zda

Clinton: Kosovo je v nacionalnem interesu ZDA

20. 03. 1999 09.06

Ameriški predsednik Bill Clinton je prvo samostojno novinarsko konferenco po več kot letu dni odprl z razlago politike do reševanja kosovske krize, pri čemer je poudaril, da je zaustavitev širjenja spopadov na Kosovu v ameriškem nacionalnem interesu. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča je opozoril, naj preneha ovirati mirovni proces, sicer bo moral biti pripravljen na soočenje s posledicami. ''Edino Miloševič še stoji na poti miru na Kosovu. Kosovski Albanci so včeraj podpisali mirovni načrt, čeprav jim ni dal vsega, kar so si želeli. Mirovni načrt je posledica skupnih prizadevanj zahodnih držav in Rusije. Pripravljeni smo na vse potrebne ukrepe. Pogovarjal sem se s svojimi svetovalci in senatorji, s katerimi smo preučili načrte naših ukrepov, če srbska stran ne bo privolila v mirovni načrt. Spomnimo se Bosne, kjer smo potrebovali dolgo časa za dosego enotnosti zaveznikov, ko pa smo odločno ukrepali, smo zagotovili mir. Tako moramo storiti zdaj na Kosovu,'' je dejal Clinton in omenil znani pokol albanskih civilistov v Račaku. Ti so morali umreti samo zato, ker so bili Albanci. ''Srbi kopičijo vojaške enote in le naša trdnost jih lahko odvrne od tega, kar so storili v Račaku. Če ne bomo ukrepali, bomo priča še več podobnim pokolom. Če oklevamo pri politiki do tega območja, je isto, kot da izdamo dovoljenje za pobijanje,'' je dejal Clinton. Ameriški predsednik je v nadaljevanju utemeljil potrebo po ukrepanju zaradi nacionalnih interesov, kajti vojna na Kosovu se lahko razširi čez meje in vplete Makedonijo, Albanijo in tudi Turčijo ter Grčijo.

Januarja v ZDA rekorden trgovinski primanjkljaj

19. 03. 1999 11.22

Zunanjetrgovinski primanjkljaj je januarja v ZDA dosegel rekordno mesečno vrednost v zgodovini, in sicer znaša 17 milijard dolarjev. Po prepričanju večine bo to v kongresu zagotovo sprožilo rastoče zahteve po vzpostavitvi tržnih ukrepov za zavarovanje ameriške industrije.

ZDA pozvale ameriške državljane k odhodu iz Jugoslavije

19. 03. 1999 09.03

Ameriško zunanje ministrstvo je sinoči državljanom Združenih držav Amerike ''odločno'' svetovalo, naj zaradi možnosti letalskih napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo odidejo iz te države. State Department jim je odsvetoval tudi potovanje v ZRJ tudi zaradi možnosti, da bi lahko bili tarča napadov.

Saudijci zasegli letalo z iraškimi romarji

18. 03. 1999 19.38

Saudske oblasti so odbor Združenih narodov za sankcije obvestile, da so zasegle iraško letalo z romarji, ki so bili namenjeni v Meko. ZN so tudi zaprosile za mnenje o tej zadevi.

Kitajska kritizira odločitev ZDA o protiraketni obrambi

18. 03. 1999 11.36

Kitajska je kritizirala včerajšnjo odločitev ameriškega senata o namestitvi sistema protiraketne obrambe, s pomočjo katerega bi državo zaščitili pred morebitnim napadom.

Trgovinski presežek Japonske februarja padel

18. 03. 1999 10.09

Japonski trgovinski presežek s svetom je po vladnih podatkih februarja v primerjavi z enakim lanskim obdobjem padel za skorajda 27 odstotkov. Presežek blagovne menjave je tako februarja znašal 7,92 milijarde dolarjev, kar je 26,9 odstotka manj kot februarja 1998.

Bistveno več raka na jetrih zaradi okužb s hepatitisom

18. 03. 1999 08.05

V mnogih razvitih državah se je v zadnjih treh desetletjih bistveno povečalo število primerov raka na jetrih (hepatocelularni karcinom). Vzrok je predvsem naraščanje števila okužb z virusoma hepatitis B in C. Na Japonskem je 70 odstotkov raka na jetrih posledica okužbe z virusom hepatitis C, v ZDA pa 30 do 50 odstotkov. Hkrati pa tudi narašča število mladih, ki zbolijo za to vrsto raka. Raziskava Univerze v Novi Mehiki je pokazala, da se je število obolelih za rakom na jetrih v ZDA v obdobju od 1991 do 1995 povečalo za 41 odstotkov. Tveganje, da zbolijo za rakom na jetrih, je pri bolnikih s kronično okužbo s hepatitisom C ter cirozo jeter stokrat večje kot pri neokuženih osebah.

