo, samo izginejo'

29. 10. 2022 07.14

"To, kar se dogaja z botaničnim vrtom, je nacionalna katastrofa. 212 let stara ustanova se mora sama boriti, da rastline sploh preživijo," pripoveduje direktor Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani. Znova so, ker v Ljubljani nimajo prostora za prezimovanje, saj so jim leta 2020 porušili rastlinjak, dva nabito polna kamiona rastlin prepeljali v Koper. Pri tem se lahko dragocena zbirka neprecenljive vrednosti poškoduje, gre pa tudi za težaško delo, rastline so namreč velike in težke. Kje se zapleta, zakaj botanični vrt ne dobi primernih prostorov za razvoj in hrambo rastlin? Na Biotehniški fakulteti zagotavljajo, da aktivno rešujejo situacijo in da se tako fakulteta kot Univerza v Ljubljani zavedata pomena najstarejše raziskovalno-akademske ustanove za Slovenijo in za mednarodni prostor. Poudarjajo, da je fakulteta leta 2020 aktivno pristopila k urejanju financiranja in odnosov z Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani.

Požar v južnoafriškem parlamentu pogasili

04. 01. 2022 08.44

Južnoafriški gasilci so sporočili, da jim je uspelo pogasiti požar, ki je v nedeljo izbruhnil v parlamentu v Cape Townu in ga močno poškodoval. Medtem je pred sodnika stopil 49-letni Zandile Christmas Mafe, ki so ga aretirali v okviru preiskave požara.

Zvezdniki, ki so v letošnjem letu izdali knjige

26. 12. 2020 08.00

Čas, ki smo ga v letošnjem letu večinoma preživljali doma, smo si lahko krajšali z literarnimi deli, ki so jih izdali slovenski in tuji zvezdniki. Biografije, slikanice za otroke, priročniki in druge knjige so nam dale vpogled v drugo ustvarjalno plat imen iz sveta zabave, nekatere izdane stvaritve pa so se zavihtele celo na same vrhove lestvic najbolj branih knjig tega leta.

Kaj poleti beremo Slovenci: od Murske Sobote do Kopra

24. 07. 2020 07.00

Lestvice najbolj priljubljenih knjig, ki si jih bralci v slovenskih knjižnicah najraje izposojajo v poletnih mesecih, vsebujejo veliko slovenskih avtorjev, zagotovo pa prednjačita pisatelja Bronja Žakelj ter Tadej Golob. Seznam knjig, ki jih je priljubljeni pisec prebral letos, je pester, vendar bo branje za nekaj časa pustil na stranskem tiru. Trenutno namreč intenzivno piše že četrto kriminalko, ki jo bralci z nestrpnostjo pričakujejo. Kaj v poletnih mesecih z veseljem prebirajo, pa so nam zaupali še komik in prevajalec Boštjan Gorenc - Pižama, igralka Mojca Funkl ter voditelj Peter Poles.

Vanessa Bryant izdala še zadnjo knjigo, ki jo je napisal pokojni Kobe

01. 04. 2020 10.38

Pokojni Kobe Bryant je napisal že kar nekaj otroških knjig. Pri pisanju je s športnikom sodeloval tudi Paulo Coelho. Ta je po smrti Kobeja izbrisal osnutek nove knjige, ki sta jo s športnikom pripravljala. A Vanessa je imela doma očitno še eno knjigo, s katero je razveselila vse njegove oboževalce.

O nepismenem profesorju matematike, edini šolski nagradi princese Diane in druge zgodbe

08. 02. 2020 10.56

V filmu Štiri poroke in pogreb gledalca nenadoma, ko se že udobno navadi šal in jecljanja Hugha Granta, udari poezija. Pesem W. H. Audna, tisti Pogrebni blues, ki ga tako doživeto prebere John Hannah s svojim zapeljivim škotskim naglasom.

'Prva dolžnost vsakega odraslega človeka je, da ostane zvest svoji identiteti'

22. 09. 2019 08.37

Globalizacija ne zanika identitete, pravi Boris Pahor, znameniti tržaški pisatelj in mislec. Zreli narodi z jasno identiteto lažje sobivajo, saj je manj želje po nadvladi, je prepričan človek, ki je na lastni koži izkusil totalitarne režime. Skrbi ga, ker ima Evropa "papirnato identiteto" in prešibko socialno komponento. Prepričan je tudi, da potrebujemo evropsko vojsko.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov

16. 06. 2019 07.00

Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Od zelišč do tablet – lekarniški svet na dlani

08. 06. 2019 07.00

Tehtnice, terilnice, alborele, praške, zdravila, zelišča, knjige in drugo lekarniško bogastvo je farmacevt Milan Plešec zbiral kar 40 let. Zdaj sta s hčerko odprla muzej v Radovljici in z zbirko omogočila natančen vpogled v pretekli dve tisočletji svetovne farmacije in kozmetike. Blizu 3000 predmetov se je nabralo v teh letih, nekateri so vredni več kot 1000 evrov.

