zbornica komunalnega gospodarstva

Burna razprava o uvedbi kavcijskega sistema, a minister upa, da bodo dosegli konsez

19. 06. 2024 18.26

Pred sprejemom dokončne odločitve o uvedbi kavcijskega sistema za nepovratno embalažo pijač so deležniki še zadnjič soočili argumente za in proti njegovi uvedbi. Razprava je bila na trenutke burna. Čeprav vsi poudarjajo, da trenutni sistem ravnanja z odpadno embalažo potrebuje izboljšave, pa si niso enotni, ali je pravi odgovor za njegovo nadgradnjo uvedba kavcijskega sistema. Uvedbi sistema nasprotuje predvsem Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije, dvome pa imajo tudi nekatere trgovske družbe.

Uvedba kavcijskega sistema: kdo je za in kdo proti

17. 04. 2024 17.10

Zbornica komunalnega gospodarstva Slovenije ne podpira uvedbe kavcijskega sistema za enkratno uporabno embalažo pijač. Kot so zapisali, imamo v Sloveniji dobro razvit komunalni sistem zbiranja komunalnih odpadkov, uvedba novega pa bi med drugim vodila v dvig cen proizvodov. Sistem z vzporedno logistiko bi povečal tudi ogljični odtis, so prepričani.

Kavcijski sistem: ministrstvo in zbornica vsak na svojem bregu

05. 06. 2023 17.05

Okoljskih ciljev EU ne bomo mogli doseči brez uvedbe kavcijskega sistema, so na posvetu v državnem svetu opozorili predstavniki ministrstva in nevladnih organizacij. Na drugi strani so v Zbornici komunalnega gospodarstva prepričani, da je mogoče te cilje doseči z nadgradnjo obstoječega sistema ločenega zbiranja in sortiranja embalaže.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata

21. 06. 2021 19.15

Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?

21. 06. 2021 14.49

Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Komunalna odpadna embalaža se znova kopiči, le aprila neprevzetih 9974 ton

09. 06. 2021 15.03

Tudi letos se pri komunalnih podjetjih kopiči komunalna odpadna embalaža, na kar opozarjajo tudi v zbornici komunalnega gospodarstva. Minister za okolje Andrej Vizjak ocenjuje, da družbe za ravnanje z odpadno embalažo trenutno prevzemajo okoli 70 odstotkov teh odpadkov, 100 odstotkov pa naj bi dosegli tudi z okrepljenim inšpekcijskim nadzorom.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah

24. 03. 2021 11.37

Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

'Protestna rekreacija' na Trgu republike: Pitne vode ne damo

19. 03. 2021 20.29

Na Trgu republike v Ljubljani je potekala tiskovna koferenca ter "rekreacija", na kateri so udeleženci opozorili na problematičnost novele zakona, s katero bo dovoljeno graditi kemijsko nevarne objekte na vodovarstvenih območjih. Maloštevilni udeleženci so še opozorili, da se občutno zmanjšuje standard varovanja pitne vode ter ogroža varovanje rek in podtalnic.

Predvidena sprememba predstavlja tveganje za poslabšanje kakovosti pitne vode

19. 03. 2021 11.50

V ponedeljek obeležujemo svetovni dan voda in prav prihodnji teden bodo poslanci DZ glasovali o predlaganih spremembah Zakona o vodah. Ker predlogi med drugim predvidevajo tudi spremembe, ki predstavljajo tveganje za morebitno poslabšanje in onesnaženje virov pitne vode z nevarnimi snovi, kar izrecno nasprotuje določbam evropske direktive o pitni vodi, ki je bila sprejeta konec lanskega leta, je Zbornica komunalnega gospodarstva poslance pozvala k zavrnitvi predlaganega amandmaja.

Ali v školjko mečete robčke, zdravila, igrače ...? Letno v Sloveniji 3,5 milijona evrov za sanacijo škode

21. 04. 2020 12.25

"Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak," opozarjajo komunalna podjetja. Komunalna podjetja, ki upravljajo javne kanalizacijske sisteme in čistilne naprave, v zadnjih letih v sistemih zaznavajo čedalje večje količine odpadkov, ki tja ne sodijo, saj povzročajo veliko škodo infrastrukturi in okolju ter dodatne stroške pri vzdrževanju kanalizacijskih sistemov. V straniščne školjke nekateri med epidemijo mečejo tudi maske in rokavice. Te pa tja, kot tudi vlažilni robčki, cigaretni ogorki, zdravila, lasje, ne sodijo. Rešitev je izjemno preprosta, prihrani pa enormne stroške. V kopalnico poleg stranišča namestite koš za odpadke.

Kemis: V prihodnje ne bomo mogli prevzemati nevarnih odpadkov

04. 03. 2020 15.14

Gradbeni inšpektor je pred kratkim zaključil postopek v zvezi z vprašanjem, ali so po požaru obnovljeni objekti Kemisa na Vrhniki črna gradnja. Po odločbi Inšpektorata RS za okolje in prostor pa mora Komunala Vrhnika družbi prekiniti dovod vode. "Ne bomo mogli zagotavljati požarne varnosti, to pa bi ogrozilo tudi trenutno 800 ton nevarnih odpadkov na lokaciji," so se odzvali v Kemisu. Zaskrbljeni tudi v Gospodarski zbornici.