Rusija pripravljena omejiti jedrsko sodelovanje z Iranom

17. 03. 1999 18.14

Rusija je ZDA ponudila, da omeji jedrsko sodelovanje z Iranom, v zameno pa naj bi Američani ukinili sankcije proti dvema pomembnima ruskima centroma za jedrske raziskave. Kot je danes poročal časnik New York Times, to predvideva načrt ruskega ministra za jedrsko energijo Jevgenija Adamova.

Razstava o vplivu Hitchcocka na sodobno umetnost

17. 03. 1999 14.11

V oxfordskem Muzeju moderne umetnosti bo od 11. julija do 3. oktobra na ogled razstava, ki raziskuje vpliv filmskega velikana Alfreda Hitchcocka na sodobno umetnost. Razstavo so naslovili Notorius (Zloglasna) po režiserjev filmu iz leta 1946, gostovala pa bo po svetu, med drugim na Švedskem, Japonskem in Avstraliji. ''Menimo, da bomo z razstavo počastili Hitchcocka ob stoletnici njegovega rojstva,'' je povedal direktor muzeja, Američan Kerry Brougher, nekdanji kurator losangeleškega Muzeja sodobne umetnosti. Čeprav so tudi drugi mnogi velikani filma, kot so Michelangelo Antonioni, Douglas Sirk, John Ford in Federico Fellini imeli velik vpliv na umetnike, je Hitch pogosto omenjen kot tisti z največjim vplivom. Na razstavi bodo predstavili dela 12 sodobnih umetnikov, ki so navdih našli pri Hitchcocku in ki raziskujejo teme, ki jih je obravnaval - predvsem strah. Predstavili jih bodo s filmskimi odlomki, fotografijami, diapozitivi in zvoki. Na razstavi bodo z deli sodelovali Judith Barry, Cindy Bernard, David Reed in Cindy Sherman iz ZDA, iz Kanade Stan Douglas in Atom Egoyan, iz Francije Pierre Huyghe in Chris Marker, Christian Marclay iz Švice, iz Velike Britanije pa John Baldessari, Victor Burgin in Douglas Gordon. Nemška filmska ustvarjalca Matthias Mueller in Christoph Girardet bosta zmontirala odlomke iz Hitchcockovih filmov, da bi pokazala njegov pristop k snemanju filmov.

Frlec v Ameriki

17. 03. 1999 11.34

Slovenski zunanji minister Boris Frlec se je v Washingtonom srečal s senatorjem slovenskega rodu Georgom Voinovichem iz zvezne države Ohio, s katerim sta se pogovarjala o trgovinskih odnosih med Slovenijo in ZDA ter še posebej med Slovenijo in zvezno državo Ohio. Tiskovni predstavnik Georga Voinovicha Mike Dawson je dejal, da senator aktivno podpira slovensko približevanje zvezi NATO.

Južnokorejske oblasti pozdravljajo odločitev Pjongjanga

17. 03. 1999 09.26

Potem ko je Severna Koreja ZDA dovolila pregled podzemnega jedrskega objekta severno od prestolnice Pjongjang, so južnokorejske oblasti objavile sporočilo, v katerem to odločitev Severne Koreje pozdravljajo in izražajo upanje, da bo Pjongjang v celoti spoštoval dogovor o pregledu jedrskih objektov, s čimer bi razblinili vse dvome o njegovem jedrskem programu.

NATO pozdravil tri nove članice

16. 03. 1999 17.07

Potem ko so Poljska, Češka in Madžarska minuli petek v ZDA podpisale pristopne dokumente in uradno postale članice zveze NATO, so na zavezništvu širitev na tri nove članice danes pozdravili s slovesnostjo. V navzočnosti premierov treh držav in generalnega sekretarja Javierja Solane so poleg zastav šestnajsterice, ki plapolajo pred sedežem Severnoatlantske zveze v Bruslju, dvignili zastave novih članic.

NATO s slovesnostjo pozdravil tri nove članice

16. 03. 1999 11.31

Potem ko so Poljska, Češka in Madžarska minuli petek v ZDA podpisale pristopne dokumente in uradno postale članice zveze NATO, so na zavezništvu širitev na tri nove članice danes pozdravili s slovesnostjo. V navzočnosti premierov treh držav in generalnega sekretarja Javierja Solane so poleg zastav šestnajsterice, ki plapolajo pred sedežem Severnoatlantske zveze v Bruslju, dvignili zastave novih članic.

V železniški nesreči v ZDA najmanj dva mrtva in 100 ranjenih

16. 03. 1999 11.16

V železniški nesreči v bližini Chicaga sta po zadnjih podatkih umrli najmanj dve osebi, več kot 100 pa jih je ranjenih, je sporočila železniška družba Amtrak.

