zdravstveni nasveti

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ

04. 03. 2025 13.30

Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?

30. 06. 2024 07.55

V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.

Na hackathonu zmagala aplikacija, ki pomaga najti najboljša javna stranišča

28. 04. 2024 16.40

Na 10. obletnici največjega slovenskega univerzitetnega hackathona so se znova izkazale tekmovalne ekipe, ki so v okviru 24-urnega maratona razvile širok spekter projektov, od spletnih in mobilnih aplikacij do iger in naprednih tehnologij, kot je strojno učenje. Zmagovalna ekipa je pripravila inovativno spletno aplikacijo, ki uporabnikom pomaga najti najboljša javna stranišča v bližini. Sicer pa so tekmovalci pripravili še pametno kolebnico, platformo, ki omogoča dostop do kakovostnih zapiskov in mentorjev in orodje za preprečevanje poplav, ki s pomočjo računalniškega vida zaznava ovire na slovenskih rekah.

Viri blizu britanske kraljeve družine: Kralj Karel III. ni dobro

26. 04. 2024 18.54

Bitka z rakom kralja Karla III. naj ne bi potekala po njegovih načrtih, saj kljub temu, da počne vse, kar je v njegovi moči, da bi bilo bolje, temu menda ni tako. To naj bi princu Williamu in princesi Catherine povzročalo velike skrbi, saj naj bi ju bilo strah, kaj prinaša prihodnost zanj in za njune otroke.

Olajšajte si zdravstvene skrbi s pogovorom z zdravnikom na daljavo

03. 04. 2024 10.10

Ključna prednost Zdravnika 360 je dostop do zdravstvenega nasveta na daljavo, po telefonu ali videoklicu, tudi ob koncih tedna in praznikih.

V slovenskih kampih ob rekah kljub napovedim poplav ne pričakujejo težav

03. 08. 2023 19.30

Napovedi meteorologov o intenzivnem deževju v prihodnjih dneh, ki bi lahko povzročilo razlivanje rek, pozorno spremljajo tudi v slovenskih kampih, zlasti tistih, ki se nahajajo neposredno ob rekah. Nekaj gostov je sicer predčasno odšlo domov, tudi za tiste, ki ostajajo, pa upravljavci kampov večjih težav ne napovedujejo.

Posvet o evtanaziji: 'Zdravniki se šolajo za to, da ohranjajo življenja'

14. 06. 2023 18.46

"Usmrtitev z zastrupitvijo ni poslanstvo zdravniškega poklica." Tako jasni so bili zdravniki na javnem posvetu o evtanaziji, ki, odkar so avtorji predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja zbrali že več kot 5400 podpisov, deli javnost. Zdravniki odločno zagovarjajo stališče, da se šolajo zato, da ohranjajo življenje, in ne za to, da bi ga predčasno prekinjali.

Po covidu porast duševnih stisk. 'Vsakršna oblika nasilja je nesprejemljiva'

09. 05. 2023 09.34

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec so napovedali več aktivnosti za zagotavljanje varnega okolja v slovenskih šolah. V pripravi je več zakonov s področja duševnega zdravja, Mesec pa je napovedal tudi administrativno razbremenitev centrov za socialno delo. Bešič Loredan je povedal, da podpira vključitev vprašalnika o duševnem zdravju v dijaški sistematski pregled, a je po njegovih besedah problem v soglasju staršev.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Bodo administratorji rešili težave z naročanjem?

15. 11. 2022 10.01

Medtem ko se številni pacienti po Sloveniji pritožujejo, da ne morejo priklicati svojega zdravnika, v ambulantah pravijo, da zdravstveno osebje dela po svojih najboljših močeh. Da bi strokovne delavce razbremenili administracije, so ponekod že zaposlili administratorje, ki naj bi skrbeli tudi za naročanje pacientov. A dejstvo je, da je zdravnikov premalo, zato so ostali preobremenjeni in včasih tudi zato ostane kakšno sporočilo neprebrano in telefonski klic neodgovorjen, pravijo.

Dobra novica za sladkorne bolnike: velik napredek v spremljanju in analizi glukoze

20. 07. 2022 06.00

Sladkorna bolezen postaja ena izmed najpogostejših bolezni sodobnega časa, za katero zaradi različnih razlogov zboleva vse več ljudi. Za pravo mero glukoze v krvi, znotraj normalnih meja, morajo diabetiki popolnoma prilagoditi svoje življenje tej bolezni. Na srečo obstoja vedno več pripomočkov, več možnosti, ki jim lahko izboljšajo vsakdan. Področje tehničnih pripomočkov za samovodenje sladkorne bolezni je postalo veliko bogatejše s prihodom sistema FreeStyle Libre.

Težave pri zagotavljanju zdravnikov v ambulantah nujne pomoči

19. 07. 2022 12.10

V nekaterih slovenskih zdravstvenih domovih zaradi dopustov ni zdravnikov, ki bi bili ves čas na voljo v ambulantah NMP. Na Ministrstvu za zdravje svetujejo, naj zdravstveni domovi zdravnika za izvajanje NMP na terenu aktivirajo, ko je to nujno potrebno. Zdravstveni domovi lahko izvajanje NMP začasno organizirajo tudi na širšem skupnem območju.

