zdravniška komisija

Babici za sedem let odvzeli licenco za samostojno opravljanje babiške nege
24. 03. 2025 14.02
Zbornica – Zveza je diplomirani babici Tejči Moškrič za obdobje sedmih let odvzela licenco za samostojno opravljanje babiške nege. Tako je odločila na podlagi izrednega strokovnega nadzora pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti Pinard. " Ugotovljene so bile večje strokovne nepravilnosti in pomanjkljivosti pri izvajanju porodov na domu," pojasnjujejo.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro
28. 01. 2025 08.13
Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Preobsežna odstranitev prostate: vzorca zamenjali med prestavljanjem
28. 01. 2025 16.50
Zdravniška zbornica Slovenija je v primeru preobsežne odstranitve prostate zaradi zamenjave vzorcev na inštitutu za patologijo v izrednem strokovnem nadzoru ugotovila, da je do zamenjave vzorcev prišlo v postopku prestavljanja vzorcev tkiva iz prejetih kaset v kasete z internimi identifikacijskimi številkami v laboratoriju inštituta.

Zbornica – Zveza o Medicorju: Ni šlo zgolj za administrativne pomanjkljivosti
28. 01. 2025 14.27
Na izjavo predsednice MC Medicor Metke Zorc, da zbornica zdravstvene in babiške nege v poročilu govori o pretežno administrativnih pomanjkljivostih, ki da niso niso vplivale na izid zdravljenja nesrečne bolnice, se je odzvala tudi Zbornica – Zveza, ki je te navedbe zanikala. Poudarili so, da ni šlo zgolj za "administrativne pomanjkljivosti", saj da denimo osem od 16 zaposlenih izvajalcev zdravstvene nege ni izpolnjevalo pogojev za samostojno opravljanje dela v Sloveniji.

Zdravniška zbornica proti skrajševanju postopkov za tujce
28. 01. 2025 12.49
V Zdravniški zbornici Slovenije so kritični do vladnega predloga zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bi skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom. Predlog zakona bi skrajšanje postopkov za tujce prinesel na račun opuščanja strokovnih varoval, so v sporočilu za javnost opozorili v zbornici.

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
28. 11. 2024 15.09
Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

'Za zvezdnike naredijo vse, kar si zaželijo, a ravno to je past'
18. 08. 2024 11.16
Smrt igralca Prijateljev, ki počasi dobiva svoj epilog, močno spominja tudi na druge primere smrti zvezdnikov, ki so umrli za posledicami prevelike količine substanc. O tovrstnih primerih je spregovoril tudi ugledni odvetnik, ki se je s podobnimi primeri večkrat srečal. Pojasnjuje, da so zvezdniki in zdravniki, ki pogosto zdravijo njihove odvisnosti, v toksičnih odnosih, pri zdravnikih pa prevečkrat prevlada finančna korist.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe
17. 04. 2024 13.50
Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

Zakaj je treba vsako leto sproti dokazovati, da ima otrok Downov sindrom?
15. 02. 2024 20.13
Zakaj mora zdravniška komisija vsako leto ponovno odločati o tem, ali bodo Downov sindrom uvrstili na seznam kroničnih bolezni in stanj otrok, ki jih opredeljuje kot otroke s posebnimi potrebami? To se sprašuje skupina staršev otrok z Downovim sindromom, tudi Neža Grmšek, mama osemletnega Tristana. Zakaj morajo vsako leto znova vlagati prošnjo, čakati odločitev komisije, prilagati fascikle zdravniških izvidov, odpustnice? Zdravniki, ki odločajo o diagnozah, kjer ozdravitev ni mogoča, vsako leto dobijo 450 tisočakov, medtem ko otroci ostanejo prikrajšani za kup pravic.

Afera Bošnjak: leto dni po operaciji KPK postopek ustavil
17. 01. 2024 09.49
Na KPK so napovedali, da bo v letošnjem letu v povezavi z dodatnim delom zdravnikov opravil sistemsko analizo v UKC Ljubljana in UKC Maribor. Odločitev komisije sledi primeru nevrokirurga Romana Bošnjaka in njegovega zasebnega honorarja, ki ga je zaračunal za operacijo tuje državljanke v UKC Ljubljana, v katerem pa komisija ni odkrila kršitev pri izpolnjevanju pogodbenih obveznosti oziroma izvajanju storitev za samoplačnika. Bošnjak zaenkrat ostaja brez vsakršnih hujših sankcij, saj mu je vodstvo bolnišnice zgolj dvakrat izreklo opomin pred odpovedjo.