Minister Frlec z Albrightovo šele v sredo

16. 03. 1999 08.56

Kot so sinoči sporočili s slovenskega veleposlaništva v Washingtonu, se bo zunanji minister Boris Frlec v okviru delovnega obiska v ZDA z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright sestal jutri, 17. marca, in ne danes, kot je bilo najprej napovedano.

Carlos Moya na vrhu lestvice ATP

15. 03. 1999 18.16

Teniški igralec Carlos Moya je prvi Španec, ki se je na lestvici ATP prebil na prvo mesto. Pred doslej vodilnim Američanom Petom Samprasom ima Moya 37 točk prednosti. Tretji je Rus Jevgenij Kafelnikov. Za drugo večjo spremembo v deseterici je poskrbel Čilenec Marcelo Rios, ki je s šestega zdrsnil na osmo mesto.

Kontaktna skupina se bo sestala nocoj

14. 03. 1999 14.08

Kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo se bo v Parizu nocoj sestala na ravni političnih direktorjev, ki bodo pripravili nov krog pogajanj o Kosovu, se je izvedelo iz diplomatskih virov.

Nasprotniki splava nadaljujejo s terorizmom

14. 03. 1999 09.48

Nasprotniki ustavno zagotovljene pravice do umetne prekinitve nosečnosti v ZDA, nadaljujejo s terorističnimi napadi na klinike, ki si upajo opravljati splave. V mestu Ashville v zvezni državi Severna Carolina je v soboto eksplodirala ena od dveh nastavljenih bomb, vendar na srečo ni bil nihče poškodovan.

Černomirdin o sporazumu z IMF

13. 03. 1999 11.43

Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin je ob vrnitvi z delovnega obiska v ZDA, kjer se je sestal z vodstvom Mednarodnega denarnega sklada (IMF), povedal, da bi bilo še pred koncem marca potrebno doseči sporazum z IMF. Černomirdin, vodja demokratične stranke Naš dom Rusija, ki je rusko vlado vodil med leti 1992-98, naj bi danes premieru Jevgeniju Primakovu predstavil rezultate pogovorov. Nekdanji ruski premier se je v ZDA, kamor ga je poslal Primakov, sestal z ameriškim podpredsednikom Alom Gorom in direktorjem IMF Michelom Camdessusom, včeraj pa so se ponovno začela pogajanja med Rusijo in IMF.

Gazprom zanikal trditve CIE

13. 03. 1999 10.00

Predstavniki ruskega plinskega mogotca Gazproma so zanikal trditve ameriške državne obveščevalne službe CIA, da bi težave računalnikov zaradi prestopa v leto 2000 lahko ogrozile prenos plina po Rusiji in Evropi. V Gazpromu navajajo, da so vse stare računalniške programe zamenjali in zato ne bodo imeli težav, je poročal angleški radio BBC, ruski radio Radio Rossiji pa meni, da gre le za poskus da bi ZDA Rusiji prodale več svojih računalnikov.

Pogosto ljubljenje pomlaja ljudi

13. 03. 1999 09.41

Ob pogostih spolnih odnosih - vsaj trikrat tedensko - lahko ljudje izgledajo tudi deset let mlajši, so rezultati raziskave, ki jo je opravil nevropsihiater iz Kraljevske bolnišnice v Edinburghu David Vicks. Strokovnjak ameriškega rodu je v zadnjih desetih letih govoril s približno 3500 ljudmi iz Velike Britanije, Evrope in ZDA. Njegova anketa je pokazala, da imajo osebe mladostnega videza spolne odnose povprečno vsaj štirikrat tedensko, kar je dvakrat več od povprečja. Ko so prostovoljci ugibali starost anketiranih, so moškim prisodili 12, ženskam pa 10 let manj.

Nemški obrambni minister za nekaj ur odložil odhod v ZDA

12. 03. 1999 12.02

Nemški obrambni minister Rudolf Scharping je zaradi včerajšnjega odstopa finančnega ministra Oskarja Lafontaina danes za nekaj ur odložil odhod v New York. V ministrstvu so pojasnili, da se bodo ob približno 10. uri odločili, ali bo minister sploh odpotoval v ZDA.

Umrl Yehudin Menuhin

12. 03. 1999 10.59

V starosti 82 let je v Berlinu danes umrl eden največjih violinistov 20. stoletja Yehudin Menuhin, je v Berlinu sporočil njegov menedžer Hans Adler. Menuhin je umrl, potem ko mu je po bronhitisu odpovedalo srce.