Na tisoče ton odpadkov se še naprej kopiči. Ministrstvo: Iščemo rešitve

18. 02. 2020 11.00

Na ministrstvu za okolje in prostor ob opozorilih zbornice komunalnega gospodarstva o vnovičnem kopičenju odpadne embalaže na dvoriščih komunalnih podjetij zagotavljajo, da nadaljujejo ukrepanje za reševanje problematike odpadne embalaže. Konec meseca bodo npr. odprli javno naročilo za interventni odvoz komunalne embalaže, nakopičene v 2019.

Zajc napoveduje: v prihodnjih tednih bo znano, kam s komunalnim blatom

17. 01. 2020 17.09

Čeprav je Ministrstvo za okolje in prostor k problemu s komunalnim blatom, ki vse bolj duši slovenske čistilne naprave, pristopilo pozno, zdaj minister Simon Zajec napoveduje, da bo rešitev na dlani v prihodnji dveh tednih. To je skrajni čas, saj imajo denimo v Logatcu časa zgolj še tri tedne, potem bodo polni vsi njihovi rezervni zabojniki, kamor že odlagajo odpadni mulj.

Se bo Slovenija utopila v lastnem komunalnem blatu?

16. 01. 2020 06.00

Potem ko je Madžarska rekla ne 'turizmu' s komunalnim blatom, so zdaj upravljavci čistilnih naprav po naši državi v hudi dilemi, kaj narediti, kam ga dati. Ne samo da čistilne naprave kipijo od blata, polnijo se tudi rezervne skladiščne kapacitete, ki bremenijo okolje. Ključno vprašanje je, zakaj država tako pozno pristopa k problemu.

Nam grozi ekološka katastrofa?

06. 06. 2018 07.00

Nam grozi ekološka katastrofa? Slovenska komunalna zbornica svari, da se nam lahko zgodi Neapelj, ko so se tamkajšnje ulice utapljale v smeteh. Že zdaj imajo šest tisoč ton neprevzetih smeti, do konca leta jih bo že 40 tisoč ton. Bodo cene komunalnih storitev skokovito narasle? Kaj pa ekološke posledice? O tem z direktorico direktorata na ministrstvu za okolje Tanjo Bolte in direktorjem zbornice komunalnega gospodarstva Sebastjanom Zupancem.

Janković nad zakon o pogrebni dejavnosti: Če bo treba, se bo Ljubljana dvignila sama

27. 09. 2016 13.27

Gre za nagajanje poslancev, o nedavno sprejetem zakonu o pogrebni in pokopališki dejavnosti, meni župan Janković. Pravi, da je škodljiv za Ljubljano, saj da zdaj vlagajo v infrastrukturo, medtem ko bi zasebniki kupovali jahte. Napoveduje ustavno presojo. Če k temu ne bodo pristopila vsa občinska združenja, se bo Ljubljana dvignila sama, pravi.

Bo pogrebna dejavnost prepuščena trgu?

15. 06. 2015 15.32

Osnutek nove zakonodaje o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter upravljanju in urejanju pokopališč med drugim predlaga tudi povsem tržno ureditev te dejavnosti. A to bi lahko privedlo do povišanja cen in pogrebnih stroškov, pravijo v Zbornici komunalnega gospodarstva.

Za liter ustekleničene vode se porabi tri litre pitne vode: Pijte vodo iz pipe, ne iz plastenk!

24. 03. 2015 16.36

Slovenska komunalna podjetja pozivajo k pitju vode iz pipe. Slovenci smo leta 2013 spili 24 milijonov plastenk vode, čeprav iz naših pip priteče kakovostna pitna voda. Ustekleničena voda ni bolj zdrava, hkrati pa veliko bolj onesnažuje okolje.

Ko se bodo začele vojne za kruh in vodo, bo prepozno

22. 03. 2013 09.02

Kako daleč je čas, ko bomo morali kupovati vodo za zagotavljanje najnujnejših življenjskih potreb? V Nemčiji je parlament izglasoval, da pravica do vode ni več človekova temeljna pravica. Bo to tista zdrava prihodnost naših otrok, za katero si prizadevamo?

Zakaj bi tvegali, da v dimniku zagori?

11. 10. 2011 10.21

Hladnejši dnevi pomenijo začetek kurilne sezone, pristojni pa opozarjajo, da se v tem času poveča število dimniških požarov. Dimnikarji pa izpostavljajo, da še vedno preveč Slovencev zavrne obvezen dimnikarski pregled.

'Če ne dovolijo nadzora, ogrožajo sebe in druge'

14. 01. 2011 17.52

Preprečevanje požarov se začne pri posamezniku, pravijo v dimnikarski sekciji ZKG. Dodajajo, da je največ požarov v tistih domovih, kjer lastniki ne dovolijo vzdrževanja in nadzora s strani koncesionarjev dimnikarske službe.

Se Sloveniji obeta Neapelj?

11. 12. 2010 06.04

To se sprašujejo v Zbornici komunalnega gospodarstva, potem ko je okoljska inšpekcija zaprla odlagališče odpadkov v CERO Špaja dolina, s katerim upravlja grosupeljsko komunalno podjetje. Okoljski inšpektorat pa miri, stanje ni tako grozeče.