Med malimi šefi je Harry Potter najbolj priljubljena knjiga

23. 04. 2019 08.26

Ni res, da otroci cele dneve le zrejo v zaslone mobilnih telefonov ter klikajo in drsajo po tablicah. Mali šefi so dokaz, da so knjige še kako 'in'. Preverite, katere so jim najbolj pri srcu.

Zakaj je Črna gora čedalje bolj priljubljena počitniška destinacija?

23. 07. 2018 06.00

Črna gora je čedalje bolj priljubljena počitniška destinacija. Tam se je del dopusta odločil preživeti tudi David Beckham z družino. Izbrskali smo, zakaj ta balkanska država nikogar ne pusti ravnodušnega.

FOTO: Od drame do ZF: zvezdniški plesalci imajo izbran knjižni okus

08. 02. 2018 15.16

Ob slovenskem kulturnem prazniku smo zvezdniške in profesionalne plesalce oddaje Zvezde plešejo povprašali, katere so njihove najljubše knjige. Dobili smo kar pester nabor.

VIDEO in FOTO: Robot prijatelj ali sovražnik?

13. 10. 2017 07.52

Tematika ubijalskih robotov je že od nekdaj zelo močno prisotna v znanstvenofantastičnih krogih – vse od knjig do filmov. Zdaj, ko je na filmska platna prišlo nadaljevanje kultnega Iztrebljevalca, mogoče še toliko bolj. Nikakor ne gre zanikati, da gre tehnologija umetne inteligence v tej smeri, in prej ali slej se bomo morali s tem tudi resno spoprijeti.

Uganete, kdo bo v filmu igral očeta priljubljenega medvedka Puja?

16. 06. 2016 10.33

Na filmska platna prihaja biografski film o 'očetu' priljubljenega medvedka Puja. Pisatelja Alana Alexandra Milneja bo zaigral mlad irski igralec, ki smo ga lahko videli tudi v filmih o čarovniku Harryju Potterju.

Nove knjige še ne bo, Martin spet zamuja

03. 01. 2016 09.22

Avtor mega uspešne sage Pesem ledu in ognja George R. R. Martin je priznal, da je znova zamudil rok, po katerem bi moral do konca leta napisati šesto knjigo te fantazijske sage Pesmi ledu in ognja in da bo za to potreboval še nekaj mesecev.

Spreminjanje barve oči, presajanje okončin, prisilne oploditve: najbolj grozljivi poskusi medicine, ki se je utopila v ideologiji

12. 05. 2015 06.00

Recimo, da v pozni jeseni na gori zaidete in tam ostanete tako dolgo, dokler vas ne rešijo z napol zmrznjenimi okončinami na robu življenja. Najbrž se ne boste spraševali, od kod zdravnikom metode, ko vas bodo reševali. A vseeno ne gre pozabiti, kaj vse in na kakšen način je zraslo na neslavnem zeljniku nacističnih zdravnikov.

FOTO: Kupovati 'v živo' je vseeno drugače kot prek spleta

30. 03. 2015 08.13

Iztekel se je 9. mednarodni sejem zbirateljstva Collecta. Na svoj račun so prišli vsi ljubitelji znamk, kovancev, bankovcev, vinilnih plošč, značk, našitkov, stripov, razglednic, knjig, mineralov in še marsičesa. Poskrbeli so tudi za izobraževalne dogodke, spomnili pa so se tudi nekaj zanimivih obletnic.

V rokah skrajnežev več kristjanov, kot so sprva domnevali

25. 02. 2015 16.40

Skrajneži samooklicane Islamske države (IS) so ugrabili med 270 in 350 asirskih kristjanov in ne zgolj 90, kot so sprva predvidevali. V pohodu po območju ob reki Habur so skrajneži napadli več kot deset vasi, območje pa preostali prebivalci množično zapuščajo.

Nagrada za književnost francoskemu pisatelju Patricku Modianu

09. 10. 2014 13.12

Nobelovo nagrado za literaturo prejme 69-letni francoski avtor Patrick Modiano, je sporočila Kraljeva švedska akademija. Modiano je nagrajen za "umetnost spomina, s katero je obudil najbolj nedoumljive človeške usode in razkril vsakdan okupacije".

Harmonikarski duo izdal notno zbirko

23. 02. 2014 13.03

Harmonikarska virtuoza Miha Debevec in Tomaž Rožanec, ki ustvarjata pod imenom Duo harmonik, sta izdala notno zbirko z naslovom Spopad harmonik, ki vsebuje 13 zelo zanimivih skladb v njunih priredbah.