V četrtek potrdili 7.500 novih okužb, v torek o prilagajanju ukrepov

11. 02. 2022 10.09

V četrtek so ob 2978 PCR-testih in 90.970 hitrih antigenskih testih potrdili 7514 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 162.374 primerov aktivnih okužb, kar je 9317 primerov manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 429 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavila vlada. Širša zdravstvena stroka in minister za zdravje Janez Poklukar bodo v torek na Brdu pri Kranju razpravljali o prilagoditvah epidemioloških ukrepov.

Nemčija omejila prihode z Otoka, kjer so potrdili 12 smrti z omikronom

20. 12. 2021 09.17

Zaradi širjenja koronavirusne različice omikron vse več držav po Evropi in svetu zaostruje ukrepe. Nemška vlada je sklenila z današnjim dnem drastično omejiti prihode iz Velike Britanije, načrtujejo pa tudi nove, strožje ukrepe. V Veliki Britaniji so doslej potrdili 12 smrti z omikronom. Izrael je prepovedal potovanja v več evropskih držav, v ZDA pa svarijo pred druženjem in potovanjem med prihajajočimi prazniki.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Podaljšanje ukrepov: še sedem dni ostajajo zaprte nenujne trgovine

19. 11. 2020 07.20

Vlada je zasedala na Brdu pri Kranju in po pričakovanjih podaljšala veljavnost tistih ukrepov, katerih upravičenost mora v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča presojati vsak teden. Še za teden dni je tako podaljšala prepoved ponujanja blaga in storitev potrošnikom ter kulturne in kinematografske storitve. Začasno so ustavljeni roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, za 14 dni pa se podaljša tudi ukrep, ki zapoveduje namestitev razkužilnikov v večstanovanjskih stavbah.

Hidroksiklorokin, razkužilo ... Katero od svojih 'čudežnih' zdravil uporablja Trump?

10. 10. 2020 07.05

Jemanje antibiotika sumamed, dezinfekcijsko sredstvo v žilo, tablete hidroksiklorokina, 'zdravljenje' z UV-žarki ... To so le nekatera od 'čudežnih' rešitev za zdravljenje novega koronavirusa, s katerimi je ameriški predsednik javnosti postregel v zadnjih mesecih. Trumpovo 'velikodušno' deljenje nasvetov pa je (žal) vse prevečkrat padlo tudi na plodna tla. Prodaja hidroksiklorokina na recept je poskočila kar za 80 odstotkov, nek ameriški par pa je celo popil stekleničko klorokin fosfata, ki se sicer uporablja za čiščenje akvarijev, in posledice so bile usodne. Stroka opozarja pred nepremišljenim upoštevanjem njegovih predlogov, raziskovalci – bolj ali manj uspešno – svarijo pred škodljivostjo širjenja lažnih informacij. Javnost pa Trumpa zdaj posmehljivo sprašuje, katere od teh metod se je poslužil sam?

Izkušnje z Infekcijske klinike: izguba vonja in okusa, povečano tveganje nastanka krvnih strdkov

30. 07. 2020 09.46

V sredo so v Sloveniji odkrili 24 novih primerov okužb, ena oseba s covidom-19 je umrla. Podatki iz torka in srede kažejo, da okoli 50 odstotkov novih okužb prihaja iz delovnih organizacij, je povedala namestnica vladnega govorca Špela Horjak. V UKC Ljubljana se medtem pripravljajo na jesensko-zimski čas, ko se pričakuje porast okužb. Izkušnje z obolelimi z Infekcijske klinike v Ljubljani pa kažejo, da skoraj 30 odstotkih okuženih poroča o izgubi vonja in okusa. Covid-19 pa povečuje tudi tveganje za nastanek krvnih strdkov in posledično možganske kapi.

Kurjenju kresov in pokanju z možnarji se bo treba letos odpovedati

26. 04. 2020 07.32

Kurjenju kresov se bo treba letos odpovedati, prav tako se raje odpovejte pokanju z možnarji in karbidom. Vsa nenujna potovanja v državo ali iz nje so še vedno odsvetovana, previdno tudi v prometu. Takšna so navodila policije pred prihajajočimi prazniki. Policisti bodo na določenih javnih krajih izvajali tudi poostrene nadzore.

Kdo si je prvi umil roke, kaj je skrivnost WC papirja in pilot, ki dela od doma

13. 03. 2020 06.05

Kaj se širi hitreje od novega koronavirusa? Spletne šale o koronavirusu, ki skušajo v teh težkih časih ljudem vrniti nasmeh na obraz. Ste si izbrali že svoj novi pozdrav v času, ko se odsvetujejo tesni stiki? Veste, v čem je skrivnost mrzličnega nakupovanja toaletnega papirja?

Kako se lahko zaščitimo pred koronavirusom?

