zdravljenje z virusi

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske
11. 02. 2025 11.04
Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju
06. 12. 2024 06.00
Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice
22. 11. 2024 07.50
Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

Zaradi meningitisa v bolnišnici 11 otrok, najmlajši ima šest mesecev
29. 10. 2024 13.19
V bolnišnici v Banjaluki v Bosni in Hercegovini je zaradi meningitisa hospitaliziranih enajst otrok. Najmlajši bolnik je star komaj šest mesecev, najstarejši pa 12 let. Iz bolnišnice so sporočili, da so vsi otroci trenutno v stabilnem stanju.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C
25. 07. 2024 06.33
Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter
10. 03. 2024 07.00
Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti
20. 02. 2024 17.46
Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

'Ko bo marca umik soglasij stopil v veljavo, si ne znam predstavljati, kaj se bo zgodilo'
14. 02. 2024 16.41
Praktično skoraj vsi javni zdravstveni zavodi neprekinjeno zdravstveno varstvo omogočajo s tem, da zdravniki delajo nadurno delo, torej prek 40 ur tedensko. Preverili smo, kako bodo delo organizirali ob napovedanem umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo. V naši največji bolnišnici načrt dela ob spremenjenih razmerah še pripravljajo. V ZD Maribor pa bo največji izziv v ambulantah družinske medicine, saj je soglasje umaknilo kar 60 odstotkov družinskih zdravnikov.

Zakaj covid-19 številne to 'sezono' povozi bolj kot doslej?
19. 12. 2023 08.54
Se tudi vam zdi, da vas je covid-19 tokrat povozil bolj, kot ste pričakovali? Ob začetku epidemije smo lahko slišali, da bo covid-19 postal prehladno obolenje, ki bo vsakič, ko zbolimo, verjetno milejše. Zakaj nekatere torej to sezono covid udari bolj kot prejšnjič?

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'
28. 11. 2023 11.50
4. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Veliko okužb s koronavirusom. 'Smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen'
27. 11. 2023 18.30
Trenutno je veliko okužb s koronavirusom in drugih respiratornih obolenj, zato se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike obrača veliko bolnikov, je danes povedala specialistka infektologije v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Bojana Beović. "Mislim, da smo kar malo pozabili, da je covid-19 resna bolezen," je opozorila.

Virusi so na pohodu, bolnišnice omejujejo obiske
25. 10. 2023 09.06
Splošna bolnišnica Slovenj Gradec je ob izrazito povečanem številu bolnikov, pozitivnih na novi koronavirus, omejila obiske na oddelku za interno medicino. Na Jesenicah so zaradi povečanja respiratornih okužb obiske omejili na gastroenterološkem oddelku. Ljubljanska infekcijska klinika pa te dni poka po šivih, bolniki so nameščeni tudi na hodnikih.

V bolnišnici Sveti Duh najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom
20. 06. 2023 10.49
Na neonatološkem oddelku bolnišnice Sveti Duh v Zagrebu je najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom. Dojenčki so bili napoteni na kliniko za otroške bolezni in na infekcijsko kliniko.

Fides: Namesto, da bi se zahvalil, vnaša nemir in povečuje nezadovoljstvo
30. 12. 2022 08.01
Zaradi kroženja respiratornih obolenj in pomanjkanja osebnih zdravnikov so urgence v zadnjih dneh na robu kolapsa. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pravi, da so pacienti, ki po več ur čakajo na obravnavo, žrtve interesnih skupin v zdravstvu, ki nalašč ustvarjajo izredne razmere. V Fidesu so nad izjavo ogorčeni.

V celjski bolnišnici zaradi prebavnih motenj pomoč poiskalo 47 ljudi
04. 10. 2022 13.51
Zaradi prebavnih motenj je pomoč v celjski bolnišnici poiskalo 47 ljudi, dva od njih so hospitalizirali. Sprva so na žalski občini domnevali, da je motnje povzročila zakalitev vidnega vira, vendar so kmalu ugotovili, da gre za tehnično napako na vodnem viru Šempeter. Kljub temu da je okvara že odpravljena, je treba vodo do preklica prekuhavati. NIJZ bo namreč opravil analizo vode, rezultati pa bodo znani v dveh dneh.