Amerika zadovoljna s Hrvaško, ker je podprla arbitražo Brčkega

12. 03. 1999 09.23

Posebni odposlanec ameriškega predsednika Billa Clintona za uresničitev Daytonskega sporazuma Robert Gelbard je po sinočnjih pogovorih v Zagrebu s hrvaškim predsednikom Franjem Tudjmanom izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška podprla nedavno arbitražno odločitev o statusu Brčkega, s čimer Hrvaška po Gelbardovih besedah kljub nekaterim nesoglasjem ostaja zvest partner ZDA.

Clinton na otvoritvi vrha držav Srednje Amerike

11. 03. 1999 18.56

Ameriški predsednik Bill Clinton se je danes v Antigui (Gvatemala) udeležil otvoritve vrhunskega srečanja voditeljev držav Srednje Amerike, katerega namen je obnovitev in razvoj območja, ki ga je pred petimi meseci prizadel orkan Mitch.

Francoski telekomunikacijski gigant bo odpuščal

11. 03. 1999 15.12

Francoska družba za izdelovanje opreme s področja telekomunikacij Alcatel je danes objavila, da nameravajo v prihodnjih dveh letih odpustiti 12.000 delavcev. To predstavlja po besedah predsednika družbe Sergeja Tchuruka 10 odstotkov vseh zaposlenih, odpuščali pa bodo predvsem v ZDA, ker nameravajo močno prestrukturirati tamkajšnje poslovanje.

Bill Clinton v Gvatemali

11. 03. 1999 09.39

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj v Gvatemali, kjer se je udeležil okrogle mize o mirovnih naporih v tej državi, izjavil, da je bila podpora nasilju, ki so jo ZDA v preteklosti nudile vojski in obveščevalnim službam v Gvatemali, ''napaka, ki se ne sme ponoviti''. Tako je ameriški predsednik komentiral nedavno poročilo Združenih narodov, ki ZDA obtožuje sodelovanja v nasilnih dejanjih med državljansko vojno v Gvatemali v 80. letih. Clinton je sinoči v sklopu turneje po državah Srednje Amerike prispel v Gvatemalo, kjer ga je ''sprejelo'' okoli 300 demonstrantov, predvsem študentov in sindikalistov, ki so protestirali pred stavbo, kjer je potekala okrogla miza. Demonstranti so ameriško obveščevalno službo CIA obtoževali za izginotje številnih političnih aktivistov med državljansko vojno.

Podjetje R.J. Reynolds Nabisco se bo kmalu razdelilo

11. 03. 1999 08.49

Drugi največji ameriški proizvajalec cigaret podjetje R.J. Reynolds Nabisco, ki se poleg tega ukvarja še s proizvodnjo nekaterih prehrambenih izdelkov, se bo kmalu razdelil. Podjetje namerava za osem milijard dolarjev prodati svoj mednarodni tržni delež japonskemu podjetju Japan Tobačo Inc., v ZDA pa bo ločilo proizvodnjo cigaret od proizvodnje hrane. R.J. Reynolds bo tako še naprej proizvajal in prodajal cigarete, Nabisco pa se bo odslej ukvarjal le še s proizvodnjo ''keksov''. Razdelitev podjetja je po trditvah vodilnih posledica vladnih ukrepov proti kajenju. Prehrambeni del podjetja Nabisco, ki proizvaja večinoma slaščice, se hoče znebiti negativnega prizvoka tobačne industrije, ki je kljub dogovoru o plačilu odškodnine zaradi uničevanja zdravja z ameriškimi zveznimi državami, še vedno izpostavljena tožbam posameznikov.

ZDA: Kongres bo razpravljal o pošiljanju vojakov na Kosovo

11. 03. 1999 08.32

Poskusi ameriške administracije za ureditev kosovske krize doživljajo udarec za udarcem. Ameriški odposlanec Richard Holbrooke je za CNN povedal, da jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča ni uspel prepričati, naj privoli v namestitev enot zveze NATO na Kosovu, podobna zavrnitev pa zdaj grozi tudi s strani ameriškega kongresa.

Konferenca o kajenju pri otrocih

11. 03. 1999 07.59

Na pobudo treh ameriških senatorjev bo od 17. do 19. marca v Washingtonu potekala prva mednarodna konferenca o problemu kajenja pri otrocih. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bo od 200 do 300 milijonov sedanjih otrok umrlo za posledicami kajenja. Kljub temu, da je tobak najbolj množičen ubijalec na svetu, številne države, tudi ZDA, ne naredijo dovolj, da bi mlade odvrnile od kajenja, menijo senatorji Susan Collins, Dick Durbin in Ron Wyden. Na konferenci pričakujejo predstavnike več kot 30 držav, v katerih živi približno tri četrtine svetovnega prebivalstva, pa tudi organizacij, kot sta WHO in Unicef. Udeleženci srečanja se nameravajo dogovoriti o usklajenih akcijah, s katerimi bi zmanjšali kajenje in izboljšali obveščenost javnosti o škodljivosti tobaka pri otrocih.