Primer hrvaškega kirurga, ki naj bi delal tudi v Sloveniji, na tožilstvu
08. 12. 2023 10.55
Pacientke, ki znanega zagrebškega plastičnega kirurga že leta obtožujejo, da jim je z nestrokovnim ravnanjem in celo uporabo prepovedanih sredstev med lepotnimi posegi iznakazil obraze in jim pustil trajne posledice, so vendarle dočakale prve korake pristojnih institucij. Hrvaška zdravniška zbornica in ministrstvo za zdravje sta namreč ugotovila, da je Matija Miletić pri svojem delu z eno od njih storil vrsto strokovnih napak. Zadevo so predali na tožilstvo, ki bo odločilo o nadaljnjih ukrepih.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?
02. 09. 2023 07.00
So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Evtanazija: dostojanstvena smrt ali umor človeka?
25. 05. 2023 06.09
V Zdravniški zbornici so odločno zavrnili predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v okviru Združenja za dostojno starost Srebrna nit. Predlog namreč razumejo kot poklicno dolžnost zdravstvenih delavcev, da sodelujejo pri končanju življenja, in če bo do tega prišlo, bo odbor to razumel kot neke vrste prisilo poklica. Društvu Srebrna nit je do zdaj uspelo zbrati štiri petine podpisov. Da bi njihov predlog prišel v parlamentarno razpravo, jih potrebujejo še tisoč.

Komisija Pravičnost in mir nasprotuje predlogu zakona o evtanaziji
10. 05. 2023 17.48
Član komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Roman Globokar je opozoril, da še tako izpopolnjen zakon ne more preprečiti zlorab. Zato predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja nasprotujejo. Bolni in trpeči pa potrebujejo priznanje, da je njihovo življenje dragoceno.

'To se na košarkarskem parketu še ni zgodilo', v taboru Reala se bojijo 'linča' v Beogradu
28. 04. 2023 08.13
Komaj resnična scena v košarkarski Evroligi. Tekma je bila že bolj ali manj odločena. Partizan je na drugem obračunu končnice vodil za 15 točk sredi Madrida slabi dve minuti pred koncem, nato pa je počilo. Vnel se je pretep, v katerem jo je najhuje skupil Avstralec Dante Exum. Slednjega je s pravim judo prijemom na tla zbil 130 kilogramov težki košarkar Reala Guerschon Yabusele. Avstralec je, kot poroča zdravniška služba črno-belih, huje poškodovan in naj bi sezono že končal. Medtem trener Partizana Željko Obradović miri situacijo, saj se zaveda, da se Špancem v srbski prestolnici, kjer je dvorana že nekaj dni razprodana, obeta pravi linč ... Sploh, ker Beograjčani vodijo že z 2:0 v zmagah. V četrtfinalni seriji se igra na tri dobljene tekme.

Golob o sumu korupcije v UKCL: Podobne zgodbe na dan prihajajo vsak dan
09. 03. 2023 15.31
Na sum korupcije v UKC Ljubljana, da naj bi kirurg tuji pacientki zaračunal še 6000 evrov zasebnega honorarja, se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval tudi Robert Golob. "Vladi ni treba ukrepati, ker morajo po uradni dolžnosti ukrepati organi pregona," je dejal predsednik vlade. Kot pravi, je vodstvo zavodov tisto, ki bo moralo z odgovornim ravnanjem in z večjimi pooblastili poseči v te primere, vlada pa bo s spremembo zakonodaje postavila pravila, kaj se sme in kaj ne. Prav tako je Golob razkril še, da je, odkar se je začel ukvarjati z reformo v zdravstvu, s podobnimi primeri seznanjen vsak dan.

Quintana kljub napovedim v medijih ne razmišlja o upokojitvi
26. 01. 2023 10.33
Kolumbijski kolesar Nairo Quintana kljub drugačnim napovedim v medijih ne razmišlja o upokojitvi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. 32-letnik je trenutno še brez kluba, lani pa je po jemanju prepovedanih protibolečinskih sredstev ostal brez šestega mesta v skupni razvrstitvi dirke po Franciji.

Ministrstvo bo ovadilo vodstvo bolnišnice, ta obljublja dejavno sodelovanje
23. 09. 2022 08.24
Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da bo zaradi objektivne odgovornosti in suma storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti pri pristojnih organih pregona ovadilo vodstvo celjske bolnišnice. Slednja obljublja dejavno sodelovanje. Aktivni bodo tudi pri sodelovanju z nadzorniki, ki bodo izvajali zunanje upravne in zdravstvene nadzore. Pred naše kamere je stopil tudi zdravstveni delavec, ki osebno pozna oba reševalca, ki sta pripeljala starostnika iz doma v bolnišnico. Nedolgo nazaj se je tudi že skoraj zgodila zamenjava, pripoveduje.

Saga z Valijevo poskrbela za predlog zvišanja starostne meje
03. 05. 2022 09.54
Nekaj mesecev po koncu zimskih olimpijskih iger v Pekingu, ki jih je zaznamovala tudi saga s komaj 15-letno rusko drsalko Kamilo Valijevo, je Mednarodna drsalna zveza (Isu) predlagala zvišanje starostne meje. Na mizi je predlog, da bi bila starostna meja tekmovalk na največjih članskih tekmovanjih 17 in ne 15 let, kot je veljalo doslej.