'Pet tednov sem prejemal injekcije, ki so popolnoma izkoreninile raka'
23. 09. 2022 13.24
Nova vrsta zdravljenja raka, ki za okužbo in uničenje škodljivih celic uporablja virus, je v prvih poskusih na ljudeh zelo obetavna, pravijo znanstveniki iz Združenega kraljestva. Pri enem od bolnikov je rak izginil, pri drugem pa so se tumorji zmanjšali. Zdravilo je oslabljena oblika virusa herpesa simpleksa, ki je bila spremenjena tako, da uničuje tumorje.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes
11. 09. 2022 15.26
Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože
14. 08. 2022 07.00
Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?
03. 07. 2022 13.40
Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

Presajeno prašičje srce okuženo z virusom
06. 05. 2022 16.38
Prašičje srce, ki so ga januarja presadili 57-letnemu Davidu Bennettu, je bilo okuženo z virusom, so ugotovili raziskovalci. Ali je okužba kakor koli pripomogla k smrti Bennetta dva meseca po presaditvi, še preiskujejo. Prašič je bil sicer ob darovanju organa zdrav, na njem so opravili vsa potrebna testiranja, ki jih zahteva ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA).

Poklukar o akutnem hepatitisu: V Sloveniji en primer, otrok dobro okreva
28. 04. 2022 11.40
Minister za zdravje Janez Poklukar je s predstojnikom Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslavom Petrovcem spregovoril o akutnem hepatitisu nejasnega vzroka pri otrocih. V Sloveniji je bil potrjen primer pri enem otroku, ki pa že dobro okreva in je v domači oskrbi, je povedal minister. Starše je pozval, naj ostanejo mirni, kljub temu pa naj bodo pozorni na morebitno zlatenico, svetlo blato oziroma temen urin. V primeru teh simptomov naj otroka odpeljejo k pediatru.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga
10. 02. 2022 18.58
V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

Kako v množici izdelkov za boleče grlo izbrati pravega?
02. 02. 2022 00.15
Boleče grlo se po navadi začne z blagim praskanjem in draženjem v grlu ali z oteženim požiranjem. Marsikoga ob tem zaskrbi: »Kaj pa če gre za covid?« Bolečina v grlu je res eden od simptomov covida-19, vendar je tudi simptom drugih okužb, ki zlasti v hladnejšem delu leta prizadenejo naše dihalne poti. Toda, kaj narediti in po katerem izdelku poseči, da bomo kmalu spet na dobrem glasu? Kateri izdelek najhitreje in najbolje pomaga?

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake
18. 01. 2022 12.52
Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža
13. 01. 2022 08.34
Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19
07. 12. 2021 10.08
V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

Začenja se evropski teden testiranja na okužbo s HIV ter hepatitisom B in C
22. 11. 2021 07.29
Začenja se Evropski teden testiranja na okužbe z virusi HIV, hepatitisa B in C ter na spolno prenosljive okužbe. Letošnja kampanja poteka pod geslom "Testiraj se. Zdravi. Prepreči.", so sporočili z ministrstva za zdravje. Komisija za aids pri ministrstvu za zdravje v času zaostrenih epidemioloških razmer poziva tudi k cepljenju proti covidu-19. To lahko namreč omeji širjenje okužb, kar je pogoj za zagotavljanje dostopa do ostalih zdravstvenih storitev.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec
20. 10. 2021 12.13
Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

V bolnišnicah po državi naval sprejemov otrok zaradi okužb dihal
29. 09. 2021 15.58
Tudi po drugih bolnišnicah, ne le v UKC Ljubljana in novomeški bolnišnici, se soočajo s povečanim sprejemom otrok v bolnišnice zlasti zaradi respiratornih obolenj in črevesnih okužb. Otroški oddelek je trenutno poln tudi v ptujski bolnišnici. Zdravniki ugotavljajo, da so okužbe v takšnem obsegu kot sicer ob koncu jeseni v normalni sezoni.

Zdravljenje z vitaminom A rešitev za izgubo voha po covidu?
29. 09. 2021 10.28
Kapljice za nos z vitaminom A bi lahko pri osebah, ki so prebolele covid-19, pomagale pri zdravljenju izgube ali spremembe voha, pravijo britanski raziskovalci. Čeprav se večini prebolevnikov voh povrne takoj po ozdravitvi, se nekateri z motnjami voha soočajo še več tednov ali mesecev po koncu bolezni.