07. 03. 2020 17.11

Medtem ko število primerov obolelih za novim koronavirusem še naprej narašča, se mnogi sprašujejo, kako se lahko zaščitijo pred morebitno okužbo. Koliko časa in kako pogosto si je treba umivati roke? Moramo uporabljati razkužila? Kaj pa maske – nas lahko zaščitijo?

Koronavirus: EU dvignila oceno tveganja, Slovenija uvedla vstopne točke

03. 03. 2020 08.03

EU je dvignila oceno tveganja za širjenje koronavirusa na visoko. Kaj to pomeni za Slovenijo? "Čeprav ne sme prevladati panika, se bodo razmere verjetno poslabšale," iz Bruslja sporoča evropski komisar Janez Lenarčič. Slovenija za zdaj kljub 286 testiranjem ostaja brez potrjenega primera, bodo pa potencialno okužene odslej testirali v 16 tako ključnih vstopnih točkah, kjer bodo jemali brise.

Na Hrvaškem bodo okrepili nadzor na meji s Slovenijo, v Avstriji pet novih ukrepov

24. 02. 2020 16.03

Na sosednjem Hrvaškem in v Avstriji so zaradi situacije v Italiji, kjer je virus terjal že šest žrtev, uvedli številne ukrepe preprečitev širjenja koronavirusa. Pri nas sicer oblasti zagotavljajo, da razloga za paniko ni in poudarjajo pravilno higieno kašlja in temeljito umivanje rok.

Splet okužila lažna in nevarna zdravila proti koronavirusu: slana voda, česen in celo belilo

06. 02. 2020 13.34

Grgranje slane vode, zeliščne kapljice za oči in parno čiščenje mask za obraz so vse lažni nasveti o tem, kako se spopasti s smrtonosnim novim koronavirusom, in so v zadnjih tednih preplavili internet. Družbena omrežja se dnevno spopadajo z novimi lažnimi ali zavajajočimi objavami glede virusa, ki je terjal že več kot 500 življenj.

Netopirji, biološko orožje, zdravljenje z belilom: širjenje teorij zarote o koronavirusu

02. 02. 2020 11.22

Od lažnih novic do teorij zarote. Ob izbruhu novega koronavirusa na Kitajskem so se hitro pojavile, še posebej hitro pa razširile, številne napačne informacije izvoru virusa, pa tudi potencialno nevarni nasveti, kako se pred njim zaščititi.

Britanci so za hitrejše okrevanje bolnikov z rakom vzpostavili vadbeni program

26. 12. 2019 13.58

Nacionalni zdravstveni sistem v Veliki Britaniji je vzpostavil nov vadbeni program za bolnike z rakom, ki predvideva, da v roku 48 ur po postavljeni diagnozi začnejo s telovadbo trikrat na teden. S tem želijo omiliti stranske učinke kemoterapije in čas, ki ga bolniki preživijo v bolnišnici.

'Če nas ne bi bilo, bi marsikdo umrl'

23. 09. 2019 05.56

"Prijetno je delati, če se ti ni treba grebsti za denar. Tam, kjer gre za denar, so drugačni motivi. Tu pa je vedno takšno zadovoljstvo, občutek, da lahko v tem današnjem sistemu, ki je precej krut, veliko dobrega narediš z minimalnimi sredstvi, dobro voljo in prijaznostjo," pravi zdravnica Vida Drame Orožim, ki že štiri leta prostovoljno dela v pro bono ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani.

Šabeder napovedal soglasje k imenovanju Poklukarja na čelo UKC Ljubljana

17. 07. 2019 21.57

Minister za zdravje Aleš Šabeder je napovedal, da se bo v ponedeljek srečal z Janezom Poklukarjem, ki ga je svet UKC Ljubljana izbral za novega generalnega direktorja. "Veseli me ta izbor," je dejal minister, ki je napovedal, da bo Poklukar pri reformah v kliničnem centru imel podporo ministrstva.

'Ob upokojitvi nisem imela več izgovorov, da mi primanjkuje časa'

13. 05. 2019 07.00

Skrb za zdravje in dobro počutje še preden se pojavijo zdravstvene težave. Dobri nasveti in koristna predavanja. Obogatitev vsakdana, krepitev medosebnih stikov, druženje in neformalno povezovanje z lokalnim okoljem. To so glavni vzroki, da se obiskovalci vedno znova vračajo in pridružujejo aktivnostim centrov za krepitev zdravja, ki jih vodijo zdravstveni domovi po vsej Sloveniji.

Tega nikar ne storite, če vas ugrizne kača!

27. 06. 2018 15.40

Osem kačjih ugrizov so letos obravnavali v naših dveh največjih bolnišnicah. V polovici primerov bolniki niso potrebovali protistrupa. O novem primeru ugriza strupenjače poročajo s Hrvaške. Kačji ugriz je redko smrten, vedno pa ga je treba jemati zelo resno. Preverite, česa nikar ne smete storiti, če vas ugrizne kača, pa tudi koga poklicati, ko se k vam zateče strupenjača.