DVK in zdravniki vsak na svoji strani. Kaj bo s starejšimi volivci?
21. 04. 2022 12.48
Referendum o vodah je kriv, da je Državna volilna komisija sprejela sklep, ki določa, da morajo tisti, ki želijo glasovati na domu, vlogi priložiti tudi zdravniško potrdilo, saj so zabeležili številne kršitve, pravijo. A sprejeti sklep nima pravne podlage, opozarjajo tako pravniki kot zdravniki, ki potrdil zato ne želijo izdati. Brez možnosti glasovanja tako ostajajo številni starostniki, ki so do zdaj lahko glasovali na domu, zdaj pa brez zdravniškega potrdila ne morejo, potrdila pa jim zdravniki ne želijo napisati.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?
13. 04. 2022 06.00
Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?
11. 04. 2022 20.20
Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

'Državna volilna komisija nima podlage za nalaganje dodatnih obveznosti volivcem in zdravnikom'
09. 04. 2022 08.54
Državna volilna komisija skuša tako volivcem kot tudi osebnim zdravnikom brez ustrezne pravne podlage naložiti dodatne obveznosti, ki jih po zakonu nimajo, menijo v Zdravniški zbornici Slovenije. Po tem, ko so okrajne komisije Državno volilno komisijo obvestile, da zdravniki v nekaterih zdravstvenih domovih zavračajo prošnje za izdajo potrdil volivkam in volivcem, ki želijo zaradi bolezni oddati vlogo za glasovanje na domu, je namreč DVK v dopisu zapisala, da je to nesprejemljivo, saj število vlog ni neobvladljivo in ne bi smelo predstavljati velike dodatne obremenitve za zdravnike.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Sofia Goggia začela bitko s časom
24. 01. 2022 09.40
Trenutno najuspešnejša smukačica Sofia Goggia si je ob grdem padcu na nedeljskem superveleslalomu za svetovni pokal v domači Cortini d'Ampezzo poškodovala levo koleno. Iz italijanske smučarske zveze so sporočili, da je Goggia utrpela "zvin kolena, majhen zlom mečnice ter poškodbo vezi". 29-letna tekmovalka iz Bergama še vedno upa, da bo lahko 15. februarja branila naslov olimpijske prvakinje ...

Zdravniške organizacije s pozivom k uvedbi PC-pogoja
04. 01. 2022 12.26
Slovenska medicinska akademija, Komisija za medicinsko etiko, Zdravniška zbornica Slovenije in Slovensko zdravniško društvo pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja, v primeru nadaljevanja epidemijskih valov pa tudi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. V Komisiji za medicinsko etiko so sicer danes že pozvali k razmislekom o uvedbi obveznega cepljenja za najbolj ranljive skupine prebivalstva oz. za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi.

Za zdravljenje covida-19 že 548 milijonov evrov: plačila bi povzročila 'nesorazmerne posledice'
03. 12. 2021 14.52
Plačilo zdravljenja necepljenih bolnikov s covidom-19 bi povzročilo nesorazmerne posledice v dostopnosti do zdravstva, ne glede na visoke stroške zdravljenja covida-19, ki so do novembra letos skupno znašali 548 milijonov evrov, pojasnjujejo na ministrstvu za zdravje. Gre za idejo, ki jo je omenila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

'Odločitev, da tisti, ki so bili cepljeni s cepivom Janssen, takoj izpolnjujejo pogoj PCT, je bila politična'
04. 10. 2021 21.28
Po tragični smrti mlade ženske kmalu po cepljenju s cepivom Janssen tudi predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ pravi, da je bila odločitev, da cepljeni z Janssenom izpolnjujejo pogoj PCT takoj po cepljenju, politična in nikoli strokovna. O podatkih, ki jih cepilni centri vnašajo v evropski register cepljenih oseb, ki kažejo, da je bilo 282 mladoletnikov v Sloveniji cepljenih z vektorskima cepivoma, ki zanje sploh niso odobrena pa: v bazo NIJZ pridejo tako rožice kot plevel, zato ne izključuje administrativne napake.

Sedem ljudi osumljenih umora Diega Maradone
20. 05. 2021 12.10
Sedem ljudi, ki jih preiskuje poseben svet strokovnjakov, bodo uradno osumili umora argentinske nogometne legende Diega Armanda Maradone, naj bi za AFP potrdil vir iz državnega tožilstva v San Isidru.

30.000 žrtev gradu groze: Smrdelo je po zažganem mesu in kosteh
09. 05. 2021 07.00
Leto 1941. Šest tednov po nemški zasedbi slovenske Štajerske Marburger Zeitung zapiše: "Obisk državnega zdravstvenega vodja dr. Contija v Spodnji Štajerski lahko označimo za pomemben dogodek na področju zdravstva. Prelomni dosežki nemške zdravstvene službe so znani preko meja velikega nemškega rajha in bodo sedaj tudi v Spodnji Štajerski učinkovali v korist vsega prebivalstva". Kako zlovešča resnica se je skrivala za temi besedami, bo več najbolj ranljivih Slovencev kmalu občutilo na lastni koži.